Cümle Tamamlama ......,its chief present advantage

tiyatro

Öğrenci
Arkadaşlar bir yardım şu soruya 1 saattir düşünüyorum.
......,its chief present advantage is that it can manipulate symbols a million times faster than a man with pencil and paper
A) Since the diffrence between doing a calculation by hand and by computer is the diffrence between having one dollar and having a million
B) Whereas only a computer can calculate swiftly enough to analyze the data from a satellite.
C)Although man must usually instruct or program the computer minutely
D) However basically the computer was thought as a device for ingesting , judging, and otherwise processing or usefully modifying knowledge
E) That the computer expresses knowledge in terms of symbols

Ben E yamıştım cevap C imiş. Ama ben yine de anlayamadım neresinde zıtlık var?

castiel

Öğrenci
C-İnsan genellikle bilgisayar programlamayı yada öğretmeyi özenle yapması gerekmesine rağmen, Bunun şu an ki başlıca avantajı, sembolleri; kalem ve kağıtlı insandan milyon kere daha hızlı şekilde yapabilir olmasıdır
E-Bilgisayar, semboller bakımından bilgiyi ifade etmesinin şu an ki başlıca avantajı, sembolleri; kalem ve kağıtlı insandan milyon kere daha hızlı şekilde yapabilir olmasıdır

Soruda bir hata var olabilir mi? Çünkü E' nin de cümle yapısı problemli. İki cümleyi birbirine bağlayan bağlacı yok. C ise dediğiniz gibi anlamca bana da problemli geldi bana. Ancak zorlarsak C olur gibi. :)

saithoca

Doçent
Arkadaşlar bir yardım şu soruya 1 saattir düşünüyorum.
......,its chief present advantage is that it can manipulate symbols a million times faster than a man with pencil and paper
A) Since the diffrence between doing a calculation by hand and by computer is the diffrence between having one dollar and having a million
B) Whereas only a computer can calculate swiftly enough to analyze the data from a satellite.
C)Although man must usually instruct or program the computer minutely
D) However basically the computer was thought as a device for ingesting , judging, and otherwise processing or usefully modifying knowledge
E) That the computer expresses knowledge in terms of symbols

Ben E yamıştım cevap C imiş. Ama ben yine de anlayamadım neresinde zıtlık var?

E seçeneği "THAT" ile başlayan bir NOUN CLAUSE ve devamında virgül değil de fiil ister.

[THAT you can drive better than us] is not a secret = Senin bizden daha iyi araba kullandığın bir sır değildir.

[THAT the exam was very difficult] disappointed me : Sınavın zor olması beni hayal kırıklığına uğrattı.

Although man must usually instruct or program the computer minutely, its chief present advantage is that it can manipulate symbols a million times faster than a man with pencil and paper.

Her ne kadar insan bilgisayara titiz bir şekilde komut vermesi gerekiyor veya programlaması gerekiyor olsa da (yani çok zahmetli bir iş olsa da), şu anki avantajı şudur ki, insanın kağıt ve kalemle semboller üzerinde yapacağı oynamaları/değişiklikleri bilgisayar, bir milyon kez daha süratli/hızlı yapabiliyor (yani zahmetine değiyor demek istiyor:) )

tiyatro

Öğrenci
E seçeneği "THAT" ile başlayan bir NOUN CLAUSE ve devamında virgül değil de fiil ister.

[THAT you can drive better than us] is not a secret = Senin bizden daha iyi araba kullandığın bir sır değildir.

[THAT the exam was very difficult] disappointed me : Sınavın zor olması beni hayal kırıklığına uğrattı.

Although man must usually instruct or program the computer minutely, its chief present advantage is that it can manipulate symbols a million times faster than a man with pencil and paper.

Her ne kadar insan bilgisayara titiz bir şekilde komut vermesi gerekiyor veya programlaması gerekiyor olsa da (yani çok zahmetli bir iş olsa da), şu anki avantajı şudur ki, insanın kağıt ve kalemle semboller üzerinde yapacağı oynamaları/değişiklikleri bilgisayar, bir milyon kez daha süratli/hızlı yapabiliyor (yani zahmetine değiyor demek istiyor:) )
Hocam ben de that in sonrasında virgül almadığını biliyorum da diğer hiçbir seçenek mantıklı gelmediği için 'it...that' kullanmından onu yapayım dedim. Açıklama için teşekkürler anladım şimdi :)