e-YDS Hakkında Bilgiler ve Mobil Hazırlık Uygulaması

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici

e-YDS hazırlık uygulamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

e-YDS Sınavı Hakkında Bilgiler

Sınav Türü
Bilgisayar başında

Sınav Süresi
YDS ile aynı: 150 dk.

Soru Sayısı
YDS ile aynı: 80 soru / Çoktan Seçmeli / 5 seçenekli

Soru Türleri
YDS ile aynı: Kelime, Phrasal Verbs, Gramer, Cloze Test, Cümle Tamamlama, Çeviri (EN-TR / TR-EN), Okuma Parçaları, Paragraf Tamamlama, Paraphrase, Situation, Dialog, Alakasız Cümle

Sınav Zorluk/Kolaylık Düzeyi
YDS ile aynı

Sınav Geçerlilik Süresi
YDS ile aynı yani aksi belirtilmedikçe bir sınır yok

Sınav Ücreti
120 TL

Ödeme Günü
Başvuru Tarihinin ilk günü 14:00'dan itibaren başvurulabilir.

Kontenjan
Kısıtlı / Dolduğunda başvuru yapılamaz.

Kontenjan dolmazsa
Başvuru tarihinin son günü 17:00'ye kadar başvurulabilir.

Sınav Sıklığı
Ayda 1

Sınava Girebilme Sıklığı
Yılda 1 kez

Sınava Girilebilecek İller
Ankara ÖSYM Binası

Sınav Başvurusu

Ödeme Seçenekleri
Sadece Kredi veya Banka Kartı ile internetten

Sınav Dili
İngilizce

Engelli Salonu / Okuyucu-İşaretleyici

Yok

Emanet Dolabı
Yok

Sınava alınmayacak eşyalar
Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; (basit başörtü iğnesi hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve cam eşyayla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel

Sınav Başlama Saati
14:00

Sınav Başlama Saatinden 30 dk. Önce sınav merkesinde hazır bulunulmalıdır.

Sınavdan Çıkma
Sınavın ilk 110 dakikası ve son 15 dakikası çıkılamaz.

Cevaplar
Değiştirilebilir

Sınavı Tamamlama
Sınavı Tamamla butonu ile sınav sonlandırılır / Sınav süresi dolmadan da sınav sonlandırılabilir.

Sınavın geçerli sayılabilmesi için adayın
-Sınava, atandığı salonda girmesi,
- Sınav başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,
-ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemindeki fotoğrafı ile sınav salonunda web kamerayla çekeceği fotoğrafının
eşleşmesi,
-Sınav esnasında bilgisayar ekranında sisteme girilmesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,
-Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,
-Salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması
-Sınav başvuru koşulları taşıyor olması zorunludur.

Sınav Sonuçları Aynı Gün https://sonuc.osym.gov.tr 'de Yayınlanır

Detaylı Kılavuz (2014)

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/E-YDS/2014-e-YDSKILAVUZ208102014.pdf

Eşdeğer Sınavlar Hakkında

TOEFL iBT
-Okuma, Dinleme, Konuşma ve Yazma Bölümlerinden oluşur.
-Bilgisayar Başında Yapılır
-3 saatten fazla sürer
-Haftada 1 girilebilir. Sonuçlar 10 iş günü içinde açıklanır
-4 bölümden 3'ünde dinleme becerisi gerekir.
-Dinleme parçalarını anlamadan sınav yapılamaz.
-Sınıf ortamı ya da özel ders gibi hoca desteği olmadan hazırlanmak Pre-Intermediate ve Intermediate seviye öğrenciler için uygun değildir.
-YDS / e-YDS 55 karşılığı 66, 65 karşılığı ise 78'dir.
-EŞDEĞERLİLİĞİ YÜKSEK VE HAZIRLANMASI ZOR BİR SINAVDIR.
-YDS'de 30 ile 60 arası alan öğrenciler için ZOR BİR SINAVDIR
-YDS / e-YDS 55 ve 65 için UYGUN DEĞİLDİR.

CAE
-Cambridge ADVANCED English
-Akademik İngilizce Sınavıdır ve Advanced Seviye İçindir.
-YDS / e-YDS 55 ve 65 için UYGUN DEĞİLDİR

CPE
-Cambridge PROFICIENCY Exam
-Yüksek İngilizce Seviyesi Gerektirir
-En düşük eşdeğerlilik 80'dir.
-YDS / e-YDS 55 ve 65 için UYGUN DEĞİLDİR

PTE
-Bilgisayar Başında Yapılır
-2.5 ile 3 saat arası sürer
-Sınava hergün girilebilir (kontenjan dahilinde)
-Sınav Sonuçları birkaç gün içinde açıklanır.
- YDS / e-YDS 55 karşılığı 50, 65 karşılığı ise 67'dir.
-Eşdeğerliliği Yüksek bir sınavdır.
-YDS / e-YDS 55 puan için denenebilir ama 65 puan için TAVSİYE EDİLMEZ

YDS / e-YDS
-Okuma anlamaya dayalı bir sınavdır.
-Sınavda çeldirici yok denecek kadar azdır. Okuduğunuzu anladıktan sonra kolay bir sınavdır.
-Bunu size kanıtlamak için hazırladığımız Seviye Tespit Sınavını yapıp, sınavın aslında ne kadar kolay olabileceğiniz kendiniz görebilirsiniz.
- Seviye Tespit sınavında 26 adet soru olup, bu sorular önceki yıllarda çıkmış 26 sorunun Türkçeye çevrilmiş halleridir.
-Türkçesine ek olarak orijinal soruları da bulabilirsiniz bu kitapta.
-Önce İngilizce, sonra Türkçe, her iki sınavı da yapıp, aradaki farkı karşılaştırabilirsiniz.

Hangi Sınava Girmeliyim

** Önceki YDS skorlarınız 60 ve altında ise, ve hedeflediğiniz skor 55 ve 65 ise, şu an için en uygun sınav YDS / e-YDS olacaktır.
** Diğer sınavların eşdeğerliliği yüksek olup, 4 ayrı beceriyi de test eden, dolayısıyla iyi ve uzun bir hazırlık gerektiren sınavlardır. Ayrıca, bu seviyenin altındaysanız, eğitmen desteği olmadan kendi başınıza sağlıklı hazırlanamayacağınız sınavlar olup, ince stratejilerin bilinmesini gerektiren sınavlardır. Bu stratejileri bilmek size çok puan kazandırabileceği gibi, bilmediğinizde de, çok iyi bir İngilizceniz olsa bile çok puanınızı götürebilir. Dolayısıyla, bu stratejilere hakim eğitmenlerle çalışılması gerekir.
** IELTS sınavında olduğu gibi bu sınavlarda da, özellikle PTE sınavında, eşdeğerlilik düşük olsaydı, IELTS'de elde edilen başarılar bu sınavlarda da elde edilebilirdi. Ancak şu an eşdeğerlilikleri YDS / e-YDS eşdeğeri 55 ve 65 puanlar için çok yüksek.
** Oysa, YDS / e-YDS sınavına iyi bir materyalle kendiniz hazırlanabilir, kelime bilginizi ve okuma bilginizi artırarak sınavda başarı sağlayabilirsiniz.
** Matematiksel stratejilerin anlatıldığı, şuna bak bunu işaretler tarzı eğitimlerden uzaklaşıp, okuma anlama becerinizi geliştirecek materyallerle sınava günde 1-2 saat çalışarak, 1 ile 6 ay içerisinde istediğiniz skora ulaşabilirsiniz.

Şu an Android Cihazlarınızda ve İnternette, birkaç hafta içinde de iOS ve Masaüstünde kullanabileceğiniz e-YDS uygulamamızı indirip ücretsiz denemenizi öneririz. İnternete bağlı olmadan da istediğiniz yerde kullanabileceğiniz bu uygulamada, sınava hazırlık için ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceksiniz. Bu uygulamayı farklı kılan özelliklerden başlıcaları, bugüne kadar on binlerce öğrenciye istedikleri skoru aldırabilmiş eğitim içeriklerine sahip olması ve fonksiyonel açıdan kullanıcı dostu özelliklerle donatılmış olmasıdır. Daha birçok özelliği bizzat görmeniz daha açıklayıcı olacaktır.

e-YDS hazırlık uygulamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmada sizlere de bir nebze faydamızın olması dileğiyle, her şeyin gönlünüzce olmasını dileriz.

Dr. Tümer ALTAŞ

Tümer ALTAŞ Eğitim Bilişim Yayıncılık ve Danışmanlık A.Ş
Kurucu / Genel Müdür
Bahçelievler Mah. 319 Sok. No: 35 Ankara Üni. Teknoloji Geliştirme Bölgesi E Blok Alt Zemin Kat Z03 Gölbaşı / ANKARA
Tel 1: 0312 4848 TMR (867)
Tel 2: 0 530 238 0585
E-mail: [email protected]

Son düzenleme:
T

translate_

Guest
Ben e-yds' ye aralık 2014'te girsem, ocak 2015'te de girme hakkım oluyor mu ?
Yoksa sınavın üzerinden 1 sene geçmesi mi gerekiyor ? (Yani aralık 2015'te mi girebiliyorum) :confused:

A

Akademik Forum

Guest
merhaba 2015 e-yds tarihleri belli oldu mu? olduysa ne zaman yapılacak? ocak şubat yine her ay yapılacak mı ?

A

Akademik Forum

Guest
yds sadece elektronik ortamda mı yaılıyor

hikmet
3 Aralık 2014, 14:44
arkadaşlar bir sorum olacak, yanıtlayabilirseniz sevinirim. yds artık yalnızca elektronik ortamda mı yapılıyor? yani eski usul yds tamamen kalktı mı? bu soruyu sormaktaki amacım: e-yds’nin türkiyede sadece birkaç yerde yapılıyor olması. söz gelimi bayburt veya hakkari gibi bir yerde yaşayan bir insan bu sınava girebilmek için ankara’ya gitmek zorunda mıdır?

Merve

Baş Editör
hikmet
arkadaşlar bir sorum olacak, yanıtlayabilirseniz sevinirim. yds artık yalnızca elektronik ortamda mı yapılıyor? yani eski usul yds tamamen kalktı mı? bu soruyu sormaktaki amacım: e-yds’nin türkiyede sadece birkaç yerde yapılıyor olması. söz gelimi bayburt veya hakkari gibi bir yerde yaşayan bir insan bu sınava girebilmek için ankara’ya gitmek zorunda mıdır?
Hayır, normal YDS devam ediyor.

ran

Doçent
hikmet

e-YDS, bütün illerde yapılabilecek, herkesin isteklerine cevap verebilecek konuma gelene kadar YDS de devam edecek. Şu an için kalkması gibi bir şey söz konusu değil.

dyt.sonerss

Öğrenci
merhabalar bir sorum olacak e-yds katılan bir kişinin aynı yıl içerisinde normal yazılı yds ye katılma hakkı kayboluyor mu yoksa ona da gırılebilirmi.

falcon2189

Öğrenci
ben kasim e-ydsesine girdim. Sinav normal ydsye gore daha zor 68.75 te kaldim 1.25 puan daha alsam isime baslayacaktim :( simdi ya TOEFLibt ya da PTE deneyecegim olmazsa Nisanda e YDS de vurgun yapacagim!

ran

Doçent
Mrb bende 24 ünde e-YDS ye gireceğim il dışından gidecem Ankaraya emanet dolabı kesin varmı bazıları yok demiş ona göre önlemimi alayım.

Bilkent'te sınava girdim. Eşyalarımı arabaya, arabanın anahtarını da emanet dolabına bıraktım. Yani, duyduğumu değil yaşadığımı söylüyorum. Hatta geçen gün de SMS geldi. Biri emanet dolabında saatini unutmuş. Unutan sizseniz gelin alın diye.

A

Akademik Forum

Guest
Bilkent'te sınava girdim. Eşyalarımı arabaya, arabanın anahtarını da emanet dolabına bıraktım. Yani, duyduğumu değil yaşadığımı söylüyorum. Hatta geçen gün de SMS geldi. Biri emanet dolabında saatini unutmuş. Unutan sizseniz gelin alın diye.

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

A

Akademik Forum

Guest
Ankara dışında e-yds

e-yds sınavı hala sadece Ankara'da yapılıyor. Bu sürekli böyle devam mı edecek? İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde yapılmayacak mı e-yds. Yapılacaksa ne zaman yapmaya başlarlar. Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.