ÖYP ve 65 Dil Barajı Hakkında

bigthunder

Doçent
Öyp ile atandık diyelim daha sonra sınavdan 65 üstü aldık ancak mesela yükseklisans bitirmek için yada dil eğitimine gitmek istediğimiz için yöke dil puanını onaylattırmasak dil eğitimine gidebilir miyiz yani 65 üstünü geçtiğimizde bunu hemen onaylatmak şart mı?

Tarko

Doçent
hayır, neticede siz atamaya 65'in altında bir puanla hak kazanmışsınız, bu durumda sonradan bu şartı sağladığınızda illa onaylatacaksınız diye bir şey yok. fakat 65 alırsanız niye dil kursuna gidesiniz veya dil kursuna gidecekseniz niye sınava giriyorsunuz :)

bigthunder

Doçent
hayır, neticede siz atamaya 65'in altında bir puanla hak kazanmışsınız, bu durumda sonradan bu şartı sağladığınızda illa onaylatacaksınız diye bir şey yok. fakat 65 alırsanız niye dil kursuna gidesiniz veya dil kursuna gidecekseniz niye sınava giriyorsunuz :)

maksat iyice dili öğrenmek birde atandığımız okulda yl yokken yl devam ediyorsak senet imzalamak yerine bu şekilde 2 sene kazanıp ylyi bitirebiliriz diye düşünüyorum

Tarko

Doçent
maksat iyice dili öğrenmek birde atandığımız okulda yl yokken yl devam ediyorsak senet imzalamak yerine bu şekilde 2 sene kazanıp ylyi bitirebiliriz diye düşünüyorum

anladım hocam, dediğim gibi atandığınızda sağladığınız şartlar yök'ü bağlar, sonrası sizin inisiyatifinize bağlı bi durum. yalnız dil kursu esnasında yl'ye devam edebiliyor musunuz onu bilmiyorum, yahut dil kursu bittikten sonra yl hala bitmemişse her halükarda 35'le görevlendirme istemeniz gerekecektir.

dytbetül

Öğrenci
Öyp ile atandık diyelim daha sonra sınavdan 65 üstü aldık ancak mesela yükseklisans bitirmek için yada dil eğitimine gitmek istediğimiz için yöke dil puanını onaylattırmasak dil eğitimine gidebilir miyiz yani 65 üstünü geçtiğimizde bunu hemen onaylatmak şart mı?

ben de tam olarak bu konuyu merak ediyordum aynen ben de bildirmeyip dil kursuna gidersek sonrasında sorun olur mu diye merak ediyordum

Mr December

Baş Editör
ben de tam olarak bu konuyu merak ediyordum aynen ben de bildirmeyip dil kursuna gidersek sonrasında sorun olur mu diye merak ediyordum

Biri sizi şikayet ederse sorun olabilir onun dışında sorun olacağını sanmam.

Dile giderken de senet yapacaksınız ve onun zorunlu hizmeti olacak.

darklion1

Öğrenci
Dil egitimi icin gorevlendirme oncesi dil puanimi 65 ve uzerine cekersem ama bunu onaylatmazsam bir sorun cikmayacagini vurgulamissiniz
benim amacim dil puanini almis olsam bile 6 aylik bi dil egitimi almak istiyorum.
Daha sonrasinda ise egitim oncesi almis olabilecegim bu 65 ve uzeri puani kullanabilir miyim?
O zaman bir sorun cikar mi? Sonuc olarak bu dil puanini egitim oncesi almis alacam.

cyln

Öğrenci
Hocam , dil puanının yök'e onaylatılmasından kastınız nedir? Ben yds yi geçtikten sonra sonuç belgesini kadromun bulunduğu üniversiteye verdikten sonra başka birşey yapmadım,eylüldeki Lisansüstü tercihlerde güncelleme yeterli olmaz mı?

Gamze

Administrator
Hocam , dil puanının yök'e onaylatılmasından kastınız nedir? Ben yds yi geçtikten sonra sonuç belgesini kadromun bulunduğu üniversiteye verdikten sonra başka birşey yapmadım,eylüldeki Lisansüstü tercihlerde güncelleme yeterli olmaz mı?

Üniversiteniz gerekli güncellemeyi sizin adınıza YÖK'e yapmıştır. Sizin birşey yapmanıza gerek yok. Ama durumu kesinleştirmek için okulunuza sorabilirsiniz.

darklion1

Öğrenci
yok veya okul benim icin fark etmez benim anlatmak istedigim sey ben 1 eylulde ki yds'den 65 ve ustu alirsam ve bunu bildirmeden oyp'ye kabul edildigim 65'in altinda olan dil puanimla ekimde dil egitimine baslarsam ve egitim bitiminde ben 1 eyluldeki sinavdan 65 aldigimi belirterek yuksek lisans islemlerime baslayabilir miyim?

Tarko

Doçent
yok veya okul benim icin fark etmez benim anlatmak istedigim sey ben 1 eylulde ki yds'den 65 ve ustu alirsam ve bunu bildirmeden oyp'ye kabul edildigim 65'in altinda olan dil puanimla ekimde dil egitimine baslarsam ve egitim bitiminde ben 1 eyluldeki sinavdan 65 aldigimi belirterek yuksek lisans islemlerime baslayabilir miyim?

dil eğitiminiz bir sonraki yds'ye paralel devam edeceği için bahar yds'den 65 üstü almanız beklenir. Ben Eylül'de o puanı aldım derseniz o zaman niye dil eğitimine gittin diye sorabilirler.

özetle dil eğitiminden önce aldığınız 65 puan dil eğitimini başarıyla tamamladığınıza dair bir gösterge olarak geçerli olmayabilir. ya bahardaki yds'den yine 65 veya üzeri alacaksınız ya da güz yds'de 65 ve üzeri puan alıp YL tercihlerini atandığınız kurumda bekleyeceksiniz.

zeynepceren

Öğrenci
merhaba.
ben şunu merak ediyorum. sonbaharda öyp ye başvurmak istiyorum. diyelim başvuru tarihi 26 aralıkta son buldu ve ben dilden aldığım 61 puanla öyp ye başvurdum. başvuru bittikten hemen sonra ielts den 5,5 yani 65 alırsam ve dil merkezlerine yerleştirme yapılmadan once bunu yöke bildirirsem dil kursuna gitme zorunluluğum ortadan kalkarmı? yoksa mutlaka başvurudan önce mi 65 almak zorundayım?

F

financier

Guest
merhaba.
ben şunu merak ediyorum. sonbaharda öyp ye başvurmak istiyorum. diyelim başvuru tarihi 26 aralıkta son buldu ve ben dilden aldığım 61 puanla öyp ye başvurdum. başvuru bittikten hemen sonra ielts den 5,5 yani 65 alırsam ve dil merkezlerine yerleştirme yapılmadan once bunu yöke bildirirsem dil kursuna gitme zorunluluğum ortadan kalkarmı? yoksa mutlaka başvurudan önce mi 65 almak zorundayım?
65 barajını dil merkezi tercihleri başlamadan geçerseniz kursa gitmenize gerek kalmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

wtf

Öğrenci
merhaba;

bir yerde 50-55 arası alanlar 1 yıl, 55-64 arası alanlar 2 yıl içerisinde 65 almak zorundalar diye okumuştum yine bu forumda. bu doğru mu?

bir de şu zorunlu dil eğitimine gitmek istemiyorum ben. kendi çabalarımla geçebileceğimi düşünüyorum. dil puanım şu anlık 60. benim için dil olayı zorunlu mu yoksa dil puanı hiç olmayanlar için midir o zorunluluk?

teşekkür ederim.

Gamze

Administrator
merhaba;

bir yerde 50-55 arası alanlar 1 yıl, 55-64 arası alanlar 2 yıl içerisinde 65 almak zorundalar diye okumuştum yine bu forumda. bu doğru mu?

bir de şu zorunlu dil eğitimine gitmek istemiyorum ben. kendi çabalarımla geçebileceğimi düşünüyorum. dil puanım şu anlık 60. benim için dil olayı zorunlu mu yoksa dil puanı hiç olmayanlar için midir o zorunluluk?

teşekkür ederim.

Dil puanı 50'den düşük olanların yükseltmek için atandıktan sonra 1 yılı var, 50-64 arası puanı olanlarınsa 2 yıl süresi var.

Atandığınız takdirde dil eğitimi tercihlerine kadar 65 ve üstü puanınız olmazsa dil eğitimine katılımınız zorunlu. Yani siz de şu durumda dil eğitimine katılmak zorundasınız.