IELTS Sınavı Tecrübesi ve Çalışma Tavsiyesi

• Konbuyu başlatan shockhan
  • Başlangıç tarihi

Levin

Öğrenci
3 Gün önce IELTS sistemden aday numaranızı girerek görebiliyorsunuz.

"Latest by 3 days prior to the examination date, the day, time and venue details of the written and oral exam sessions will be announced on our web page. You will be able to access this information from the following link by entering your candidate number provided in this email:

http://www.britishcouncil.org.tr/ielts/venuedetails.aspx "

Bir gün öncesinde bana e-posta geldi, geçen Cumartesi girdim Bursa'da. Başarılar dilerim.

Son düzenleme:

betülbltcı

Öğrenci
16.00'da açıklanıyor.

merhaba,ben diş hekimliği öğrencısıyım,seneye girecegım dus sınavı ıcın de yds den 50 almam gerekıyo.il kez girdiğim son sınavda gerckten çok berbat bı puan aldım,az çok ing bildigimi düşünürken ki lisede de hazırlık okumustum bu kadar kötu puan 50 alma inancımı da yerle bir ettı..IELTS sınavına girmeyı dusunuyorum,eger önümüzdekı ydsden de 50 alamazsam..50ye denk gelen puan 3.5,anlattıklarınıza bakılırsa cidden çok kolay ama ben ingilice konusunda kötü oldugumu düşünüyorum artık ,bu yds sınavı kelıme bılgımın de baya kötü oldugunu gösterdı bana..simdi biraz calışıyorum gramer tamam olur belkı ama kelıme bilgisi ve speakıng konusunda pek de bi ilerleme kaydedecegmı sanmıyorum:( sizce girmelıyım bu sınava,bu kadar kötu biri 3.5 alabılır mı:)

taygun

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
22 Haziran 2013te yapılan Ielts'e girmiş bulunuyorum.. Yaklaşık bir hafta önce sonucum geldi overall 6.5.. Ielts puanına gerçekten ihtiyaç duyan arkadaşlarımıza yardımcı olmak isterim. Ben sınava bir ayda EVDE kendim çalışarak hiçbir kurs yada yardım almadan çalıştım. Neler yaptığıma gelirsek; internetteki Ielts hazırlık sitelerinden çok faydalandım,siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Onun dışında günlük gazete okudum (yine internetten) bu sayede hem okuma alışkanlığım artmış oldu hem de farklı konularda fikir sahibi olmuş oldum ki speaking part için bu gerekli.. Günlük yaklaşık 2-3 saatlik bir çalışma yaptım diyebilirim.. Hangi kısma nasıl hazırlandığıma gelirsek;

Listening part için; Günlük olarak orjinal dilde altyazısız dizi izledim (ilk başlarda sinir bozucu oluyor).. ve internetten listening part örneklerini çözdüm 2 günde bir..
Reading Part; yukarıda da belirttiğim gibi günlük gazete okudum ve internet kaynaklarını kullanıp Reading soruları çözdüm..
Writing Part; bulabildiğim kadar essay okudum, hemen yazmaya çalışmayın öncelikle yazılanları incelemenizi öneririm fikir verme açısından, muhtemelen 100den fazla writing örneği incelemişimdir.. Son zamanlara doğru 3-4 tane yazmıştım sadece.. Writing puanım:7.0
Speaking Part; en korktuğum bölüm olmasına rağmen en yüksek aldığım bölümdü.. öncelikle kendinize bir speaking buddy bulmanızı öneririm, skype aracılığı ile konuşabilirsiniz..sınava son bir hafta kala düzenli olarak günde 1 saat konuşmuştum, birbirimize speaking topiclerinden sorular sorup, süre tutmuştuk ki çok faydası olduğuna inanıyorum.

Umarım arkadaşlarımıza faydalı olur,isteyen olursa elimdeki kaynakları da paylaşabilirim..

Toprakcı

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
22 Haziran 2013te yapılan Ielts'e girmiş bulunuyorum.. Yaklaşık bir hafta önce sonucum geldi overall 6.5.. Ielts puanına gerçekten ihtiyaç duyan arkadaşlarımıza yardımcı olmak isterim. Ben sınava bir ayda EVDE kendim çalışarak hiçbir kurs yada yardım almadan çalıştım. Neler yaptığıma gelirsek; internetteki Ielts hazırlık sitelerinden çok faydalandım,siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Onun dışında günlük gazete okudum (yine internetten) bu sayede hem okuma alışkanlığım artmış oldu hem de farklı konularda fikir sahibi olmuş oldum ki speaking part için bu gerekli.. Günlük yaklaşık 2-3 saatlik bir çalışma yaptım diyebilirim.. Hangi kısma nasıl hazırlandığıma gelirsek;

Listening part için; Günlük olarak orjinal dilde altyazısız dizi izledim (ilk başlarda sinir bozucu oluyor).. ve internetten listening part örneklerini çözdüm 2 günde bir..
Reading Part; yukarıda da belirttiğim gibi günlük gazete okudum ve internet kaynaklarını kullanıp Reading soruları çözdüm..
Writing Part; bulabildiğim kadar essay okudum, hemen yazmaya çalışmayın öncelikle yazılanları incelemenizi öneririm fikir verme açısından, muhtemelen 100den fazla writing örneği incelemişimdir.. Son zamanlara doğru 3-4 tane yazmıştım sadece.. Writing puanım:7.0
Speaking Part; en korktuğum bölüm olmasına rağmen en yüksek aldığım bölümdü.. öncelikle kendinize bir speaking buddy bulmanızı öneririm, skype aracılığı ile konuşabilirsiniz..sınava son bir hafta kala düzenli olarak günde 1 saat konuşmuştum, birbirimize speaking topiclerinden sorular sorup, süre tutmuştuk ki çok faydası olduğuna inanıyorum.

Umarım arkadaşlarımıza faydalı olur,isteyen olursa elimdeki kaynakları da paylaşabilirim..

merhaba,öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. bende 27 temmuzda ielts akademik sınavına giricem ama writing ve bugun itibariyle listening den korkmaya başladım internetteki listening örneklerini inceliyorum ancak çok hızlı geliyor bana ve anlamakta zorlanıyorum acaba bu konuda ne yapmalıyım? birde writing de yazıcak hiç bişey bulamıyorum açıkcası, ne yapmamı önerirsiniz acaba..

taygun

Öğrenci
Writing için önerebileceğim; ielts-exam, ESL4free IELTS Video Tutorials adreslerinde yüzlerce writing örnekleri bulabilirsiniz, onları okumanız ve giriş gelişme ve sonuç paragraflarında nelerden bahsedildiğini, paragraflar birbirlerine nasıl bağlandıgını anlamanızda yardımcı olacaktır ki ne kadar çok okursanız o kadar konuda fikir sahibi olmuş olursun.. listening için yapılabilecek tek şey sürekli ingilizce birşeyler dinlemek, buldugunuz her fırsatta şarkı, film ya da radio dinlemenizi öneririm.. evde bulundugunuz zamanlarda ise izlemeseniz bile ingilizce yayın yapan kalanların açık kalması kulak aşinalığınıza yardımcı olacaktır.

horozigo

Araştırma Görevlisi
Demek ki Yds'ye çalıştığım kadar ielts çalışsam çok iyi bir puan alacağım.Son iki Yds'den sırasıyla 28.75 ve 23.75 aldım ama ingilizce seviyem gerçekten bu değil.Yds'ye de bu kez son girişim olacak muhtemelen ama yine 50'yi geçemeyeceğim.En iyisi ielts'e girmek çünkü kendimi denediğimde özellikle listening kısmında neredeyse 40'da 25 yapabildiğimi gördüm.Benim merak ettiğim şu, bir sürü site linki var, kurslara da para vermek niyetinde değilim, sizce bu yds puanlarıyla durum ne olur?

taygun

Öğrenci
Horozigo, ben de aynı sizin gibi dusundum ve belirttiğim gibi puanım 32idi son yds'den ki sizin puanlarınızla yakın.. ben de aynı sızın gıbı ingilizce bilgimin kesinlikle ydsde aldıgım puan olmadıgına ınandıgım için girdim Ielts'e ve sonucunda da olumlu reaksiyon aldım.. Çalışma sürecimi de açıklamaya çalıştım onun dışında özel sorularınız olursa yanıtlayabilirim.. Sadece stres olmadan kendinize inanarak çalışmak gerekiyor..

renasedat

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,

Yabanci dil sınavlarından biri olan IELTS ile ilgili sizlere hem yasadiklarimi hem de sinav tecrubelerimi paylasmak istedim.

ÖYP Dil Merkezlerinde dil eğitimi alan arkadaşların ilgi göstereceğini ve ayrıca dil sorunsalı ile uyğraşan arkadaşlarımıza faydali olacağını düşünmekteyim... :)

Öncelikle bendeniz ÖYP Araştırma Görevlisiyim, Geçtiğimiz senelerde Toeic'ten istenilen puanı almama rağmen bu sınavın iptal edilmesiyle mağdur olmuştum...
Daha sonra ÖSYM 'nin yapmış olduğu Üds-Kpds Tarzı (ne bildiğini değilde neleri bilmediğini ölçen) bu sınavlara ''-ya ne de olsa bi ingilizce geçmişim var bi 60-70 alırım ne olacak hacııı'' diyerek girmiş ve hüsranla karşılaşmış biriyim .... 45-50 arası notlar aldım girdiğim toplam 3 sınavda...

Herneyse ÖYP'yi kazandıktan sonra dil puanım 65 altı olduğu için Öyp dil merkezlerinden Gaziantep'e yerleştim...
Gittiğim ilk hafta bir şokla karşılaştım...zira eğitim içler acısı idi....

Daha sonra İelts sınavına yöneldim...

Gelelim ielts sınavına :)

Öncelikle şunuda belirtmem gerek ki, bu sınav Genel İngilizce yeteneğini yani Speaking-Listening-Reading-Writing gibi başlıklar altında değerlendiriyor ve ÖSYM'nin yaptığı 2000 kelime +3000 synonyms lik neolduğu belirsiz bir sınav değil :)
Geçmişte genel ingilizce kursuna gitmiş veyahut anadolu-fen lisesi hazırlık eğitimi almış birisi için ielts'den 4.5+ skorlar çok ama çok kolay olacaktır...

Ielts sınavı ;Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere 2 ayrı modülde uygulanır.

Akademik Eğitim modülünde, adayların lisans veya lisans üstü programlarda eğitim almaya ne kadar hazır oldukları ölçülür.
Genel Eğitim modülünde ise başka bir ülkeye göç etmek ve çalışmak isteyen adayların genel iletişim kurma becerileri ölçülür.

ÖSYM ve YÖK nezninde 2 modülde geçerlidir, ziraa Puanlama sitemleri biraz farklılık gösterir, Generaldan daha fazla netle 5.0 alırsınız Academicten ise daha az netle.... Anlayacağınız 2 modülde geçerlidir ve eşdeğerliği vardır.

Her iki modül de Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Sınav konuşma bölümü hariç toplam 2 saat 45 dakikadır. Konuşma bölümü ise 12-14 dakika sürmektedir.

Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0-6.5 gibi) puanlandırılır. Tüm puanlar eşit ağırlıklı olarak dikkate alınır ve Overall Band Score hesaplanır.

Puanlaması biraz komplike görüne bilir ama sınav adayının lehine bir yol izler...

Örneğin;Writing'te istenilen 2 essay için ayrı ayrı puanlar verilir ....
Atıyorum bir'inden 5 almış olalım, diğerinden de 6.... 5+6=11 11/2=5.5 etmiyecek .... 2 essay arası 1 sayısı farkla fazla olan yani 6 puan kabul alınacaktır. Ancak 1.5 puandan fazla fark olursa ilk işlem uygulanacaktır..

ÖYP araştırma görevlilerinden istenilen puan 65 -Ielts eşdeğerliği ise 4.5'dur....

Hep söylediğim gibi Genel ingilizcesi iyi olan hatta ve hatta LOST'u altyazılı izledim diyenler için girilmesi şiddetle tavsiye edilen bir sınavdır... :D

Tr'deki ingilizce yeterlilik anlayışı içler acısıdır..
Türkiye de kabul edilen İngilice bilme ölçümü malasef şu şekildedir...
'Ya biliyorsun- Ya da bilmiyorsun; az biliyorum ya da yeterli kadar veyahut işte bu kadar biliyorum abii :( diye birşey olamaz '' :)

Derslerde bile 3-5 kelime konuşmaya çalışınca hoca söze girerek ''Nooooo, you must sayy AN UNIVERSTY - NOT A UNIVERSTIY'' diyip sanki tek yanlış a-an deymiş gibi insanları soğutmaktadır :) Sonra da işte bizde Fatih Hoca'nın sözlerine 'what can ı do sometimes' diye dalga geçiyoruz :) Fatih Hoca 3 ay kalsın İngilterede bak bakam nasıl konuşacak çünkü cesareti var... :) Konuşmak cesaret işidir vesselam... Mastarsız türkçe konuşan ingilize ''-nasıl öğrenmiş adam 1 yılda pes doğrusu gavurun oğlu konuşuyor abiii'' diyorsak onlarda bize böyle diyorlar sorun yok :)

Oysa Genel ingilizce yeteneğini ölçen sınavların teşvik edilmesi ve yapılması gerekmektedir....
Ösym efendinin yaptığı gibi ''ne bildiklerini boşverin neler bilmiyorlar onları sorun'' tarzında bir mantalite olursa Kpds tarzı kurslara gidenlere ''rather than varsa okumayın cevap odur :D '' tarzında komik ve bilgi ile yakında uzaktan alakası olmayan tiyorlar verilmeyecektir...

Sınav tecrübelerime gelecek olursam;

Sınava Adana diye geçmesine rağmen Mersin'ne daha yakın olan Çağ Üniversitesinde girdim...

Modul olarak General Bölümü tercih ettim kolay olsun diye, ama dikkat edin Academicten girip daha iyi puan almanızda muhtemel ziraa academic puanlaması daha cömert, örnek verecek olursam General'in readinginden 4.5 almak için 17 net yapmanız gerekse ; acadamic reading'inden 11 yapmanız yeterli oluyor...

Bi türlü tecrübeye geçemiyorum o yüzden biraz mola vericem :/
----------------------------------
5dk sonra .....
Mola süreniz dolmuştur anonsunu duydum, sigarayı attım geldim.....

Evet sınava Çağ Üniversitesinde girdim yaklaşık 40-45 kişi vardı sınava girecek...
Sınavdan yaklaşık 40 dk önce oraya varmanızda yarar var, zira isim çağırarak içeri sınıflara alıyorlar hayliyle bu iş biraz uzun sürüyor...
Tabi küçük bir mont-gömlek araması yapılıyor.daha sonra sizin için hazırlanmış olan sıraya geçiyorsunuz...

Sınav Listening ile başlıyor.... sınıfta yaklaşık 25 kişisiniz ve ön tarafta bir cd çalardan dinleyerek kitapçığı dolduruyorsunuz. cd yalnızca bir kez dinletiliyor. sınav sonunda cevaplarınızı forma geçirmeniz için 10 dakika süre veriliyor.

Daha sonra reading'e geçiyorsunuz ;reading kısmı 1 saat sürüyor. 3 farklı reading kısmı var.
Sonra ise Writing başlıyor Akademik modülde writing kısmı iki görevden oluşuyor. ilkinde verilen grafikleri inceleyerek 150 kelimelik bir rapor hazırlamanız isteniyor. considerably, reasonably, slightly, proportion gibi oran ve büyüklük farkını anlatmaya yarayan bir vocabulary çalışması gerekiyor.academic writing 2. kısımda ise verilen bir konuda (aşk mı para mı, para mı sağlık mı, çocuk mu kariyer mi tadında konular) tartışmanız ve bu konuda kendi tarafınızı açıkça belirtmeniz isteniyor. kendi görüşünüzü destekleyen paragraflarla 250 kelimeyi dolduruyorsunuz. however, unfortunately, because, on the other side, in contrary, nevertheless gibi kelimelerle cümleleri birbirine bağlamayı öğrenmek gerekiyor.

General writing 1 de ise bir dilek-şikayet mektubu yazmanız isteniyor....
Daha sonra belkide sınavdan birgün önce hatta belki de sınavdan 3 gün sonra :) şansa kalmış Speaking sınavı oluyor ; speaking kısmında 3 farklı bölüm var. ilkinde kendinizi tanıtıyor, kısa soruları cevaplıyorsunuz. cevapları tam cümle olarak vermekte yarar var. okul/iş/yaşadığınız yer hakkında genel sorular soruluyor

speaking 2. kısımda gezmek istediğiniz bir şehir, aldığınız bir tavsiye, gelecekteki bir planınız hakkında 1-2 dakikalık bir konuşma yapmanız isteniyor. konunuz verildikten sonra bir dakika süreniz var. bu sürede notlar alıp konuşmanızı planlıyorsunuz.

konuşmanızı yaparken süre dolunca görevli size durmanızı söylüyor ve 2. kısımda verdiği konuyla ilgili genel, uzun cevaplı sorular soruyor. bu da 3. kısmı oluşturuyor. speaking kısmı da 10-15 dakikada tamamlanıyor ve sınav sona eriyor.

sonuç olarak ielts, soru tipleri belirli olan ve bunlara çalışıldığında çok zorluk yaşatmayan bir sınav.

Genel ingilizcesi iyi olan herkesin rahatlıkla 4.5+ puanları her iki modülden de alacağını düşünüyorum....

Sınava çalışma için kaynak söylicek olursam kesinlikle; IELTS Exam Preparation - IELTS Home bence tek başına yeterdde artar...

Yazı çok uzun , saçma olmuş hatta ve hatta imla yanlışları ile dolu olup memleketin ve akademidkpersonel.org forumunun her köşesini bilfiil işgal etmiş olabilir. :)

Nacizane yararlı olacağını düşündüm...

Hee bi de 5.5 aldım ben general den ... toplam çalışma süresi 3 hafta....

Bu sınav, ÖYP Dil merkezlerinde eğitim görecek arkadaşlarıma şiddetle tavsiye edilir.....Çalışması daha zevkli ve gelecek için daha yararlı....

3 hafta ne şekilde hazırlandın nasıl peki onuda anlatırsan seviniriz :) ellerine sağlık yazın güzel olmuş

S

shockhan

Guest
3 hafta ne şekilde hazırlandın nasıl peki onuda anlatırsan seviniriz :) ellerine sağlık yazın güzel olmuş

eksik olduğum bölümlere çalıştım sadece hocam,

ÜDS-KPDS den 40-50 arası alıyorsanız belirli bir kelime hazineniz vardır zaten o yüzden reading'e hiç bakmadım.

Aslında sadece en eksik olduğumu düşüdüğüm alan olan Writing e çalıştım diyebilirim..

Birde sınavdan önce IELTS Exam Preparation - IELTS Home sitesindeki speaking sorularını cevapladım 1-2 tekrar yaptım.

katharsis

Öğrenci
Merhabalar 27 temmuzdaki sınavdan (general) overall 6 aldım. Birçok arkadaş akademiğe girdi ve iyi puan aldılar. General kolay demek bence yersiz çünkü reading kısmı akademikten farklı değildi... Ayrıca generalden 27 doğru ile 5.5 aldım ki sanırım akademikre 27 doğru 6.5 a denk geliyor. Diğer farklı kısımda writing de chart yorumlama ki 15-20 günlük bir çalışma ile çok kolayca yapılır. Belirli kelimeleri ezberleyip örnekleri incelerseniz kolayca yapılacak bir bölüm... Üds den bugüne kadar 55 alamamış biri olarak gerçekten ingilizce ölçen bu sınava girmenizi tavsiye ederim.
Ha bu arada sınavdan çıktığımda 5.5 alamam diye düşünüyordum çok kötü geçti ama gerçekten kolay bir sınav... 2 yıl geçerliliği olabilir ama belirli altyapınız varsa 2 yılda bir girip zaten geçebileceğiniz bir sınav. Herkese kolay gelsin, iyi çalışmalar

Cashmere

Araştırma Görevlisi
Öncelikle shockhan olmak üzere tecrübelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum...

Belirtilen kaynaklara göz gezdirdim, cambridge setini de RAGİ nin aracılığıyla edinmiştim.
Online kaynaklar içinde bana uyanı ielts-exam.net gibi gözüküyo. Diğerlerinin yolunu tarzını sevmedim, ielts-exam.net daha derlitoplu geldi gözüme..

Akıllı uslu olup düzenli çalışmayı tembihliyorum kendime :eek: