ÖYP'de 39. Madde Verilmesi Zorunlu mudur?

lefkeli

Öğrenci
Atandığım üniversitede alnımda yüksek lisans olmadığı için başka bir üniversitede yüksek lisansa kayıt yaptırdım. Fakat kadromun bulunduğu üniversite 39. maddeyi vermeyi reddediyor. Bu konuda yapabileceğim birşey var mı?

F

financier

Guest
Peki bizim açimizdan olumsuz durumu ne olur? Mesela kocatepede görünürken marmarada olmak sorun olmayacak mi?

hocam 39 verilse, mesela 3 ay görevlendirme alırsınız. size haftaya kocatepeye gel demezler , ama bu durumda kocatepeye istedikleri zaman çağırabilirler. onun dışında marmarada olmanız , dekanlık ve bölüm başkanının izni dahilinde olduğu için sorun olmayacaktır.

Tarko

Doçent
39. Madde ile görevlendirme hk.

merhaba,

bugün derslerime girebilmek amacıyla 39. Madde görevlendirme dilekçesi vermek istedim. Fakat dekanımız 39. Maddenin içeriğinin buna uygun olmadığını ve 35 ile görevlendirme çıkana kadar okulda beklemem gerektiğini söyledi. Uygulamada herkesin böyle görevlendirildiğini söylesem de kar etmedi.

Bu durumda ne yapabilirim? 39'la götrvlendirme dışında derslerime girebilmek için mevzuatta bir madde var mı?

Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

Tarko

Doçent
Nazmi hocam, peki bu durumda dil kursu için 39. Madde ile görevlendirilenler de insiyatif kullanılarak gönderilmiyor mu? Çünkü maddeyi okuduğumda dil kursuna yönelik bir atıf göremiyorum. Eğer öyleyse argümanımı bunun üzerine kuracağım, o yüzden soruyorum.

Çok teşekkürler.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hayır dil kursu için 39. madde kullanılması gerekir YÖK yazısı var. 39 normalde yurtiçi ve yurtdışı eğitimleri için kullanılır, lisansüstü için zorunlu değildir.

Tarko

Doçent
anlıyorum, ortada tuhaf bir durum var, 39. Madde'de eğitime yönelik bir atıf göremedim, tamamen araştırma, sempozyum, bilimsel toplantı gibi durumlar için görevlendirme yapılabileceği ifade edilmiş. Dil eğitimi bilimsel bir araştırma faaliyeti sayılmaz ama bu maddenin kullanılmasına dair yazı olduğu için sanırım sıkıntı olmuyor.

Eğitim hakkımız engelleniyor ve elimiz kolumuz bağlı ne yazık ki :/

sidneh

Profesör
Hocam bakın: "(2) ÖYP araştırma görevlileri, eğitim süresi boyunca yabancı dil eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında 2547 sayılı Kanunun 39. maddesi uyarınca görevlendirilirler."

Dil eğitimi için bu kadar açık bir madde olduğundan 39. maddeyi vermek zorundalar. Ancak lisansüstü eğitim için öyle bir madde yok, sadece: "(4) Yabancı Dil Sınav puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35. maddesi uyarınca ilgili yükseköğretim kurumlarında görevlendirilirler." var. 39. maddenin kendisinde de lisansüstü eğitime dair bir ibare bulunmadığından tamamen üniversitenin insiyatifinde.

Tarko

Doçent
anlıyorum sidneh hocam, anlıyorum da bu yabancı dil bildiğimiz için cezalandırılıyoruz gibi bir kapıya çıkıyor. 35. Madde'nin de 39 kadar kolay çıkması lazım ki bu adaletsizlik giderilmiş olsun ama çok bekleriz daha.

Tarko

Doçent
hocam peki 39 vermeyi reddeden bir dekanın 35 çıkana kadar ücretsiz izin verme ihtimali nedir? daha doğrusu böyle bir yöntem izlenebilir mi eğitimimizden geri kalmamak için?

bir de ben inşallah mart 9'da evleniyorum, mazeret izni dışında evlilik için ayrı bir izin hakkım var mı?

teşekkür ederim.

Gamze

Administrator
hocam peki 39 vermeyi reddeden bir dekanın 35 çıkana kadar ücretsiz izin verme ihtimali nedir? daha doğrusu böyle bir yöntem izlenebilir mi eğitimimizden geri kalmamak için?

bir de ben inşallah mart 9'da evleniyorum, mazeret izni dışında evlilik için ayrı bir izin hakkım var mı?

teşekkür ederim.

İlk yılınız dolmadan izin alamazsınız. Evlilik de buna dahil mi emin değilim.

Mr December

Baş Editör

teşekkür ederim.

Öyle bir ihtimal yok maalesef. Evlilik için çok az izin verilir. Gün sayısından emin değilim.

Tarko

Doçent
elinde dekanlığından yl eğitimi için aldığı 39. Madde ile görevlendirme evrakı olan varsa paylaşabilir mi? emsal göstermem isteniyor, nasıl göstericem ben bu emsali :)

dnzdeniz

Öğrenci
elinde dekanlığından yl eğitimi için aldığı 39. Madde ile görevlendirme evrakı olan varsa paylaşabilir mi? emsal göstermem isteniyor, nasıl göstericem ben bu emsali :)

benim var sadece 39.madde ile o üni de araştırma yapacagıma dair bir sürelik izin .Ben başka bir şey sormak istiyorum ,39.madde ile gönderildiğim üniye ne kadar sıklıkla gitmem gerek ya da gitmem gerekli mi bir presedürü var mı