Ön degerlendirme sonucuna itiraz

Herkese merhaba,

Lokanta ve ikram hizmetleri bölümü aşçılık prg. Ögr. Gör. Alım ilanın özel şartları arasinda "aşçilik uzmanlık belgesi"talep edilmiş.
Fakat aşçılik uzmanlik belgesi diye bir belge yok.muhtemelen ilani hazirlayanlar,yök belirli uzmanlik alanlarda 2 yil deneyim dedigi icin öyle bir belge olabileceğini düşündüler.

Buraya kadar her şey iyi güzel.ben diger bütün şartları tasıyorum bu arada.yanlıs anlasilmasın daha önce sordum öyle anlasildi cünkü.lisans mezunuyum ve yeterli deneyimim var.

Okulu aradım uzmanlik belgesi istemissiniz nedir bu belge dedim.öyle bir belge yok çünkü ustalık belgesi mi istediginiz dedim,evet dediler.durumu anlattim ama jüri nin degendirecegini söylediler.

Ascilik ön lisans mezunuyum ayni zamanda ben.bu isi 10 yıldır bu diploma sayesinde yapiyorum zaten.
Durum şu ki mesleklerinde ön lisans mezunu olanlara ustalık belgesi verilmiyor.ustalık belgesi 4.sinif meslek belgesi iken,ön lisans diplomasi 5.sinif meslek belgesi oldugu icin verilmiyor zaten.

Ben durumu dilekcede de belirttim istenilen uzmanlik belgesine istinaden ascilik ön lisans barkodlu belgem ektedir.ustalik belgesi yerine de kullanilabilecegini beyan ederim dedim imzaladim basima gelecegi bildigim icin.

Fakat ön degerlendirme sonucunda uzmanlik belgesi eksik diye gecersiz saymislar basvurumu.

Yani daha alt bir meslek belgesini kabul edebilirler mi?etsinler sıkıntı yok zaten ama o belgeden daha üst olan bir diplomayı reddedebilirler mi?

Şimdi nasil bir yol izlemem lazim.tecrübeli arkadaslar yardım edebilir mi?

ufb16

Öğrenci
Hiçbir yol izleme hocam. Belli ki daha alt düzey belgeye sahip bir adayı kafaya koymuşlar. Yani alacakları kişi belli sen araya girmeye çalışıyorsun. Allahınızdan bulun de ve geç. Ben öyle yapıyorum. Bıktım artık...Çok görüyoruz bu ve benzeri örnekleri

Öyle bir şey var mıdır bilemem ama benim anladığım kadarıyla kimse ne istediğini neden istediğini bilmiyor gibi geldi hocam bana.
Adamlar açtıkları bölümden mezun olanların alacağı diplomayı daha alt meslek belgelerine tercih ediyorlar.Madem öyle bu bölüm neden açılıyor?
Ya dışarıdan bakınca yeşil türbe içerisi estafurullah tövbe:)
Olurum olmam bilemem ama gereğinden fazla saygı duymuşuz bu işlere haklısınız.

5

50dSorunu

Guest
Bu konuda şöyle bir mail geldi. Paylaşayım. Bu sendika kimdir nedir, nedir? Bilmiyorum, ancak hükümete yakın sendikaların olaya el atması gerekiyor.

50/d ve Akademinin Güncel Sorunlari Paneli
Panelin ana temasi 50/d sorunudur. 50/d hakkinda A’dan Z’ye bütün unsurlar ele alip degerlendirilecektir. Bu konuda Akademisyenler Sendikasi olarak yaptigimiz girisimler, hazirlanan dosyalar, çözüm önerileri ve yapilmakta olan çalismalar, siz degerli akademisyenler ile paylasilacaktir. Bu baglamda panelde siz degerli akademisyenlerin çözüm önerileri ve istekleri dogrultusunda 50/d ile ilgili Yüksek Ögretim Kurumu’na, Milli Egitim Bakanligi’na, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve yazili ve görsel bütün haber kanallarina gönderilmek üzere bir BASIN BILDIRGESI hazirlanacaktir.

Akademide son dönemin güncel sorunlari ele alinarak çözüm önerileri sunulacaktir. Tüm akademisyenleri ilgilendiren norm kadro yönetmeligi hakkinda uygulamalar nasil olacaktir? Akademide es durumu? Doktor ögretim üyelerine 4200 ek göterge? Sinavlarda akademisyenler yerine memurlarin görev almasi? Bu ve bunun gibi akademideki sorunlar ele alinacak ve gerekli çözümler tartisilacaktir.

TÜM AKADEMISYENLERI PANELIMIZE BEKLIYORUZ…

Panelimize katilamayacak akademisyenlerimiz Youtube kanalimizdan paneli canli yayindan takip edebilirler.

Canli yayin kanal adresimiz: https://www.youtube.com/channel/UCX3ngFSo_wmKv4prACR9ucA/live

09 Subat 2019 / 13:00 - 17:00
Yilmaz Güney Sahnesi

Bu gün traji komik bir olay yasadik.

Yukarida da yazmistim zaten ascilik uzmanlik belgemiz eksik diye ön degerlendirme sonucu giris sinavina alinmadik.bizim durumumuzda olan daha cok aday var bu arada!

Biz ayni üniversitenin 2 farkli myo'ya 4 kisi basvurduk.
Ayni sartlari tasimimiza ragmen 3 arkadas farkli bir myo'ya basvurdugu icin itirazlarini hakli buldular.
Ben farkli bir myo'ya basvurdum.ben itirazimin sonucuna cevap bile alamadim.
Hepimizi ilk önce uzmanlık belgemiz yok diye elediler.Diger arkadaslarla ayni okul mezunu(ön lisans diplomamizi uzmanlik belgesi olarak yollamistik) olmama ragmen benim itirazimi dikkate almadilar.
Aradığım zaman ise farklı neden ve bahaneler sundular yok deneyimin yetersiz yok lisans sonrası olması lazım gibi.(ama ilan da öyle bir sey yazmiyor ki yazsa bile diger 3 arkadas da o zaman deneyime takiliyor)
Neyse yok rektor tanigin olsa kendine bir ilan actirsan gibi seyler soyledi myo sekreteri bana.
keske basvuran herkesi alabilsek cok basvuru geliyor biz de üzülüyoruz vs.
Yani hani adama ozel actik ugrasma anla iste der gibiydi.

Neyse arkadaslar simdi ne yapmam lazim benim dava acarsam sinavı iptal ettirebilir miyim?

Sekoloji

Öğrenci
Bu gün traji komik bir olay yasadik.

Yukarida da yazmistim zaten ascilik uzmanlik belgemiz eksik diye ön degerlendirme sonucu giris sinavina alinmadik.bizim durumumuzda olan daha cok aday var bu arada!

Biz ayni üniversitenin 2 farkli myo'ya 4 kisi basvurduk.
Ayni sartlari tasimimiza ragmen 3 arkadas farkli bir myo'ya basvurdugu icin itirazlarini hakli buldular.
Ben farkli bir myo'ya basvurdum.ben itirazimin sonucuna cevap bile alamadim.
Hepimizi ilk önce uzmanlık belgemiz yok diye elediler.Diger arkadaslarla ayni okul mezunu(ön lisans diplomamizi uzmanlik belgesi olarak yollamistik) olmama ragmen benim itirazimi dikkate almadilar.
Aradığım zaman ise farklı neden ve bahaneler sundular yok deneyimin yetersiz yok lisans sonrası olması lazım gibi.(ama ilan da öyle bir sey yazmiyor ki yazsa bile diger 3 arkadas da o zaman deneyime takiliyor)
Neyse yok rektor tanigin olsa kendine bir ilan actirsan gibi seyler soyledi myo sekreteri bana.
keske basvuran herkesi alabilsek cok basvuru geliyor biz de üzülüyoruz vs.
Yani hani adama ozel actik ugrasma anla iste der gibiydi.

Neyse arkadaslar simdi ne yapmam lazim benim dava acarsam sinavı iptal ettirebilir miyim?

Hocam diğer arkadaşların durumu bilmiyorum ama tecrübe şartı en az lisans düzeyinden sonra olmalı. Ha bu tecrübe değil de "bilgisayar paket programı" belgesi gibi bir şeyse transkripte almış olmanız dahi yeterli olması lazımdı. Ama dediğim gibi tecrübe için bu şartı koydularsa o belgeniz lisans sonrası olması gerekiyordu.

finduilas

Profesör
Deneyiminizin gercekten de lisans sonrasi olmasi gerekiyor yalniz, ilanda yazmasina gerek yok. Deneyiminiz lisans sonrasi degilse bir hak iddia edemezsiniz. Sadece basvuran diger kisilerin de ayni durumda oldugu ispatlanirsa onlarin da basvurusu iptal olur.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Hocam yök lisans mezunu ve alanında en az 2 yıl deneyim diyor ama.
iki kritik bir sayı en az diye başlayıp 5 ve 10 isteyenler de var mesela.

- - - Güncellendi - - -

Hocam diğer arkadaşların durumu bilmiyorum ama tecrübe şartı en az lisans düzeyinden sonra olmalı. Ha bu tecrübe değil de "bilgisayar paket programı" belgesi gibi bir şeyse transkripte almış olmanız dahi yeterli olması lazımdı. Ama dediğim gibi tecrübe için bu şartı koydularsa o belgeniz lisans sonrası olması gerekiyordu.
Hayır hocam ilanda öyle bir sart yoktu alaninda en az 2 yil deneyim isteniyordu.zaten oyle olsa deneyimden de gecersiz sayabilirlerdi.uzmanlik belgesi istemisler onu gecersiz saydilar.
Sonra itiraz ettik hep beraber ayni belgeyle itiraz etmemize ragmen 3 kisinin itirazi hakli bulunup sinava cagirildi benim itirazimi dikkate almadilar.sonra deneyim falan demeye basladilar:)

finduilas

Profesör
Hocam yök lisans mezunu ve alanında en az 2 yıl deneyim diyor ama.
iki kritik bir sayı en az diye başlayıp 5 ve 10 isteyenler de var mesela.

- - - Güncellendi - - -

Hayır hocam ilanda öyle bir sart yoktu alaninda en az 2 yil deneyim isteniyordu.zaten oyle olsa deneyimden de gecersiz sayabilirlerdi.uzmanlik belgesi istemisler onu gecersiz saydilar.
Sonra itiraz ettik hep beraber ayni belgeyle itiraz etmemize ragmen 3 kisinin itirazi hakli bulunup sinava cagirildi benim itirazimi dikkate almadilar.sonra deneyim falan demeye basladilar:)
Ilanda yazmasi gerekmiyor hocam, karar boyle. Deneyim lisans sonrasi olmak zorunda. Onlar bunu bahane olarak kullaniyor olabilirler su an ama siz bu konuda hak iddia edemezsiniz maalesef.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Sekoloji

Öğrenci
Yönetmelikte yazıyor hocam, deneyim şartı en az lisans sonrası başlamalı diye. Sizde deneyim var belge yok ise ön lisansı kabul etmeleri gerek, deneyim yok o belgeyi tecrübe saydıracaksanız malesef onlar haklı.

Yönetmelikte yazıyor hocam, deneyim şartı en az lisans sonrası başlamalı diye. Sizde deneyim var belge yok ise ön lisansı kabul etmeleri gerek, deneyim yok o belgeyi tecrübe saydıracaksanız malesef onlar haklı.

Yonetmelik dediginiz Yök'ün yönetmeligi mi hocam?yanlış anlamayın ama ben bulamadım hiç bir yerde öyle yazan bir yazı ama mantıken bence de sizin dediğiniz gibi olması gerekir ama bunun da ilanda belirtilmesi gerekir!
20 üniversite alıma çıktı 17 tanesi dediğiniz gibi lisans sonrası istedi.biri toplam 10,digeri 5,burası da toplamda en az 2 diger myo da 4 yıl istedi.
Eger dediginiz gibi bir durum var ise cok buyuk yanlis yapiliyor.alacakalari adamlar icin yuvarlamislar her sarti,yerlerse yani.benim toplam 10 yil deneyim var hocam ama geçen sene lisans bitti.bu yüzden zaten basvuru yapamadim hemen hic bir yere.
Ascilik ön lisans mezuyum.zaten istedikleri belge de olmayan bir belge ve bu yüzden baya kisi elediler.ascilik uzmanlik belgesi diye bir belge talep edilmis öyle bir belge yok.ustalik belgesi mi diye sorduk evet dediler.biz de ayni zamanda ascilik ön lisans mezunuyuz lisanstan bagimsiz yani bu isin ehliyeti gibi düsünün ve türkiye mesleki yeterlilik cercevesinde ön lisans mezunlarina ustalik belgesi zaten verilmiyor ustalik belgesinin üstünde sayiliyor elimizdeki diploma bunu okul ayni okuldan mezun oldugum 3 arkadasim icin itirazi hakli bulup sinava cagirdi ama beni yine bunu bahane ederek sinava cagirmadilar.
Neyse internette arastirinca ben kimin alinacagini bile buldum ama umarim hak ediyorlardir cünkü beni alip almamalari umrumda bile degil benim isim gücüm var cok sükür ama namuslu insanlar kazansin tek amacim bu yüzden dava acacam.
Zaten biraz google den aratinca bu insanlarin sigorta gunlerinin ascilik uzerinden yattigi bile supheli hocam inanmiyorum yani.
Atiyorum ozel bir kursta orada burada kek pogaca yapip sigortasini yatiranlar tahminim ascilik deneyimim var diye basvuruyor ilanlara.veya bunlar iyi gida muhendisleri diyetisyenler yemekhane de falan calisiyorlarsa onlar da basvuruyor bu insanlarin toplam gün sayisi var ama ben inanmiyorum ascilik yaptiklarina sigorta meslek kodlarini talep edecem hepsinin.
Neyse anlatacak cok seyim var su kisa sureli akademi maceramda ama şuna daha çok üzüldüm ben hic emek vermeden basvuru hakkina sahip oldum ama emek verip lisans sonrasi yuksek yapan doktora yapan insanlara uzuluyorum asil ben ve o yuzden normalde hic ugrasmayacagim ama sehir degistirip gidip idare mahkemede davami acacam.
Neyse uzatmayayim selametle:)

gizyl202

Araştırma Görevlisi
merhaba. benim bir sorum olacak ilgili ya da konu ile ilgili bir bilgisi olan arkadaş bana yardım edebilirse çok sevinirim.

ben bir Üniversitenin öğretim görevlisi kadrosuna başvuruda bulundum, ön değerlendirme sonucunda başvuru evrağımın "süresi dışında gelen başvuru evrağı" olarak sonuçlandırıp ön değerlendirme tabi tutulmadığımı söylediler. Bunun akabinde ben üniversiteye ön değerlendirme itiraz dilekçesi gönderdim. İtiraz dilekçeme; göndermiş olduğum kargo firması ile irtibata geçip kargomun teslim tutanağını talep ederek, onlarda bana göndermiş olduğu teslim tutanağını da ek olarak dilekçemi gönderdim. Kargo firması teslim tatanağında başvuru evrağımın üniversitenin belirlediği son başvuru tarihinden önce teslim edildiğine dair teslim alan görevlinin TC kimlik numarası ve imzası yer almakta ama isim alanı boş bırakılmış yani yazılmamış.
İtiraz dilekçemin sonucu olarak başvuru evrağımın belirtilen tarihten sonra geldiği, beyan etmiş olduğum teslim tutağında imzası bulunan tc kimlik numarasının ilgili personellerden herhangi birine ait olmadığı tarafıma bildirildi.
benim sormak istediğim bu gibi süreçleri yaşayan ve bana yarfımcı olacak arkadaşların tavsiyelini beklemekle beraber. hukuki olarak bu durum karşısında ne yapabilirim.
Yazı açıklayıcı olması nedeni ile biraz uzun oldu kusura bakmayın aynı zamanda muhtemel yazım ve imla hatalarının olma ihtimalinden dolayı özür dilerim.

Buraya çok geç yazdım ama olsun kayıtlara geçsin.mahkeme sonuçlanalı epey oldu ve beni haklı buldular.yani atama iptal edilip sınav yenilendi.ve daha önce benimle aynı nedenden dolayı elenen başka bir arkadaş öğretim gör. Olarak atandı.

Yani ilanda deneyim lisans sonrası diye belirtilmemişse üniv. Sizi sınava almak kazandığınız takdirde de atamak durumundadır.

Herkese iyi geceler.