Meslek Yüksek Okullarında Okutmanlık

zeynp_2

Öğrenci
okutmanlık hakkkında fazla bir bilgim yok bu konuda yardumcı olurmusunuz?
dil şartı varmıdır?nasıl başvuru yapılabilir?myo ücretli okutmanlık yapılırsa kadroya geçme fırsatı varmıdır?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
İlan çıkmadan geçiş olmaz. Ama ücretli yaparken tanıdık edinirseniz şansınız artar. Başvuru şahsen yapılır ilanları şurdan kontrol ediniz: https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/

Okutmanlık için şartlar:

Okutman kadrosuna basvuru için aranacak özel sartlar sunlardir:

a) Yabanci dil okutmanlari hariç olmak üzere lisans düzeyinde egitim yapilan birimlerde (rektörlüge bagli bölümler dahil) atanacak okutman adaylarinda en az yüksek lisans mezunu olmak,
b) Yabanci dil okutmani basvurularinda Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Merkezi tarafindan yapilan Kamu Personeli Yabanci Dil Bilgisi Seviye Tespit Sinavi (KPDS) veya Üniversitelerarasi Kurul Yabanci Dil Sinavi (ÜDS)’den en az 80 puan veya esdegerliligi Yüksekögretim Kurulunca kabul edilen bir sinavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.

zeynp_2

Öğrenci
hocam tezsiz yüksek lisans geçerli oluyor mu?bir de eğer olmuyorsa sadece 2yıllık iş deneyimliyle ve ales 70 ile başvuru yapabiliyormuyuz?

Mezopotamya

Öğrenci
Myo'larda okutmanlık yapan var mı arkadaşlar aranızda? Tavsiye eder misiniz? Özellikle yabancı dil okutmanlığı için konuşuyorum. En azından yeni mezun birisinin biraz çalışıp tecrübe kazanmak açısından ilk basamağının Myo olmasını nasıl değerlendirirsiniz?

dutxuri

Araştırma Görevlisi
Birini 28'inde, diger ilanları bugun acıklaması gereken Marmara Üniversitesi bile okutmanlık ön degerlendirmesini vermedi :( bugun gun icinde acıklanacak, web sitesini takip edin demelerine ragmen hala ses seda yok. Kimi, neyi bekliyorlarsa artık :(

A

Akademik Forum

Guest
Merhaba meslek yüksek okullarında yabancı diller için okutman mı yoksa öğretim gör.olarak mı çalışabiliyoruz?Okutmanlk şartları en son haliyle nelerdir?bana bu konuda yazabilir misiniz arkadaşlar

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba meslek yüksek okullarında yabancı diller için okutman mı yoksa öğretim gör.olarak mı çalışabiliyoruz?Okutmanlk şartları en son haliyle nelerdir?bana bu konuda yazabilir misiniz arkadaşlar
Okutman olarak çalışıyorsunuz, ALES 70 dışındaki Okutman kadrosuna başvuru için aranacak özel şartlar şunlardır:

a) Yabancı dil okutmanları hariç olmak üzere lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlerde (rektörlüğe bağlı bölümler dahil) atanacak okutman adaylarında en az yüksek lisans mezunu olmak,

b) Yabancı dil okutmanı başvurularında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) en az 80 puan veya eşdeğerliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puana sahip olmak.

tracy

Öğrenci
Merhabalar;
Ben 2007 Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. 7 yıldır özel eğitim merkezlerinde öğretmenlik ve müdürlük yapıyorum. 1976 doğumluyum. MYO larında okutman olabilir miyim?

tracy

Öğrenci
Merhabalar;
Ben 2007 Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. 7 yıldır özel eğitim merkezlerinde öğretmenlik ve müdürlük yapıyorum. 1976 doğumluyum. MYO larında okutman olabilir miyim?

Sayın Huk;
öğretim görevlisi olabilirsiniz deneyiminiz mevcuttur; demişsiniz. Nasıl bir yol takip etmeliyim? Rehberlik ederseniz sevinirim.
Nazmi hocam sizden de cevap alabilirsem memnun olurum.
Herkese selam ve saygılar.

A

Akademik Forum

Guest
Iyi gunler ben romanyada masterimi tamamladim tezli olarak.suan nerelerde is bula bilirim .akademik personel olarak calisa bilirmiyim .sinava girmem gerekirmi. Saygilar

haykopath

Öğrenci
iyi günler.Arkadaşımın biri üniversiteden mezun olur olmaz yüksek yerlerden tanıdıkla MYO da öğretim görevlisi oldu bu mümkün mü bu kadar kolay mı bu iş böyle ?

A

Akademik Forum

Guest
myo da ücretli olarak başlayabilirsiniz çalısırken yüksek lisansınızı da yapabilirsiniz kadro açıldıktan sonra sözleşmeli olarak mesleğinizi yaparsınız. okutmanlar kadrolu degildirler sözlesmeli olarak calısırlar.

A

Akademik Forum

Guest
merhaba. ben fen bilgisi öğretmeniyim. myo da benim şansım var mıdır acaba? hangi bölümlerde öğretim görevlisi ve ya okutman olabilirim?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
merhaba. ben fen bilgisi öğretmeniyim. myo da benim şansım var mıdır acaba? hangi bölümlerde öğretim görevlisi ve ya okutman olabilirim?
Merhaba, okutmanlar genellikle Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil ve İnkılap Tarihi derslerinde görevlendirilirler yani Rektörlük tarafından verilen zorunlu derslerde.

heyyyjude_

Öğrenci
Hocam iyi günler. Yüksek lisans 2 sene deneyime eşit ya Yök'te, 2. üniversitede böyle deneyim eşdeğerliği gibi bir durum söz konusu mu?

D

DENİZ_

Guest
lütfen yardım!

Merhaba.Ben liseden bu sene mezun olacağım Allah nasip ederse. Sözelden sınava girip Türk Dili Ve Edebiyatı tercih etmek istiyorum.Sonrada üniversitede okutman olarak kalmak istiyorum ama burada beni yeterince aydınlatacak biri yok maalesef.Bu konu hakkında yazılan yazılarda gözümü biraz korkutmadı değil.Okutman olmak için neler yapmam gerekir bilgilendirirseniz çok sevinirim...İyi günler... :)

isgci özge

Öğrenci
hocam merhaba ben iş sağlığı ve güvenliğinde yüksek lisans yapmıştım tezsiz yüksek lisans.Bi haber okudum memurlar nette iş sağlığı ve güvenliği alanında lisans üstü eğitim almış adaylar için okutmanlık dönemi başlıyor diye bir haber okudum.Önceden tekniklere verilen hak lisans üstü yapmış tüm adayları kapsamış birde ales şartıda koymamışlar sadece lisans üstü yapan adaylar demişler bu konu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz bana.