Okutmanlar İçin Akademik Mülakat

kaamos

Araştırma Görevlisi
sorunuzu hiç anlamadım! hangi bölümün mülakatı? yl mı, dr mi? ielts mi? daha açıklayıcı yazar mısınız? belki forumda daha evvelden tartışılan bi şey soruyorsunuz, daha net başlıklara bi bakmanızı da öneririm.

melltemm

Öğrenci
akademik mülakat diye belirtmeyi unutmuşum haklısınız ingilizce öğretmeniyim okutmanlık alımı için başvurmuştum bir üniversiteye , ön değerlendirmeden geçtim mülakat için çağrıldım.isteğim ise şu aramızda branşı ingilizce olupta mulakata giren arkadaşaların hangi alana ağırlık vermem konusundaki önerileri

kaamos

Araştırma Görevlisi
her üniversitede farklı. deneyimi olan arkadaşlar daha net konuşabilirler. yd okutmanlığı kadrolarında (ben de çalışmıştım) çeviri yaptıran da var, pop sunum isteyen de var. piaget bile sorsalar yeridir :) çağdaş öğretim teknikleri de sorabilirler. bu nedenler uyarınca aynı yüksekokulda okt kadroları sınavlarına girenlerden öğrenebilirsiniz en iyi bilgiyi.
ya da başvurduğunuz birimin elemanlarına bi bakın, katıldıkları kurslar filan nelermiş, o da belki ufaktan bi fikir verebilir. taşra ünv. ise ve merkez haricinde bi ilçede görevlendirilmek üzere gibi bi ifade varsa ilanda daha da kolay olacağını sanıyorum. tabii bunlar hep laf!

melltemm

Öğrenci
haklısınız şimdi birkaç bişey bulabildim mülakata girmiş arkadaşlardan genelde methodology ağırlıklı imiş bu yönde çalışmak mantıklı olacaktır.Teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için :)

tullab

Öğrenci
haklısınız şimdi birkaç bişey bulabildim mülakata girmiş arkadaşlardan genelde methodology ağırlıklı imiş bu yönde çalışmak mantıklı olacaktır.Teşekkür ederim zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için :)

ben bingöl üni.ye girerken 5 tane soru sormuşlardı.
1- çocukarlara ingiilice nasıl öğretirsin.
2-krashen in görüşleri hakkında bi soru vardı.
3- chomsky ile birini karşılaştır demişlerdi( krashen olabilir.)
4- language acquisition device hakkında bi soru vardı. dil edinimi mi dil öğrenimi mi gibiydi sanki
5- bir ders planı yapın

böyle hatılrıyorum.

Allah muvaffak etsin :)

drummeromer

Öğrenci
Melltemm, söylendiği gibi her üniversite kendi sorusunu soruyor, bu yüzden kesin şundan çıkar diyemeyiz. Ama evet, çoğunluk methodology ( özellikle CLT, ALM...), teaching English to adults/children vb. gibi alanlardan gelmekte. Yine de şöyle özetliyim; şu an çalışmakta olduğum kurum sadece İng-Tr ve Tr-İng çeviri sınavı yapmıştı. Öte yandan DPÜ'de validity/reliability ile ilgili soru da gelmişti. Yalova Üniversitesinde ki sınavda ise content-based'i Communicative Language Metodu ile nasıl iç içe kullanabiliceğimizi sormuşlardı. Arkadaşım Urfa'da bu sene başladı ve ona da hem çeviri, hem yds tarzı 50 soruluk hem de methodology'den sormuşlardı. Anlayacağın yelpazen geniş :) Kolay gelsin ..

deu

Öğrenci
mesela atatürk üni,harran,ktü de 5 vakit namaz kılıp kılmadığını, kaç rekat olduğunu, siyasi görüşünü felan da sözlü olarak soruyorlar.

aDNA

Profesör
mesela atatürk üni,harran,ktü de 5 vakit namaz kılıp kılmadığını, kaç rekat olduğunu, siyasi görüşünü felan da sözlü olarak soruyorlar.
Hocam bu görüşü bir yerde daha yazmışsınız. Haklısınız bunu yapıyorlarsa Allah onları helak eder. Ama bunun tam tersini yaptıkları için sürünenler neden sizin kadar cesaretli olup yaşadıklarını anlatmıyorlar? Medeni cesaretiniz ve yazdıklarınız için sizi kutlarım.

ritz

Öğrenci
ben de ölçme değerlendirmeden yüksek lisans mülakatına gireceğim deneyimi olan arkadaşlar mülakatta ne soruyorlar paylaşırlarsa sevinirim.

dutxuri

Araştırma Görevlisi
ben bingöl üni.ye girerken 5 tane soru sormuşlardı.
1- çocukarlara ingiilice nasıl öğretirsin.
2-krashen in görüşleri hakkında bi soru vardı.
3- chomsky ile birini karşılaştır demişlerdi( krashen olabilir.)
4- language acquisition device hakkında bi soru vardı. dil edinimi mi dil öğrenimi mi gibiydi sanki
5- bir ders planı yapın

böyle hatılrıyorum.

Allah muvaffak etsin :)

Bu Krashen bayağı önemli bizim hocalar için he :)
Marmara da ELT YL için sormuştu bana.

- - - Güncellendi - - -

Hocam bazı okulların bunlarla aldıgını "iddia" ediyorsunuz da bazı okullar da farklı ideolojilerle alıyor buna ne demeli?
Cok yeni, güncel bir ornek vereyim. Bu donemki yani simdi verilen YL ilanlarında 2 Universitenin şartları dikkatimi çekti.
Biri Namık Kemal Universitesi
Obürü de ya Dokuz Eylul idi ya da Ege..

Kesin kayıtta istenen belgelerde fotografın yanında parantezde "kılık kıyafet yönetmeliğine uygun" şartı koydu. Bu nedir peki ???
Açın, ilanlara bakın.

Ve bence siz de biraz somut konuşun !!

Arinn

Öğrenci
Hocam bazı okulların bunlarla aldıgını "iddia" ediyorsunuz da bazı okullar da farklı ideolojilerle alıyor buna ne demeli?
Cok yeni, güncel bir ornek vereyim. Bu donemki yani simdi verilen YL ilanlarında 2 Universitenin şartları dikkatimi çekti.

Kesin kayıtta istenen belgelerde fotografın yanında parantezde "kılık kıyafet yönetmeliğine uygun" şartı koydu. Bu nedir peki ???
Açın, ilanlara bakın.

Ve bence siz de biraz somut konuşun !![/QUOTE]

Hocam bunların da olması karşı tarafı mantıklı göstermez. İki ucu da yanlış bir uygulamadır. Keşke iki türlü uygulama olmamış olsaydı. Kıyafetle ya da dini konularda sorularla seçilecek hoca değildir bir okutman. Üzüldüm...

Son düzenleme:

aDNA

Profesör
Dini bu kadar kullandıran başka millet var mıdır? Bence yoktur. O kadar dejenere olmuş ki dini değerlerimiz. Siyasi malzeme olarak görünmesi bile başlı başına bir sorun. Yahudiler hacı olmadan ve dini kitaplarını bilmeden memurluklara ( özellikle yönetime ) atanamazken bizden bir umreye gitse YOBAZ oluyorsa, bir hintli veya endonezyalı kardeşimiz hacı olmadan evlenemezken biz hacca gitsek bu kesin şeriatçı yaftasını yiyorsa; akademik ortamda şucu bucu olarak nitelemelerin olması doğal. Senin dinin sana benim dini sana iken değiştirilen bu ayet sizce neden değişti? Herkesin dini anlayışı bize çünkü. Biz sorumluyuz birbirimizden. Öyle bir müslüman olmalı ki inanmış inanmayan veya kuralların tamamına uymayan sana gıpte ederek bakmalı. İnanmayıp ya da dinini diğer arkadaşına göre fazlaca yaşamayanın ahlakı o kadar güzeldir ki ben müslümanım diyerek gezeni 3 kez cebinden çıkarır harcar ve yerine koyar. O yüzden artık ayırımı değil bütünleşmeyi yaşayalım. Bakın son olaylarda sokağa çıkan Ülkücülerin namazında sol görüşleri arkadaşlarımız nöbet tuttu. Bu saygı herkese lazım. Bu hoşgörü her ortama özellikle Akademik ortama lazım. O yüzden herkes kapısının önünü süpürmeli. Özel hayatı veya dünya görüşü ile alımların önüne geçilmeli. Dolduruşa gelmemeli ön yargılar kırılmalı. Bakın ÖYP'li Araş. Gör. ler 2023te 50 bini aşacak. 2030 da ise muhtemel idari kadrolar şekillenecek. Umarım bu forumdan bilgi alanların sayısı da en az 30 bin olacak. Lütfen vatanımıza değerlerimize ve hoşgörümüze sahip çıkalım. En azından bunu ( şu an bugünden yarına hemen değişemeyeceği için ) doğacak-doğmuş evlatlarımız için yapalım. Emaneti ehline verelim, liyakat kazansın.

dutxuri

Araştırma Görevlisi

Açın, ilanlara bakın.

Ve bence siz de biraz somut konuşun !!

Hocam bunların da olması karşı tarafı mantıklı göstermez. İki ucu da yanlış bir uygulamadır. Keşke iki türlü uygulama olmamış olsaydı. Kıyafetle ya da dini konularda sorularla seçilecek hoca değildir bir okutman. Üzüldüm...[/QUOTE]

Bir tarafı elbette mantıklı göstermez ki göstermesi icin de söylemedim. O arkadas 2 gun once uye olduğu foruma 5 mesaj cekiyor ve hepsi de aynı mesaj ve de ele avuca sıgacak seyler degil bana gore. Ben somut konuşması icin bu ornegi verdim yoksa o arkadasın sallamalarından once ben bunu hicbir yerde dile getirmedim.
Her dönem yapılan, her dönem karşımıza cıkan bir sorundur bu.
Vahdet hocanın dedigi gibi simdiki Oyp'liler bunun önüne gececektir umarım.

aDNA

Profesör
Hocam bunların da olması karşı tarafı mantıklı göstermez. İki ucu da yanlış bir uygulamadır. Keşke iki türlü uygulama olmamış olsaydı. Kıyafetle ya da dini konularda sorularla seçilecek hoca değildir bir okutman. Üzüldüm...

Bir tarafı elbette mantıklı göstermez ki göstermesi icin de söylemedim. O arkadas 2 gun once uye olduğu foruma 5 mesaj cekiyor ve hepsi de aynı mesaj ve de ele avuca sıgacak seyler degil bana gore. Ben somut konuşması icin bu ornegi verdim yoksa o arkadasın sallamalarından once ben bunu hicbir yerde dile getirmedim.
Her dönem yapılan, her dönem karşımıza cıkan bir sorundur bu.
Vahdet hocanın dedigi gibi simdiki Oyp'liler bunun önüne gececektir umarım.[/QUOTE]
O nedenle ÖYP liler bir arada kalırsa 2030 'a Allah ömür verirse şekil verecekler bizleriz inş. Liyakatla gelmiş minnetsiz başarılı bir Akademisyen ordusu. Yoksa bu sorunların bitme ihtimali bence %0.