Tübitak 2214-A 2018/2. Dönem Doktora Sırası Araştırma Bursu

desky

Öğrenci
Arkadaşlar 2214 a 2019 başvuru şartlarında böyle bir ibare var.
"Sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olmak üzere YDS ve YÖKDİL
sınavlarından en az 60 puan, sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerli olmak üzere
TOEFL-IBT sınavından en az 72 puan veya bu puanlara eşdeğerliği YÖK tarafından
kabul edilen sınavlarda alınan puanlar"
bu durumda sadece yds den alınan puan yeterli oluyor mu olmuyor mu?

zagoda

Öğrenci
Arkadaşlar 2214 a 2019 başvuru şartlarında böyle bir ibare var.
"Sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olmak üzere YDS ve YÖKDİL
sınavlarından en az 60 puan, sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerli olmak üzere
TOEFL-IBT sınavından en az 72 puan veya bu puanlara eşdeğerliği YÖK tarafından
kabul edilen sınavlarda alınan puanlar"
bu durumda sadece yds den alınan puan yeterli oluyor mu olmuyor mu?

YDS, YÖKDİL, TOEFL-IBT en az birinden belirtilen puanı almak yeterli.

Masiva

Öğrenci
merhaba , 2019 1. dönem başvuracak arkadaşlar var mı? irtibat halinde olsak? bu arada bu seferki başvuru belgelerinde danışman mektubu ifadesini göremedim. Herhangi bir yerde de istemiyor sanırım değil mi?

roxelanne

Öğrenci
Merhaba,

Aynı bursu şuan ben de İngiltere için kazandım. Hangi tür vize başvurusu yaptığınızı öğrenebilir miyim? Bu konuda vize danışmanlık şirketlerinin pek bir bilgisi yok.

roxelanne

Öğrenci
2214 başvuruları 4 başlıkta değerlendiriliyor:
1-başvuranın yeterliliği: yayınlarınız ve becerileriniz önerdiğiniz konuyu yapmanızı destekliyor mu?
2-konunun özgünlüğü: önerdiğiniz konu desteklenmeye değer mi? Uygulanabilirliği, yayına dönüşme imkanı vs.
3-davet eden kurum ve danışman: çalışmayı yaptırmaya uygun mu? Yeterli mi ya da size vakit ayırabilecek biri mi?
4-kariyer geliştirme etkisi: bu araştırmaya sizi göndermek size ve ülkeye ne katacak?

Bir önceki dönem başvurum reddedilmişti, 400 yayını olan hocanın vakit ayıramayacağı, yüksek lisans tezinde kullandığım yöntem ve araçlar hakkında bilgi sahibi olduğumun şüpheli göründüğü gibi eleştiriler vardı.

Bu dönem eksik noktaları tamamlamaya odaklanarak tekrar başvuru yaptım, olumlu oldu. Gelecek dönemlerde başvuracak arkadaşlara izlediğim yolun yardımcı olmasını umuyorum.

Merhaba,

Aynı bursu şuan ben de İngiltere için kazandım. Hangi tür vize başvurusu yaptığınızı öğrenebilir miyim? Bu konuda vize danışmanlık şirketlerinin pek bir bilgisi yok.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar merhaba. 12 aylık burs kazandım ve İngiltere'ye gideceğim. Fakat merak ettiğim bir iki konu var. Konuya vakıf olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok makbule geçer:
1. Hangi vize türüne başvuru yapmam gerekiyor?
2. Eşimi ve bir yaşındaki bebeğimi de yanımda İngiltere'ye götürmeyi planlıyorum. Onların vize işlemlerini nasıl halledebilirim?

Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba,

İzmir45

Öğrenci
Merhaba,

Merhabalar,

Postgraduate Admission Ofisi yada International Ofis size kabul mektubu gönderdi mi acaba? Gönderdikleri kabul mektubunda yazıyorlar. Tahminimce ve emin olmamakla birlikte Tier 4 General vizesine başvurucak olabilirsiniz. Üniversitenizle bu konuda iletişime geçseniz daha sağlıklı bilgi elde edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Son düzenleme:

Nznykt

Öğrenci
Merhaba, bu dönem ben de 2214a bursuna başvurmayı düşünüyorum. kabul mektubunu hallettim. şimdi araştırma önerisi yazmaya başlıyorum. ama elimde hiç örnek yok, çok araştırdım nette de bulamadım daha önce bu bursu kullanan arkadaşlar örnek olarak bana kendi araştırma önerilerini atabilirse çok memnun olurum.

Masiva

Öğrenci
Arkadaşlar benim size farklı bir sorum var.

Tubitak bursunuzu yurtdışındayken uzatma girişiminde bulunanınız veya bunu yapan tanıdığı olan var mı?

Ben uzatmayı düşünüyorum ve şuan bu burs kapsamında yurtdışındayım. Tubitak yönetmeliğinde "Araştırmacı Türkiye’de çalışıyor ve izin süresi bitmiş ise çalıştığı kurum/kuruluştan izin yazısı" isteniyor. Bunu uzaktan nasıl yapabiliyoruz? Bölüme mi dekanlığa mı enstitüye mi yoksa personel dairesi başk mı bir şeyler yazmak lazım? Bir dilekçe ile işler çözülebilir mi? Proseduru merak ediyorum. Bu arada ben üniversitede 50d kapsamında çalışan araştırma görevlisiyim.