Tez İzleme Komitesi raporu sayısı

juspublicum

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Ben 2016 yılından bu yana yalnızca 3 adet TİK toplantısına girdim. Doktoram devam ediyor. Geçen yıl ise hiç girmedim mesela. Bu konuda hiç bir yerde doyurucu bilgi bulamıyorum. Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz? 3 adet başarılı TİK raporuna rağmen geçmişte girmediğim TİK'ler bir sorun olur mu? Yoksa tez önerisi savunmasından sonra her altı ayda bir rapor vermek şart mı? Rapor vermediğim dönemler oldu ama buna rağmen her yıl kaydımı yenilettirdim. Aynı durumu yaşamış olan arkadaşlar vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

EYMENS

Öğrenci
Yönetmelikte her şey açık yazıyor enstitü yönetmeliğinden bak ona hemen bence, sana özel mesaj da attım. Genel anlamda 2 tane TİK üst üste (yani 2 yarıyıl üst üste) vermez ya da aralıklı olarak 3 tane tik raporu vermezsen (mazeretsiz) atılıyorsun, ki sen geçen sene hiç vermedim demişsin! İki tane 6 aylık dönemi es geçtiğini anlıyorum buradan açıkçası, bence sıkıntı olmuştur :( Olmadıysa çok şaşırcam açıkçası, özel üni mi bilmiyorum ama devlette sanmam bi yolunun olacağını, bir de 4 tikle mi yoksa 3 tikle mi savunmaya girebildiğini öğren devam ediyorsan ona göre ayarla kendini, bol şans . .

juspublicum

Öğrenci
Merhaba,
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Sanırım TİK raporu vermemek değil üst üste iki TİK veya aralıklı olarak üç TİK'in olumsuz olması başarısızlık olarak kabul ediliyor. İkisi farklı şeyler. Mevzuatta öyle diyor. TİK vermemenin yaptırımı belirtilmemiş mevzuatta. Yalnızca 3 veya 4 adet başarılı TİK istendiği belirtiliyor çeşitli yönetmeliklerde. Dolayısıyla siz arkadaşlarımın kişisel deneyimleri nasıl oldu onu öğrenmek istedim. Kendi enstitüleriniz nasıl davrandı yani. Yaptırım yetkisi olmadığı halde bu konuda sorun yaratan oldu mu acaba?

EYMENS

Öğrenci
Rica ederim, ben bu olayın ciddi olduğunu düşünüyorum açıkçası o yüzden aralık vermeden üst üste verdim sabah sana yökün yönetmeliğini atmıştım evet orda vermemek başarısızlık demiyor ama ünilerin kendi yönetmelik ve yönergelerinde diyor enstitü sayfasından bak diye o yüzden söyledim sabah sana, şimdi benim kendi ünümin yönetmelik ilgili kısmını atcam sana değerlendirmeyi sen yap artık.

"(7) En az dört tez izleme komitesi sınavından başarılı olan öğrenci tez savunma
sınavına girebilir.
(8) Kayıt yenilemeyen öğrenci ilgili yarıyılda tez izleme komitesi sınavına giremez ve
bu tez izleme komitesi sınavından başarısız sayılır.
(9) EYK tarafından kabul edilmiş bir mazereti bulunmadan enstitüye süresi içerisinde
rapor sunmayan veya sınava girmeyen öğrencinin tez izleme sınavı başarısız sayılır.
(10) Tez izleme sınavına katılarak veya mazeretsiz olarak tez izleme sınavına
katılmayarak üst üste iki kez veya aralıklı olarak üç kez başarısız bulunan öğrencinin enstitü
ile ilişiği kesilir."

BU maddeler senin olayı açıklıyor bence, pandemi olayından belki yırtarsın; çünkü kaydını silmemiş adamlar ve hala kayıt yapabilmişsin sanırım. Onu da anlamadım nasıl iş, başarılar hadi . .

moonbless

Öğrenci
Merhaba,
Sanırım TİK raporu vermemek değil üst üste iki TİK veya aralıklı olarak üç TİK'in olumsuz olması başarısızlık olarak kabul ediliyor. İkisi farklı şeyler. Mevzuatta öyle diyor. TİK vermemenin yaptırımı belirtilmemiş mevzuatta.

Bu konu yönetmeliklerdeki boşluk nedeniyle muğlaklığa sebep oluyor, dolayısıyla uygulamada keyfiyet/yorum/farklılık çıkabilir. Şu haliyle iki bakış açısı da yanlış diyemeyiz. Mantıken yılda iki kere TİK e girmeniz gerektiği için girmeseniz bile TİK'te otomatik olarak başarısız sayılıp ilişiğin kesilmesi gerekir de diyebilirler. Ancak TİK yapılabilmesi için öncesinde başvuru yapılıp, enstitünün TİK toplantı tarihi jürisi vs. onaylamış olması gerekiyor. Siz 6 ayda bir TİK e girmeniz gerekirken, hiç başvuruda bulunmadığınız durumda ortada TİK toplantısı diye bir şey olmayacağı için başarısızlığı dayandırabilecekleri bir jüri raporu da olmuyor. Benim gördüğüm genelde bu konuda sorun çıkmıyor danışmanın tutumuna göre TİK tarihi alıp azami süre dolmadan mezun olabiliyorsunuz şartları yerine getirerek. Hatta bir örnek biliyorum iki yıl teziyle ilgilenmeyip TİK'e girmeyip danışmanına ben döndüm devam edicem diyen bir öğrenci yeni TİK tarihi alarak atılmadan yoluna devam etti. Bazı durumlarda özellikle TİK ler arasında çok boşluk varsa yeni tez önerisi ve jüri hatta danışman değişikliği de isteyebilirler tabi bunu unutmamalı. Danışman ve TİK jürisi şunu da yapalilir, 6 ayda bir Tİk tarihi için enstitüye başvurur ve tarih alır, enstitü onaylar, öğrenciye haber verilir, eğer katılmazsa veya yetersiz bulunursa tutanak tutulur ve başarısız olarak işlem görür. Tabi tik tarihini size duyurmaları şart bu durumda. TÜm bunlar yönetmelik içi ve yönetmelikler arası tutarsızlıklar yüzünden oluyor kimse de düzeltmek için uğraşmıyor.
İkinci bir konu olarak en az 3 TİK e girmek gerekiyor yönetmelik gereği ancak, 2016daki yönetmelik değişikliği öncesinde normal kredi şartı olduğundan 3 TİK yeterli olabilirken, 2016 değişikliği sonrası mezuniyet için AKTS şartı var onu doldurabilmek için daha fazla örneğin 4 TİK gerekebilir mezun olabilmek adına. Tüm bunları danışman hocanızla ve enstittü ile görüşün.

juspublicum

Öğrenci
Bu konu yönetmeliklerdeki boşluk nedeniyle muğlaklığa sebep oluyor, dolayısıyla uygulamada keyfiyet/yorum/farklılık çıkabilir. Şu haliyle iki bakış açısı da yanlış diyemeyiz. Mantıken yılda iki kere TİK e girmeniz gerektiği için girmeseniz bile TİK'te otomatik olarak başarısız sayılıp ilişiğin kesilmesi gerekir de diyebilirler. Ancak TİK yapılabilmesi için öncesinde başvuru yapılıp, enstitünün TİK toplantı tarihi jürisi vs. onaylamış olması gerekiyor. Siz 6 ayda bir TİK e girmeniz gerekirken, hiç başvuruda bulunmadığınız durumda ortada TİK toplantısı diye bir şey olmayacağı için başarısızlığı dayandırabilecekleri bir jüri raporu da olmuyor. Benim gördüğüm genelde bu konuda sorun çıkmıyor danışmanın tutumuna göre TİK tarihi alıp azami süre dolmadan mezun olabiliyorsunuz şartları yerine getirerek. Hatta bir örnek biliyorum iki yıl teziyle ilgilenmeyip TİK'e girmeyip danışmanına ben döndüm devam edicem diyen bir öğrenci yeni TİK tarihi alarak atılmadan yoluna devam etti. Bazı durumlarda özellikle TİK ler arasında çok boşluk varsa yeni tez önerisi ve jüri hatta danışman değişikliği de isteyebilirler tabi bunu unutmamalı. Danışman ve TİK jürisi şunu da yapalilir, 6 ayda bir Tİk tarihi için enstitüye başvurur ve tarih alır, enstitü onaylar, öğrenciye haber verilir, eğer katılmazsa veya yetersiz bulunursa tutanak tutulur ve başarısız olarak işlem görür. Tabi tik tarihini size duyurmaları şart bu durumda. TÜm bunlar yönetmelik içi ve yönetmelikler arası tutarsızlıklar yüzünden oluyor kimse de düzeltmek için uğraşmıyor.
İkinci bir konu olarak en az 3 TİK e girmek gerekiyor yönetmelik gereği ancak, 2016daki yönetmelik değişikliği öncesinde normal kredi şartı olduğundan 3 TİK yeterli olabilirken, 2016 değişikliği sonrası mezuniyet için AKTS şartı var onu doldurabilmek için daha fazla örneğin 4 TİK gerekebilir mezun olabilmek adına. Tüm bunları danışman hocanızla ve enstittü ile görüşün.

Çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Evet aldığım bilgiye göre bizim enstitü de bu şekilde davranıyor. Bu yazdıklarınız merak eden başka arkadaşlara da yardımcı olacaktır. İyi günler dilerim.