Doktora Yeterlilik Sinavi Hk.

sennturka

Öğrenci
Merhaba, doktora yeterlilik sinavina 2 kez girdim ve ikisinde de gecemedim. Yeni kanuna gore 2 defada kalinca atilma oluyormus, bu dogrumu. Ve bu hak gercekten 2 mi. Bu konuda desteklerinizi rica ederim. Tekrar girme hakkim yok mu veya nasil yapabilirim

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhaba, doktora yeterlilik sinavina 2 kez girdim ve ikisinde de gecemedim. Yeni kanuna gore 2 defada kalinca atilma oluyormus, bu dogrumu. Ve bu hak gercekten 2 mi. Bu konuda desteklerinizi rica ederim. Tekrar girme hakkim yok mu veya nasil yapabilirim
Hacettepe de 2 defa kalinca atılıyorsun. Büyük ihyimalle bircok universitede de durum boyledir.

nergis93

Öğrenci
İstanbul Üniversitesi için de sadece 2 hak bulunuyor. Yeni yönetmelik gereğince böyle bir karar alındığı söylendi. Dolayısıyla birçok üniversitede de durum aynıdır. Ancak yine de bağlı olduğunuz enstitüden bilgi almanızı tavsiye ederim.

A

Akademik Forum

Guest
Ben de bir kez girdim 20 gün sonra bi daha giricem.
enstitü yönetmelik çıkardıktan sonra 2. kez geçemezseniz kalıyorsunuz.
2016 ağustos ayında yönetmelikler çıkmaya başladı yani ocak 2017 ilk giriş olarak değerlendirin.
ben de 2.yi kalayım da atılayım diyorum. YÖK yeni yönetmelikte yeterlilik sınavını kolaylaştırmış ancak 2. kez de atılma getirmiş.
Benim enstitü ise kendine ek yönetmelik yaparak YÖk ün tersine sınavı daha da zorlaştırmış. ben sınava girip çıktıktan sonra geçme notunu da yükselttikleri için ilkinde başarısız oldum.
benden önce tüm öğrenciler 65 ile sözlüye girerken ben ve sonrası 75 alamadığımız için sözlüye dahi giremedik. mikro dalga çalışıyorum benim gibi
mikro dalga çalışan 2keredir bu sınavdan kaldı ilkinde (haziran 2016) yönetmelik yoktu yazılı + sözlü puanı 65 olamadığı için 2. sinde yazılıdan 75 alamadığı için sözlüye giremedi. 3. girişte kalırsak hepimiz atılacağız.(3 kişi girdik 3 ümüz de kaldık)
Benim enstitü geçme notunun değiştiğini sınavdan çıktıktan sonra bize söylediği yani her durumda 65 i geçeceğimi biliyordum öyle de oldu 70 aldım.
ama kaldım. böyle adi bir okul biz girene kadar sabahtan yazılı öğleden sınra sözlüydü biz ayrı günlerde iki kez yazılı olduk 2+2.5 saat 75 alamadığımız için de direkt kaldık. Bölüm daha adi. ne sorulan sorular yönetmeliğe uyuyor ne de kapsam.
yeni yönetmelik şunu diyor. kendi alanındaki emel konulardan ölç. yapılan sınav 10 yıl önce 40 çanla geçtiğim bir sürü dersten sorumlu tutluyorum
75 geçme şartı isteniyor. bu alana ortak alan deniyor %50 civarı etkiliyor başka günkü kendi alanımla ilgili sınava giriyorum bu da %50 etkiliyor ikisinin ortalaması 75 olmadığı için sözlüye giremiyorum kalıyorum. diyorum ki yaptığınız sınav eski yönetmeliğe göre okurken puan artışınız yeni yönetmeliğe göre alanım dışı neden sordunuz diyorum? ne desinler enstitü elektronik mühendisliğini alanlara ayırmamış bundan dolayı hepsinden sorumluymuşuz. yani müh. dekanlığı hepsini lisans öğrencilerin ayırıyor aynı üniversitenin doktorası uzmanlaşma alanlarına ayıramıyor.(telekom,mikro dalga , devreler sistemeler gibi ) benim tezimde hiç kullanmayacağım bir sürü dersten mesul tuttular %50 kadar da geçme etkisi verdiler bir de geçme notunu yükselttiler topunun allah belasını versin. bana göre ülkenin en adi bölüm ve okulunda eğitim alıyorum.

A

Akademik Forum

Guest
hocalarım merhaba, iktisat lisans mezunuyum ve iktisat fakültesinde "ekonomi finans" bölümüne yüksek lisans başvurusu yapmak istiyorum fakat sonrasında doktora için ekonomi finanstan kabul eden bir doktora programı göremedim, boşa yüksek yapmış olur muyum?

Ç

çağla tuğral

Guest
Doktora yeterlilik 2 kez sınav hakkı

Yök'ün yaptığı 2016 yılındaki 2 kez sınava girme hakkına mahkemede dava açtık. Bu konuda YÖK ve üniversitelerin yaptığı uygulama haksızdır. Öğrenci hangi yıl doktora yeterlilik sınavına girmeye hak kazanmışsa o zaman geçerli olan yönetmeliğe tabidir diye karar geldi. Bilginiz olsun hele özel okulda para verip emek sarf edenler buna dikkate etsin. İsteyene karar paylaşabilirim. Çağla Tuğral

kaddog

Öğrenci
Yök'ün yaptığı 2016 yılındaki 2 kez sınava girme hakkına mahkemede dava açtık. Bu konuda YÖK ve üniversitelerin yaptığı uygulama haksızdır. Öğrenci hangi yıl doktora yeterlilik sınavına girmeye hak kazanmışsa o zaman geçerli olan yönetmeliğe tabidir diye karar geldi. Bilginiz olsun hele özel okulda para verip emek sarf edenler buna dikkate etsin. İsteyene karar paylaşabilirim. Çağla Tuğral

Merhaba
Ben de doktora öğrencisiyim. Yeterlilikte sonsuz hakkım vardı. Sonra haklardan bir tanesine giremedim diğer girdiklerimden geçemedim. Özel üniversitede eğitim yapıyorum.
Ben bir sürü para ödedim. 30-40 kişilik gruplarla doktora öğrenci alındı. Şimdi bizi atıp yeni kurbanlar alınacak.
Rica etsem kararı benimle paylaşabilirmisiniz?

D

Deniz K.

Guest
Merhaba Çağla Hanım, ben de 2013 girişli bir öğrenci olarak iki sınavımdan da geçer not alamadığım için okuldan atılıyorum. Bunca emek çöpe gidiyor, üstelik objektif değerlendirildiği konusunda son derece şüpheli bir sistem yüzünden. Kararı benimle de paylaşmanız mümkün mü acaba, email adresimi versem?

Zehratalha

Öğrenci
kararı benimle paylasrmsnz bende 2. Kez yeterlilikten kalsn oypli 33alym nolacak sönüm bilmiyorum😓

Zehratalha

Öğrenci
Merhaba Çağla Hanım, ben de 2013 girişli bir öğrenci olarak iki sınavımdan da geçer not alamadığım için okuldan atılıyorum. Bunca emek çöpe gidiyor, üstelik objektif değerlendirildiği konusunda son derece şüpheli bir sistem yüzünden. Kararı benimle de paylaşmanız mümkün mü acaba, email adresimi versem?

Süreç nasıl işledi bilgi verirmisiniz bende şuan 2. Kez kaldm yeterlilikten kesin olarak atlyormuyuz ve senet işi noluyor😑

Çağla hanımın yorumunda kararın özü bulunmakta. " Öğrenci hangi yıl doktora yeterlilik sınavına girmeye hak kazanmışsa o zaman geçerli olan yönetmeliğe tabidir diye karar geldi. " diyor. Özetle: Örneğin yeterliliğe giriş hakkını 2019da kazanmışsanız 2019da geçerli olan yönetmelik hükümlerine tabisiniz. Yeni yönetmeliğin tarihi 2016 olduğuna göre, yeterliliğe giriş hakkını 2016dan önce kazandınızsa o zaman önceki yönetmeliğin hükümleri geçerlidir.

ezgi dogan

Öğrenci
merhaba, bu yil 2.kez girdigim yeterlilik sinavini da gecemedim. bu karari paylasmaniz mumkun mudur?