Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Başka bir Bakanlıktan Akademiye Geçiş ve Muvafakatname İşlemleri HK

Akademik Personel ve Özlük Hakları Forumunda Başka bir Bakanlıktan Akademiye Geçiş ve Muvafakatname İşlemleri HK Konusunu İncelemektesiniz

Meb'den Okutmanlığa Geçiş Bu konuda internette süreci tam olarak anlatan bilgiler bulamamıştım. Ben burada ihtiyaç ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2015
  Mesaj
  2

  Başka bir Bakanlıktan Akademiye Geçiş ve Muvafakatname İşlemleri HK

  Meb'den Okutmanlığa Geçiş

  Bu konuda internette süreci tam olarak anlatan bilgiler bulamamıştım. Ben burada ihtiyaç duyacak arkadaşlara neler olacağını sırasıyla yazıyorum.

  - 5 yıldır MEB de İngilizce öğretmenliği yaparken üniversitemizin okutmanlık ilanına başvurdum ve mülakatlardan sonra kadroyu almaya hak kazandım. Tabi sonrasında geçiş nasıl oluyor diye araştırmaya başladım. İlk olarak MEM'deki Personel işlerine gittim ve oradaki şef bana oldukça birşeyler anlattıktan sonra ''Hocam senin Muvafakat işi olmaz. Okutman dışındaki diğer kadroların muvafakat hakkı var ama sizin yok. Sen istifa edip geçmelisin ''dedi.

  - Bu tamamen oradaki personelin işi bilmemesinden kaynaklanıyor. Siz de böyle bir şeyle karşılaştığınızda teşekkür edip uzaklaşın hemen

  Prosedür şöyle ki;

  1- Kadro hakkı kazandığınız üniversitenin rektörlüğünün personel daire başkanlığına gidip oradan Milli Eğitim Bakanlığına yazılmış yazıyı alıyorsunuz. ( Bu yazıda sizin hakkınızda herhangi bir soruşturma/ceza olup olmadığı ve muvafakat için bir engel olup olmadığı hakkında bilgi isteniyor.)

  2- Bu yazıyı Ankara Kızılay MEB Personel Daire Başkanlığına götürüyorsunuz. Oradan sizin üniversitenize cevabı yazıyorlar ve siz bu cevabı tekrar üniversiteye götürüyorsunuz.

  3- Üniversiteniz bu yazı üzerine sizin kararnamenizi yazıyor ve siz bu yazıyı alıp tekrar Milli Eğitim Bakanlığı'na götürüyorsunuz. Oradan yazıyı online sisteme giriyorlar ve online olarak muvafakat ve kararnamenizi bağlı olduğunuz İl/İlçe milli eğitim müdürlüğüne gönderiyorlar.

  4- Sizin belgeniz Milli Eğitim Müdürlüğünde onaylanıyor siz de okulunuzda ilişik kesme işlemlerinizi yapıyorsunuz. En son Bağlı olduğunuz milli eğitim müdürlüğüne gidip ilişiğinizi kesiyorsunuz.

  5-İlişik kestikten sonra 15 gün içinde göreve başlamanız gerekiyor. İlişik kesme belgeleriniz/özlük dosyanızla beraber üniversitenize gidip göreve başlıyorsunuz.

  Not1: Bu işlemler yoğun ve koşturmalı bir dönem olarak 2 hafta sürüyor.

  Not2: Ben sürece dahil olmayayım bütün herşey kurumlar arası olsun ben beklerim derseniz. Bu belge alışverişi tamamen Üniversite-MEM-Meb arasında yapılıyor ve en son muvafakatınız bağlı olduğunuz MEM'e geldiğinde siz ilişiğinizi kesiyorsunuz. Bu da yaklaşık1,5-2 ay sürebiliyormuş.
  Son düzenleyen ynoktaselim, 05-01-2015 saat 15:24. Sebep: düzeltme

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2018
  Mesaj
  2
  Merhabalar,

  Durumun özeti şu.
  13 yıllık öğretmenim. 4 yıldır çalıştığım okulun müdürü ile münakaşa ettim. 1 yıldır üzerime geliyordu en sonunda dayanamadım ve sert çıktım. (Küfür hakaret yok) Ortada ciddi bir konu olmamasına rağmen adam egosuna yediremeyip 2 şahit göstererek soruşturma açtı. Şahitlerden biri idareci diğeri öğretmendi. Öğretmen olan arkadaş gönderilen muhakkiklere benim uğradığım haksız muamele ve tahrik edilmem neticesinde böyle bir olay yaşandığını söyledi. Muhakkikler de haklı buldular beni ve ifademi alıp ufak çaplı nasihat ederek okuldan ayrıldılar.
  İlçe milli eğitim de olaya vakıf ve müdürn kurduğu komplonun farkındalar ve yanımda yer aldılar.
  Muhakkikler gideli aylar oluyor. Ne arayan var ne haber geldi. Soruşturma ne durumda bilmiyorum. Ceza verilmedi. Zaten daha öncesinde de hiç böyle bi şey başıma gelmedi. İlk defa oluyo.
  Bu süreçte de sendikalı oldum. Daha önce hiçbir sendikaya üye değildim.
  Esas mesele şu:

  Bir devlet üniversitesinde okutmanlığı kazandım. Güvenlik soruşturmam bitti. Netice olumlu. Üniversite atama komisyonundan da onay alındı. Muvafakat aşamasına gelindi.

  Soracağım şu:
  Üniversite muvafakat yazısında, bakanlıktan muvafakat istemiş ve verilmesi halinde adli-idari soruşturma ve ceza olup olmadığının bilgisini istemiş.
  Üniversiteye geçmem konusunda sorun yaşar mıyım?

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2018
  Mesaj
  2
  Merhaba.

  Bu günlerde MEB'den muvafakiyet alarak kurumlararası geçişle öğretim görevlisi kadrosuna geçmeyi planlıyorum. Atama kararnamesinin bana tebliğ edilmesini bekliyorum. Merak ettiğim yolluk ödemesini hangi kurumun yapacağı? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

 4. #4
  AkademikForums
  Misafir

  Öğretmenliğe Geri dönüş

  8 yıllık Kadrolu öğretmen iken myo ya öğretim görevlisi olarak muvafakat alarak geçtim. Milli eğitim Bakanlığa öğretmen olarak geri dönüş yapabilir miyim?

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2018
  Mesaj
  3
  Herkese iyi günler, devlet üniversitesine geçmem durumunda şu anki kurumumda kazandığım kadro ve derece hakkım üniversitede de devam ediyor mu? Örneğin şu an 6/2 derece ve kademeye sahibim aynı şekilde devam edecek mi?

 6. #6
  Kemonline
  Misafir

  öğretim görevlisinin devlete geçişi

  arkadaşlar ben vakıf üniversitesinde öğretim görevliliğini kazandım normalde öğretim örevlileri 2 yıl çalıştıktan sonra devlet memuru olarak sınavsız geçiş yapabiliyor, bunun için illa devlet üniversitesinde mi öğretim görevlisi olmak lazım yoksa vakıf üniversitesinde de olsam 2 yıl sonra devlete geçiş yapabilir miyim. Teşekkürler..

Benzer Konular

 1. Geçiş İşlemleri, Muvafakat vs.
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan kirkor
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 07-03-2015, 15:26
 2. 33/a kadrosu ile başka üniversiteye geçiş ?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan elifyldz
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-10-2014, 11:59
 3. öyp üniversitesinden başka üniversiteye geçiş
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan reis
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 18-09-2014, 16:52
 4. 50/d Kadrosundan Başka Bir Kuruma Geçiş
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan guldy
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 22-07-2014, 12:16
 5. Uzman kadrosundan Başka kuruma geçiş
  Uzman forum içinde, yazan xxyy44
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 16-01-2014, 20:13

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git