ÖYP'den İlişkisi Kesilenin Yüksek Lisanstan Men Edilmesi

vlemincx

Öğrenci
Cevaplarınız için teşekkürler hocalarım. Ancak bir insanın eğitimine devam etmesinin kime ne gibi bir zararı olabilir? Nelerle uğraşıyor sayın yöneticilerimiz. Hastalıklı kafa yapısının bir tezahürü bu verilen karar da. Adamlar sürekli bir hesaplaşma mantığı içerisinde.

Ink Bottle

Moderator
Cevaplarınız için teşekkürler hocalarım. Ancak bir insanın eğitimine devam etmesinin kime ne gibi bir zararı olabilir? Nelerle uğraşıyor sayın yöneticilerimiz. Hastalıklı kafa yapısının bir tezahürü bu verilen karar da. Adamlar sürekli bir hesaplaşma mantığı içerisinde.

Hocam şu tip sıkıntılar oldu, ben bizzat arkadaşımdan duyduğum için bilmiyorum.

Bir arkadaşım Boğaziçi'nde yüksek lisans yapmak istiyordu, şartlara bakmış TOEFL falan gerekiyor, düşünmüş "ÖYP ile bir yere atanıp, merkezi tercihlerden de eğitim için Boğaziçi'ne yerleşeyim, yerleştikten bir ay sonra istifa ederim" mantığını kafasına koymuş. Bunun hem kadro yakmak ve bir insanın hakkını engellemek hem de haksız yere bir fayda sağlamak olduğunu kendisine anlatıp zor vazgeçirmiştim.

Muhtemelen sistemde böyle bir açığı tespit ettiği için YÖK de böyle bir karar almış olabilir. Yoksa gerçekten ilerde devam etmek amacıyla atanıp şartların getirdiği sıkıntılar sebebiyle istifa edenlerle YÖK'ün bir problemi olacağını düşünmüyorum ki öncesinde zaten öyleydi.

YÖK'ün bu yaptığı ne derece doğru, daha etkin bir çözüm bulunabilir miydi, o da tartışılır. Bu yapılan aslında kanayan parmağı doğrudan kesmek, belki önce tedavi yoluna gidilebilirdi.

vlemincx

Öğrenci

Bir arkadaşım Boğaziçi'nde yüksek lisans yapmak istiyordu, şartlara bakmış TOEFL falan gerekiyor, düşünmüş "ÖYP ile bir yere atanıp, merkezi tercihlerden de eğitim için Boğaziçi'ne yerleşeyim, yerleştikten bir ay sonra istifa ederim" mantığını kafasına koymuş. Bunun hem kadro yakmak ve bir insanın hakkını engellemek hem de haksız yere bir fayda sağlamak olduğunu kendisine anlatıp zor vazgeçirmiştim.

Muhtemelen sistemde böyle bir açığı tespit ettiği için YÖK de böyle bir karar almış olabilir. Yoksa gerçekten ilerde devam etmek amacıyla atanıp şartların getirdiği sıkıntılar sebebiyle istifa edenlerle YÖK'ün bir problemi olacağını düşünmüyorum ki öncesinde zaten öyleydi.

YÖK'ün bu yaptığı ne derece doğru, daha etkin bir çözüm bulunabilir miydi, o da tartışılır. Bu yapılan aslında kanayan parmağı doğrudan kesmek, belki önce tedavi yoluna gidilebilirdi.

Dediğiniz gibi örnekler de vardır hocam muhakkak. Ama bunların çok istisnai olduğunu düşünüyorum. Benim gördüğüm istifa durumları daha çok başka bir mesleğe geçmekle ilgili oluyor. Yanlış olan diğer bir kısmı da bu kararların bir gece yarısı baskını gibi bizlere sunulması. Daha önce IELTS in eşdeğerliliğini değiştiriyorum deyip, ertesi gün uygulamaya konulması, daha sonra IELTS in yine ani bir kararla kaldırılması binlerce kişiyi mağdur etmişti.( Gerçi bu Ösym kararı idi ama Ösym ile Yök ün hiçbir farkı yok gözümde) Ben de onlardan biriydim. 2013 yılında Öyp ile dil kursuna başladım. İngilizcemi biraz geliştiririm diye düşünerek IELTS kursuna gitmeye karar verdim. Kursun bitmesine bir ay kala IELTS e girmeye düşünüyordum. Sabah bir öğrendik ki eşdeğerlik değişmiş. Yeni eşdeğerliğe göre sınava girip 5.0 aldım. Karardan önce girsem 72 olacak puanım 60 olarak değerlendirildi. Daha sonra kursumuz bitince yine IELTS e çalışmaya devam ettim. Özel bir IELTS kursuna yazıldım. Kursun yarısını geçmiştik ki aniden bir kararla bu kez IELTS İn kaldırıldığını öğrendik. O kadar emek harcayıp, çaba gösterip bir sınava hazırlanırken bu değişiklikler insanın psikolojisini derinden etkiliyor. Demeye çalıştığım, maalesef önümüzü göremiyoruz. Bu karar da baştaki kişilerin basiretsizliğinden başka bir şey değil. Onlar düşünmüyorlar, görmüyorlar, bilmiyorlar verdikleri kararın sonuçlarını. Bir karar veriyorsan bunu şu tarihten itibaren uygulayacağım dersin, herkes sonuçlarını bilerek kabul eder bu durumu. Ama maalesef hiç değişmiyor bu "ben yaptım oldu" tavırları.

A

Akademik Forum

Guest

Ama şöyle bir şey de var. Ben tezimi yazdım bitirdim ama sci makale şartı olduğundan ve makalem şu ab hakemlerde olduğu için 6 senenin sonunda, tezim bitmiş ama savunamadan tüm emeklerim heba olarak atılmış olabilirim.

Üstüne üstlük ben ÖYP'ye başvurduğumda böyle bir kural yoktu bile. Belki bilsem hiç girişmezdim. Ben bu işi şuna benzetiyorum. Futbol maçı yapmaya kalkışıyorsunuz ve size ikinci yarı başlarken rakibin 15 kişiyle oynayacağı söyleniyor :))

Ink Bottle

Moderator
Ama şöyle bir şey de var. Ben tezimi yazdım bitirdim ama sci makale şartı olduğundan ve makalem şu ab hakemlerde olduğu için 6 senenin sonunda, tezim bitmiş ama savunamadan tüm emeklerim heba olarak atılmış olabilirim.

Üstüne üstlük ben ÖYP'ye başvurduğumda böyle bir kural yoktu bile. Belki bilsem hiç girişmezdim. Ben bu işi şuna benzetiyorum. Futbol maçı yapmaya kalkışıyorsunuz ve size ikinci yarı başlarken rakibin 15 kişiyle oynayacağı söyleniyor :))

Size kesinlikle katılıyorum, dediğim gibi ayarsız bir önlem oldu maalesef, pire için yorgan yakmak da denebilir bu tip şeylere. Umarım atılmadan tezinizi bir şekilde halledersiniz. Kolaylıklar dilerim.

A

Akademik Forum

Guest
Yani doktoraya öyp ye atanmadan önce başlansa bile öyp azami sürede eğitim tamamlanamayıp kadro ile ilişkisi kesilirse eğitim hakkıda mı sonlanacak?

Gamze

Administrator
Yani doktoraya öyp ye atanmadan önce başlansa bile öyp azami sürede eğitim tamamlanamayıp kadro ile ilişkisi kesilirse eğitim hakkıda mı sonlanacak?

Hayır. Öyp ile atanmadan önce başlanırsa uzaması durumunda kadroyla ilişik kesilir ancak eğitimle ilişik keslmez. ÖYP ile atandıktan sonra eğitime başlayanların kadroyla beraber eğitimle ilişikleri kesiliyor.

iskender84

Öğrenci
Bu konuda Ankara Üniversitesi yanlış biliyor o zaman. O zaman eğitime önce başlayan kişi öğrenci olarak eğitime devam ediyor mu ne kadar peki kafam karıştı. YÖK bu konuda bir görüş yayınladı mı?

Gamze

Administrator
Bu konuda Ankara Üniversitesi yanlış biliyor o zaman. O zaman eğitime önce başlayan kişi öğrenci olarak eğitime devam ediyor mu ne kadar peki kafam karıştı. YÖK bu konuda bir görüş yayınladı mı?

ÖYP Usul ve Esaslar Madde 10/ (4) YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir.

Atanmadan önce başlanılan eğitim YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanları içerisine girmiyor. Bu nedenle atanmadan önce başladıysa devam edebilir.

Dyt.Yucel

Öğrenci
Merhaba,
Aşağıdaki mahkeme kararı ile birlikte ÖYP'den ilişik kesildiğinde ÖYP ile başlanan lisansüstü eğitimden de ilişik kesilmeyecek artık değil mi? Yani ÖYP'den istifa eden araştırma görevlisinin eğitimi devam edecek artık değil mi?
Ben mi yanlış anladım?
Eğitim-sen ÖYP Lisansüstü Eğitimde İlişiğin Kesilmesi Kararında Yürütmeyi Durdurma Aldı | Akademik Personel 2016-2017

ben de böyle anladım ama resmiyeti var mı?

maksut

Öğrenci
Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?
Benim bağlı bulunduğum üniversitenin idari birimlerinin bu karardan haberi yok. Dahası ÖYP usül ve esaslarını uygularız diyorlar.
ÖYP usül ve esaslarında da hala eski durum mevcut.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba,
Aşağıdaki mahkeme kararı ile birlikte ÖYP'den ilişik kesildiğinde ÖYP ile başlanan lisansüstü eğitimden de ilişik kesilmeyecek artık değil mi? Yani ÖYP'den istifa eden araştırma görevlisinin eğitimi devam edecek artık değil mi?
Ben mi yanlış anladım?
Eğitim-sen ÖYP Lisansüstü Eğitimde İlişiğin Kesilmesi Kararında Yürütmeyi Durdurma Aldı | Akademik Personel 2016-2017

ben de böyle anladım ama resmiyeti var mı?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?
Benim bağlı bulunduğum üniversitenin idari birimlerinin bu karardan haberi yok. Dahası ÖYP usül ve esaslarını uygularız diyorlar.
ÖYP usül ve esaslarında da hala eski durum mevcut.
Arkadaşlar, mahkeme kararı YÖK'e tebliğ edecek sonra da YÖK üni.lere gönderecek 1 ayı bulur. Ancak bu süre içinde ilişiği kesilen olursa hakkı saklı kalır ve sonra kayıt yenilenir.

maksut

Öğrenci
Peki hocam bu süre içerisinde lisansüstü eğitimden ilişiği kesilenlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek duyulur mu? Yoksa resen eğitimimize devam edebilir miyiz?

Arkadaşlar, mahkeme kararı YÖK'e tebliğ edecek sonra da YÖK üni.lere gönderecek 1 ayı bulur. Ancak bu süre içinde ilişiği kesilen olursa hakkı saklı kalır ve sonra kayıt yenilenir.

maksut

Öğrenci
Peki hocam bu süre içerisinde lisansüstü eğitimden ilişiği kesilenlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek duyulur mu? Yoksa resen eğitimimize devam edebilir miyiz?