Okutmanlık Ünvan Şartlarındaki Yüksek Lisans Mezunu Olma Şart Hakkında Soru

namelessman

Öğrenci
Merhaba iyi günler okutmanlık ünvan şartı;

(Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) atanacak okutman adaylarında en az yüksek lisans mezunu olmak) ile ilgili 2 sorum olacak

1.soru: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Mezunuyum. 5 yıllık branş/lise öğretmenlikleri mezunlarının diplomada(Tezsiz Yüksek Lisans) yazıyor. Bu şartı sağlıyor mu ?

2.soru: Gaziantep Üniversitesinde Master yapıyorum tez dönemindeyim. Mezun değilim 2 yıllık master dönemi tecrübeden sayılır mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba iyi günler okutmanlık ünvan şartı;

(Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) atanacak okutman adaylarında en az yüksek lisans mezunu olmak) ile ilgili 2 sorum olacak

1.soru: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Mezunuyum. 5 yıllık branş/lise öğretmenlikleri mezunlarının diplomada(Tezsiz Yüksek Lisans) yazıyor. Bu şartı sağlıyor mu ?

2.soru: Gaziantep Üniversitesinde Master yapıyorum tez dönemindeyim. Mezun değilim 2 yıllık master dönemi tecrübeden sayılır mı?
Hocam artık tezsiz yüksek lisansları ALES şartı kalktığı için akademik alımlarda kabul etmiyorlar son örneğini ÖYP'de gördük. Onu okulla konuşmanız gerekecek, diğer sorunuz için ise zaten okutmanlıkta tecrübe aranmıyor yükske lisansınızı bitirmeden de sayılmıyor maalesef.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa burada meslek yüksek okulu okutmak ilanlarında okutman kadro derecesi 6 yazıyor. Bu ne anlama geliyor. Yani sözleşmeli veya ileride işten çıkarma olabilecek bir kadro mu değil mi? Başvuruyu ona göre yapacağım. İyi çalışmalar.
Hocam kadro dereceleri ile ilgili bir sorun yoktur, hepimiz 2547'ye bağlı kadro karşılığı sözleşmeli ve emekli sandığına bağlı kamu görevlilileriyiz. Yüz kızartıcı bir suç işlemedikçe işten çıkartılmazsınız.

muratyavuz

Öğrenci
okutman sadece belirli alanlarda mı alınıyor? örneğin Tarih, ingilizce dışında felsefe alanında ya da ziraat alanında da okutman alınabilir mi? Yök te bir kısıtlama var mı?