Farklı anabilim dalında master veya doktora ya başvurmak

darkness

Öğrenci
ben özele indirerek sorumu sormak isterim; gemi inşaatı anabilim dalında araştırma görevlisiyim lakin yüksek lisans da konstrüksiyon veya imalat gibi anabilim dalında yapmak istiyorum, bunun için kadromun bulunduğu üni den izin almam gibi birşey gereklimi yoksa direkt başvurabilirmiyim? ileride önüme zorluk çıkartırmı?
Saygılar

nesernedem

Öğrenci
öncelikle zaten ÖYPli misiniz yoksa yeni mi başvuracaksınız? sonra asistan olduğunuz bölüm altında mı yüksek lisans yapmak istiyorsunuz? Benim anladığım kadarıyla çünkü ÖYP üniversitesinde yani size lisansüstü eğitimini verecek kurumda asistanlık yapmanız gerek. (zaten bunu biliyorduysanız affedin, ne olur ne olmaz önce bunu açıklığa kavuşturayım dedim) ikinci olarak bi sorunuzun net bi yanıtı yok, tahminler var anladığım kadarıyla. ağırlıklı tahmin şu ki kadro başvurusu yapacağıınız veya kadronuz bulunan üniversitenin sizi ileride bu başka anabilim dalı konusunda sıkıştırıp sıkıştırmayacağı konusunu dekanlık ve/veya personel işleriyle konuşmanız gerektiği. bazen yüksek lisansınızı tekrar yapmanızın isteneceği dahi iddia ediliyor. Bazı alanlarda aynı bölüm altında olduğu ssürece anabilim dalları çok da fark etmiyor, genelde sorun çıkmayacağı düşünülüyor. ama bazılarında da a.b.d. ler arası ciddi farklar var. Karşımızda interdisiplinerliği özendiren bir YÖK ve sistem olmadığı da açık. Her koşulda diğer forum konularından da okuduklarıma göre, doktoranızın alanının yerleşecğiniz kadroyla uyumu daha önemli olacak gibi düşünülüyor. Ama bu yerleştirmenin kıstası olmadığına göre, yine kadro açan üniversiteyle konuşularak çözülebilecek bir şey sanki.