ÖYP'den İlişkisi Kesilenin Yüksek Lisanstan Men Edilmesi

semilay

Öğrenci
Arkadaşlar
Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ın, "Öğrenim Süresi" başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrasının "YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir." şeklinde değiştirilmesi Genel Kurul'un 12.02.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur. şeklinde yeni bir yasa yayınlandı ve ben de tam bu hafta istifamı başlattım yani bu yasanın şuan kimleri vuracağı belli mi acaba .

Mr December

Baş Editör
Arkadaşlar
Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ın, "Öğrenim Süresi" başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrasının "YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir." şeklinde değiştirilmesi Genel Kurul'un 12.02.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur. şeklinde yeni bir yasa yayınlandı ve ben de tam bu hafta istifamı başlattım yani bu yasanın şuan kimleri vuracağı belli mi acaba .

Yayınlandıktan sonra geçerli olur ve onları kapsar ama YÖK kararlarını genelde her yere uygulamaktan zevk alıyor. Bu yüzden kimleri etkileyeceği belli olmaz.

iskender84

Öğrenci
Evet bu konuyu bende merak ediyorum.

2014 Kasım'daki kanun değişikliği ve atılmanın geri gelmesi sonrası Ankara Unv Sosyal Bil. Enst. 2015 Şubat öncesi kayıt yapanlara bu seneniz 1. yıl 2021'e kadar zamanınız var demişti. Şimdi YÖK ÖYP Usül ve Esasların 10. Madde 4. Fıkrayı bu şekilde 12.02.2015'te değiştirmiş.

Şimdi burada değişiklik geriye doğru yürümez konusunun yanında "YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin..."" ifadesi ilginç. Ben dahil birçok insan yüksek lisans/doktorayı kendi mülakatla kazanıp YÖK'ün kararları ve baskısı sonrası ÖYP kapsamına geçti. Şu halde kadroyu veren YÖK eğitim hakkını doğrudan vermeyen bizim gibiler için bu tarz bir karar verebilir mi?

Yanlış anlaşılmasın tezini yazan biri olarak bunu söylüyorum. Ancak bu karar hayat planlamanızı ister istemez etkiliyor. Olası 6 ay 1 senelik sarkmalarda insanları hem kadro hem de eğitimden mi men edeceksiniz?

Bu konuda YÖK'ün 444'lü hattı malesef bilgi sahibi değil. Personel'den birilerine ulaşmak lazım bunun yorumunu sanırım en iyi onlar yapar. Ya da yaşayarak göreceğiz!

Gamze

Administrator
Evet bu konuyu bende merak ediyorum.

2014 Kasım'daki kanun değişikliği ve atılmanın geri gelmesi sonrası Ankara Unv Sosyal Bil. Enst. 2015 Şubat öncesi kayıt yapanlara bu seneniz 1. yıl 2021'e kadar zamanınız var demişti. Şimdi YÖK ÖYP Usül ve Esasların 10. Madde 4. Fıkrayı bu şekilde 12.02.2015'te değiştirmiş.

Şimdi burada değişiklik geriye doğru yürümez konusunun yanında "YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin..."" ifadesi ilginç. Ben dahil birçok insan yüksek lisans/doktorayı kendi mülakatla kazanıp YÖK'ün kararları ve baskısı sonrası ÖYP kapsamına geçti. Şu halde kadroyu veren YÖK eğitim hakkını doğrudan vermeyen bizim gibiler için bu tarz bir karar verebilir mi?

Yanlış anlaşılmasın tezini yazan biri olarak bunu söylüyorum. Ancak bu karar hayat planlamanızı ister istemez etkiliyor. Olası 6 ay 1 senelik sarkmalarda insanları hem kadro hem de eğitimden mi men edeceksiniz?

Bu konuda YÖK'ün 444'lü hattı malesef bilgi sahibi değil. Personel'den birilerine ulaşmak lazım bunun yorumunu sanırım en iyi onlar yapar. Ya da yaşayarak göreceğiz!

"YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin" dediği için benim düşüncem de daha önce lisansüstü eğitime başlamış ve onu ÖYP kapsamına aldırmış kişilere uygulanamayacağı yönünde. ÖYP ile atandığı için lisansüstü eğitime başlayan kişilerin ÖYP ile ilişikleri kesildiğinde, bu program kapsamında onlara verilen eğitim hakkı da iptal edilir şeklinde yorumladım.

Dediğiniz gibi bunu da yaşayarak göreceğiz sanırım.

iskender84

Öğrenci
Bu konuda YÖK'ün ek bir açıklama yapması gerekmez mi? Ayrıca 12 Şubat'ta alınan karar 23 Şubat'ta paragraf olarak siteye konuyor ne numarası belli ne kaydı?

september87

Öğrenci
Mecburi Hizmet Devrimin yapılması için eşimin bulunduğu ildeki üniversitede kadro açılıp kazandığım takdirde öyp li olduğum için yök sorun çıkartır mı, öğrenciliğimin (master) devamı konusunda sıkıntı yaşarmıyım? fesedilir mi?

Gamze

Administrator
Mecburi Hizmet Devrimin yapılması için eşimin bulunduğu ildeki üniversitede kadro açılıp kazandığım takdirde öyp li olduğum için yök sorun çıkartır mı, öğrenciliğimin (master) devamı konusunda sıkıntı yaşarmıyım? fesedilir mi?

Mecburi hizmet devri öncelikle mecburi hizmet borcunuzun olduğu yerle hizmeti devredeceğiniz yerin anlaşmasıyla olur. Yani atandığınız okul gitmenize onay vermezse diğer yeri kazanmanız hizmet devrini sağlamaz. Yapılan değişiklik bu devirleri ancak eş durumu ve sağlık koşulları olması durumunda okulunuzdan isteyebileceğiniz yönünde.

Ingenieur

Öğrenci
10. Madde Değişikliği

Merhaba arkadaşlar, forumda bakıp bulamadığım, önemli bir konu sebebiyle açtım başlığı.

Öyp usul ve esaslarındaki öğrenim süresi başlıklı 10. maddenin 4. fıkrası alınan kararla aşağıdaki şekli almış:

(4) YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir. (Değişiklik 12.02.2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)

Siz bu değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce acımasızca alınmış bir karar değil mi?

Gamze

Administrator
Merhaba arkadaşlar, forumda bakıp bulamadığım, önemli bir konu sebebiyle açtım başlığı.

Öyp usul ve esaslarındaki öğrenim süresi başlıklı 10. maddenin 4. fıkrası alınan kararla aşağıdaki şekli almış:

(4) YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir. (Değişiklik 12.02.2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)

Siz bu değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce acımasızca alınmış bir karar değil mi?

İlgili konuyla birleştirdim. Bu başlıktan devam edebilirsiniz.

K

kayıppp

Guest
bir zamanlar hayranlıkla baktığım öyp programını kazanmak için gayret sarfetmemiş ve bundan üzüntü duymamış olmamın bir nedenini aktarmış bu konu sahibi arkadas... ihtimal ilişik kesildikte sonra yapılan ödemelerin iadesi şartı bile vardır...bundan dolayı ylsy dosyasını hiç kurcalamadım zaten bu tür riskleri olan programlardan uzak kalmak bence daha doğru ,doğal olan şeyler daha faydalı hayırlı geceler dilerim.

goggles

Araştırma Görevlisi
Bu oypnin de iyice cılkı cikti. Devamli olarak ogrenci aleyhine kararlar cikiyor. Simdi de bu karar cikti basimiza. Ya sirf bu karar icin oturup genel kurul toplantisi yapmislar isleri daha da zorlastiralim demisler. Ciksan cikamiyorsun bu saatten sonra senetlerden dolayi. Boyle riskli ve stresli bir programa zamaninda niye girmisim kendime sasiyorum. Bosuna lehimize kararlar cikacak, oyp daha guzel olacak diye beklemeyelim bence. Senetlerle ilgili acilacak davaya da ne yapar eder olumlu bir karar cikmasini engeller bu yök.

vet_vet

Öğrenci
Arkadaşlar

Arkadaşlar merhabalar,
Ben 2012 temmuz döneminde ÖYP ile Fırat üniversitesine atandım ve doktora eğitimime aynı üniversitenin sağlık bilimleri enstitüsünde başladım 2014 aralık döneminde ise ÖYP ile yeniden tercih yapıp memleketim olan Hatay Mustafa Kemal üniversitesini kazandım ve muvaffakat ile Hatay' a geçtim. Doktora eğitimimi Fırat üniversitesinde devam ettirmek niyetindeyim nitekim 39. madde ile görevlendirme verilip YÖK'e 35. madde için başvuruldu. Ancak son değişiklikliklerden haberdar değildim, bu durumda ne yapabilirim?

Gamze

Administrator
Arkadaşlar merhabalar,
Ben 2012 temmuz döneminde ÖYP ile Fırat üniversitesine atandım ve doktora eğitimime aynı üniversitenin sağlık bilimleri enstitüsünde başladım 2014 aralık döneminde ise ÖYP ile yeniden tercih yapıp memleketim olan Hatay Mustafa Kemal üniversitesini kazandım ve muvaffakat ile Hatay' a geçtim. Doktora eğitimimi Fırat üniversitesinde devam ettirmek niyetindeyim nitekim 39. madde ile görevlendirme verilip YÖK'e 35. madde için başvuruldu. Ancak son değişiklikliklerden haberdar değildim, bu durumda ne yapabilirim?

Eğitiminiz ÖYP kapsamına alınmışsa artık bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Daha önce benzer bir örnek görmediğim için dediklerim tahminden öteye geçmez.
Fırat Üniversitesi'nin de Mustafa Kemal Üniversitesi'nin de ÖYP koordinatörlüğüyle görüşebilirsiniz veya enstitülere sorabilirsiniz. YÖK'e danışmayı istiyorsanız çağrı merkezini aramak yerine bilgi edinme kanunu kapsamında dilekçe yazmanız daha doğru bir cevap almanızı sağlayacaktır. Ancak önce okullara sorun dilerseniz.

iskender84

Öğrenci
Bu dava ne zaman sonuçlanır sizce eğitim-sen avukatları ne diyor acaba bu konuda mutlaka iptal olmalı bu karar en azında öyp de eğitim hakkını mülakatla kazananlar için!