ÖYP Başvurularında Yanlış Beyan

deucan

Doçent
selamm yaaa aRKdaŞLar bu ÖYP süreci yemin ederim benim ömründen 4 sene götürdü.. Sisteme kpds notumu 46 olarak girmiştim çünkü aklımda öyle kalmıştı.. Sonra belgelerimi toplarken kpds internet çıktısıında kpds notumun 45 olduğunu görünce bunalıma girdim yanlış beyan yüzünden hakkımı kaybedeceğim diye.. ancak bütün evi alt üst edipp eve gelen asıl belgeyi bulduğumda puanımın 46 yazdığını gördüm.. bir sorun yaşar mıyım acaba sistemde 45 diye mi geçiyordur notum? ama elimdeki orjinal belge 46 yazıyor.. anlamadım bu iş nasıl oluyor....
çok değişik bir durum nette 45 sizde 46 nasıl yazar ? internete baksanıza kaç gözüküyor ?

McM

Öğrenci
Merhabalar öncelikle,
Ben y.lisans mezunuyum , ama YÖK'ün ÖYP girişinde y.lisans not ortalamamızı girebileceğimiz bir yer mevcut değil, buna karşın kazandığım üniversite, y.lisans transkriptimide istedi;doğal olarak verdim; lisans transkriptimide verdim, ama şöyle bir durum var,
ÖYP girişi lisans ortalamam, y.lisans ortalamamdan çok çok düşük , bunu girmedik, şimdi , dosyamı alan hanımefendi ile konuştuğumda, dosyalarınızı hocalarımız kontrol edeceğini , yanlış beyan durumunun nasıl kontrol edileceğini sorduğumda ise , bilgisinin olmadığını belirtmişti.
Bu bir sorun yaratır mı , sonuçta yanlışlıkla y.lisans not ortalaması ile ÖYP girişi not ortalaması karşılaştırılırsa doğal olarak çok büyük fark var , ama mantıken niye düşük notumu yazayım ki :rolleyes:

SEFER

Doçent
Merhabalar öncelikle,
Ben y.lisans mezunuyum , ama YÖK'ün ÖYP girişinde y.lisans not ortalamamızı girebileceğimiz bir yer mevcut değil, buna karşın kazandığım üniversite, y.lisans transkriptimide istedi;doğal olarak verdim; lisans transkriptimide verdim, ama şöyle bir durum var,
ÖYP girişi lisans ortalamam, y.lisans ortalamamdan çok çok düşük , bunu girmedik, şimdi , dosyamı alan hanımefendi ile konuştuğumda, dosyalarınızı hocalarımız kontrol edeceğini , yanlış beyan durumunun nasıl kontrol edileceğini sorduğumda ise , bilgisinin olmadığını belirtmişti.
Bu bir sorun yaratır mı , sonuçta yanlışlıkla y.lisans not ortalaması ile ÖYP girişi not ortalaması karşılaştırılırsa doğal olarak çok büyük fark var , ama mantıken niye düşük notumu yazayım ki :rolleyes:

başvurular lisans ortalamasıyla yapılıyordu yüksek lisans ortalamasıyla değil eğer mezuniyet notuna y.l. ortamanı yazdıysan zaten yanlış tercihe girer diğer türlü yaptıysan sorun yok.

off

Öğrenci
lütfen yardım. 0,02 fazla girilen bir diploma notum var ... herkes birşeyler diyor kesin bilgisi olan varsa lütfen cevaplasın. bu puan kesinlikle diğer adayları etkilemiyor çünkü en yakın olanda 3 puan fazla puanım. . nasıl çıkarım bu işin içinden kafayı yiyeceğim.. onca uğraş emeğin sonucunu bu etkilememeli..

SEFER

Doçent
lütfen yardım. 0,02 fazla girilen bir diploma notum var ... herkes birşeyler diyor kesin bilgisi olan varsa lütfen cevaplasın. bu puan kesinlikle diğer adayları etkilemiyor çünkü en yakın olanda 3 puan fazla puanım. . nasıl çıkarım bu işin içinden kafayı yiyeceğim.. onca uğraş emeğin sonucunu bu etkilememeli..

kazandığın üniversitenin personel daire başkanıyla konuş durumunu anlat başka yapacak birşey yok.

emine tasci

Öğrenci
arkadaşlar ben bugün yöke gittim ve bazı bilgiler aldım sizide konuştukları hakkaında bilgilendirmek istiyorum büyük ünivresitelere atanan arkadaşlar rotasyon diye birşey yok nereye atnadıysanız yani nereyi kazanmış görünüyorsanız orada mecburi hizmetinizi yapacaksınız bunu öyp koordinatörü olan yökteki ayşegül hanımdan birebir gidip sorarak öğrendim bilgilerinize sunuyorum

Crysis

Öğrenci
2 gündür yök'ü arıyorum hiç kimse telefonu açmıyor...

YÖK'ü aramanıza gerek yok. Personel Daire başkanlığı başvurunuzu reddedecektir. Ya da biri şikayet ederse YÖK tarafından kontrol edilecektir. Bir yıl ÖYP programlarına başvuru yapamama cezası alacaksınız. 0.02 puanı kötü niyetli olarak girmediğinizden eminim. Çünkü hiçbir getirisi yok. Ancak durum böyle. Keşke dikkat etseydin hocam.

hasan0688

Araştırma Görevlisi
anlatmak istediğimde buydu hala bilmiyorlar dil puanın 0 alınacağını bu durumda yanlış beyan da bulunanlar 2 yıl ceza alıyorlar ve başkalarınıda mağdur ediyorlar hakkını yemiş oluyorlar ama yök yerleştirmeler yapılmadan kontrol etse mağduriyetin önüne geçebilir beyana dayalı olması bence bir handikap mutlaka bir kontrol mekanizması olması gerek
birde ortalama işi çıktı şimdi yök ün 4 lük- 100 lük sistem i ünilerinkiyle farklı çıkıyor. adaylar da doğal olarak kendi üniversitelerine göre olsun istiyorlar yök ün sistemine göre yazmama ihtimalleri yüksek ne kadar yökün sistemi geçerli ve doğru olsada...
ASLINDA BİR FİKRİM VAR DAHA DOĞRUSU BİR İSTEK SİTE YÖNETİMİNDEN VE EDİTÖRLERDEN BU ÖNE ÇIKAN 2 KONUYU AÇIK BİR DİLLE YAZIP BİR KONU BAŞLIĞI ALTINDA TOPLAYIP BUNDA SABİTLEYİP HATTA ANASAYFA DA YAYINLAYIP HERGÜN GÜNCELLESENİZ NE KADAR HOŞ OLUR:)
1- ÖYP PUAN HESAPLAMSINDA DİL PUANI OLMAYANLARIN PUANI 50 KABUL EDİLMEZ 0 KABUL EDİLİR
2- ÖYP PUANI HESAPLAMASINDA LİSANS NOT ORTALAMASI BAZ ALINIR VE 4LÜK SİSTEMDEKİ NOTLARIN KARŞILIĞI YÖKÜN SİSTEMİNE GÖRE ÇEVRİLİR bunu daha açık bir dille editör arkadaşlar editleyebilirler...

bence de yök bir program veya motor (neyse işte:) ) yardımıyla yanlış beyanın veya alan dışı tercihin önüne geçebilir.ales notunun sistemden kendileri çektiği gibi dil sınavı ve ortalamayı da çekseler ne 4 lük sistemden 100 lüğe çeviri meselesi kalır ne de yanlış beyan olur.başka bir başlıkta bir arkadaş yazmış da 4 tane 3.sınıf öğrencisi ''acaba bu puanlarla tutar mı?" diyerek ortalamayı ve dili 95 civarı yazarak tercih yapmış ve kazanmışlar! böyle sorumsuz ve akılsızca olayların yaşanmması için yök ün acilen tedbir alması lazım

ahmet212121475

Öğrenci
bence de yök bir program veya motor (neyse işte:) ) yardımıyla yanlış beyanın veya alan dışı tercihin önüne geçebilir.ales notunun sistemden kendileri çektiği gibi dil sınavı ve ortalamayı da çekseler ne 4 lük sistemden 100 lüğe çeviri meselesi kalır ne de yanlış beyan olur.başka bir başlıkta bir arkadaş yazmış da 4 tane 3.sınıf öğrencisi ''acaba bu puanlarla tutar mı?" diyerek ortalamayı ve dili 95 civarı yazarak tercih yapmış ve kazanmışlar! böyle sorumsuz ve akılsızca olayların yaşanmması için yök ün acilen tedbir alması lazım

almazlar hocam almazlar... niye alsınlarki o kadar vakitleri yok adamların çok meşguller baksana telefonları bile açmıyorlar...

slnn

Öğrenci
merhaba arkadaşlar; başvuru esnasında Bilgisayar mühendisliği olan lisans bölümümü girdikten sonra bir kayma olmuş galiba ve başvuruda bölümüm lisans bölüm listesinde bir alt sırada olan moleküler biyoloji olarak gözükmüş, herhangi bir yere yerleştirilemedim ve puanlarım da herhangi bir yanlışlık yok. Bu yanlış beyana girmez değil mi? ek alımlar esnasında bunu düzeltebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

alikuru

Araştırma Görevlisi
merhaba arkadaşlar; başvuru esnasında Bilgisayar mühendisliği olan lisans bölümümü girdikten sonra bir kayma olmuş galiba ve başvuruda bölümüm lisans bölüm listesinde bir alt sırada olan moleküler biyoloji olarak gözükmüş, herhangi bir yere yerleştirilemedim ve puanlarım da herhangi bir yanlışlık yok. Bu yanlış beyana girmez değil mi? ek alımlar esnasında bunu düzeltebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

bir yere yerleşmediğiniz için sorun olmaz

zulabab

Öğrenci
Merhabalar,
OYP de benim yaptigim tercihlerden birine istenen ozellikleri tasimayan bir aday (yuksek lisans mezuniyeti farkli bir bolumden) yerlestirilmis. Bununla ilgili olarak YOK u aradim defalarca kimse acmadi telefonu. Ben de ilgili okulu aradim ayrica mail attim, bana hata varsa kayit etmeyeceklerini soylediler. Sonraki aramamda da kayit ettik dekanlik degerlendirecek dediler. Son durumu bilmiyorum ama eger kayit ettilerse dava acacagim.
Sorum ise soyle, eger kayit etmedilerse bu kadro ek yerlestirme olursa tekrar acilir mi? acilirsa basvurulari onceki OYP ye (19 Temmuzda aciklanan) de basvuranlar mi yapabiliyor sadece yoksa herkes sifirdan (onceden OYP ye basvursun ya da vurmasin) basvuru yapabiliyor mu?

alikuru

Araştırma Görevlisi
Merhabalar,
OYP de benim yaptigim tercihlerden birine istenen ozellikleri tasimayan bir aday (yuksek lisans mezuniyeti farkli bir bolumden) yerlestirilmis. Bununla ilgili olarak YOK u aradim defalarca kimse acmadi telefonu. Ben de ilgili okulu aradim ayrica mail attim, bana hata varsa kayit etmeyeceklerini soylediler. Sonraki aramamda da kayit ettik dekanlik degerlendirecek dediler. Son durumu bilmiyorum ama eger kayit ettilerse dava acacagim.
Sorum ise soyle, eger kayit etmedilerse bu kadro ek yerlestirme olursa tekrar acilir mi? acilirsa basvurulari onceki OYP ye (19 Temmuzda aciklanan) de basvuranlar mi yapabiliyor sadece yoksa herkes sifirdan (onceden OYP ye basvursun ya da vurmasin) basvuru yapabiliyor mu?

size kayıt ettik dedikleri evraklarını teslim aldım manasında olmazı lazım, dekanlık değerlendirecek dedilerse bir yönetim kurulu kurulup toplu değerlendirmeler yapılacaktır, burada elenmesini ve yanlış beyan olarak bildirilmesini umalım, kontenjan boş kalırsa yeniden ilana çıkar, aynı da çıkabilir ilan metni değişebilir de, eğer çıkarsa sıfırdan herkes tercih yapabilir

geigerinnen

Öğrenci
arkadaşlar öyp başvurum hakkında büyük bir problemim var lütfen yardımcı olun

arkadaşlar oyp başvurumda verdiğim bütün beyanlarım doğru. yalnız içime bir kur düştü hacettepede yüksek lisans öğrencisiyim ve bunu belirttim başvuru ekranında. mezun olmadan belirtmemem gerekiyor du değill mi? zaten başvurulardada sadece lisans mezunu şartı arayan ünilere başvurdum. ve başvurduğum ordu üniversitesini kazandım.sizce okula götürdüğm evraklar ve değerlendirilmesi sonucunda sorun çıkarmı ne yapabilirim? Özellikle sayın editorler cvp verebilirse çok minnettar olurum

hunterandhunt

Öğrenci
Yüksek lisans öğrencisi olman birşeyi değiştirmez için rahat olsun. Sonuç olarak lisans mezuniyetin bulunduğu için başvurunu yaptın. Yani ekstradan 6-7 dil bildiğin için seni asmazlar.:)