Öğretim Görevliliği Giriş Sınavlarına dair kritik sorular

marmid

Öğrenci
Soru 1 ) Öğretim Görevliliği (MYO) ilanında -mesela Bankacılık ve Sigortacılık bölümüne alınacaksa- iktisat lisans mezunlarından başvuru alma durumunda giriş sınavında iktisat bölüm derslerinden mi soru hazırlıyorlar? Yoksa giriş sınavı soruları Bankacılık ve Sigortacılık alanıyla mı ilgili oluyor mesela?

Soru 2) Bazen alınacak öğretim görevlisinin meslek yüksekokulunun hangi bölümüne alınacağı bile belirtilmiyor ilanda. ve üstüne üstlük birkaç farklı bölüm mezunu (iktisat-işletme-çeko-maliye) ilana başvurabiliyor. Bu durumda giriş sınavı hangi bölüme göre hazırlanıyor?

Teşekkürler.

marmid

Öğrenci
Bu konuda daha önce tecrübe sahibi olan hiç kimse yok mu acaba? Yazılı sınavlara girmiş olanlar deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.Tekrar teşekkürler.

nasıl

Öğrenci
1. sorunuz için; öncelikle esas olan, öğretim vereceğiniz bölümün ders içeriği ne ise, sınavın içeriğinin de bunun üzerine olmasıdır. ancak bizim üniversitelerde sınav jurinizin mesleki ilgi alanları da devreye girebiliyor. çünkü sınav jurisi çoğunlukla myo'nun bağlı olduğu merkezdeki ilgili lisans programlarındaki öğretim üyelerinden oluşuyor.

bir arkadaşım üzerinden örnek vermek gerekirse; mülakata alınacağı myo bölümünün yalnızca bir kadrolu hocası vardı, diğer iki kişi merkezden geldi (merkezde, myo'daki bölümün lisansı yok bu arada, alanla uzaktan ilgili bir mühendislik bölümü var yalnızca). arkadaşım zaten bölümde ücretli öğretim görevlisi olarak (yani kadrosuz, dışarıdan) çalışmakta olduğundan sınav konusunda içi rahattı, bölüm derslerinden sorulacağı tahmin ediliyordu. bu arada sizin ön elemeyi geçip sınava alınacağınızı ilan eden duyuruda çoğu zaman jurinin adları da yayınlanıyor. arkadaş işini sağlama almak için bu kişileri de araştırdı ve alanıyla uzaktan alakalı bazı konulara da hazırlandı. sonuçta sınavda bölümle doğrudan alakalı olmayan sorularla da karşılaşmış. sonradan bölümün hocasının söylediğine göre, adamlar 'bu bölümün ders içeriği nedir, hangi alanda soru hazırlayalım' diye danışmamışlar (belki de kendileri doç, prof, diğer hoca ö.görevlisi olduğu için, bilemiyorum). muhtemelen tahmin üzerine bazı şeyler hazırladılar. bilmem açıklayıcı oldu mu.

ama esas ve mantıklı olanı mesleki alanınızdan değil de, eğitim vereceğiniz konularda sorularla karşılaşmanızdır. öğretim görevliliğinin mantığı, doğrudan ders vermek üzerinedir çünkü. ölçmeleri gereken şey, bölümün ders içeriğini karşılayıp karşılayamayacağınız olmalıdır.

marmid

Öğrenci
kimse bilmez bu sorunu cevabını çünkü nedemek istediğini bilen yok

hocam "ne demek istediğini bilen yok" derken sorularım anlaşılır mı değil kastettiğiniz? yoksa forumda bu durumla karşılaşmış bir bilenin olamayacağı mı? zira bana pek anlaşılmaz gibi gelmedi sorularım. ilginize teşekkürler.

@nasıl

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

ulascalisir

Öğrenci
İlan edilen bölümle alakalı oluyor sorular. Hemşirelik bölümüne öğretim görevliliği başvurusunda tüm sorular hemşirelik mesleği ile alakalı gelmişti. Oysaki başvuru koşullarında biyolog, veteriner, kimyager de vardı ancak sorular buralardan gelmeşşti

A

Akademik Forum

Guest
Güncell-
2016 Ocak Yüksek okulda Bilgisayar Programcılığı alanı için Öğretim Görevlisi sınavına katıldım. Sorular;
-Office 2013 Kısa yolları CTRL+V CTRL+C CTRL+X in alternatifleri.
-Sql Sorgulamalar Tablo oluşturma
-Sql Tablosuna girdi ve sql tablo değerleri arasında karşılaştırma birleştirme. Private key ile ilgili işlemler.
-Sql tablolar arası bağlantı yapma kesme.
-Bir programlama sorusu iç içe iki döngünün ekran çıktısı.
-Kısaltmaların açılımı ve türkçe karşılığı (Wi-Fi,VPN,HTTP,ASP vb...)
-Türkiye de ilk internet hangi yıl hangi ay da nerede kullanıldı(bağlantının Nereler arasında yapıldığı).
-Html tablo oluşturma taglar ile <table> tablonun border özelliklerinin de girilmesi isteniyor.
-Excel hesaplamaları ile ilgili sorular. Tablo içerisinden değer okuma ve karşılaştırmalar.

rehberim

Öğrenci
Arkadaşlar selam,

Bir üniversitenin Sağlık Hizmetleri MYO Çocuk Gelişim Programı sınavına girdim. 3 kişinin Ön başvurusu kabul edildi. Sınava ise iki kişi girdik. Sınava giren kişi ortalıkta kadronun kendisine açıldığını söylemiş ben pek itibar etmedim sonra sınav oldu sınavda alakasız sorular sorulmuştu. O kadar alakasız ki sorunun biri kimya alnıyla alakalı yapılmış bir tübitak projesinin başlığını alıp soru olarak sormuşlardı. soru şuydu: "ilköğretim çağı çocuklarının çevresel kirleticiler ile temas durumları ve sağlık göstergeleri ile davranış üzerine etkileri nelerdir?" Soruyu g00gldan arattığınızda karşınıza ((TÜBİTAK tarafından 1001 Projesi olarak kabul edilmiştir) çıkıyor. Soru alanla ilgili olmadığı gibi bu soruyu yalnızca ve yalnızca makaleyi okuyabilen cevaplayabilir ki buda şaibe olduğunun bariz örneğidir.

Bu durumda itiraz hakkım var mı?

Neler yapabilirim fikir verirseniz sevinirim.

- - - Güncellendi - - -

cevap yok mu?

- - - Güncellendi - - -

evet cevap bekliyorum hala

biophysics

Öğrenci
Arkadaşlar selam,

Bir üniversitenin Sağlık Hizmetleri MYO Çocuk Gelişim Programı sınavına girdim. 3 kişinin Ön başvurusu kabul edildi. Sınava ise iki kişi girdik. Sınava giren kişi ortalıkta kadronun kendisine açıldığını söylemiş ben pek itibar etmedim sonra sınav oldu sınavda alakasız sorular sorulmuştu. O kadar alakasız ki sorunun biri kimya alnıyla alakalı yapılmış bir tübitak projesinin başlığını alıp soru olarak sormuşlardı. soru şuydu: "ilköğretim çağı çocuklarının çevresel kirleticiler ile temas durumları ve sağlık göstergeleri ile davranış üzerine etkileri nelerdir?" Soruyu g00gldan arattığınızda karşınıza ((TÜBİTAK tarafından 1001 Projesi olarak kabul edilmiştir) çıkıyor. Soru alanla ilgili olmadığı gibi bu soruyu yalnızca ve yalnızca makaleyi okuyabilen cevaplayabilir ki buda şaibe olduğunun bariz örneğidir.

- - - Güncellendi - - -

cevap yok mu?

- - - Güncellendi - - -

Konunuz ile ilgisi hiç yoksa bilemem elbette ama bana göre soru çok güzel bir yerden seçilmiş. İtiraz hakkınız elbette var ama bence sonuç değişmeyecektir. Sınav sonucunun açıklanmasını beklemelisiniz

Merhaba arkadaşlar ben de özel bir üniversitenin tıbbı laboratuvar teknikleri öğretim elemanı alımı sınavına gireceğim yakın bir zamanda yazılı ve sözlü mülakat olacak fakat ne sorulacağına dair hiç bir fikrim yok

Psycholoqist

Öğrenci
Arkadaşlar selam,

- - - Güncellendi - - -

cevap yok mu?

- - - Güncellendi - - -

sınavda başka nasıl sorular vardı acaba, fikir oluşturması açısından paylaşır mısınız ? Ben de sınava gireceğim ne ile karşılaşacağımı hiç bilmiyorum

Psycholoqist

Öğrenci
çocuk gelişimi öğretim görevlisi sınav soruları
yazayım şöyle de, ben gibi arayıp bulamayanlara ilerde yardımı dokunsun.
2016'da bir özel ünide çocuk gelişimi programına öğretim görevlisi girişi sınavında sorulan sorulardır:

-Piaget'in bilişsel gelişim kuramını tartışınız.
-Psikososyal ve psikoseksüel kurama göre okul öncesi dönemini tartışınız.
-Gelişimi hangi faktörler etkiler sebepleriyle açıklayınız.
-Ekolojik kuramlar teorisine göre okul öncesi dönemi tartışınız.
-Bağlanma kaç çeşittir açıklayınız.

pakosalter

Öğrenci
Şu anda devlet üniversitelerinen birinde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Bundan önce de araştırma görevlisi olarak çalışıyordum. elektrik/ elektrik-elektronik mühendisliği alanında girdiğim sınavlarda sorulan sorular şu şekilde:

1 - RLC devresi, fazör diyagram, aktif ve reaktif güç hesabı ( 90 derece ileride geri vs)
2 - Topraklama çeşitleri nelerdir
3 - Admintans bara matrisi ve per unit değerler
4 - a) tek bölgeli dc kıyıcı
b) 4 bölgeli dc kıyıcı ile motor kontrolü
5 - a)endüvi reaksiyonu nedir, nasıl önlem alınır
b) Sincap kafesli asenkron makinada kısa devre halkalarının yapısı
6 - Güç dağıtımı tek hat şeması çizimi ve aktif sayaç ve lçü aletlerinin uygun yerlere ölçü trafoları ile yerleştirilmesi

1 - Trafo eş değer devresi ve bakır ve nüve kayıplarının bulunması, verimi
2 - Alternatif enerji kaynakları nedir?
3 - Kumanda devresi arıza bulma
4 - Transistör çalışma bölgesi tayini
5 - Kısa devre hesabı
6 - Kablo kesit hesabı

1 - Ampermetre, voltmetre iç dirençleri ve devreye bağlanması
2 - Opamp lı devre tasarımı sorusu
3 - Zener diyotlu regülatör sorusu
4 - EMI sorusu
5 - Güç transferi sorusu
6 - Osiloskop sorusu
7 - Direnç hesabı ( R=Q.l/A)

1 - İkinci dereceden diferansiyel denklem
2 - Transfer fonksiyonu ve köklerinin bulunması
3 - Mekanik bir sistemin PID ile kontrolü
4 - Senkron sayıcı tasarımı
5 - Mühendislik etiği
6 - 3 fazlı kontrollü doğrultucu: tetikleme, giriş ve çıkış dalga şekilleri ile ortalama değer hesabı
7 - Çevre Akımları yöntemi ile devre çözümü ( bağımlı kaynak yok)

A

Akademik Forum

Guest
kimya öğretim/ araştırma görevliliği

kimya alanında mülakata girenler soruları hatırladıkları kadarıyla paylaşabilirlermi ?

parafiskalite

Yardımcı Editör
çocuk gelişimi öğretim görevlisi sınav soruları
yazayım şöyle de, ben gibi arayıp bulamayanlara ilerde yardımı dokunsun.
2016'da bir özel ünide çocuk gelişimi programına öğretim görevlisi girişi sınavında sorulan sorulardır:

-Piaget'in bilişsel gelişim kuramını tartışınız.
-Psikososyal ve psikoseksüel kurama göre okul öncesi dönemini tartışınız.
-Gelişimi hangi faktörler etkiler sebepleriyle açıklayınız.
-Ekolojik kuramlar teorisine göre okul öncesi dönemi tartışınız.
-Bağlanma kaç çeşittir açıklayınız.

Uluslararası Fınans mezunuyum, soruları okurken cevapladım 🙈 Formasyon almıstım 😊 Sınav soruları bıle daha zordu 😊

A

Akademik Forum

Guest
Yönetim ve Organizasyon Öğretim Görevlisi Sınavı

Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz günlerde iki farklı üniversitenin Yönetim ve Organizasyon Bölümü için öğretim görevlisi alım sınavına girdim. Aşağıda çıkan sorulara yer vereceğim ancak şunu belirtmek istiyorum. Sınav süresince kimlik kontrolü falan olmadı, yani yerime başkası bile girse kimsenin umrunda olmayacaktı. Böyle yapmalarından alınacak kişinin belli olduğu kanaatine vardım, eğer öyle bir şey yaptılarsa da Allah'a havale ettim

Sınav Soruları şu şekildeydi
1. Klasik, Neo-Klasik ve Modern Teorileri karşılaştırarak açıklayınız
2. Liderlik türlerini açıklayınız
3. Yönetim fonksiyonları nelerdir, açıklayınız
4. Motivasyonun Amaç ve Kapsam Teorilerini açıklayınız

1. Klasik Yaklaşımın işletme bilime katkısı nelerdir
2. Yönetimin görevleri nelerdir, açıklayınız
3. İşletmenin kuruluş aşamaları nelerdir, açıklayınız
4. Hukuki olarak işletmeleri sınıflandırıp, açıklayınız

A

Akademik Forum

Guest
Hocam merhaba,

Ben de öğretim görevlisi olmak isteyen, halihazırda yüksek lisans yapan, lisans eğitiminden fakülte birinciliği ile mezun olmuş bir öğrenciyim. İsteğim öğretim görevlisi olmak olduğundan, bu doğrultuda çok araştırma yaptım. Öğrendiğim kadarıyla, öğretim görevlisi kadrolarının büyük çoğunluğu maalesef isme açılıyormuş. Bunu kabullenmek bana güç geliyor ancak gün geçtikçe gerçekliğine biraz daha inanıyorum.

Ek olarak, şunu belirtmek isterim ki, iki sınavın da soruları öğretim görevlisi kadrosu için oldukça zormuş. Yönetim ve organizasyon alanında hatrı sayılır bilgiye sahip biri olarak, normal şartlarda bu tarz sorulara sahip sınavlarda adayların sınav sonuçlarının ortalamasının 30-35'i geçeceğini düşünmüyorum.

A

Akademik Forum

Guest
Öğretim Görevlisi alımı hk.

Öğretim görevlisi alımlarında dosya isteniyor, yayınlar, iş tecrübesi, varsa ders verme tecrübesi vs. Bunların alımlardaki etkisi nedir acaba? Kişiye açılmamış ve hiç torpilin olmadığı bir alımda (olmaz ama :) ) gayet güzel bir işte uzun zamanlı iş tecrübesi olan, yayınları olan ve zaman zamanda özel bir ünv. de ders veren birisinde de yalnızca yazılı sınav sonucuna, alese ve mezuniyet notuna mı bakarlar? Yoksa dosyaya göre kanaat kullanıp kişiye yazılı sınav notunu ona göre mi verirler?

Sonuçta yönetmeliğe göre, "öğretim görevlileri; üniversitelerde ve bağlı birimlerinde bu Kanun uyarınca atanmış öğretim üyesi bulunmayan dersler veya herhangi bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim - öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler, süreli veya ders saati ücreti ile görevlendirilebilirler."

Sadece ales, mezuniyet ve yazılı sınava göre belirleniyor ise neden dosya isteniyor, neden yüksek lisans not ortalaması önemsiz, neden yayınlar, iş tecrübesi, ders verme tecrübesi isteniyor anlayamadım. O zaman bu istenenlerin hepsinin ayrı ayrı puanlaması olsun bence.

cbc

Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar,
MYO da öğretim görevlisi kadrosu için kimya bölümünde sınava gireceğim.
Daha önce Kimya sınavına girmiş arkadaşlar yardımcı olabilir mi? ne tür sorular soruluyor?
şimdiden teşekkürler.