ÖYP Senetleri Hakkında Öneri

physio

Öğrenci
Yeni usul ve esasların (atandıktan sonra hemen eğitime başlanılmadığında ilişik kesilmesi) içeriği nedeniyle uygulamada artık azami süre aşıldığında ilişik kesiliyor.
Anladım hocam saolun bilgilendirdiğiniz için.**** in sitesinde usul esaslar 35.madde kazanımı diye bişey vardı bende onunla beraber kalktı sanmıştım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gamze

Administrator
Anladım hocam saolun bilgilendirdiğiniz için. ***** in sitesinde usul esaslar 35.madde kazanımı diye bişey vardı bende onunla beraber kalktı sanmıştım

Aslında YÖK yazısına göre 33a ile atanmış olanların 35. madde ile görevlendirilmesi sonucu kadro ile ilişiklerinin kesilemeyeceğini belirten yazı var. ÖYP de 33a kadrosu verdiği için ilişik kesilmemesi gerekiyor. Ancak yeni usul ve esaslardaki maddeler durumu değiştiriyor ve uygulamada maalesef kadro ile ilişik kesiliyor. Diğer arkadaşların belirttiği gibi bu şekilde kadro ile ilişiği kesilenler olmuş.

Moderatör tarafında düzenlendi:

onur92

Öğrenci
Senet zorunlu hizmetinizi yapmanız için imzalatılır. Lisansüstü eğitimden sonra zorunlu görevinizi tamamlayacaksanız senetten korkmanıza gerek yok. Zorunlu göreviniz bittikten sonra seneti karşılamış oluyorsunuz.

Bu senet ve başarısızlık durumlarını keşke tercih yapmadan önce düşünmüş olsaydınız. Eğer kazandığınız kadroya gitmezseniz hem kadro yanmış olacak hem de siz 3 yıl boyunca ÖYP'ye başvuru yapamayacaksınız.

Merhaba sayın hocalarım, ben de nasipse 2014 aralık da öyp ye başvuracağım. Bu yüzden ince eleyip sık dokuyorum sürekli . Senet ve başarısızlık durumuyla ilgili forumu sürekli takip ediyorum. Bir sorum olacak; yukarıda hocamın alıntısında da gördüğünüz gibi ben yükseklisans eğitimimden sonra ilk atandığım üni ye dönüp zorunlu hizmetimi tamamlarsam tazminat ödemeyeceğim anladığım kadarıyla. Bir de zorunlu hizmet dışında mesela yükseklisans eğitimim uzarsa veya başarısız olursam tazminat ödemem gerekir mi ?
şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar tercih yapmadan evvel herşeyi doğru bir şekilde anlamak istiyorum eğer yardımcı olursanız çok memnun kalırım. iyi günler.

Ssercanyilmaz

Öğrenci
Hayır geciktiremiyorsunuz. Hemen lisansüstü eğitime başlamanız gerekiyor. Bazı okullar 1 dönem kadar bekletebiliyorlar ama YÖK farkettiği anda ilişiğinizi keser.

1 ay önce öyp ile atandım ama daha önceden yüksek lisansımda devam ediyor. ocakta tez dönemim başladı marttan eylüle kadar dil eğitiminde olacağımdan tezimde de bayağı ilerleme kaydedeceğimi düşünüyorum ve yüksek lisansı bitirmeme 4-5 ay kalacak eylülde. eylüldeki sınavda 65i geçersem ne yapmamı önerirsiniz hocam

Gamze

Administrator
1 ay önce öyp ile atandım ama daha önceden yüksek lisansımda devam ediyor. ocakta tez dönemim başladı marttan eylüle kadar dil eğitiminde olacağımdan tezimde de bayağı ilerleme kaydedeceğimi düşünüyorum ve yüksek lisansı bitirmeme 4-5 ay kalacak eylülde. eylüldeki sınavda 65i geçersem ne yapmamı önerirsiniz hocam

Atandığınız okul şuanki eğitiminizi kabul ediyor değil mi? Şimdiden sorun da siz tamamlamak için uğraştıktan sonra baştan başlamalısın diyerek bir sürpriz yapmasınlar.

Tez döneminde olmanız aslında büyük bir artı. Dilden geçtiğinizde ÖYP kapsamına aldırın. Sonra görevlendirme işlemlerine başlarsınız. Bir sorunla karşılaşmamak için görevlendirme işlemlerini başlatmayı çok uzatmamaya dikkat edin. 35. maddenin çıkması zaten uzun sürüyor, genellikle 3 ay kadar sürse de yazışmaların hızına bağlı olarak daha da uzayabilir. İlişiğinizin kesilmemesi için öncelikli olan 35. madde işlemlerini başlatmış olmanız. 39. madde zorunlu olmadığından atandığınız okulda 35. maddenin çıkmasını beklemiş olursunuz. Bu sırada tezinizi de tamamlarsınız.

Yukarıda dediğim gibi okulların dilden geçtikten sonra 1 dönem kadar eğitime başlatmadan beklettikleri oluyor ama YÖK'ün farketmesi durumunda ilişiğiniz kesilebilir.

Son düzenleme:

Ssercanyilmaz

Öğrenci
Atandığınız okul şuanki eğitiminizi kabul ediyor değil mi? Şimdiden sorun da siz tamamlamak için uğraştıktan sonra baştan başlamalısın diyerek bir sürpriz yapmasınlar.

Tez döneminde olmanız aslında büyük bir artı. Dilden geçtiğinizde ÖYP kapsamına aldırın. Sonra görevlendirme işlemlerine başlarsınız. Bir sorunla karşılaşmamak için görevlendirme işlemlerini başlatmayı çok uzatmamaya dikkat edin. 35. maddenin çıkması zaten uzun sürüyor, genellikle 3 ay kadar sürse de yazışmaların hızına bağlı olarak daha da uzayabilir. İlişiğinizin kesilmemesi için öncelikli olan 35. madde işlemlerini başlatmış olmanız. 39. madde zorunlu olmadığından atandığınız okulda 35. maddenin çıkmasını beklemiş olursunuz. Bu sırada tezinizi de tamamlarsınız.

Yukarıda dediğim gibi okulların dilden geçtikten sonra 1 dönem kadar eğitime başlatmadan beklettikleri oluyor ama YÖK'ün farketmesi durumunda ilişiğiniz kesilebilir.

son 4-5 ay için bile olsa 35. madde görevlendirmesini yapmak zorunda kalacağım yani hocam

sam-@

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, eşimle farklı üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayız. Eşimin üniversitesi senetlerini devretmeyi kabul etti fakat benim bulunduğum il veya sınır illerinde herhangi bir kadro ilanı çıkmamakta. Bununla birlikte benim bulunduğum şehre 4 saat mesafede bir şehirde eşimin alanında kadro ilanına çıkılacağını öğrenince ümitlendik ama bu ümidimiz mevzuatta senetlerin "diğer eşin bulunduğu il veya onun sınır illerine devredilebilir" maddesini öğrenince yok oldu. Sizce YÖK mevzuatta il veya sınır ili demesine rağmen, kendi illerimiz veya onların sınırlarında ilan bulamama durumuna 4 saat mesafedeki şehre senet devrini onaylar mı? Veya örneğini yaşayanlar bilgilendirirse sevinirim. Teşekkürler

Biomech

Öğrenci
merhabalar, 2012 yilindan 2015 yılına kadar 3 yıl süreyle 35. Madde ile ÖYP kapsaminda görevlendirildim. Doktora tez dönemimde kurumuna dönerek 3 yılı aşkın süredir çalışmakta ve Doktora egitimimi tamamlamıs bulunmaktayım. Fiili olarak mecburi hizmetimi tamamlamış olmama rağmen, bu hizmetin doktora bittikten sonra başladığı söylenmekte. Benim durumuma benzer durumda olan arkadaşlar var mı ?

finduilas

Profesör
merhabalar, 2012 yilindan 2015 yılına kadar 3 yıl süreyle 35. Madde ile ÖYP kapsaminda görevlendirildim. Doktora tez dönemimde kurumuna dönerek 3 yılı aşkın süredir çalışmakta ve Doktora egitimimi tamamlamıs bulunmaktayım. Fiili olarak mecburi hizmetimi tamamlamış olmama rağmen, bu hizmetin doktora bittikten sonra başladığı söylenmekte. Benim durumuma benzer durumda olan arkadaşlar var mı ?

Evet, zorunlu hizmetiniz doktora bittikten sonra basliyor. Tez doneminde atandiginiz okulda olmaniz zorunlu hizmetten dusmuyor.

oyp_zorunlu

Öğrenci
Hocam o durum böyle. YÖK ne derse o.

Mesela bu foruma üye olup yazan herkesin sınırsız zorunlu hizmeti olacakmış denilse "forumda yazanların sonsuz zorunlu hizmeti var." denilir geçilir. bunu yazanın muhtemelen ailevi sağlık vs. sıkıntısı yoktur. keyfi yerindedir. "böyle. böyle" der. Milleti biraz da korkutur, inancını yer, noktayı koyar, bankamatiğe ordan da avm'sine geçer. Senin benim gibi mağdurlar da "aa öylemiş ya" der kabulleniriz. Ses çıakrtırsak, az önce "böyle böyle" diyen arkaşdalar sesli moda geçer. Biz yapıyoruz onlar niye yapmıyor. Bilmezler anlmazlar. Eşinden çocuğundan aylardır ayrı olduğunu.

Bence dert anlatılacak en son kişiler yine kendi meslektaşlarımız. Hakkınızı hukukunuzu mahkemelerde arayın. Akademide mutlu olanlar arasında değil.

Son düzenleme:

mdphantom

Öğrenci
Hocam iyi akşamlar, YÖK ün çıkardığı karardan çok sizin senediniz ile alakalı bir durum zorunlu hizmetinize sayılıp sayılmaması. Siz senedi verirken doktora eğitimi süresi için verdiyseniz ve bu senedinizde açık açık yazıyorsa. Bir de çoğu okulun senetlere koyduğu gibi dışarıda geçirdiğim süre kadar kurumda görev yapmayı taahhüt ederim gibi bir madde varsa yök ün ne dediğinin çokta önemi olmaz diye düşünüyorum. Çünkü senet de yazan şartlar belli senedin size getirdiği zorunluluk belli. İstifa etmeyi düşünüyorsanız basın istifayı gidin okulunuz senedi işleme koyarsa sizde savcılığa bedelsiz senedin kullanımı suçundan suç duyurusunda bulunursunuz. Şahsen ben zorunlu hizmet süremi doldurunca bu yolu izleyeceğim.