İşletme Lisans Mezunu Olarak ALES

yebese

Öğrenci
merhaba arkadaslar size alesle ilgili sorularım olacak. Ben alesle ilgili hiçbir şey bilmiyorum patronum düşünmemi ve muhakkak bu sınava girmemi istiyor. Yalnız ben işletme mezunu olarak hangi soruları çözeceğim bilmiyorum

1- işletme lisans mezunu olarak hangi soruları çözeceğim
2- sadece bölümümle ilgili mi yoksa başka bölümde seçebilirmiyim
3- dil gerekiyormu
4- sadece eğitim gördüğüm üniversitede mi geçerli olur
5- aöf mezunu olarak bu sınavdan sonuç alma şansım nedir

şimdiden çok teşekkürler

Ö

Ömür

Guest
merhaba arkadaslar size alesle ilgili sorularım olacak. Ben alesle ilgili hiçbir şey bilmiyorum patronum düşünmemi ve muhakkak bu sınava girmemi istiyor. Yalnız ben işletme mezunu olarak hangi soruları çözeceğim bilmiyorum

1- işletme lisans mezunu olarak hangi soruları çözeceğim
sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 sorularını çözmeniz gerekiyor
2- sadece bölümümle ilgili mi yoksa başka bölümde seçebilirmiyim
bölümle ilgili hiç bir kısıtmala yok farklı bölüm seçerseniz size fazladan bilimsel hazırlık vereceklerdir, ama genel itibari ile alakasız bölümlerde yüksek yapmanıza pek sıcak bakılmaz
3- dil gerekiyormu
evet her okul bir dil puanı belirler. Okulların kendi sınavlarına, kpds'ye, üds'ye ve toefl sınavına girebilirsiniz. Burda ek bilgi kpds, üds ve toefl tüm okullarda geçerlidir
4- sadece eğitim gördüğüm üniversitede mi geçerli olur
hayır istediğiniz okulda yüksek lisans yapabilirsiniz
5- aöf mezunu olarak bu sınavdan sonuç alma şansım nedir
gerçekci konuşursak örgün öğretime göre daha az şansınız var, ama bu yapamazsınız anlamına gelmiyor. ben size yüksek lisans öğrenci seçimini kısaca anlatıyım.

Önce ön değerlendirme yapılır bu ön değerlendirmede %50 ales, %50 okul puanı göze alınır. Ön değerlendirme mülakata çağırılacak öğrencilerin belirlenmesi için yapılır, ön değerlendirmeden geçerseniz asıl değerlendirme için mülakata çağırılırsınız.
Asıl değerlendirme ise %50 ALES + %25 Mezuniyet Notu + %25 Mülakat Notu toplanıp sizin yüksek lisans puanınız çıkarılır, buna göre sıralamaya sokulursunuz.

Son düzenleme:

yebese

Öğrenci
yardımlarınız için teşekkürler. Dgs ye hazırlanırken alesten bolca soru çözmüştüm sınavdan yana bi sıkıntım olacağını sanmıyorum ama bu ciddi bir iş tavsiye üzerine yapmak doğru olmaz daha detaylı hakim olmak lazım konuya ve şartlarına...
Tekrar teşekkür ederim iyi günler...

Ç@Ğl@

Öğrenci
gerçekci konuşursak örgün öğretime göre daha az şansınız var, ama bu yapamazsınız anlamına gelmiyor.

Merhaba, bende bu yıl aöf işletme lisans programından mezun olacağım ve yüksek lisans yapmak istiyorum. Alesten yüksek bir puan yapabilirim çünkü sorular bana yabancı değil. Peki örgün öğretime göre daha az şansımızın olma sebebi nedir ?

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Mlakat varsa şansınız azalabilir ama sadece puanların ortalaması ile giricekseniz bir değişiklik olmaz.

Dissident

Araştırma Görevlisi
Arkadaşlar işletme lisans mezunu olanlar ALES sınav bilgisini EA olarak mı giriyor yoksa Sözel girseler de olur MU?

zali515

Öğrenci
Arkadaşlar AÖF işletme mezunuyum.
Genel Not Ort: 2.72
YDS : 91,25
ALES=YOK

ALES'ten kaç alırsam atanabilirim?(orta halli bir iç anadolu-karadeniz üniversitesine atanabilirmiyim sizce?)

cgds

Öğrenci
Arkadaşlar AÖF işletme mezunuyum.
Genel Not Ort: 2.72
YDS : 91,25
ALES=YOK

ALES'ten kaç alırsam atanabilirim?(orta halli bir iç anadolu-karadeniz üniversitesine atanabilirmiyim sizce?)

yds puanınız çok iyi, yalnız ales puanın için belli bir rakam belirtemeyiz baraj puanı dışında. doğal olarak ne kadar yüksek olursa o kadar şansınız artacaktır.

Kolay gelsin.

zali515

Öğrenci
yds puanınız çok iyi, yalnız ales puanın için belli bir rakam belirtemeyiz baraj puanı dışında. doğal olarak ne kadar yüksek olursa o kadar şansınız artacaktır.

Kolay gelsin.

Dil puanım iyi olsa da etkileme oranı düşük olduğundan durumum çok iç açıcı değil.

Son yerleştirmelere baktığımda Ales'ten en az 80 puan almalıyım ki işletme/ticaret hukukuna girebileyim.Ona da hukuk mezunları başvuruyor diyolar :S Yönetim organizasyon vb için 90-95 almalıyım! İşim çok zor :(

Hepimize kolay gelsin.

cgds

Öğrenci
Dil puanım iyi olsa da etkileme oranı düşük olduğundan durumum çok iç açıcı değil.

Son yerleştirmelere baktığımda Ales'ten en az 80 puan almalıyım ki işletme/ticaret hukukuna girebileyim.Ona da hukuk mezunları başvuruyor diyolar :S Yönetim organizasyon vb için 90-95 almalıyım! İşim çok zor :(

Hepimize kolay gelsin.

Muhasebe ve finansmanı deneyebilirsin o zaman.

A

Akademik Forum

Guest

Hepimize kolay gelsin.

işletme mezunları eskiden hukuk dalında yüksek lisans yapabiliyordu ama artık ticaret,icra iflas,vergi hukuku iş hukuku vs. birçok hukuk dersleri görmesine rağmen işletme mezunlarına hukuktan yüksek lisans yaptırmıyorlar.işletmecilere hukuk kapısı kapandı.bu yüzden hukuk puanları çok düşük.işletme mezunları hukuk yazabilseydi hukuk puanları daha yüksek olurdu.işletme en düşük 82 ya da 83 ile doğuda bir yer kapattı diye hatırlıyorum.90 alırsan yerleşirsin büyük ihtimal.

A

Akademik Forum

Guest
açığkretim şletme işletmecilik mezunuyum ales söz 72 aldım muhasebeye müracaat ediyorum alan puan türü istiyorlar