ÖYP Transkript Not Ortalaması

qpuro

Kısıtlanmış Üyelik
4'lük sistem evet. Ama bu başlıktakileri okuduktan sonra buna da kılıf uydurulur mu emin olamadım.

Ben de bu yüzden 2 gündür hem kendi okulumu hem de YÖK'ü arıyorum. Yılmaz hocanın başına gelen durum, hepimizin başına gelebilirdi. Bence bu konunun güzel bir sabit başlık ile aydınlatılması lazım.

Yılmaz hocam siz de lütfen bir ses kaydı alın YÖK'ten, transkriptinizi filan tekrar temin edip güzel bir başlık açın forumda. Hem sizin probleminiz daha hızlı çözülür hem de gerçekten böyle bir durum varsa tercih yapacak olan arkadaşlar bilinçlenmiş olur.

pelinn

Öğrenci
transkriptte 89.48 yüzlük ve 3.66 dörtlük olarak yazıyordu. Bende bir önceki dönem atanan aynı dönem mezun olduğum arkadaşımla aynen onun yaptığı gibi yaptık. Yani 3.66 olan notumu yöke göre çevirdik ve 92,06 oldu. Bu puanla başvurduk. Aynı şekilde arkadaşımda başvurduğunda puanı 1 puan civarı artmıstı.

hocam adnan menderes mezunusunuz sanırım kaç yılında mezun oldunuz?bende 2012 adü mezunuyum bendede öyle yazıyo merak ettimde. bu arada lisanstayken bizim okulda bizim notlar hep aa bb gibi giriyodu trasripte ama mezun olunca benmde farkettiğim transkriptte notlar 100 üzerinden verilmiş bunuda söyleseydiniz. (bu arada okulun şuanki notsisteimin 4lük üzerinden olduğunu söylemişelrdi rektörlükte.)

hocam adnan menderes mezunusunuz sanırım kaç yılında mezun oldunuz?bende 2012 adü mezunuyum bendede öyle yazıyo merak ettimde. bu arada lisanstayken bizim okulda bizim notlar hep aa bb gibi giriyodu trasripte ama mezun olunca benmde farkettiğim transkriptte notlar 100 üzerinden verilmiş bunuda söyleseydiniz. (bu arada okulun şuanki notsisteimin 4lük üzerinden olduğunu söylemişelrdi rektörlükte.)

pelin hanım evet ben de adü mezunuyum ve bende 2012 yılında mezun oldum. [email protected] mail adresim eğer sizin elinizde su an transkriptiniz varsa bana mail atabilirmisiniz. Ben su an ankarada olduğum için transkript alamadım okuldan. Yarın faks yoluyla temin etmeye çalışacağım.

pelinn

Öğrenci
pelin hanım evet ben de adü mezunuyum ve bende 2012 yılında mezun oldum. [email protected] mail adresim eğer sizin elinizde su an transkriptiniz varsa bana mail atabilirmisiniz. Ben su an ankarada olduğum için transkript alamadım okuldan. Yarın faks yoluyla temin etmeye çalışacağım.
hocam bnde en son araş gör başvurusu için kullandım elimdekini.ama eminim benimde dikkatimi çekti çünkü bana böyle verirlerken rektörlükte. tüm notlar 100 lük girilmiş ama transkriptin en sonunda da hem dörtlük sistemde hemde 100 sistemde karşılığı girilmiş. fakat ben eminim okulda eğitim görürken notlarımız aa bb gibi giriliyodu ama hemde not gözüküyodu. (anladığım kadarıyla şuan kullandıkalrı zaten 4 lük sisteme dönmüş fakat bizim dönemdeyken 100lüğü kullanmışlar ama okulun sistemine göre 4lük karşılığınıda yazmışlar.) ya zaten yök her ikisi varken 4lüğü esas alın diyo sonra da okulunki esas diyo, madem ayrıntılı yaz o zaman demi. hakkınızı savunun hocam bnce.

hocam bnde en son araş gör başvurusu için kullandım elimdekini.ama eminim benimde dikkatimi çekti çünkü bana böyle verirlerken rektörlükte. tüm notlar 100 lük girilmiş ama transkriptin en sonunda da hem dörtlük sistemde hemde 100 sistemde karşılığı girilmiş. fakat ben eminim okulda eğitim görürken notlarımız aa bb gibi giriliyodu ama hemde not gözüküyodu. (anladığım kadarıyla şuan kullandıkalrı zaten 4 lük sisteme dönmüş fakat bizim dönemdeyken 100lüğü kullanmışlar ama okulun sistemine göre 4lük karşılığınıda yazmışlar.) ya zaten yök her ikisi varken 4lüğü esas alın diyo sonra da okulunki esas diyo, madem ayrıntılı yaz o zaman demi. hakkınızı savunun hocam bnce.

pelin hanım bu süreçte beraber hareket edersek bence daha iyi hakkımızı savunabiliriz.Sizinle nasıl irtibata geçebilirim. İsterseniz beni faceten ekleyebilirsiniz. yılmaz akkerman

- - - Güncellendi - - -

pelin hanım bu süreçte beraber hareket edersek bence daha iyi hakkımızı savunabiliriz.Sizinle nasıl irtibata geçebilirim. İsterseniz beni faceten ekleyebilirsiniz. yılmaz akkerman

pelinn

Öğrenci

- - - Güncellendi - - -

msj attım hocam.

Oğuz Kağan

Öğrenci
Bana birisi tam olarak yazabilir mi 3.11 diploma notunun oypdeki karsiligini temmuz gelmeden..4 luk sistemde..yok ceviri kullanip yapiyoruz yillardir kazansak belki de sakata gelecegiz..3.11diploma not 79.23 degil mi?

Bana birisi tam olarak yazabilir mi 3.11 diploma notunun oypdeki karsiligini temmuz gelmeden..4 luk sistemde..yok ceviri kullanip yapiyoruz yillardir kazansak belki de sakata gelecegiz..3.11diploma not 79.23 degil mi?

okulunuz not sistemi önemli eğer 100 lük not sistemini kullanıyorsa transkriptte 100 lük notu direk kullanıyorsunuz, eğer oklunuz 4 lük veya 5 lik sistemi kullanıyorsa yök çevirim tablosunu kullanıyorsunuz. Transkriptte her iki notta yazabilir hem dörtlük hem yüzlük ama siz okulunuzun not sistemine göre giriş yapacaksınız.
çevirim içinde yök sistemini kullanacaksınız google yazarsanız çıkar direk.

eltperson

Öğrenci
okulunuz not sistemi önemli eğer 100 lük not sistemini kullanıyorsa transkriptte 100 lük notu direk kullanıyorsunuz, eğer oklunuz 4 lük veya 5 lik sistemi kullanıyorsa yök çevirim tablosunu kullanıyorsunuz. Transkriptte her iki notta yazabilir hem dörtlük hem yüzlük ama siz okulunuzun not sistemine göre giriş yapacaksınız.
Transkripte hem yuzluk hem de4/5lik varsa, yok'un dönüşüm tablosunu kullanacaksiniz. Sadece 100luk varsa, yok tablosunu kullanmaniza gerek yok.

Transkripte hem yuzluk hem de4/5lik varsa, yok'un dönüşüm tablosunu kullanacaksiniz. Sadece 100luk varsa, yok tablosunu kullanmaniza gerek yok.

bizde öyle biliyorduk ama değilmiş arkadaşım. Şöyleki eğer transkriptiniz yüzlük sisteme göre hazırlanmışsa ve derslerin karşısında sadece yüzlük not varsa herhangi bir harf falan yoksa eğer (aa,bb gibi) transkriptinizin en altında hem yüzlük hem de dörtlük not yazsa bile yüzlük olan not girilecek. eğer 4 lük ve yüzlük sisteme göre hazırlanmıssa transkript o zaman 4 lüğü yökün dönüşüm tablosuna göre çevirip gireceksiniz.

eltperson

Öğrenci
bizde öyle biliyorduk ama değilmiş arkadaşım. Şöyleki eğer transkriptiniz yüzlük sisteme göre hazırlanmışsa ve derslerin karşısında sadece yüzlük not varsa herhangi bir harf falan yoksa eğer (aa,bb gibi) transkriptinizin en altında hem yüzlük hem de dörtlük not yazsa bile yüzlük olan not girilecek. eğer 4 lük ve yüzlük sisteme göre hazırlanmıssa transkript o zaman 4 lüğü yökün dönüşüm tablosuna göre çevirip gireceksiniz.
Hocam ikimiz de ayni seyi diyoruz sanirim

Hocam ikimiz de ayni seyi diyoruz sanirim

evet hocam da cok ufak bir ayrıntı var. Bazı üniversiteler mesela adü transkripti 100 lük sisteme göre hazırlıyor, ders notlarını yüzlük sisteme göre veriyor fakat transkriptin en altında yüzlük notun yanısıra birde 4 lük notu yazıyorlar. Bu durumda yüzlük notun direk yazılması gerektiğini söylemek istedim. Yani transkriptte 4 lük notu en altta gördük diye onu yöke göre hemen çevirmemek lazım.

eltperson

Öğrenci
evet hocam da cok ufak bir ayrıntı var. Bazı üniversiteler mesela adü transkripti 100 lük sisteme göre hazırlıyor, ders notlarını yüzlük sisteme göre veriyor fakat transkriptin en altında yüzlük notun yanısıra birde 4 lük notu yazıyorlar. Bu durumda yüzlük notun direk yazılması gerektiğini söylemek istedim. Yani transkriptte 4 lük notu en altta gördük diye onu yöke göre hemen çevirmemek lazım.

bu bilgiyi nereden aldınız hocam?

eltperson

Öğrenci
bizzat yaşadım. 2014 aralık atamalarıyla kazandığım üniye sırf bu yüzden atamam yapılmadı şu an dava açmayı düşünüyorum.

Benim transkriptimde (istanbul unv) hem 4lük sistem var, hem de 100'lük sistem. Ve, harf karrsılığının (BB, vs gibi) yanında da ağırlıklı not 12.00 ya da 10.50 gibi değerler var. Ben yök donusum tablosunu kullanmayacak mıyım demek oluyor bu?

Oğuz Kağan

Öğrenci
Yahu o kadarini biz de biliyoruz..

A

Akademik Forum

Guest
Hocam ben de süleyman Demirel Üniversitesini kazandım. Adnan Menderes 2011 mezunuyum. Aynı Yılmaz arkadasin anlattığı durumdayım. Transkript imde hem 4'luk hem de yüzlük not yazıyor. Ve aynı şekilde ben de yökteki çevrim tablosu ile notumu çevirerek başvurdum. Ne yapmam gerekiyor? Şu An haklı durumda değilmiyim ? Sdü yokten durumla ilgili yazı bekliyormUs. Bu süreçte ne yapabilirim?

kemalöztürk

Öğrenci
[MENTION=74988]Yılmaz Akkerman[/MENTION] Bu konuda size yanlış bilgilendirme yapıldığı için (YÖK ve Forum gibi) ve başvuru sürecinde ya da herhangi bir yönetmelik metninde bu konuya ilişkin net bir bilgi olmadığından gibi gerekçeleri ileri sürerek bir dava açabilirsiniz tabi. Ama dava bir hakkın aranması için açılır ve sizin de bir hak kaybına uğramış olmanız gerekiyor. Dolayısıyla eğer transkripteki 100'lük notu girseydiniz de aynı bölümü kazanıyorsanız bu bir hak kaybı oluşturur ya da o bölüm değil de başka bir bölümü kazanabilirdim diyorsanız yine bir hak kaybı oluşmuş olur. Ayrıca bir daha başvuramayacak olmanız da başlı başına bir hak kaybı zaten. Ama sadece kaybettiğiniz hakkınızı arayabilirsiniz.
Şunu da unutmayın. İdare mahkemesinde dava açacağınız için davalı taraf devlet ya da devletin bir kurumu oluyor. Devlet-iş veren-satıcı- güçlü taraf olarak kabul edildiğinden diğer tarafı korumalıyız diye bazen haklı olmasanız da lehe karar alabiliyorsunuz.