Öğretim Üyeliğine Atanmada Öncelik

mfg_fatih

Öğrenci
Öğretim üyesi kadro ilanlarında ÖYP kapsamında lisansüstü öğrenimini başarı ile tamamlayan araştırma görevlilerinin bulunduğu anabilim dallarına öncelik tanınır.

Bu madde hala geçerli midir?

korayse

Öğrenci
En son çıkan yönetmelikte öncelik tanınır ifadesi vardı. Siz neye göre artık o ifade geçerli değil dediniz hocam?

aDNA

Profesör
En son çıkan yönetmelikte öncelik tanınır ifadesi vardı. Siz neye göre artık o ifade geçerli değil dediniz hocam?

öncelik verilmiyor fakat bekletilemezlerde. Çünkü zorunlu hizmet olayı var. Hiçbir dekan veya ilgili Rektör yardımcısı Dr bıtırmıs 4 yıla 4 yıl YL+Dr yapmıs ıse 7 yıla 7 yıl zorunlu hizmeti olan bır DR. arkadaşımızı bekletmezler merak etmeyin.Kalktığı gibi gelebilirde. Aslında dezavantaj gıbı gorunen yıla yıl mantıgı OYP lı arkadaslarım ıcın garantı...

korayse

Öğrenci
Dediklerinize katılıyorum hocam o konuda sıkıntı yok zaten genelde gidilen yerler öğretim üyesi ihtiyacı olan yerler. Lakin ben en son çıkan yönetmelikte bu ifadeyi aynen gördüm diye hatırlıyorum. Benim takıldığım nokta o.

biyofizik

Profesör
Dediklerinize katılıyorum hocam o konuda sıkıntı yok zaten genelde gidilen yerler öğretim üyesi ihtiyacı olan yerler. Lakin ben en son çıkan yönetmelikte bu ifadeyi aynen gördüm diye hatırlıyorum. Benim takıldığım nokta o.

ya aslında bu bir sıkıntı da özellikle büyük üniversitelere girenler için sıkıntı zira adam bitirince ne olacağını bilmiyor?

aDNA

Profesör

Saygıdeğer Akademik personel adayları,
sizden ricam bunlara takılmayın yerınız hazır.MEB bursu ile şu an ABD ve AB ülkelerinde 10 bıne yakın öğrencimiz var. Eğitimlerinin sonunda %50 sı Devlet kurumlarına (TCDD_DHMİ-TKİ vs ) gerı kalanı da Akademik ortama gırecekler. Masrafları sızınkının (sızlere 50 bın lıra ayrılıyor) en az 3 mıslı... O yuzden onlar nası bastacıysa sızlerde oylesınız.Moral bozmak yok,sıkıntı yok...Kendınıze guvenın.Zaten o kadar ıyı degılsenız bence,hrkesce alamayın kadroyu. Hak eden gelsın dıye ÖYP sistemi ortaya çıktı.Adaletsizlik önlensin diye geldi. Bakalım 2-3 yıl sonra tüm alımlar ÖYP olacak...

Son düzenleme:

CemSoganci

Profesör
öncelik verilmiyor fakat bekletilemezlerde. Çünkü zorunlu hizmet olayı var. Hiçbir dekan veya ilgili Rektör yardımcısı Dr bıtırmıs 4 yıla 4 yıl YL+Dr yapmıs ıse 7 yıla 7 yıl zorunlu hizmeti olan bır DR. arkadaşımızı bekletmezler merak etmeyin.Kalktığı gibi gelebilirde. Aslında dezavantaj gıbı gorunen yıla yıl mantıgı OYP lı arkadaslarım ıcın garantı...

valla hocam o bolum baskanına kalmıs bısey.bolum baskanı kadro ıstegınde bulunmassa vay halimize.bizim bölümde kadro ıstenmedıgı ıcın 7 8 yıldır dr statusunde yar doc lugu bekleyen degerlı ınsanlar var

aDNA

Profesör
valla hocam o bolum baskanına kalmıs bısey.bolum baskanı kadro ıstegınde bulunmassa vay halimize.bizim bölümde kadro ıstenmedıgı ıcın 7 8 yıldır dr statusunde yar doc lugu bekleyen degerlı ınsanlar var
Cem, YÖK kalkmasın diye dua etsin ÖYP yi kazanan arkadaşlar. BÖLÜM BAŞKANI'na bir telefon ÖYP li kişi kadro istemenizi beklıyor bız kuruldan onların kadrosunu cıkardık dıye ısteyemeyecek BÖLÜM başkanını bırak Rektör tanımıyorum. İstemzse Carı Doc. Prof alımı bile olmaz. Bu rıskı alacak Hoca varsa elını ayagını operım. Kımse ÖYP li bir arkadaşımız ıcın aman surundureyım demez,diyemez. Derse 2 dönem kurul kadro vermez olur biter. 3. dönem kırmızı halı olayı olur. Kadroları serbest bırakan da,rakamları olusturan da bu kurul arkadaşlar. Herkes herkesi biliyor artık. Eskidendi kapalı kapılar ardında hesaplar yapmak. Kim ne dersin desin eksiklikleri,yanlışları da olsa;bu YÖK gelmiş geçmiş en iyi YÖK:)

monopol

Öğrenci
Yeni açılan üniversitelerde kadro sıkıntısı olmaz, siz aranızı yönetimle iyi tutun.
En fazla bir sene dr ünvanıyla araş. gör. olursunuz.

serkan84

Öğrenci
Köklü üniversitelerde özellikle İstanbul Ankara çok kadro sıkıntısı çeken olduğunu biliyorum.
normal araştırma görevlisi iken öyp kadrosuna geçen bir arkadaş normal süreç işlediğini söyledi.
Bir önceliğimiz yok senelerdir bekleyenler var diyor. İstanbul için bu söylediğim.
Ama yeni üniversitelerde sıkıntı olacağını ben de zannetmiyorum.

aDNA

Profesör
Köklü üniversitelerde özellikle İstanbul Ankara çok kadro sıkıntısı çeken olduğunu biliyorum.
normal araştırma görevlisi iken öyp kadrosuna geçen bir arkadaş normal süreç işlediğini söyledi.
Bir önceliğimiz yok senelerdir bekleyenler var diyor. İstanbul için bu söylediğim.
Ama yeni üniversitelerde sıkıntı olacağını ben de zannetmiyorum.

Arkadaşlar şu konuda hem fikir olalım: ÖYP Universiteler üzeri bır şemsiyenin altında.YÖK tarafından sizlere 50şer bin liralık ödenek ayrılıyor.Sizce YÖK bu kişilerin beklemesine göz yumar mı?Şöyle düşünün Fen Fakültesine kadro geldi. Dekan akrabası, çok iyi tanıdığı veya başka bir ilişki içerisinde olan bir Hoca var. Dekan kadro dağıtımı yaparken o kişiye iltimas tanısa kim ne diyebilir?Ki sizleri alan yönlendiren Unıv. adına YÖK. Ben ÖYP de bekleyeni görmedim. bekleyen varsa da sorunu biraz o Hocada ararım...

CemSoganci

Profesör
Cem, YÖK kalkmasın diye dua etsin ÖYP yi kazanan arkadaşlar. BÖLÜM BAŞKANI'na bir telefon ÖYP li kişi kadro istemenizi beklıyor bız kuruldan onların kadrosunu cıkardık dıye ısteyemeyecek BÖLÜM başkanını bırak Rektör tanımıyorum. İstemzse Carı Doc. Prof alımı bile olmaz. Bu rıskı alacak Hoca varsa elını ayagını operım. Kımse ÖYP li bir arkadaşımız ıcın aman surundureyım demez,diyemez. Derse 2 dönem kurul kadro vermez olur biter. 3. dönem kırmızı halı olayı olur. Kadroları serbest bırakan da,rakamları olusturan da bu kurul arkadaşlar. Herkes herkesi biliyor artık. Eskidendi kapalı kapılar ardında hesaplar yapmak. Kim ne dersin desin eksiklikleri,yanlışları da olsa;bu YÖK gelmiş geçmiş en iyi YÖK:)

valla hocam 13 senelik arş gör var bölümde bölüm başkanı yard doc kadro ıstegını ıletmıyor rektorluge.öyp lıler ıcınde artık kadro oncelıgı kalktıgı ıcın bız bence hala bolum baskanlarının 2 dudagının arasındakı laflara bakıcaz.bende yök ün kalkmama taraftarıyım acıkcası.obur turlu kım bılır ne torpıller doner.hemde nasıl

hocam ne hocalar var cıdden adam kayırımı yapan eden.haklısın sende ama bız en ıyısı o duruma geldııkten sonra ne et ne şiş yansın olayında devam edelım :D :p

Son düzenleme: