Basit Eşitsizlikler eşitsizliğin karesi

Arkadaşlar eşitsizliklerde kare, küp vb. sorularında bilgi eksiğim olduğu için genelde yanlış yapıyorum. Kitapta da açıklamasını bulamadım. Sorunun cevabıyla birlikte mantığını anlatırsanız çok sevinirim. Cevap, cevap anahtarında D olarak verilmiş bu arada.

Bebegüm

Öğrenci
Arkadaşlar eşitsizliklerde kare, küp vb. sorularında bilgi eksiğim olduğu için genelde yanlış yapıyorum. Kitapta da açıklamasını bulamadım. Sorunun cevabıyla birlikte mantığını anlatırsanız çok sevinirim. Cevap, cevap anahtarında D olarak verilmiş bu arada.

Merhaba, bu tip sorularda eşitsizliğin karesini aldığınızda, eşitsizliğin sol tarafını 0'dan başlatırsınız. Çünkü negatif değerlerin karesini aldığınızda sonuç pozitif olacaktır. Eşitsizliğin sağ ve sol değerleri arasından en büyük olanın karesini ise yeni eşitsizliğinizde sağ tarafa yazarsınız. Bunun nedeni negatif değerin karesi alındığında pozitif değerden daha büyük olma ihtimalidir. Yani ilk eşitsizlikte en büyük değer 3 iken karesi alındığında 9 elde edilir, ancak -4 değerinin karesi alındığında 16 elde edileceğinden x kare ifadesinin değer aralığı 0 ile 16 arasında değişir.

Ekli dosyayı görüntüle 4628