İngilizce bilenler: so-called kullanımı

nanofly

Öğrenci
Okuduğum bir makalede sürekli olarak, terimleri tanımlarken, "so-called" geçiyor. İngilizce-Türkçe sözlükler, bu sözcüğü sözde olarak çevirirken İngilizce-İngilizce sözcükler, sözcüğün, eskiden terimleri tanımlarken kullandığını yazıyor. "So-called" sözcüğünün kullanımı konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşekkür ederim.

argor1

Öğrenci
Okuduğum bir makalede sürekli olarak, terimleri tanımlarken, "so-called" geçiyor. İngilizce-Türkçe sözlükler, bu sözcüğü sözde olarak çevirirken İngilizce-İngilizce sözcükler, sözcüğün, eskiden terimleri tanımlarken kullandığını yazıyor. "So-called" sözcüğünün kullanımı konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşekkür ederim.

daha önceden belirtildiği gibi vs olabilir ancak tam metni yazabilirseniz iyi olur.

mtht_akgn

Öğrenci

so-called = sözde demek hocam örneğin sözde oyp kadro sayısının 4000 olacağını söylediler gibi.

M

Mustafa AKTAŞ

Guest
En sık kullanımı bizdeki "sözde" kalıbına denk geliyor. Tam olarak "sözde soykırım" denildiği zamanki anlam yani.

Erbil Şilik

Öğrenci
used to show that you think a word that is used to describe someone or something is wrong
sözde, sözüm ona, güya
My so-called friend has stolen my girlfriend.

kadrikuram

Öğrenci
Sözde kelimesi bu İngilizce kelime için biraz fazla güçlü. So-called her zaman ben inanmıyorum anlamına gelmez. '.... olarak bilinen' anlamına da gelebilir. Yani yazar öyle bilinir ama ben burda o konuya girmeyeceğim der. Zaten bilimsel metinlerde o kadar kesin bir şekilde onlar yanlış biliyor manasına gelen şeyler yazılmaz, akademik üsluba aykırıdır.