ÖYP de tercih yaparken Yüksek Lisnas notu

Ahmet2744

Öğrenci
Günaydın arkadaşlar,
ÖYP ye başvuruda Yüksek Lisans notumuzu kullanabiliyormuyuz. Yoksa Lisans puanını mı her şartta kullanıyoruz. Bunun ile alakalı resmi yazı veya bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim.

Ahmet2744

Öğrenci
Merve Hanım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Bu konuyla alakalı ilgi yerlere e mail attım ve geri dönüş olmadı. Ben 2004 mezunu olduğum için bu yeni YÖK düzenlemsinde mağdur konumdayım. Bununla alakı resmi yazı var mı acaba veya hangi tarihte bu yürürlüğe girdi öğrenemedim. Eğer tam olarak bu şekilde bir uygulama olacaksa bizlere bunun ile alakalı hukuk çalışması yapacam, ondan dolayı öğrenmek istemiştim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

ÖYP'ye başvuruda her zaman lisans notu kullanılır.

Gamze

Administrator
Merve Hanım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Bu konuyla alakalı ilgi yerlere e mail attım ve geri dönüş olmadı. Ben 2004 mezunu olduğum için bu yeni YÖK düzenlemsinde mağdur konumdayım. Bununla alakı resmi yazı var mı acaba veya hangi tarihte bu yürürlüğe girdi öğrenemedim. Eğer tam olarak bu şekilde bir uygulama olacaksa bizlere bunun ile alakalı hukuk çalışması yapacam, ondan dolayı öğrenmek istemiştim. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

ÖYP'de en başından beri, yüzdelik ağırlıkları genellikle değişse de, hep lisans ortalaması kullanılmıştır. Lisans notu kullanılması gerektiği usul ve esaslarda yazıyor.

Maade 5/ (2) ÖYP puanının hesaplanmasında lisans not ortalamasının % 35'i, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanın % 50'si ve varsa yabancı dil sınavı puanın % 15'i dikkate alınır.