Dilbilgisi TEST YOUR GRAMMAR-6 By Saithoca

saithoca

Doçent
The employees, ---- was a computer expert, were able to design a nice web site for the company.

A) all of whose
B) none of theirs
C) each of them
D) one of whom
E) some of which

B

baklava

Guest
hocam ben d şıkkı diyorum çift kişi var ve asıl özne employer expert nesne konumunda whom ister relative clause sorusu dimi hocam?

kemal19

Öğrenci
hocam boşluktan önce insaı nitelicez (employess - çalışanlar) o bakımdan which li yapı olmaz. whose kendisinden sonra isim ister. BENCE, b de olmaz çünkü devamında "none of" object pronoun yada determiner alır. kaldık C ve D arasında. bu durumda adjective clouse sorusudur bu derdim ya allah bismillah D yi one of whom u işaretlerdim..:)))) hocam patlamasın??? :))))

castiel

Öğrenci
whom devamında noun veya adj+noun almıyor muydu? Bir de burada employees cümlenin öznesi değil mi? Eğer öyleyse whom da olmaz diyorum ben:D O hal de c.

- - - Güncellendi - - -

tabi saithoca açıklarsa daha iyi olacak.

sakura

Öğrenci
each of them çoğul olur diye düşündüm önce ama şimdi pekte emin değilim.

- - - Güncellendi - - -

a yüzünden mi yoksa cümlenin anlamına bakınca çalışanların hepsi iyi bir wep sitesi düzenliyebiliyor ama bunlardan biri bilgisayar uzmanı

saithoca

Doçent

- - - Güncellendi - - -

a yüzünden mi yoksa cümlenin anlamına bakınca çalışanların hepsi iyi bir wep sitesi düzenliyebiliyor ama bunlardan biri bilgisayar uzmanı

Anlam [SEMANTIC] ile ilgisi yok. Anlam olarak bakarsanız, Each of them was a computer expert= Herbiri bir bilgisayar uzmanıydı" yani bir problem yok.

saithoca

Doçent

- - - Güncellendi - - -

I still haven't been given a satisfactory explanation as to why "C" is incorrect :)

saithoca

Doçent
hocam C de was olduğu için mi olmadı cevap?

The employees were able to design a nice web site for the company. Each of the employees was a computer expert.[DEEP STRUCTURE]

1- The employees, [each of WHOM was a computer expert], were able to design a nice web site for the company.[SURFACE STRUCTURE with a tensED verb "WAS"]

2-The employees, [each of THEM a computer expert], were able to design a nice web site for the company.[SURFACE STRUCTURE with a tenseLESS verb]

miss.esra

Doçent
yani each of them olursa yardımcı diil almıor tamam hocam:)

- - - Güncellendi - - -

hocam bide bişi sorucam whom,whose,where ve when'den sonra verb gelmez diye bi kural vardı sanki yanı one of whom'dan sonra nasıl was geldi ozaman?

saithoca

Doçent
yani each of them olursa yardımcı diil almıor tamam hocam:)

- - - Güncellendi - - -

hocam bide bişi sorucam whom,whose,where ve when'den sonra verb gelmez diye bi kural vardı sanki yanı one of whom'dan sonra nasıl was geldi ozaman?

Bu tür açıklamalar ÇOK SAKAT şeyler. Kimden duydunuz bilmiyorum ama SAĞLIKSIZ bilgiler. Lütfen itimat etmeyin.

Where IS the book? [a perfect sentence with a verb that comes immediately after WHERE :)]

She doesn't like my brothers, all of whom ARE doctors.[a perfect sentence with a verb that comes immediately after WHOM :)]

Evet "whose" devamında Noun Phrase (NP) alacak çünkü WHOSE his, my gibi iyelik sıfatlarının yerine geçer. İyelik sıfatı hemen devamında isim alacağı için (NP) fiil alma şansı yok. Gelelim esas WHOM konusuna.

1- The boy [WHOM the teacher punished] had broken two windows. [CORRECT]

2- The boy [WHOM was punished by the teacher] had rboken two windows. [INCORRECT]

Yani yukarıdaki örnek gibi ise evet WHOM dan sonra VERB gelmez. However,

"These girls are my students. Some of THEM are very intelligent." cümlesi eğer birleştirilip Adjective Clause (= Relative Clause) olacaksa o zaman şöyle yazılır:

These girls, some of WHOM are very intelligent, are my students. [Yani "some of them" in yerine kullanıldığında WHOm devamında fiil alabilir.]

Başka örnekler:

1- Those people, none of WHOM knew anything about me, kept talking nonsense.

2- I hate my relatives, all of WHOM are very arrogant.

- - - Güncellendi - - -

c de doğru d de doğru. ben mi yanlış düşünüyorum ? :shame:

Lütfen yazdığım açıklamaları ve örnekleri okuyup inceleyin. O zaman cevabınızı alırsınız ama hala anlayamadığnız bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.