Kefil Bulamadığım İçin Gidemiyorum :S

cokokerem

Öğrenci
Her şey çok güzel gidiyordu, bütün evraklarımı tamamladım(taahütname ve kefaletname dışında).. Kefillerle bugün imzaya gidicektik her şey hazırdı. Miktardan bahsedince ve kefaletnameyi okuyunca ikisi de vazgeçti. En sinir bozucu olanı da "Keremcim seninle alakalı değil sana güvenimiz sonsuz, ne olur ne olmaz" demeleri:) Başka kimse yanaşmadı zaten. Ulan ne uğraştım şunun için be git gel Ankaralara sınavlara gir soru sormaya git vs.. Kısmet değilmiş diyorum. Artık GS, YTÜ falan kastırıcam napıyım:(

ibrahimbicak

Öğrenci
Her şey çok güzel gidiyordu, bütün evraklarımı tamamladım(taahütname ve kefaletname dışında).. Kefillerle bugün imzaya gidicektik her şey hazırdı. Miktardan bahsedince ve kefaletnameyi okuyunca ikisi de vazgeçti. En sinir bozucu olanı da "Keremcim seninle alakalı değil sana güvenimiz sonsuz, ne olur ne olmaz" demeleri:) Başka kimse yanaşmadı zaten. Ulan ne uğraştım şunun için be git gel Ankaralara sınavlara gir soru sormaya git vs.. Kısmet değilmiş diyorum. Artık GS, YTÜ falan kastırıcam napıyım:([/QUO
Hocam kefalet olayinda sorun yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlayabiliyorum. Hayirlisi olsun çok üzücü ham ve has, sapla ve saman birbirinden ayrılıyor. Turnusol kağıdı...
Dost zor zamanında yanında olandır güllük gulistanlik zamanda düşmanın bile şirin görünür sana...

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Cosmo Kramer

Öğrenci
Yanlış anlaşılmasın da ben kendime bile kefil olamıyorum rakamları görünce. Ben de benden rica eden biri için imzalamadım. Arkadaşımın da amcası imzalamamıştı.

Yani yanlış yere bakıyoruz biraz :) Senetle sepetle akademiyi götürmeye çalışan bir sistem var. Mozambik'te yoktur sanırım böyle bir uygulama, oradan sitemize bağlanan bir arkadaş aydınlatabilir bizi.

bigthunder

Doçent
ben en başında sorum zaten toplasan 3-4 tane memur anca var sülalede hiç biride olumlu yanıt vermeyince tercih etmedim kadroyu başkası aldı keşke en başından sorsaydınız bu kadar üzülmezdiniz ayrıca 3 yılda engellenmiş oldunuz

cokokerem

Öğrenci
ben en başında sorum zaten toplasan 3-4 tane memur anca var sülalede hiç biride olumlu yanıt vermeyince tercih etmedim kadroyu başkası aldı keşke en başından sorsaydınız bu kadar üzülmezdiniz ayrıca 3 yılda engellenmiş oldunuz

Yok zaten şu saatten sonra yurtdışında master hayal olur. Dediğim gibi Galatasaraya zorlucam olursa. bakalım:)

BlackAndWhite

Öğrenci

bizimde sülalede hiç memur yok. bide artık kefilleri çok kasmadığını duydum forumda bir kaç mesajda. yani anne baba, yada yakın akrabadan emekli filanda oluyormuş eğer memur yoksa. bence atanmaya hak kazanan arkadaşlar, durumun ciddi oldugunu ve 3 yıllarının yanacağını dile getirsin senedi imzallatıran kuruma. yanmasın hayaller..

bigthunder

Doçent
bizimde sülalede hiç memur yok. bide artık kefilleri çok kasmadığını duydum forumda bir kaç mesajda. yani anne baba, yada yakın akrabadan emekli filanda oluyormuş eğer memur yoksa. bence atanmaya hak kazanan arkadaşlar, durumun ciddi oldugunu ve 3 yıllarının yanacağını dile getirsin senedi imzallatıran kuruma. yanmasın hayaller..

hocam bir tek emekli var ötekinide bulamadığım için tercih etmedim puanım yeterli olmasına rağmen atanamadım gerçekten kefil büyük sıkıntı keşke ögeder yardım etse illa memur olmamalı kefiller

BlackAndWhite

Öğrenci
hocam bir tek emekli var ötekinide bulamadığım için tercih etmedim puanım yeterli olmasına rağmen atanamadım gerçekten kefil büyük sıkıntı keşke ögeder yardım etse illa memur olmamalı kefiller

abi senet olayını kökten kaldıracaklar. kimse keyfi yüksek lisans almıyor doktora yapmıyor. bi amacımız var işte akademisyen olmak, gelip doktora yapıp iski de yada tedaş ta çalışacak halimiz yok. bu insafsızlıktan başka nedir. senin kefilin yok ne halin varsa gör deniliyor. bence öyp sistemindeki en en en en büyük sorun 200-300 bin liralık senetlerdir. tamam yapıyorsan da ben imzamı atarım ne diye 2 kefil istersin? :ambivalence:

makel

Öğrenci
Her şey çok güzel gidiyordu, bütün evraklarımı tamamladım(taahütname ve kefaletname dışında).. Kefillerle bugün imzaya gidicektik her şey hazırdı. Miktardan bahsedince ve kefaletnameyi okuyunca ikisi de vazgeçti. En sinir bozucu olanı da "Keremcim seninle alakalı değil sana güvenimiz sonsuz, ne olur ne olmaz" demeleri:) Başka kimse yanaşmadı zaten. Ulan ne uğraştım şunun için be git gel Ankaralara sınavlara gir soru sormaya git vs.. Kısmet değilmiş diyorum. Artık GS, YTÜ falan kastırıcam napıyım:(

Çok üzücü bir durum arkadaşım ne diyelim hayırlısı olsun. Merak ettiğim konu şu. Maddi imkanınız var ise ve kefillerle yine noterde ayrıca bir senet imzalasanız mesela borcunuz ne kadarsa o kadarlık. Hukukçu olmadığım için tam kuramadım kusura bakmayın ama acaba böyle bir şey mümkün müdür diye merak ettim. Hem kefiller de zor durumda kalmamış, kendilerini garantiye almış olurlar.

hasaney

Öğrenci
AYnen. Size katılıyorum. Üstüne yurt dışına gidecek kişi yetim yurtlarında büyümüş kimsesiz de olabilir. Nasıl bulacak kefil.

smyrna

Araştırma Görevlisi
bu sorun da önemli. zamanında beni de engelledi memur kefil olayı. ögeder tüm bu sıkıntıların farkında o nedenle güzel bir tabiri var sevdiğim: uyuyorduk uyandık! uyuyan dev uyandı.. hepsine insallah gelicek sıra teker teker.

Cosmo Kramer

Öğrenci
Öyp için konuşuyorum.

Bu hususta şu tip bir düzenleme şart. (Tabi bu işin kökten çözümü olan senet sisteminin kaldırılması olmazsa)

Madem senet illa da olacak, peki olsun fakat;

Yüksek ve Doktora için görevlendirilen kişi gittiği yerde sadece kendi eğitimine odaklanacak ve dersleri dışında okulda bulunma zorunluluğu olmayacak. Çünkü;

Çalıştırdığın kişiden maaşını geri almanın akla, vicdana uyan bir yanı yok. Ben sana yatırım yaptım diyorsan yani bunu bir nevi burs olarak algılıyorsan gidilen yerde de çalışma olmayacak. Adam gibi kendimizi geliştireceğiz. Verilen bursu geri isteme hakkı bir parça daha akla ve mantığa uygun çünkü. Ama şu an ortadaki durum akıl alır gibi değil. Memur, çalışan, emekli muhabbetlerine zaten daha yazacak birşeyim kalmadı benim.

Ayrıca bir arkadaşımız da belirtmiş, ben Ögeder'in bu konudaki görüşlerini ve projelerini çok merak ediyorum çünkü bir düzeltme olacaksa bunda Ögeder'in payı olmaması düşünülemez.

Son düzenleme:

cokokerem

Öğrenci
Çok üzücü bir durum arkadaşım ne diyelim hayırlısı olsun. Merak ettiğim konu şu. Maddi imkanınız var ise ve kefillerle yine noterde ayrıca bir senet imzalasanız mesela borcunuz ne kadarsa o kadarlık. Hukukçu olmadığım için tam kuramadım kusura bakmayın ama acaba böyle bir şey mümkün müdür diye merak ettim. Hem kefiller de zor durumda kalmamış, kendilerini garantiye almış olurlar.

140000TLlik bir maddi imkanım yok ne yazıkki:)

Taner

Öğrenci
Az kalsın bende aynı duruma düşüyordum. Amcamı aradım 65.000 dolar için kefil olurmusun dedim, 500.000 dolar için yine olurum sana dedi. ertesi gün, evrakları göndereyim noterde hallet amca dedim, ben o işten vazgeçtim yeğenim dedi. İkinci kefilim ise daha bir ay önce evlendiğim eşimin babası... Adamcağız daha beni tam olarak tanımadan, "imzalarız ya ne demek, yeterki siz kendinizi kurtarın" dedi. Amcam kefillikten vazgeçince şok olduk, ne yapacağımızı şaşırdık. Eşim annesine durumu anlattı. Aynı gün içinde teyzesinin kocasıyla konuşmuşlar, o adam beni daha hayatında 1-2 kere görmüştür yani... Bir nişanda, bir de düğünde... İkinci imzayı da o attı ve YLSY senet macerası sonlanmış oldu... Gerçekten çok stresli bir süreç, bu şekilde gidipte başarılı olamamaktan çok korkuyorum. Allah cümlemizi mahcup etmesin...