Tez yazımı konusunda bilgi verir misiniz? Word te mi yazmak, kağıtlara mı not almak not fişi olarakdaha iyi

TAUL

Öğrenci
:grey:TEZ YAZIMI KONUSUNDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? WORD TE Mİ YAZMAK, KAĞITLARA MI NOT ALMAK NOT FİŞİ OLARAKDAHA İYİ:applause::applause::applause: BEN LİSANSTA HİÇ YAZMADIM? TECRÜBELİ ARKADAŞLAR ACİLLLLLL

TAUL

Öğrenci
Arkadaşlar lütfen yardım ediniz Tez Word tte yazılır ama program var mı özel şablon olarak mı olur sonra hepsi nasıl bütünleştirilir?:sorrow::sorrow::apologetic:

Cazzcazzy

Öğrenci
Teze,kaynaklara ve kafanızdan geçen şablona göre değişebilir.Ancak bana göre en kolayı world de yazmak üzerinde ilave çıkartma düzeltme v.s oldu

Sent from my iPad using Tapatalk

m.ahmet

Öğrenci
Bulunduğunuz enstitünün web sayfasında 'tez yazım kuralları' linki vardır. Oradan herşeyi bulabilirsiniz. Word saydasının ebatları, dipnotlar, başlıklar, kaynakça vs

dml_çk

Öğrenci
Enstitünüzün yazım kurallarına uyarak word de yazmak daha doğru olur. Bir de yazdığınız şeyleri bir deftere not alırsanız. Örneğin şu kaynağı yazdım sadece başlık bile olsa yeterli sonra geri dönerken sıkıntı yaşamazsınız. Çıkarmanız gereken bir kaynak ya da yer olduğunda deftere kaynağın karşısına kırmızı kalemle çarpı işareti koyun. Bu şekilde kaynaklar kısmını yazarken sıkıntı yaşamazsınız.

emreipekci

Öğrenci
okulunuzun tez yazım kılavuzunda istenen her türlü özelliği dikkate alarak bir word belgesi oluşturun ve mutlaka başvurulan kaynaklar sekmesindeki özellikleri kullanın böylece sonradan kaynakça, içindekiler şekiller tablosu vs. oluşturmak için ek zaman harcamamış olursunuz. ayrıca yaptığınız literatür taraması için bir excel dosyası oluşturabilirsiniz içindekilerin yer aldığı her seferinde kaynak taramak zorunda kalmamış olursunuz böylelikle . end note ve benzeri uygulamalar kullanmakta daha profesyonelce bir tez yazmak için oldukça fazla yardımcı olacaktır.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TAUL

Öğrenci
Tez yazarken referans eserlerde, araştırma-inceleme eserlerinde
:mad: dipnot kısmında referans eserin yazarı başka bir esere yönlendiriyor. Bununla nasıl başa çıkıyorsunuz. Yani kenara not almak mı gerekiyor
yoksa yazıya devam etmek mi yani ben elimdeki referansı mı kaynak göstereceğim?:mad:

A

Akademik Forum

Guest
Hocam ilk önce kendi enstitünüzden çıkan ve kaydınızın bulunduğu anabilim dalında olan tamamlanmış bir tezi yöktezmer' den indirip bir inceleyin. Birçok konuda bu size bir cevap olacaktır.

İkinci olarak sorduğunuz soruya gelirsek, iki tane seçeneğiniz mevcut. Ya yönlendirdiği kaynağı bulup oradan atıf yaparsınız (ki bu bazı durumlarda kaynağın eski baskı tarihli olduğundan dolayı bulunmamazlığından pekte mümkün olmamaktadır), ya da referans eserlerdeki metni direk olarak aktarmak suretiyle, referans eserin yazarına aktaran olarak göstermektir.

Buna örnek şudur;

Gustava Le Bon' e göre; ................................................................................................................................................................ (akt:İnceoğlu, yıl, sayfa numarası).

TAUL

Öğrenci
Hocam ilk önce kendi enstitünüzden çıkan ve kaydınızın bulunduğu anabilim dalında olan tamamlanmış bir tezi yöktezmer' den indirip bir inceleyin. Birçok konuda bu size bir cevap olacaktır.

İkinci olarak sorduğunuz soruya gelirsek, iki tane seçeneğiniz mevcut. Ya yönlendirdiği kaynağı bulup oradan atıf yaparsınız (ki bu bazı durumlarda kaynağın eski baskı tarihli olduğundan dolayı bulunmamazlığından pekte mümkün olmamaktadır), ya da referans eserlerdeki metni direk olarak aktarmak suretiyle, referans eserin yazarına aktaran olarak göstermektir.

Buna örnek şudur;

Gustava Le Bon' e göre; ................................................................................................................................................................ (akt:İnceoğlu, yıl, sayfa numarası).

teşekkür ederim

- - - Güncellendi - - -

Enstitünüzün yazım kurallarına uyarak word de yazmak daha doğru olur. Bir de yazdığınız şeyleri bir deftere not alırsanız. Örneğin şu kaynağı yazdım sadece başlık bile olsa yeterli sonra geri dönerken sıkıntı yaşamazsınız. Çıkarmanız gereken bir kaynak ya da yer olduğunda deftere kaynağın karşısına kırmızı kalemle çarpı işareti koyun. Bu şekilde kaynaklar kısmını yazarken sıkıntı yaşamazsınız.

Haklısınız, çok mantıklı bir öneri