ÖYP İle Atandıktan Sonra Kazanılan Üniversiteye Görevlendirme

Guardinal

Öğrenci
Selamlar herkese şöyle bir sorum olacaktı, öncelikle durumumu anlatayım;

2012 yaz döneminde ÖYP ile atamam yapıldı ardından İngilizce kursunu tamamladım ve neticesinde YDS'den 65'i geçtim. Lisans mezunu olduğum için sıradaki aşama yüksek lisans olacak, atandığım bölümde yüksek lisans olmadığı için 35. madde ile atanmam zorunlu. Aynı bölüm altında farklı bir anabilim dalında yüksek lisans yapma hakkım sanırım mevcut. sorum şu olacak;

Yaz sonu yapılacak yüksek lisans alımlarında yalnızca ÖYP ile açılan kadroyla atanmam zorunlumudur ? yoksa "aynı bölümde olmak şartıyla" üniversitelerin açtığı bilim sınavını kazanıp, orada ÖYP kadrosu olmasa bile 35. madde ile atanmam mümkünmüdür ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Mümkün değildir.

Bakınız ÖYP Usul ve Esaslar: ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

https://oyp.yok.gov.tr/?page=yazi&i=147&read=f6fee8a984b13f9a390626e912a01cf3

nathan

Öğrenci
Nazmi Bey, burada "...lisansüstü eğitime başlamış..." derken kayıt tarihi mi yoksa fiilen derslere başlama tarihi mi söz konusu ediliyor? Ben de öyp atamaları olmadan önce faydası olabilir diye (tecil, eğitim vb. konularda siz tavsiye etmiştiniz) bir üniversiteye başvuracaktım. Yoksa öyp'den atandıktan sonraki kadroları mı beklemeliyim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi Bey, burada "...lisansüstü eğitime başlamış..." derken kayıt tarihi mi yoksa fiilen derslere başlama tarihi mi söz konusu ediliyor? Ben de öyp atamaları olmadan önce faydası olabilir diye (tecil, eğitim vb. konularda siz tavsiye etmiştiniz) bir üniversiteye başvuracaktım. Yoksa öyp'den atandıktan sonraki kadroları mı beklemeliyim?
ÖYP ile atandıktan sonraki bir tarihte kayıt olursanız kabul etmiyorlar.

nathan

Öğrenci
Anladım, yani örneğin 1 Ağustos'ta kaydolsak, 5 Ağustos'ta atama olsa kabul edebilirler...

Siz bana askerlik tecilinde faydalı olabilir diye önermiştiniz öyp ile birlikte bir yüksek lisansa başvurmamı. Peki genel olarak bunun bir avantajı ya da dezavantajı söz konusu mudur? Yoksa YÖK'ün belirlediği kontenjanlara başvurmak daha mı faydalıdır?

- - - Güncellendi - - -

Bu arada halen kayıtlı olduğum ancak alanı farklı olduğundan öyp kapsamına alınmayacağından bitirmeyeceğim (lisansım iktisat, yl işletme) bir yüksek lisansım var. Bundan askerliğim tecil olmuştu, şu an süresi doldu ancak devlet memurluğu kapsamında tecilliyim. Siz bunu sildirme, yeni programa kaydolunca sildirirsin demiştiniz ikinci yüksek lisansın da tecil etmesi için. Belki unutmuşsunuzdur, hatırlatmak için yazdım.

neseliol

Öğrenci
benim anlamadığım şey atanılan üniversitede bölümün olmaması olayı. Tercih yaparken kendimiz seçmiyor muyuz zaten okulları? Bölüm olanlar seçelim o zaman :s

Guardinal

Öğrenci
"YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları" biraz yoruma açık gibi, bu hususta bir sorum daha olacak.

Aynı bölümde olmak şartıyla, atanılan kurumun ve ÖYP ile atanan kişinin yüksek lisans yapmak istediği kurumun kendi aralarında anlaşarak, cari usülle yapılan alımlarda yapılan 35. madde görevlendirilmesi gibi bir durum, YÖK'ün onayına gidip "YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları" kapsamında kabul edilmesi mümkünmüdür ?

Guardinal

Öğrenci
Benim atandığım bölüm Müzik Teknolojileri bölümü yüksek lisans bulma konusunda sıkıntılı bir bölüm yani, 2 dönem içinde yüksek lisans açılmaması durumunda yapmam gereken şey ne olmalı bu durumda ?

Guardinal

Öğrenci
O zaman yüksek lisans için yaz sonunda internet üzerinden açıklanacak yüksek lisans kontenjanlarını beklemekten başka şansım yok, olurda yüksek programı açılmazsa, dilekçe ile başvuru yapmalıyım.

Cevaplar için teşekkür ederim.

marpheus

Öğrenci
Mümkün değildir.

Bakınız ÖYP Usul ve Esaslar: ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden sonra YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri değerlendirmeye alınmaz.

https://oyp.yok.gov.tr/?page=yazi&i=147&read=f6fee8a984b13f9a390626e912a01cf3

Peki Hocam YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dahilinde ise yani öyp ile lisans üstü eğitim veren bir üniversite olursa o zaman durum ne oluyor.

Mr December

Baş Editör
Peki Hocam YÖK Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dahilinde ise yani öyp ile lisans üstü eğitim veren bir üniversite olursa o zaman durum ne oluyor.

Lisansüstü eğitim kontenjanları dahilinde ifadesi YÖK'ün ÖYP eğitimi için açtığı kontenjanları ifade ediyor. Okulun ÖYP eğitimi verip vermemesini değil.

sidneh

Profesör
Hangi okul olursa olsun yerleştirilme tarihinden sonra başladığınız lisansüstü eğitimlere görevlendirme alamazsınız.

nüsra

Öğrenci
benim de bu konuyla ilgili bir sorum var: bu sene trakya üni.ne yerleştim ama ondan önce sakarya üni.ne yüksek lisansa başvurmuştum. kesin atamam yapılana kadar ben sakarya üni. ne yl için kayıt olurum büyük ihtimal. ama atandığım bölümle yüksek lisans aynı ana bilim dalında fakat bölümleri farklı bu durumda sakarya' daki yüksek lisansım kabul edilir mi? ve oraya görevlendirmeyle gidebilir miyim? bölüm farklı olduğu için Öyp kapsamında tekrar yüksek lisans yapmak zorunda kalır mıyım?

Mr December

Baş Editör
benim de bu konuyla ilgili bir sorum var: bu sene trakya üni.ne yerleştim ama ondan önce sakarya üni.ne yüksek lisansa başvurmuştum. kesin atamam yapılana kadar ben sakarya üni. ne yl için kayıt olurum büyük ihtimal. ama atandığım bölümle yüksek lisans aynı ana bilim dalında fakat bölümleri farklı bu durumda sakarya' daki yüksek lisansım kabul edilir mi? ve oraya görevlendirmeyle gidebilir miyim? bölüm farklı olduğu için Öyp kapsamında tekrar yüksek lisans yapmak zorunda kalır mıyım?

Bölüm farklı olduğu için YÖK'ün görevlendirmeye izin vereceğini sanmıyorım.

nüsra

Öğrenci
peki, görevlendirme olmadan yüksek lisansı bir şekilde yapsam kabul edilir mi (ders dönemi dil kursu zamanına rastlıyor ders saatleri çakışmayabilir), zorunlu hizmet için sözleşme de imzalamamış olurum böylece. daha sonra doktorayı atandığım bölümden yapabilir miyim?