İstanbul Üniversitesi Diploma Notu Mağduriyeti

denizsvs

Öğrenci
merhaba, istanbul üniversitesi 2008 mezunuyum. transkriptimdeki hem 4'lük hem 100'lük olan diploma notumun yalnızca 100'lük olarak belgelenmesi için rektörlüğe dilekçe vermeyi planlıyorum. benim durumumda olanlar varsa buradan iletişime geçip birlikte hareket edebiliriz... malum dilekçe sayısı ne kadar fazla olursa dikkate alınma olasılığımız da o kadar yükselir...

C

ch.accepted

Guest
Hocam yine deneyin ama korkarım boşa uğraşmış olacaksınız. Eğer henüz lisans son sınıfta yer alan bir öğrenci olsaydınız binde bir ihtimal de olsa bir araya gelmek suretiyle transkriptlerin revize edilmesini ve artık sadece 100 lük sistemin mevcut olmasını sağlayabilirdiniz. Fakat çıkarılan hiç bir yönetmelik geçmişi kapsayamaz. Şimdi böyle bir karar alınsa bile bu yenilere uygulanır. Size yeni transkriptler verilemez 2008 mezunları olarak. Belki 2014 mezunlarına verilebilir bu mümkün ama 2012 de mezun olmuş birileri için bile bu yönetmelik geriye dönük işletilemez. İÜ'de şu anki sistem nasıl bilmiyorum belki şu anda artık sadece 100lük olanlar yazıyordur ama ne demek istediğimi anlatabildim sanırım. Yani geleceğe dönük değişiklik yapılabilir, geriye dönük yapılamaz. İÜ gibi büyük bir üniversitede geleceğe dönük bir değişiklik için bile çok uğraşmak ciddi kitle oluşturup dilekçe yazmak gerekir. Binlerce onbinlerce dilekçe gerekir o çapta bir üniversite için geleceğe dönük bir değişim için bile.

Bana sorarsanız bu enerjinizi ALES, YDS gibi sınavlara çalışmakla harcayın ancak sizin bileceğiniz iş tabi. Benimkisi sadece bir öneri.

denizsvs

Öğrenci
evet yönetmelik değişikliği konusunda haklısınız ama konunun yönetmeliğe tabii olup olmadığını bilemiyorum. duruma emsal olabilecek benzer bir uygulamayı Ankara Üniversitesi eski mezunları için topu topu 25-30 dilekçeyle yaptı. bakarsınız bir üst yazıyla ya da belki de kullandıkları programın bir seçeneğiyle hallolabilecek bir şeydir. ben yine bireysel başvurumu yaparım, olursa ALES VE YDS'den alabileceklerimin üzerine bir 3 puanlık fark çok iyi olur...

C

ch.accepted

Guest
evet yönetmelik değişikliği konusunda haklısınız ama konunun yönetmeliğe tabii olup olmadığını bilemiyorum. duruma emsal olabilecek benzer bir uygulamayı Ankara Üniversitesi eski mezunları için topu topu 25-30 dilekçeyle yaptı. bakarsınız bir üst yazıyla ya da belki de kullandıkları programın bir seçeneğiyle hallolabilecek bir şeydir. ben yine bireysel başvurumu yaparım, olursa ALES VE YDS'den alabileceklerimin üzerine bir 3 puanlık fark çok iyi olur...

Şansınız bol olsun hocam, madem öyle bir örnek vaka var bence de bir deneyin o halde.

sidneh

Profesör
Bildiğim kadarıyla Ankara Üniversitesi'nden sadece 100'lük transkript alıp başvuru yapanların atamaları yanlış beyan gerekçesiyle yapılmadı. Çünkü önemli olan okulun hangi sistemde transkript verdiği değil, hangi sistemde eğitim yaptığı. 4'lük sistemde eğitim yapıp da 100'lük sistemde transkript verdiğinde kabul edilmiyor.

Siz önce bu konuyu YÖK'le netleştirin, daha sonra 100'lük transkript için çalışmalara başlayın derim.