MEB'de Öğretmen iken Okutman Olabilmek?

alpirinko

Öğrenci
Ben de meb'den okutmanlığa geçmek istiyorum. Bir kaç sorum olacak.
1. Meb'den okutmanlığa geçişte, memurluktaki rutin 1 ay bekleme kuralı geçerli değil diye okudum, bu doğru mudur?
2. Meb'den okutmanlığa geçecek olanların kafasını kurcalayan şey, 657 den 2457 ye geçecek olmak. Haklar vs açısından bu ikisinin farkı hakkında detaylı bilgi verebilecek olan varsa çok sevineceğim.
3. Meb muvafakat verme konusuna nasıl bakıyor?
4. Muvafakat alma yoluyla okutmanlığa geçildiğinde geri dönüş süreci nasıl işliyor. Dönebilme şansı ne kadardır?
Bu sorularımdan bazıları hakkında çok havada kalan şeyler okudum, daha net cevaplar bulabilirsem çok sevineceğim. Çok teşekkür ederim.

L

lect

Guest
alpirinko hocam meb'den okutmanlığı geçen birisi olarak cevaplarım şu şekilde. öncelikle 2010 aralıkta meb'e atandım 2 ay sonra da istifa edip okutmanlığa geçtiğimi belirteyim.
1. istifa edince beklemenize gerek yok. il milli eğitim müdürlüğü onayladığı gün bile okutmanlığa başlayabilirsiniz.
2. sosyal güvence(emekli sandığı) olarak yine 657'ye bağlı oluyorsunuz. diğerlerinde 2914 sayılı yök personel kanununa bağlısınız. ikisi arasında bence pek bi fark yok.
3. aday memursanız yani bir yılı doldurmamışsınız zaten muvafakat alamazsınız. adaylığınız kalktıysa muvafakat işi il milli eğitim müdürünün kararına bakıyor ama muvafakatta süreç çok uzuyor.
4.açıktan atamayla geri dönebiliyorsunuz yani kpss'ye tekrar girmeden. onun da her atama döneminde kontenjanları yayınlanıyor. mesela şu anki kontenjanlarda 34 kişi. onda da başvuranların hizmet (çalışma) süresine göre sıralama yapılıyor. mesela siz meb de 5 yıl çalışıp ayrıldıysanız 5 yıldan az çalışmış olanların önündesiniz.

alpirinko

Öğrenci
alpirinko hocam meb'den okutmanlığı geçen birisi olarak cevaplarım şu şekilde. öncelikle 2010 aralıkta meb'e atandım 2 ay sonra da istifa edip okutmanlığa geçtiğimi belirteyim.
1. istifa edince beklemenize gerek yok. il milli eğitim müdürlüğü onayladığı gün bile okutmanlığa başlayabilirsiniz.
2. sosyal güvence(emekli sandığı) olarak yine 657'ye bağlı oluyorsunuz. diğerlerinde 2914 sayılı yök personel kanununa bağlısınız. ikisi arasında bence pek bi fark yok.
3. aday memursanız yani bir yılı doldurmamışsınız zaten muvafakat alamazsınız. adaylığınız kalktıysa muvafakat işi il milli eğitim müdürünün kararına bakıyor ama muvafakatta süreç çok uzuyor.
4.açıktan atamayla geri dönebiliyorsunuz yani kpss'ye tekrar girmeden. onun da her atama döneminde kontenjanları yayınlanıyor. mesela şu anki kontenjanlarda 34 kişi. onda da başvuranların hizmet (çalışma) süresine göre sıralama yapılıyor. mesela siz meb de 5 yıl çalışıp ayrıldıysanız 5 yıldan az çalışmış olanların önündesiniz.

Öncelikle çok teşekkürler. Adaylığım kalktı kalkacak. Bu yüzden o durumda muvafakat alıp geçmek istiyorum. Sürecin uzaması ne gibi sorunlar doğurabilir. Meb den istifa edip sürecin uzaması sebebiyle diğer tarafa gecikmek, girememek vs. kabus olur.

L

lect

Guest
sürecin uzaması kazandığınız üniversiteye girememe gibi bir sonuç doğurmaz. sadece biraz geciktiğiniz için ders döneminin ortasında başlayabilirsiniz o zaman da ek dersiniz az ya da hiç olmayabilir. tek olayı bu yani

hecto

Öğrenci
merhabalar. benim de merak ettiğim bir konu var. şu an aday öğretmenim ve okutmanlığa kabul edildim. üniversite muvafakat işlemlerini başlattı, kabul edilmezse istifa edip başlayabilirsiniz dediler. merak ettiğim, aday öğretmenken istifa ettiğimde okutmanlığa başlamamı engelleyecek bir durum olup olmadığı. yani geçmek için mümkün olan her yolu denerim, ancak geçmeme kesin olarak engel olabilecek bir durum var mıdır?

lympia

Öğrenci
merhabalar. benim de merak ettiğim bir konu var. şu an aday öğretmenim ve okutmanlığa kabul edildim. üniversite muvafakat işlemlerini başlattı, kabul edilmezse istifa edip başlayabilirsiniz dediler. merak ettiğim, aday öğretmenken istifa ettiğimde okutmanlığa başlamamı engelleyecek bir durum olup olmadığı. yani geçmek için mümkün olan her yolu denerim, ancak geçmeme kesin olarak engel olabilecek bir durum var mıdır?
Hayir neden olsun ki. Hayirli olsun.

aykoroglu

Öğrenci

Merhaba hocam;

Acaba bu durum nasıl sonuçlandı? Yani aday öğretmenken muvaffakat alabildiniz mi?

Bilgi verebilirseniz çok memnun olurum...

Son düzenleme:

kubosh

Öğrenci
Nazmi hocam ben 5 yıldır kadrolu olarak mebde çalışıyorum. Bir devlet üniversitesine ya da vakıf üniversitesin geçerken istifa ettiğim takdirde emekliliğe dair haklarımı kaybetmiş mi oluyorum? Geçen 5 yılım yok mu sayılıyor?