ÖYP 65 Altı Dil Puanı Hakkında Sorular

RAGİ

Öğrenci
yenı usul ve esaslar bızlerı daha temkınlı olmaya sevk etti o yuzden yardımcı olursanız cok sevınırım .. oncelıkle su an memurum ve tek tercih yaptım: anadolu unıversitesi...dil puanım 65ın altında (42.50) diyelim ki anadolu unıversıtesını kazandım
1) kurumumdan muvafakat alma ... senet vs vs derken onumuzdekı bahar donemı dıl egıtımıne yetısememe olasılıgı var mı eger varsa ve en kotu ıhtımal atandıgım halde onumuzdekı bahar kursuna yetısemezsem ılısıgım kesılır mı ?
2) bahar donemı dil kursuna katıldık ve bahar donemı ydsden 65 ustu aldık.. bu puanı gereklı yerlere bıldırdıgımde kadromun bulundugu anadolu unıversıtesı beni güz donemı için yuksek lısans egıtımıne baslatmak zorun değilmi veya yuksek lısans tercihlerinde yeterlı kontejyan olmama vs vs bı durum olabılır mı ( ozellıkle yenı yonetmelıkten sonra .. hemen lisansustu egıtıme baslama zorunlulugu vs vs ...) en kotu sartlarda guz donemıne yuksek lısansa baslayamadım kadroyla ılısıgım kesılırmı veya baharda baslarsın mı derler ..
3. bahar donemındekı aldıgım yds 65 ustu puanı hemen bıldırmeyıp ılk once guz donemı yuksek lısansı mı garantı altına alıp sonra duruma gore bıldırsem??.. eger guz donemı yuksek lısansa yerlesme ıhtımalım olursa ( kadromun oldugu unı benı yuksek lısansa baslatabılır veya merkezı tercıhle yuksek lısans olabılır) bahar donemındekı puanımı bıldırsem 65ı gectım ben yuksek lısansa baslıyorum gibi bi sakıncası olurmu ?

4) bu öyp herkesi boyle paranoyaklaştırırmı ? bu kadar kötu tarafından bakmaya gerek yok mu ? en ıyısı memurluga devam mı :)

Kutadgu

Moderator
yenı usul ve esaslar bızlerı daha temkınlı olmaya sevk etti o yuzden yardımcı olursanız cok sevınırım .. oncelıkle su an memurum ve tek tercih yaptım: anadolu unıversitesi...dil puanım 65ın altında (42.50) diyelim ki anadolu unıversıtesını kazandım
1) kurumumdan muvafakat alma ... senet vs vs derken onumuzdekı bahar donemı dıl egıtımıne yetısememe olasılıgı var mı eger varsa ve en kotu ıhtımal atandıgım halde onumuzdekı bahar kursuna yetısemezsem ılısıgım kesılır mı ?
2) bahar donemı dil kursuna katıldık ve bahar donemı ydsden 65 ustu aldık.. bu puanı gereklı yerlere bıldırdıgımde kadromun bulundugu anadolu unıversıtesı bana güz donemı için yuksek lısans egıtımı acmak zorundamı veya yuksek lısans tercihlerinde yeterlı kontejyan olmama vs vs bı durum olabılır mı ( ozellıkle yenı yonetmelıkten sonra .. hemen lisansustu egıtıme baslama zorunlulugu vs vs ...) en kotu sartlarda guz donemıne yuksek lısansa baslayamadım kadroyla ılısıgım kesılırmı veya baharda baslarsın mı derler ..
3. bahar donemındekı aldıgım yds 65 ustu puanı hemen bıldırmeyıp ılk once guz donemı yuksek lısansı mı garantı altına alıp sonra duruma gore bıldırsem??.. eger guz donemı yuksek lısansa yerlesme ıhtımalım olursa ( kadromun oldugu unı benı yuksek lısansa baslatabılır veya merkezı tercıhle yuksek lısans olabılır) bahar donemındekı puanımı bıldırsem 65ı gectım ben yuksek lısansa baslıyorum gibi bi sakıncası olurmu ?

4) bu öyp herkesi boyle paranoyaklaştırırmı ? bu kadar kötu tarafından bakmaya gerek yok mu ? en ıyısı memurluga devam mı :)

1. Yetişmesi gerek. İlk dil kursuna gitmek zorundasınız.
2. Kadronuzun bulunduğu anadolu üniv. size kadro açmak zorunda değil. Kadroları YÖK sisteminden görüp tercih edeceksiniz. Yeni usulle birlikte alınan karar bu yönde, 65 puanı elinde olan gelen ilk yerleştirmelerde yüksek lisansa başlamak zorunda.
3. Kurnazlık seziyorum bu işte ama fikir hoş gibi duruyor :) Ama dil puanı aldıktan sonra eğer yüksek lisans tercihleri başlarsa başvurup gitmeniz daha sağlıklı olur.
4. Kötü demek doğru olmaz, Bir rüya gibi görüyoruz biz akademisyenliği bu yolda karşımıza çıkan her engel bir lütuf gibi geliyor bize. Aslında Bir anlamda mecbursun da bu hayatta bir yerlere gelebilmek için.

Moderatör tarafında düzenlendi:

atticus

Öğrenci
Merhaba
Aralik oyp atamasiyla hacettepeye yerlestim.hali hazirda hacettepede yuksek lisans ogrencisiyim.ders donemin haziranda bitecek.dil puanim 61.dil kursuna gitmem gerek sanirim.ancak ilk acilan kursa gidersem ders donemim uzayacak.ders donemim uzamadan kursa nasil gidebilirim? Ya da kursa gittigim sure boyunca derslerim ne olacak. Az once hacettepe oyp koordinatorlugu ve yök ile gorustum ancak konuyu birbirlerine attilar.

v3nom

Öğrenci
merhabalar
aralık öyp atamasıyla necmettin erbakan üniversitesine yerleştim. dil puanım 65 in altında. dil kursuna giderken bu süreç içerisinde aynı zamanda ielts sınavına girip 65 üstü alsam yeterli olur mu yoksa sadece yds den mi 65 üstü almam gerekiyor?