ÖYP İçin ALES Süresi ve Doktora

pervane

Öğrenci
Mrb benim 2 sorum var?
1. Öyp de yüksek lisans yaparken Alesin süresi biterse doktoraya başlamak için tekrar Alese girmek gerekiyor mu?
2.Yüksek lisans bitince hemen doktoraya başlamak zorunlu mu. yüksek lisans bittikten sonra 1 veya 2 dönem sonra (en fazla 1yıl sonra) doktoraya başlayabilir miyiz?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Alese tekrar girmeniz gerekiyor doktora için yeterli ales puanı almanız lazım. O da enstitüye göre değişir. En fazla da 1 dönem bekleyebilirsiniz 2. döneme ilişiğiniz kesilir.

N

Niënor

Guest
Hmmm ben alese girilmiyor diye biliyordum öypde şart değil sanıyordum. Neyse iyi oldu bu soru, gireriz.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Aynı üni.de devam edilecekse doktora için yeterli ALES puanı yeniden tercih yapılacaksa 70 üstü ALES puanı istiyorlar hocam.

N

Niënor

Guest
bu durum dil puanı için de geçerli

dil puanı süresiz geçerli değil miydi?

- - - Güncellendi - - -

Aynı üni.de devam edilecekse doktora için yeterli ALES puanı yeniden tercih yapılacaksa 70 üstü ALES puanı istiyorlar hocam.

hocam ben anlamadım sözünüzü tam, aynı ünide devam edenlerde istenmiyor mu? şimdi dikkat ettim de cümlenin başında onu mu demek istediniz :)

M

Merve

Guest
dil puanı süresiz geçerli değil miydi?

- - - Güncellendi - - -

hocam ben anlamadım sözünüzü tam, aynı ünide devam edenlerde istenmiyor mu? şimdi dikkat ettim de cümlenin başında onu mu demek istediniz :)
Yds süresiz, diğer dil sınavlarında süresi bittiğinde yeniden isteniyor.

Devam ettiğiniz üniversitenin doktora için istediği ales puanını sağlamalısınız. Onu demek istemiş.

gregorsamsa

Öğrenci
Nazmi hocam merhaba,
benim yüksek lisansım bitti sadece kurul kararını bekliyorum. fakat ales puanımın süresi bitti. şimdi 35. madde ile bulunduğum üniversitedeyim ve sanırım enstitü güncel ales puanı istiyor. şimdi öyp üniversiteme mi döneceğim dönersem nasıl bir süreçç beni bekliyor bilgilendirirseniz çok sevinirim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Nazmi hocam merhaba,
benim yüksek lisansım bitti sadece kurul kararını bekliyorum. fakat ales puanımın süresi bitti. şimdi 35. madde ile bulunduğum üniversitedeyim ve sanırım enstitü güncel ales puanı istiyor. şimdi öyp üniversiteme mi döneceğim dönersem nasıl bir süreçç beni bekliyor bilgilendirirseniz çok sevinirim?
Bulunduğunuz yerde doktora programınız var mı?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
öyp kadromun bulunduğu üniversitede doktora programı yok, fakat istanbul üniversitesindeyim 35. madde ile burada program var
Kadronuz iade olmadan bir dönem bekleyip kasım ALES'e girebilirsiniz, enstitü ile görüşün ya kurul kararını bekletsinler ya da uzatma vs. alın biraz daha bekleyin.

gregorsamsa

Öğrenci
hocam tez savunmam yapıldı bir iki hafta içinde resmen mezun olmuş olucam. bu durumda kadrom iade edilecek mi? bir de güz döneminde doktoraya başlayamazsa ilişik durumum ne olur?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
hocam tez savunmam yapıldı bir iki hafta içinde resmen mezun olmuş olucam. bu durumda kadrom iade edilecek mi? bir de güz döneminde doktoraya başlayamazsa ilişik durumum ne olur?
Hocam kadronuzun iade işlemini başlatacak olan birim enstitüdür oraya bilgi verecek olan da dekanlıktır siz ya da ilk atandığınız üni. bilgi vermezse iade olmaz çünkü doktorası var devamında. Güz döneminde başlayamazsanız üniversitenize bilgi verilir ve iade işlemleri başlatılır.

azad

Öğrenci
Hocam merhabala, benim de bir kaç sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu dönem yüksek lisansım bitiyor, şu anda 3. yılım da bitiyor. Aynı bölümde devam etmeyi düşünüyordum, bölüm de istiyordu. Ancak şimdi anabilim dalı, benim doktora yapma şartlarımda fakülte mezunu olmak var, sen yüksekokul mezunusun alamıyorum diyor.
1. Bunun bir çözümü var mı?
2. Eğer çözümü yoksa süreç nasıl işleyecek, ne yapmam lazım
3. Kendi ünv. geri dönüp başka yerde doktoraya başlayacağım için, kendi ünv. çok fazla kalmak istemiyorum. bunun için tezi ne zaman bitirmem gerekir.
lütfen yardım edin teşekkürler..

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam merhabala, benim de bir kaç sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu dönem yüksek lisansım bitiyor, şu anda 3. yılım da bitiyor. Aynı bölümde devam etmeyi düşünüyordum, bölüm de istiyordu. Ancak şimdi anabilim dalı, benim doktora yapma şartlarımda fakülte mezunu olmak var, sen yüksekokul mezunusun alamıyorum diyor.
1. Bunun bir çözümü var mı?
2. Eğer çözümü yoksa süreç nasıl işleyecek, ne yapmam lazım
3. Kendi ünv. geri dönüp başka yerde doktoraya başlayacağım için, kendi ünv. çok fazla kalmak istemiyorum. bunun için tezi ne zaman bitirmem gerekir.
lütfen yardım edin teşekkürler..
Merhaba, hangi yüksekokul mezunusunuz ilanda hangi fakülteyi koyacaklar ve bölümünüz nedir? Turizm diye tahmin ediyorum ama..

azad

Öğrenci
Merhaba, hangi yüksekokul mezunusunuz ilanda hangi fakülteyi koyacaklar ve bölümünüz nedir? Turizm diye tahmin ediyorum ama..

Hocam sağlık yüksekokulu, sağlık memurluğu mezunuyum. İlanda ''herhangi bir fakülte mezunu olmak şartı'' koymuşlar güya. Paramedik (ilk ve acil yardım) bölümüne arş. gör. olarak atandım. o zaman (2011'de) bizim kadroları hacettepe sbe'ye vermişlerdi. H.Ü'de de paramediğin YL ve doktorası olmadığı için (Türkiyede hiçbir yerde yok) YÖK'ün de onayı ile Halk sağlığına verdiler (ben de istedim tabi), doktorayı da burada yapmayı düşünüyordum. onlarda olumlu bakıyordu. Ama son anda sbe sisteminde halk sağlığı doktorası için böyle bir şart olmadığı halde bologna süreci ile böyle bir şart koyulmuş ve değiştirilmesi zor diyorlar. Teşekkürler

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam sağlık yüksekokulu, sağlık memurluğu mezunuyum. İlanda ''herhangi bir fakülte mezunu olmak şartı'' koymuşlar güya. Paramedik (ilk ve acil yardım) bölümüne arş. gör. olarak atandım. o zaman (2011'de) bizim kadroları hacettepe sbe'ye vermişlerdi. H.Ü'de de paramediğin YL ve doktorası olmadığı için (Türkiyede hiçbir yerde yok) YÖK'ün de onayı ile Halk sağlığına verdiler (ben de istedim tabi), doktorayı da burada yapmayı düşünüyordum. onlarda olumlu bakıyordu. Ama son anda sbe sisteminde halk sağlığı doktorası için böyle bir şart olmadığı halde bologna süreci ile böyle bir şart koyulmuş ve değiştirilmesi zor diyorlar. Teşekkürler
Merhaba, fakülte ve yüksekokullar aakdemik anlamda eşittir ikisi de 4 yıllık diploma vermektedir sizi bu şekilde kısıtlayamazlar oradaki fakülte ibaresi de herhangi bir 4 yıllık mezunu olmayı kast eder, enstitüye dilekçenizi verin eğer red cevabı gelirse size kanuni haklarınız için yardımcı olalım.