Dilbilgisi Participle

osmanaba

Öğrenci
iyi akşamlar benim soracağım soru biraz saçma olabilir ancak kafam cok karıstı bu konu yüzünden. örneğin karşımıza ving ile baslayan parantez içindeki bir örnek gelsin (.......bosluk ving cümle , tam cümle) ilk ... ile gösterilen boşluğa ne geleceği sorulsun. ben bi soruda ( when den while once tan )dan yani sentence connector lerden sonra tam cümle gelio die bu sıkları elemiştim. sıklarda preposition aramıstım hep. ancak doğru cevap while dı. bu tarz sorularda participle olabilceğini ve bazen baglacında atılmayabileceğini düşünerekten sıklarda sentence connector larıda gözönündemi turmalıyız... (atıyorum bazen althouh ving.............,tam cümle olabilio.)

osmanaba

Öğrenci
tesekkür ederim yalnız sunu söylemek istiyorum mesela anlam uyumlu olsaydı although gbi bi adverbial clause da cevap olabilirmiydi? bize derste öğretilen adv clause lardan sonra tam cümle gelir, ving ile baskayan sıklar elenir diye öğretildi.ama participle konusundada adv cla bagacı kalıp özne atılıp fiil ving ile kısaltılarak devam edilir denmişti.yani ving ilede devam edebiliyo değilmi?

eceekin

Öğrenci
Sizin zarf cümleciklerinde sadeleştirme konusuna çalışmanız lazım. While+Ving, örneğin şunun sadeleştirmesi olabilir:
"While I was walking down street, I ran into an old friend of mine."==="While walking down the street, I ran into an old friend of mine."
Burada önemli olan iki cümlede de öznelerin ortak olmasıdır ki ancak o zaman örnekte olduğu gibi şahıs ve yardımcı fiil cümleden atılabilsin.
Derste size eksik öğretmişler sanırım maalesef soru üzerinden gitmeyen hocalar bazen eksik anlatabiliyor. Adverballar arkasından bu şekilde ing alabiliyor çünkü ama hepsi değil tabi.
Although arkasından Ving almıyor bildiğim kadarıyla. Ving ile sadeleştirmeye uyan zarflar şunlar: since, after, before, while. Tabi bir derece daha gidip tekrar reduction yapılıp "Walking" gibi de başlanabilir cümleye. Böyle olsa bile zaten anlamdan while anlamını verir.

osmanaba

Öğrenci
konuyu anlamıstım ama işte bu sekilde ezbere gitmemk gerekiyor anladığım kadarıyla..tesekkür ederim.suan daha iyi anladım..

saithoca

Doçent
iyi akşamlar benim soracağım soru biraz saçma olabilir ancak kafam cok karıstı bu konu yüzünden. örneğin karşımıza ving ile baslayan parantez içindeki bir örnek gelsin (.......bosluk ving cümle , tam cümle) ilk ... ile gösterilen boşluğa ne geleceği sorulsun. ben bi soruda ( when den while once tan )dan yani sentence connector lerden sonra tam cümle gelio die bu sıkları elemiştim. sıklarda preposition aramıstım hep. ancak doğru cevap while dı. bu tarz sorularda participle olabilceğini ve bazen baglacında atılmayabileceğini düşünerekten sıklarda sentence connector larıda gözönündemi turmalıyız... (atıyorum bazen althouh ving.............,tam cümle olabilio.)

Sorry I can't be of much help to you, because your question is UNCLEAR to me. Can you please reword your question in much simpler terms? thanks a lot ,saithoca. Don't worry, I will give you the explanation you need in Turkish :)