Rektörün Kadro Kazananı Atamaması ve Yapılabilecekler

judger90

Öğrenci
Merhabalar,

Bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışırken başka bir üniversitede öğretim görevlisi kadrosu açıldı başvurdum ve kazandım 1 seneden fazla zaman geçti bunun üzerinden başlangıçta klasik bir şekilde güvenlik soruşturmasının zaman aldığı için bekletildiğim söylendi kendim takip edip soruşturmanın üniversiteye ulaştığını gördüm bu durumda da üniversitemin muvaffakat vermediği için atamamın yapılamayacağı söylendi. Rektörlük istifa edip gelsem bile atama yapmayacakmış. Tabi bu durumlar bana resmi olarak bildirilmedi atama kararnamesi çıkartılmıyor bazı yerlerden istifa edip uğraşmam gerektiği söylendi ama bunu da göze alamıyorum karşı tarafın tavırlarından uğraştıracakları net şekilde belli oluyor.

Bu durumda yapabileceğim bir şey var mıdır acaba küçük bir ilde yaşıyorum bu konudan anlayan avukatta bulamadım mahkeme çözüm olur mu bana ve bu kazandığım kadronun yanması gibi bir durum söz konusu mu atama yapılmadan böyle bekler mi yoksa bir süre sonra iptal olur mu

benzer şekilde ataması yapılmayacağı söylenenler aslında bayağı var genellikle kadronun peşini bırakmış insanlar herhangi bir şekilde bu durumda çözüme ulaşan var mı?

Son düzenleme:

yasarayanoglu

Yardımcı Editör
Merhabalar,

Bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışırken başka bir üniversitede öğretim görevlisi kadrosu açıldı başvurdum ve kazandım 1 seneden fazla zaman geçti bunun üzerinden başlangıçta klasik bir şekilde güvenlik soruşturmasının zaman aldığı için bekletildiğim söylendi kendim takip edip soruşturmanın üniversiteye ulaştığını gördüm bu durumda da üniversitemin muvaffakat vermediği için atamamın yapılamayacağı söylendi. Rektörlük istifa edip gelsem bile atama yapmayacakmış. Tabi bu durumlar bana resmi olarak bildirilmedi atama kararnamesi çıkartılmıyor bazı yerlerden istifa edip uğraşmam gerektiği söylendi ama bunu da göze alamıyorum karşı tarafın tavırlarından uğraştıracakları net şekilde belli oluyor.

Bu durumda yapabileceğim bir şey var mıdır acaba küçük bir ilde yaşıyorum bu konudan anlayan avukatta bulamadım mahkeme çözüm olur mu bana ve bu kazandığım kadronun yanması gibi bir durum söz konusu mu atama yapılmadan böyle bekler mi yoksa bir süre sonra iptal olur mu

benzer şekilde ataması yapılmayacağı söylenenler aslında bayağı var genellikle kadronun peşini bırakmış insanlar herhangi bir şekilde bu durumda çözüme ulaşan var mı?

Öncelikle kadro kazandığınız üniversiteye atama durumunuzun ne olduğunun tarafınıza bildirilmesi için resmi olarak bir dilekçe ile başvurun gelecek cevaba göre durumu değerlendirmenizde yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar dilerim..

yyyssf

Öğrenci
Atanmış olsaydın sana bişi yapsalardı mahkemede haklı çıkabilirdin. mahkeme hak gasbı olarak görebilirdi. amma senin kadroyu kazanman kadroya atanacağın anlamı taşımıyor. yani rektör lütfedip atamanı yaparsa amenna. yapmazsa kimse de bişi diyemez. benim ihtiyacım vardı ama sonradan ihtiyaç kalmadı devletin bütçesini etkin şekilde kullanmak için atamıyorum dedi mi iş biter. devletin hakimi olaya nasıl bakıyor anlatayım. 1- yapılan iş kanuna aykırı mı? 2-yaptığı iş senin hakkını gasbediyor mu? şimdiki durumda zaten sahip oduğun bir hak yok yani senin hakkını gasbetme olayı yok. kanun atama yapmasını şart koşuyor mu? üniversiteler özerk olduğu için her şey rektörde biter. kanunla adam atması yapılmaz yetki rektöre devredilmiştir.

- - - Güncellendi - - -

Merhabalar,

kardeşim üniversitelerin hukuk birimleri var adım atmadan önce onlardan görüş alırlar
yetkisi olmadan bir iş yaparlarsa ceza alacağını bilirler. bence bu gürühla hiç uğraşma yoluna devam et. dava da açma bu işten anlayan avukat falan arama cebindeki paradan da olursun. bana kim ne yaptıysa 100 katını allah çoluğuna çocuğuna versin de geç git. yoksa hadi oldu da girdin diyelim adam seni 150 km ötedeki bilmem ne yüksek okuluna bir yere görevlendirir yada akılna gelmez işler verir. çalıştığına çalışacağına pişman olursun. öncelik çalıştığın ortam olsun. rahat ve huzurun olsun.

judger90

Öğrenci
[MENTION=103373]yasarayanoglu[/MENTION]
Hocam ilgilendiğiniz için teşekkürler en kısa süre içinde üniversite personel daire başkanlığına gidip dilekçemi vereceğim
[MENTION=14609]yyyssf[/MENTION]
hocam sürekli peşini bıraktığımız için böyle oluyor zaten her kamu kurumunda yönetici kafasına göre işler yapmakta özgür istediğini atar istemediğini atamaz olmadık işler yaptırır hukiki yollarla hakkını aramak sonuç versede nedense bizim ülkede alınan kararlar kurumu bağlıyor yöneticiyi hiç alakadar etmiyor. Mesela birisi işten atılıyor haksız yere sonra mahkemeyle geri geliyor kurum tüzel kişiliği suçluymuş gibi geçmiş maaşlarını ödüyor adamın yöneticiyi bağlan bir sıkıntı yok o yüzden üniversite hukuk bürolarına güvenilemeyeceği kanaatindeyim zira kendileri genelde mahkemelerde kaybeden taraf oluyor
yaşayabileceğim zorlukların farkındayım ama artık sesimi çıkarmadan oturmak istemiyorum hakkımı sonuna kadar arayacağım.

judger90

Öğrenci
"Üniversitesinden Ek1 yazımız ile muvafakatı istenmiş olup, anılan Üniversitesinin Ek2 yazısı ile ilgilinin hizmetine ihtiyaç duyulması nedeniyle muvafakatı verilmediğinden ataması yapılamamış ve dosyası kapatılmıştır."

İlgili üniversiteye yaptığım bilgi edinme başvurusu sonucunda bu şekilde cevap verildi. Çalıştığım yerin muvafakat vermemesini sebep olarak göstermişler. Hukuki olarak yapabileceğim bir şey var mıdır?

cenkkk

Öğrenci
"Üniversitesinden Ek1 yazımız ile muvafakatı istenmiş olup, anılan Üniversitesinin Ek2 yazısı ile ilgilinin hizmetine ihtiyaç duyulması nedeniyle muvafakatı verilmediğinden ataması yapılamamış ve dosyası kapatılmıştır."

İlgili üniversiteye yaptığım bilgi edinme başvurusu sonucunda bu şekilde cevap verildi. Çalıştığım yerin muvafakat vermemesini sebep olarak göstermişler. Hukuki olarak yapabileceğim bir şey var mıdır?

ah hocam ah niye muvafakat ile uğraştınız basın istifayı gidin. Olayın yasal boyutunu bilmiyorum ama mantıklı düşünürsem sizin kazandığınız yer yapılması gereken her şeyi yapmış gibi. Sizin hali hazırda çalıştığınız yer gelen yazıyı size teblig etmeliydi diye düşünüyorum . Siz o zaman olayı tam takip etseydiniz kurumunuzun bu konuda olumsuz olduğunu anlar istifa ile geçerdiniz.

yyyssf

Öğrenci

karşı üniversite sizin üniden muvafakat isteyecek sizin rektör vermeyebilir. karşı üniversite bunu size resmi yazı ile bildirsin. siz de bu yazıyla birlikte kendiniz dilekçe yazarak muvafakat isteyin. süresi içinde muvafakat verilmezse ve verilmeme nedeni yazmalı benim zorunlu hizmetim vardı ondan dolayı bana vermediler. size de böyle bir kulp bulurlar. cevap vermezlerse hemen dava açın. mahkeme ile karşı tarafa geçmeyi deneyin. karşı taraf muvakat ister verilmezse karşı tarfın yapacağı bir şey yok iş size kalıyor. vira bismillah deyin. bu embesillere ortalığı bırakmayın.

judger90

Öğrenci
ah hocam ah niye muvafakat ile uğraştınız basın istifayı gidin. Olayın yasal boyutunu bilmiyorum ama mantıklı düşünürsem sizin kazandığınız yer yapılması gereken her şeyi yapmış gibi. Sizin hali hazırda çalıştığınız yer gelen yazıyı size teblig etmeliydi diye düşünüyorum . Siz o zaman olayı tam takip etseydiniz kurumunuzun bu konuda olumsuz olduğunu anlar istifa ile geçerdiniz.

hocam bende atanmama sebebimin bu olduğunu yeni öğreniyorum iki tarafta bana hiç bir bilgilendirme yapmadı ki en başta ben karşı üniversiteye muvafakatla uğraşmasanız da olur bizim üniversite kesinlikle vermez dedim bizden çok başka ünilere atanan oldu hiç biri de muvafakat alamadı ama karşı üniversite bu süreç sonlanınca arayıp hocam muvafakatınız reddedilmiş siz istifa edin gelin atamanızı yapalım diyor benimkiler sorun çıkarıyor istifa edip gelsen de atamayız diyorlar

Son düzenleme:

cenkkk

Öğrenci
hocam bende atanmama sebebimin bu olduğunu yeni öğreniyorum iki tarafta bana hiç bir bilgilendirme yapmadı ki en başta ben karşı üniversiteye muvafakatla uğraşmasanız da olur bizim üniversite kesinlikle vermez dedim bizden çok başka ünilere atanan oldu hiç biri de muvafakat alamadı ama karşı üniversite bu süreç sonlanınca arayıp hocam muvafakatınız reddedilmiş siz istifa edin gelin atamanızı yapalım diyor benimkiler sorun çıkarıyor istifa edip gelsen de atamayız diyorlar

hocam anladığım kadarıyla iş işten geçmiş. Siz yinede mahkeme yoluna gidin benim tahminim sizi kurtaracak durum hiç bir yazının size tebliğ edilmemesi. Bu atama ve göreve başlama olaylarının belli süresi var. sizin kazandığınız kuruma bu süre içinde muvafakat olumlu gitse kendi kurumunuzdan ilişiğinizi kesip yeni kuruma başlamanız gerekirdi, kurumunuz muvafakat vermemişse bile buna istinaden istifa edip yeni kuruma geçmeniz lazımdı. Anladığım kadarıyla sizde bu işlerin hiç biri olmadığından atandığınız kurum atamanızı iptal etmiş şuanda istifa edip gitmeye kalkarsanız atamanızı yapmazlar anca mahkeme yoluyla olabilir. en kısa sürede bu işlerden anlayan bir avukat bulun.

judger90

Öğrenci
Güncelleme:
Aylardır verdiğim uğraş sonucunda bir çok avukatla görüştüm cimer şikayeti oluşturdum üniversite personel daireleriyle defalarca görüştüm ve ne yazık ki bir sonuca ulaşamadım esasında ankarada görüştüğüm bir avukat 4-5 sene sürece bir dizi mahkeme süreciyle hak ettiğim kadroya atanabileceğimi söyledi ama zaten 1-1.5 sene sonra doktora bitiriyorum Öğretim görevlisi kadrosu için uğraşmaya değmeyeceği için vazgeçtim.

Durum bilgisi isteyen çok arkadaş oldu en son böyle sonuçlandı benim udrumum bildireyim istedim

amar

Araştırma Görevlisi
Hz. Peygamber Efendimiz, Hz. Ömer ve nihayetinde Osmanlı Devleti'nin adaletleriyle övünen canım insanlarım. Medeniyet ve adalet yoksunu eski bir Avrupa vardı zamanında. Çok şükür biz onlar gibi değiliz. Bekle bizi 2023! Gümbür gümbür geliyoruz.

yyyssf

Öğrenci
Güncelleme:
Aylardır verdiğim uğraş sonucunda bir çok avukatla görüştüm cimer şikayeti oluşturdum üniversite personel daireleriyle defalarca görüştüm ve ne yazık ki bir sonuca ulaşamadım esasında ankarada görüştüğüm bir avukat 4-5 sene sürece bir dizi mahkeme süreciyle hak ettiğim kadroya atanabileceğimi söyledi ama zaten 1-1.5 sene sonra doktora bitiriyorum Öğretim görevlisi kadrosu için uğraşmaya değmeyeceği için vazgeçtim.

Durum bilgisi isteyen çok arkadaş oldu en son böyle sonuçlandı benim udrumum bildireyim istedim

Sayın hocam olay şöyle ilerliyor. atandığınız yer muvafakat istiyor. çalıştığınız yer olumlu yada olumsuz cevap veriyor. atandığınız yer size dönüş yapıyor. muvafakt verdi gel işe başla muvafakat vermedi derse top size kalıyor. muvafakat vermedi deyim 2. sıradakini almaya çalışabilir. ancak muvafakat vermedi yazısını size tebliğ ettikten sonra 2 ay içinde çalıştığınız kuruma karşı dava açın. kazanırsanız geçiş olur. kazanamazsanız yerinizde kalırsınız. ben seni hiç almayacağım gibi laflar ederse istifa edip karşıya geçmeyi düşünmeyin karşı taraf almaz ise ortada kalırsınız. ancak mahkeme yolu ile muvafakat ile olur ise almıyorum diyemez. yani hiç işinizi kaybetmeden tüm haklarınız ile karşıya geçersiniz. dava açmakta fayda var.