Cümle Tamamlama Sentence Completion-1 By Saithoca

saithoca

Doçent
Cancer is a disease caused by normal cells changing, ----.

A) so that they grow in an uncontrolled way

B) because there are over 200 different types of body cells

C) even though our body is made up of billions of tiny cells that can only be seen under a microscope

D) but there are bone cells in bone and breast cells in these diseases

E) due to the fact that they are basically similar

castiel

Öğrenci
Ben a derdim.

a-Kanser, normal hücrelerin değişimi sonucu olan bir hastalıktır, böylece kontrolsüz bir şekilde büyürler.

cinnamon

Öğrenci
gramer açısından bir fark göremesem de cümlede "normal" hüclereden bahsederkene "a" ve "e" seçenekleri dışındaki seçeneklerde diğer hücrelerden bahsediliyor. Kelime seçimi bir ipucu olabilir yapısal bir çözüm bulmak isteyen arkadaşlara. Geriye "a" ve "e" seçenekleri kalıyor. "E " seçeneği bence gramer olarak uygun değil, dolayısıyla cevap a

saithoca

Doçent
gramer açısından bir fark göremesem de cümlede "normal" hüclereden bahsederkene "a" ve "e" seçenekleri dışındaki seçeneklerde diğer hücrelerden bahsediliyor. Kelime seçimi bir ipucu olabilir yapısal bir çözüm bulmak isteyen arkadaşlara. Geriye "a" ve "e" seçenekleri kalıyor. "E " seçeneği bence gramer olarak uygun değil, dolayısıyla cevap a

Artık YDS sınavlarında bu sorularda gramer hatasına bakılmıyor. Tamamen COMPREHENSION a yönelmiş. O nedenle COHESION (görsel bütünlük/uyum) ve COHERENCE (anlamsal bütünlük/uyum) açısından bakmak lazım.

sakura

Öğrenci
OHESION ve COHERENCE iyi hadi bunu da öğrendik :) yeni yds demek öyleydi ama ben genelde buna göre çözerim ve 70-80 arası alırdım ama bu sınavda hep iki şık arasında kaldım ve yanlışı seçtim neyse belki gözüm daha alışmadı bu sorulara ondandır :) buarada cevap e gibi geldi kanser hücrelerinin normal hücrelerin değişmiş hali olduğu bilgisini veriyorsa temelde iki hücrenin aynı olduğu sonucuna ulaşmamızı istiyordur diğer şıklardaki bilgiler eklense anlam bağlantısı olmaz gibi gibi

saithoca

Doçent
OHESION ve COHERENCE iyi hadi bunu da öğrendik :) yeni yds demek öyleydi ama ben genelde buna göre çözerim ve 70-80 arası alırdım ama bu sınavda hep iki şık arasında kaldım ve yanlışı seçtim neyse belki gözüm daha alışmadı bu sorulara ondandır :) buarada cevap e gibi geldi kanser hücrelerinin normal hücrelerin değişmiş hali olduğu bilgisini veriyorsa temelde iki hücrenin aynı olduğu sonucuna ulaşmamızı istiyordur diğer şıklardaki bilgiler eklense anlam bağlantısı olmaz gibi gibi

Cancer is a disease caused by normal cells changing, ----.

A) so that they grow in an uncontrolled way

B) because there are over 200 different types of body cells

C) even though our body is made up of billions of tiny cells that can only be seen under a microscope

D) but there are bone cells in bone and breast cells in these diseases

E) due to the fact that they are basically similar

Virgülden sonra gelen "so that" zaten "so = therefore = thus" ile aynı. Bu şekilde okursanız sevinirim sevgili şakura. Eski ösym sınavlarında SYNTAX ve MORPHOLOGY ağırlıklı aorular gelirdi ilk 41 soruda, ancak şimdi "Discourse, Pragmatcs ve Semantics" gibi beceriler de ölçülmeye başlandı, çünkü özellikle de CÜMLE TAMAMLAMA bölümü komple buna yöneldi. COHESION (cümleler arasındaki görsel/yapısal bütünlük veya uyum) ve COHERENCE (cümleler arasındaki anlamsal bütünlük veya uyum) kendini iyice göstermeye başladı. İleride bunlarla ilgili açıklamalarım olacak. Takip etmeye devam edin lütfen :)