ÖYP'liyim İstifam Kabul Edilmiyor. Yardım Eder misiniz?

ilhan32

Öğrenci
İyi günler. Bir önceki ÖYP yerleştirmesinde Hatay Üniversitesinin bir bölümünü kazandım ve şuan dil eğitimi alıyorum. Bu yerleştirmede (ek yerleştirmede) tekrar başvurdum ve ailemin yanında bir üniversiteyi kazandım. ilk önce muvafakat ile geçiş yapmak istedim ama yök ten görüştüğüm bir kişi benim durumumdakilere muvafakat verilmeyeceğini söylemesi üzerine 30.01.2013 tarihinde üniversiteme istifa dilekçesi verdim ve 15.02.2013 tarihimde görevimden ayrılacağımı ve maaşımın yapılmamasını talep ettim. Ancak 15.02.2013 tarihinde rektör imzalı cevabi yazıda ''şuan dil eğitimde olduğunuz ve üniversitemize karşı mecburi hizmetiniz olduğu için istifanız kabul edilmemektedir'' şeklinde bir yazı bana tebliğ edildi ama maaşım yatırılmamıştı. bir kaç gün önce rektörlük persenel şube müdürü ile görüştüğümde bana şunu dedi ''eski istifa dilekçeniz yokmuş gibi düşünün yeni bir dilekçe verin ve dil eğitimi için imzaladığnz paraya ödeyeceğinizi yazın. biz hesaplayalım size bildirelim ve ödeyin sonra tekrar dilekçe verin ayrılışınızı yapalım. ben kendilerine paraya ödeyebileceğimi ama bu şekilde herşeye sıfırdan başlarsak işlerin daha da geçikeceğini söyledim. (ilk dilekçeyi verdiğimde de senet tutarını ödeyeceğimi telefonda kendilerine bildirdim) ve anlaşamadık.'' bunun üzerine bende yönetmelikleri araştırdım ve 2547 sayılı yönetmelikte istifa konusunun 657 deki mevzuat ile aynı olduğunu öğrendim. bu mevzuatları aşağıda yazacağım. ve 01.03.2013 tarihinde üniversiteye gittiğimde (1 aylık yasal sürem dolduğunda) tekrar dilekçe versem bile benim ilişiğimi kesmeyeceklerini ve 10 gün işe gitmezsem müstafi işlemleri başlatacaklarını ve bu sürecin ne kadar sürede olacağını bilmediklerini söylediler ve dilekçemi evrak kayıda bırakmak için gittiğimde evrak kayıttaki personel bana sıkıntı çıkardı. bende noterden ihtarname çektim. ihtarname bi kaç gün içerisinde ellerinde olacakmış. her ihtimale karşı ihtarnamenin bir fotokopisini dilekçe ile bağlı bulunduğum dekanlığa teslim ettim. benim sizlerden sormak istediğim şu : ben ilk dilekçemi verdikten 1 ay sonra görevimden direk ayrılamıyormuyum. hemen ayrılamazsam müstafi işlemleri başlatılırsa hala Hatayda SGK kaydım görünecek ve yeni kazandığım üniversitede başlayamayacağım. veya sıfırdan dilekçe versem bu hesaplama meselesi 2-3 hafta sürse yine benim yeni kazandığım üniversitede başlamam sıkıntıya girecek. bana öneriniz nedir. yardımlarınızı bekliyorum.. teşekkür ederim.

http://www.deu.edu.tr/UploadedFiles/Birimler/8798/disiplin.pdf bu linkten ulaştığım yönetmelikte şöyle yazıyor ''Yönetmelikte, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması, meslekten çıkarma cezalarının yanında “yönetim görevinden ayırma” ve “görevden çekilmis sayma” cezalarına da yer verilmistir. “Yönetim görevinden ayırma” cezası, kanunda belirtilmeyen yeni bir ceza iken; “görevden çekilmis sayma” cezası, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 94. maddesinde, aslında disiplin cezası niteligini tasımayan “memurlugun sona ermesi” baslıgı altında düzenlenmistir.

ve 657 sayılı DMK nun 94. maddesini incelediğimde Devlet Memurlar Kanunu

şöyle yazıyor: Memurluğun Sona Ermesi
Çekilme:

Madde 94 - Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. (Ek hüküm: 31/7/1970-1327/ 75 md.) Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek istiyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.

Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartiyle bir ay kaydına tabi değildirler

kaamos

Araştırma Görevlisi
hocsm okul düpedüz zora sokmuş. normalde istifa dilekçesi işleme alınacak, senetleri talep edecekler. olay bu olmalı aslında.

aDNA

Profesör
Dekanlık ile irtibata geçin. Dekan Hocadan yardım isteyin ve Rektörlük Personel Daire başkanı ile görüşün. Burada bizimle paylaşarak ilk adımı atsaydınız kesin olması için size yardımcı olurduk. Şu an yokuşa sürülmüş ve işiniz zor. Kolay gelsin...

ilhan32

Öğrenci
rektörlük personel daire başkanı ile de görüştüm aynısını söyledi. dekanlık ile irtibata geçmek istedim ama malesef başarılı olamadım. üniversitede tanıdığım birkaç hocanın yanına uğradım ama onlarda çözüm sunamadılar malesef. teşekkür ederim

Dekanlık ile irtibata geçin. Dekan Hocadan yardım isteyin ve Rektörlük Personel Daire başkanı ile görüşün. Burada bizimle paylaşarak ilk adımı atsaydınız kesin olması için size yardımcı olurduk. Şu an yokuşa sürülmüş ve işiniz zor. Kolay gelsin...

erriiss

Öğrenci
şuan bende aynı durumdayım fakat henüz istifa dilekçemi vcermedim.selçuk üniversitesine 2011 senesinde atandım ve dil kursunda başarılı olup 6 ay sonra 35. madde ile anadolu ünv. görevlendirildim. 2013 atamalarında ise tekrar basvurup anadoluyu kazandım öyp ile.şuan 1 sene 1 ay zorunlu hizmetim var selçuk üniversitesine.konya ile görüştüğümde beni müstafi sayılarak atanabileceğim konusunda yönlendiriyorlar.fakat burda amaç senetin hepsini benden tahsil edebilmek.eğer müstafi sayılırsam cezai bir duruma düşeceğimden senetin hepsini benden tahsil edebilecekler çünkü.bu durumda yapmam gereken nedir? NAZMİ hocam istifama onay verilmemesi mümkün mü angarya yasağından dolayı dava açabilirmiyim istifamın kabulü için yada başka bir yol var mıdır. lütfen yardımcı olun

semilay

Öğrenci
rektörlük personel daire başkanı ile de görüştüm aynısını söyledi. dekanlık ile irtibata geçmek istedim ama malesef başarılı olamadım. üniversitede tanıdığım birkaç hocanın yanına uğradım ama onlarda çözüm sunamadılar malesef. teşekkür ederim

hocam şuan bende sizinle aynı süreci yaşıyorum ve rektör istifamı kabul etmiyor ve merak ettim acaba sizin süreç nasıl işledi sonun da rektör istifanızı kabul ettimi ??