IELTS Kalktı. Peki Ne Olacak Şimdi...?

yusufb

Öğrenci
Ösym 14 şubat itibariyle büyük bir skandal karara daha imza atarak ingilizce uğruna emek sarfeden binlerce adayı mağdur etmiştir. Amacı yds gibi tek düze bir sınava girmeden ingilizce yeterliliğini ispat etmek, aynı zamanda bu amaçla çalışırken normal hayatta da pek tabi kullanabileceği bir ingilizceye sahip olmak isteyen bizler ne yapacağız.????

1. öncelikle tabiki gerekli yerlere şikayetlerimizi belirtip aynı zamanda bu konunun takipçisi olacağız.

2. ancak kısa sürede kendimize bi alternatif üretmeliyiz. şöyle ki ielts'e gireriz umuduyla yds'ye başvuru yapmayan kişi sayısı ve bu uğurda şu an kurslarda eğitim gören bi dünya insan var. ne olacak bu insanlar eylülü mü bekleyeceğiz. belkide ösym'nin tam olarak istediği şeyde buydu. belki çok ince hesaplar vardı bu son gelişmede. ki çoğu insanın mağdur olacağı gerçeğini onlarda biliyordu.

Ösym'nin yeni eşdeğerlik tablosundaki TOEFL-ibt ve PTE sınavları uygulanış açısından bilgisayar başında olmasına rağmen zannediyorum içerik olarak ielts'e benzemekte. Hatta PTE Sınav sonucu bir gün gibi kısa bi sürede açıklanıyormuş. şimdi öğrendiğim artı bi güzellik.

Bilen veya bu sınavlarda deneyim kazanmış arkadaşlar klavye başına.!!!!

Nedir bu toefl-ibt ve pte?

İelts ile farklılıkları ve benzerlikleri. bu sınavlara çalışmalar nereden nasıl hangi doğru kaynaklarla yapılmalı. sınav ücretleri nelerdir.online yada kurs eğitimi alınabilecek adresler neler. avantajlar, dezavatajlar. ne kadar süreli bi çalışma başarı sağlar. vs. vs.

- - - Güncellendi - - -

yazı 250den fazla görüntülenmiş ama bir şeyler yazma zahmetinde bulunan kimse yok.!!!

bi ikincisi ıelts başlığında az önce baktım 94 misafir 4 kayıtlı üye var. arkadaşlar üye olun aklınızdan ne geçiyorsa yazın paylaşın. sorun cevaplayın falan filan. üye olana bişey yapmıyorlar. panik yok sakin!!!

Son düzenleme:

sidneh

Profesör
TOEFL IBT internet uzerinden yapilan bir sinav. Hem TOEFL'a hem de IELTS'e girmis bir insan olarak bence aralarinda bilgi acisindan bir zorluk farki yok. Ama kullanislilik acisindan fark var.

Biz kagit-kalemle sinava aliskin insanlar oldugumuzdan bilgisayar basinda sinavda bocalayabiliyoruz. Ben readingte zorlaniyorum mesela. Parcalar uzun ve mouse ile uzerini cizemiyorsunuz. O nedenle hicbir sey yapmadan sadece okudugumda bir sure sonra dikkatim dagiliyor ve yanlis yapmaya basliyorum. Buna karsin writingte cok rahat ediyorum cunku klavye ile hizli yazabiliyorum ve aklima bir sey geldiginde rahatca ekleyebiliyorum. Ayrica kelime sayisinin yazmasi da isimi kolaylastiriyor.

Speaking konusunda da tek olumsuz yan, hakkinda hicbir fikrinizin olmadigi bir konu denk gelmesi. O zaman 1 dakikalik surecte toparlanip cevaplamak zor olabiliyor.

Kaynak olarak Kaplan ve Barron's oneririm kesinlikle. Ikisi de TOEFL konusunda oldukca iyiler. Ayrica simulatorleri bilgisayara mutlaka kurun ve deneme yapin, bilgisayar ustunde sinava alismak icin. Kurs olarak da Ankara'da Karaca Dil Kursu'nu oneririm.

PTE konusunda bir bilgim yok maalesef.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sinavci1

Öğrenci
Arkadaşlar Pazartesi olduğunda ÖSYM den ikinci bir açıklama olabilir mi aslında biz İELTS general sınavını kaldırmak için karar aldık Academic devam ediyor gibilerden çünkü biliyorsunuz hayati konularda nasıl kafa karıştırıcı açıklamalar yapıp geri adım attıklarını buradada aslında sadece geneli kaldırmak istemiş olup yanlış duyuru yapmış olabilirler mi çok mu iyimserim yoksa

- - - Güncellendi - - -

ÖSYM YDS başvuru sürelerini uzattık derse herşey çözümlenecek mi ya da herkes buna razı olmalı mı bu konularda şüphelerim var.
YDS ve IELTS, TOEFLE gibi sınavların birbirinden farklı formatları var YDS' ye de yaklaşık 45 gün gibi bir süre var bu sınavın formatını hepimiz biliyoruz bu kalan sürede kim ne kadar bu sınava hazırlanabilir.İnsanlar makale yazmakla mı, bilimsel araştırma yapmakla mı veya bir şeyler üretmekle mi uğraşacak yoksa durmadan değişen sisteme ayak uydurmaklamı uğraşacak.

Sercan

Profesör
TOEFL IBT internet uzerinden yapilan bir sinav. Hem TOEFL'a hem de IELTS'e girmis bir insan olarak bence aralarinda bilgi acisindan bir zorluk farki yok. Ama kullanislilik acisindan fark var.

Biz kagit-kalemle sinava aliskin insanlar oldugumuzdan bilgisayar basinda sinavda bocalayabiliyoruz. Ben readingte zorlaniyorum mesela. Parcalar uzun ve mouse ile uzerini cizemiyorsunuz. O nedenle hicbir sey yapmadan sadece okudugumda bir sure sonra dikkatim dagiliyor ve yanlis yapmaya basliyorum. Buna karsin writingte cok rahat ediyorum cunku klavye ile hizli yazabiliyorum ve aklima bir sey geldiginde rahatca ekleyebiliyorum. Ayrica kelime sayisinin yazmasi da isimi kolaylastiriyor.

Speaking konusunda da tek olumsuz yan, hakkinda hicbir fikrinizin olmadigi bir konu denk gelmesi. O zaman 1 dakikalik surecte toparlanip cevaplamak zor olabiliyor.

Kaynak olarak Kaplan ve Barron's oneririm kesinlikle. Ikisi de TOEFL konusunda oldukca iyiler. Ayrica simulatorleri bilgisayara mutlaka kurun ve deneme yapin, bilgisayar ustunde sinava alismak icin. Kurs olarak da Ankara'da Karaca Dil Kursu'nu oneririm.

PTE konusunda bir bilgim yok maalesef.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sidneh hocam bilgiler için çok teşekkürler. Deneyimleriniz çok işimize yarayacak. Bende Ielts için elimden geldiğince deneyim paylaşmaya çalışmıştım yardım için, ama artık bir önemi kalmadı :S

Son düzenleme:

inonubjk

Öğrenci
Arkadaşlar forumun her yerinde yazıyorum 100 lerce kişi okuyor ama bir fikir yürüten dahi yok.1 ay önce ielts kursuna başladım mayıs ayına dek yeterli puan almam gerekli, yds ye şu an çalışmaya başlasam ingilizce bilgisiölçmeyle alakası olmayan bir sınav pte sınavını araştirdim osym bunda da herkese kazık atmış, ne yazik kibu ulkede herkesin herşeye susması yuzunden kurumlarda ben ne dersek o olur mantigini uygulamakta gerçekten çok yazik inaniyorum bizler bunun zararini gorduk ama bunlari yapanlar hesabini verecekler bir gün.
Pte eş değerliğiyle ilgili olarak;
Osym Pte sınavında 50 puanı 55'e denk tuttu. Bu durumda eski ielts 4,5 notuna denk gelmekte. Ancak Pte'nin kendi sitesinde ve yabancı sitelerin tümünde pte 50 notu ieltsde 6 ya denk gelmekte bu durumda bizler ieltsden 4,5 alacagimiza 6.5 alacak gibi performans sergilemek durumundayız.Osym burada yine bir magduriyet yarattı buna göre yda 55 puanı pte den 30 puana denk olmalı ki bu sorun cozulsun bunu farkeden kimse var mı? Asagidaki linki inceleyin anlayacaksiniz daha iyi, pte nin kendi sitesinde de bulabilirsiniz.*
http://www.nacel.org/study-languages...est-scores.php

inonubjk

Öğrenci
Bu halde eski Ielts'de 4,5yani Yds'den 55 hedefleyen ben için Pte sınavına girmek gereksiz olmakta anlaşılan yds'den başka çare yok

pelinn

Öğrenci
Arkadaşlar forumun her yerinde yazıyorum 100 lerce kişi okuyor ama bir fikir yürüten dahi yok.1 ay önce ielts kursuna başladım mayıs ayına dek yeterli puan almam gerekli, yds ye şu an çalışmaya başlasam ingilizce bilgisiölçmeyle alakası olmayan bir sınav pte sınavını araştirdim osym bunda da herkese kazık atmış, ne yazik kibu ulkede herkesin herşeye susması yuzunden kurumlarda ben ne dersek o olur mantigini uygulamakta gerçekten çok yazik inaniyorum bizler bunun zararini gorduk ama bunlari yapanlar hesabini verecekler bir gün.
Pte eş değerliğiyle ilgili olarak;
Osym Pte sınavında 50 puanı 55'e denk tuttu. Bu durumda eski ielts 4,5 notuna denk gelmekte. Ancak Pte'nin kendi sitesinde ve yabancı sitelerin tümünde pte 50 notu ieltsde 6 ya denk gelmekte bu durumda bizler ieltsden 4,5 alacagimiza 6.5 alacak gibi performans sergilemek durumundayız.Osym burada yine bir magduriyet yarattı buna göre yda 55 puanı pte den 30 puana denk olmalı ki bu sorun cozulsun bunu farkeden kimse var mı? Asagidaki linki inceleyin anlayacaksiniz daha iyi, pte nin kendi sitesinde de bulabilirsiniz.*
http://www.nacel.org/study-languages...est-scores.php

sze katılıyorum hoca biz susutukça ösym bize semer takamaya devam edecek.ne adalet ne emeğe saygı hiçbiri yok zaten ösym de. umarım bi bilende ne diyo bu millet diye okur bu yorumları.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşlar Pazartesi olduğunda ÖSYM den ikinci bir açıklama olabilir mi aslında biz İELTS general sınavını kaldırmak için karar aldık Academic devam ediyor gibilerden çünkü biliyorsunuz hayati konularda nasıl kafa karıştırıcı açıklamalar yapıp geri adım attıklarını buradada aslında sadece geneli kaldırmak istemiş olup yanlış duyuru yapmış olabilirler mi çok mu iyimserim yoksa

- - - Güncellendi - - -

ÖSYM YDS başvuru sürelerini uzattık derse herşey çözümlenecek mi ya da herkes buna razı olmalı mı bu konularda şüphelerim var.
YDS ve IELTS, TOEFLE gibi sınavların birbirinden farklı formatları var YDS' ye de yaklaşık 45 gün gibi bir süre var bu sınavın formatını hepimiz biliyoruz bu kalan sürede kim ne kadar bu sınava hazırlanabilir.İnsanlar makale yazmakla mı, bilimsel araştırma yapmakla mı veya bir şeyler üretmekle mi uğraşacak yoksa durmadan değişen sisteme ayak uydurmaklamı uğraşacak.

inşallah general sınav içindir bu açıklama.

yeti

Öğrenci
Merhabalar ! ielts sınavının böyle manidar bir zamanda kaldırılması kötü oldu katılıyorum. Çünkü 375 lira gibi bir para yatırdı arkadaşlar ve emek ettiler. Ben de TOEFL'a girmiştim oradan biliyorum bu emeğin ne anlama geldiğini.
Ancak bazıları da ne gerek var İngilizceye gibi bir yaklaşım içinde olabiliyor, ancak bu bakış açısı zaten akademisyenliğin bitiş noktasıdır, en azından benim gözümde. Bizler İngilizce yanında ikinci bir dili de en azından orta seviyede bilmeliyiz diye düşünüyorum. Sonuçta bizler de memuruz ama bizim MEB'deki ya da herhangi bir memurdan daha özel olmamız gerekiyor, her anlamda.
Abartmak gibi olmasın "üç kuruşa çalışan akademisyenler" durumuna sokan devletimiz kendi personelinden hem yabancı dili zorunlu olarak isteyip hem de maddi olarak hiç bir yardım yapmıyor. Çevremde, yabancı dilde gereken puanları alabilmek için; kurstu, sınavdı, kitaptı vs. orta halli bir ikinci el araba parası yatırıp da 55-60'larda kalan meslektaşlarım var. "Yazık, günah, ayıp vs." serzenişleri asıl burada patlak veriyor ben de. Nasıl olurda devletimiz bizden hem yabancı dilde yeterlilik istiyor hem de gereken olanakları sağlamaktan aşırı derecede aciz ! Yahu biz Uganda'nın akademik personeli miyiz ? Performanssa performans ! Açsınlar kursları 2-3 dil birden millet lanet etmeden; bir dili, kültürü tanımanın şevki ile geliştirsin kendini. Akademik personele bedava olması gerekiyor bu sınavların ki bunların tartışılması bile hevesini kırıyor insanın.
TOEFL'ın bile denkliğini kaldırabilirler hiçbirşey belli olmaz. En mantıklısı ösym'nin sınavından alıp puanı, kenara koymaktır bence, hem de en kısa zamanda.

sinavci1

Öğrenci
Arkadaşlar "ben yaptım oldu zihniyetine" sessiz kalmamak adına Başbakanlığa bağlı BİMER' e gerekli şikayetlerimizi iletelim internetten başvuru yapabiliyoruz, adres BİMER

Son düzenleme:

tanburisami

Öğrenci
Şimdiden ALLAH'tan hepimiz için yardım dilerim. Bu insanlar, bizlerle ayaklarında top sektirir gibi oynuyorlar. Bu her kamu kuruluşu için geçerli son zamanlarda. Ben 2 üniversite mezunu, Pedagojik Formasyonunu da almış, Yüksek Lisansını tamamlamış ve yine okuduğum okulda ileride İngilizce puanımı vermek şartı ile doktora programına başladım. ( Konservatuvar okuduğum için bizde Sanatta Yeterlik diye geçiyor ). Ve IELTS geçerli idi taa ki 14 Şubata kadar. Ben daha ünce 1 defa ÜDS, 2 defa YDS ve 2 defa da KPDS sınavlarına girdim ve hiç birinden 40'ın üstünde puan alamadım. Şu çok önemli ki; bu sınavlar sadece çoktan seçmeli sorular içeriyor ve tamamen dil bilgisi ile ilgili. Fakat eşdeğerliğini iptal ettikleri IELTS hem yazmayı, hem okumayı, hem dinlemeyi ve en önemlisi konuşmayı içeriyor. Yabancı dili kağıt üzerinde mi konuşacağız ALLAH aşkına? " Zaman mânîdar " demek istemiyorum ama; YDS'ye başvuracak olanlarımız hangi zaman zarfında yetiştirecekler acaba kendilerini. Kursa verdiğimiz paradan ve harcadığımız zamandan-başağrılarından ve moral bozukluklarından bahsedebilirim ama klavye yetmez!

Son düzenleme: