Doktora Yaparken ÖYP'ye Başvurmak

aDNA

Profesör
Kendi işiniz kendiniz takip edeceksiniz. Yoksa bahsettiğiniz üzere hem işten hem de geleceğinizden olurdunuz. Ülkemiz hala yazışma ve özel izinler ülkesi. Hala elektronik ortamdan bir tıkla yapılacak işlemleri yapamıyoruz. Başbakan bırakın bu yazışmaları inisiyatif kullanarak azaltın bürokrasiyi dese de kafalar aynı. Koltuktan olmamak için ben bu işi bu şekilde hızlandırayım diyenlerde susturuluyor. Yeni Anayasa gelirse memurlarda artık koltuk benim iş benim, sallarım başımı alırım maaşımı diyemeyeceğinden; bir evrağın çıkması ayları bulmayacaktır. Ama siz çok şanslıymışsınız hocam. Eldeki bulgurdan olmamışsınız en azından. Başarılar.

filiz13

Öğrenci
arkadaşlar bende eğitim fakültesine faklı bir alanda bütünleşik doktora öğrencisiyim tez aşamasındayım öypden eğitim bilimleri alanına başvurdum ama bölüm faklılığı var kazanırsam bana master + doktorayı yeniden yaptırırlar mı

Gamze

Administrator
arkadaşlar bende eğitim fakültesine faklı bir alanda bütünleşik doktora öğrencisiyim tez aşamasındayım öypden eğitim bilimleri alanına başvurdum ama bölüm faklılığı var kazanırsam bana master + doktorayı yeniden yaptırırlar mı

Kazanırsanız ve bölüm farklıysa yeniden lisansüstü eğitim alırsınız. Ama bazı dersleri saydırabilirsiniz.

eserahi

Öğrenci
öyp

arkadaşlar öyp ile, doktora programı olmayan, bir üni ye yerleştim va atamam yapıldı ancak bir aşka bir üni de şuan doktora ders aşamasındayım ne yapmam gerekir ve süreç nasıl işler bilgisi olan varsa lütefen paylaşsın
saygılar

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
arkadaşlar öyp ile, doktora programı olmayan, bir üni ye yerleştim va atamam yapıldı ancak bir aşka bir üni de şuan doktora ders aşamasındayım ne yapmam gerekir ve süreç nasıl işler bilgisi olan varsa lütefen paylaşsın
saygılar
Maalesef bu soruyu sormak için geç kalmışsınız. Çünkü ÖYP lisansüstü yerleştirmeleri bitti şimdi halihazırda yaptığınız doktora kabul edilmezse ilişğiniz kesilir.

Sizin için uygun olan maddeler şunlar;

ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca ÖYP kapsamındaki diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. Ancak Doktora eğitimi için, ilgili anabilim dalının ÖYP kapsamında eğitim veren program sayılıp sayılmayacağına, kuruluş tarihinden itibaren 10 yıl geçmeyen yükseköğretim kurumları için, YÖK Yürütme Kurulunca karar verilir. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler.

(6) Atandığı tarihte veya yurtiçi yabancı dil eğitimi sonunda, Yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinin, Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen lisansüstü eğitim programlarından birine başlamamaları durumunda kadroları ile ilişikleri kesilir.

(7) ÖYP kapsamında atanmış olup, atanma tarihinden önce Yürütme Kurulunca belirlenen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında başka bir yükseköğretim kurumu ve/veya bölümde lisansüstü eğitime başlamış araştırma görevlilerine aynı yerde lisansüstü eğitim yaptırmak isteyen yükseköğretim kurumlarının kontenjan talepleri, Yürütme Kurulunca karara bağlanır.

(9) Halen bir devlet yükseköğretim kurumunda lisansüstü (yüksek lisans, doktora, bütünleşik doktora) eğitimine devam eden ÖYP araştırma görevlilerinin devam ettikleri yükseköğretim kurumu/bölüm/anabilim dalı Yükseköğretim Kurulu kararı ile ilan edilen ÖYP kapsamında lisansüstü eğitim yapabilecek yükseköğretim kurumları arasında yer alıyorsa, bu anabilim dalına yerleşen araştırma görevlileri bu yükseköğretim kurumuna tahsis edilen lisansüstü eğitim kontenjanları dışında tutulur. Yükseköğretim kurumunun bu durumdaki araştırma görevlileri için kontenjan talep etmesine gerek yoktur.

simdi

Öğrenci
Merhaba,
Ben 2013 Temmuz atamalarıyla Pamukkale Üniversitesi İç Mimarlık bölümüne atandım, fakat ÖYP başvurumdan önce iki dönemdir ODTÜ'de Mimarlık bölümünde doktora öğrenimimi sürdürüyordum. İç Mimarlık için açılan kadronun şartlarında Mimarlık veya iç mimarlık lisans mezunu olmak yazıyordu ve ben de şansımı arttırmak için tercihlerime eklemiştim. Daha sonra Pamukkale üniversitesi'nden görevlendirmemin ODTÜ'ye yapılması için bir dilekçeyle birlikte YÖK'e yazı gönderildi ve iki kere reddedildi. YÖK bölüm farklılığı olduğu için reddediyor, ve atandığım fakülte bana iç mimarlık doktorası yapmamı öneriyor, hem de yeterlilik aşamasına gelmişken! Burada YÖK'ün açtığı kadro ilanındaki veya ibaresinden benim tüm öğrenimim sorumlu tutuluyor, oysa bunları bilseydim bu tercihi asla eklemezdim. O zaman geçerli olan usul ve esaslara göre, ki şimdi de aynı, şöyle bir madde var:

"(11) ÖYP Araştırma Görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve YÖK Yürütme Kurul Kararı ile yapılabilir."

Bu maddedeki şartları sağlamayan tek şey YÖK yürütme kurulu kararı ve bu red kararını da zaten bu maddeye dayandırarak yapıyorlar, nasıl bir kısır döngü olduğunu buradan anlıyoruz. Bu durumda, ne yapabilirim? Devam ettiğim doktorayı çöpe atmak gibi bir niyetim yok, çünkü zaten amaç o doktorayı devam ettirirken araştırma görevlisi olmak yoluyla maddi durumumu sürdürebilmekti. Ne yapabileceğimi bilmiyorum çaresiz kaldım. Benim tercih yaptığım zaman yürürlükte olan fakat şimdiki usul ve esaslar yönetmeliğinden kaldırılmış olan şöyle bir madde var, ne kadar benim durumum için geçerli tam anlayamadım.

"Ancak; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir."

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhaba,
Ben 2013 Temmuz atamalarıyla Pamukkale Üniversitesi İç Mimarlık bölümüne atandım, fakat ÖYP başvurumdan önce iki dönemdir ODTÜ'de Mimarlık bölümünde doktora öğrenimimi sürdürüyordum. İç Mimarlık için açılan kadronun şartlarında Mimarlık veya iç mimarlık lisans mezunu olmak yazıyordu ve ben de şansımı arttırmak için tercihlerime eklemiştim. Daha sonra Pamukkale üniversitesi'nden görevlendirmemin ODTÜ'ye yapılması için bir dilekçeyle birlikte YÖK'e yazı gönderildi ve iki kere reddedildi. YÖK bölüm farklılığı olduğu için reddediyor, ve atandığım fakülte bana iç mimarlık doktorası yapmamı öneriyor, hem de yeterlilik aşamasına gelmişken! Burada YÖK'ün açtığı kadro ilanındaki veya ibaresinden benim tüm öğrenimim sorumlu tutuluyor, oysa bunları bilseydim bu tercihi asla eklemezdim. O zaman geçerli olan usul ve esaslara göre, ki şimdi de aynı, şöyle bir madde var:

"(11) ÖYP Araştırma Görevlilerinin atandıkları anabilim dalında lisansüstü eğitim yapmaları esastır. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalında lisansüstü eğitim yaptırmak yükseköğretim kurumunun takdirindedir. Ancak, bölüm değişikliği yükseköğretim kurumunun teklifi ve YÖK Yürütme Kurul Kararı ile yapılabilir."

Bu maddedeki şartları sağlamayan tek şey YÖK yürütme kurulu kararı ve bu red kararını da zaten bu maddeye dayandırarak yapıyorlar, nasıl bir kısır döngü olduğunu buradan anlıyoruz. Bu durumda, ne yapabilirim? Devam ettiğim doktorayı çöpe atmak gibi bir niyetim yok, çünkü zaten amaç o doktorayı devam ettirirken araştırma görevlisi olmak yoluyla maddi durumumu sürdürebilmekti. Ne yapabileceğimi bilmiyorum çaresiz kaldım. Benim tercih yaptığım zaman yürürlükte olan fakat şimdiki usul ve esaslar yönetmeliğinden kaldırılmış olan şöyle bir madde var, ne kadar benim durumum için geçerli tam anlayamadım.

"Ancak; ÖYP araştırma görevlisi olarak atanmadan önce bir başka yükseköğretim kurumunda atandığı anabilim dalına/bölüme uygun bir lisansüstü programa devam edenlerin bu lisansüstü programlara devam edip edemeyecekleri yükseköğretim kurumlarının takdirindedir."

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Benim size şu tavsiyem olacak hocam, YÖK'ün istediği gibi ve üniversitenizin önerdiği şekilde Mimarlık doktorasınına başlayın yoksa ilişiğinizin kesilmesi ile karşıkarşıya geleceksiniz. Başlayın deidysem bitirin demiyorum :) göstermelik başlayın ve diğerini süresinde bitirin o doktora diploması ile yrd. doç. kadrosu isteyip üniversitenize dönün.

simdi

Öğrenci
Cevabınız için çok teşekkür ederim, sanırım benim durumumda başka bir seçenek yok. O zaman önümüzdeki lisansüstü başvuru döneminde Hacettepe ya da Anadolu iç mimarlık için doktora başvurusu yapmam gerekiyor, çünkü ÖYP kapsamında olan iç mimarlık bölümleri bunlar. Fakat aynı anda iki yerde doktora yapamıyorum, YÖK kanununa göre diye biliyorum? Bunun gözden kaçacağı var sayımıyla yine de böyle yapmam en doğrusu mu dersiniz?
Bir de tabii iç mimarlık doktorası için kabul aldığım üniversiteye görevlendirmem yapılacak, işler daha da karışacak ve pek de göstermelik yapamayacağım o doktorayı. Neyse, başka bir çözüm yolu aramaya devam etmem gerek...

Son düzenleme:

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Cevabınız için çok teşekkür ederim, sanırım benim durumumda başka bir seçenek yok. O zaman önümüzdeki lisansüstü başvuru döneminde Hacettepe ya da Anadolu iç mimarlık için doktora başvurusu yapmam gerekiyor, çünkü ÖYP kapsamında olan iç mimarlık bölümleri bunlar. Fakat aynı anda iki yerde doktora yapamıyorum, YÖK kanununa göre diye biliyorum? Bunun gözden kaçacağı var sayımıyla yine de böyle yapmam en doğrusu mu dersiniz?
Bir de tabii iç mimarlık doktorası için kabul aldığım üniversiteye görevlendirmem yapılacak, işler daha da karışacak ve pek de göstermelik yapamayacağım o doktorayı. Neyse, başka bir çözüm yolu aramaya devam etmem gerek...
Yasak olsa hiç tavsiye eder miyim hocam :) http://www.akademikpersonel.org/yuk...da-yuksek-lisans-doktora-programi-okumak.html verdiğim tavsiyeler tamamn yasaldır ;) Doktoranız bittikten sonra dr. arş. gör. olunca sorunlarınız biter.

simdi

Öğrenci
Bunu bilmiyordum, teşekkür ederim :) Görevlendirme sorunu kalıyor o zaman bir tek, bunu da yine ankarada olan hacettepeye başvurarak ve en azından odtü ye yakın kalarak çözmem gerekecek.

ccs

Öğrenci
Merhabalar,

Elimden geldiğince okuyup anlamaya ve kendi durumumu değerlendirmeye çalıştım fakat sizlerin çoğunuzun bu konuda benden daha bilgili olduğunu düşünerek fikrinizi almak istiyorum.

Ben yüksek lisans eğitimimi yurtdışında kendi imkanlarımla tamamlayıp geçtiğimiz ocakta Türkiye'de bir üniversitede doktoraya başladım. Şu anda birinci senemi bitiriyorum ve bir pozisyona atanmak için en mantıklı yol nedir anlamaya çalışıyorum. ÖYP'den daha yeni haberim oldu.

Sorum da şu ki, araştırma görevlisi kadrosuna atanmak istiyorsam ÖYP ile bir şey bulmaya çalışmak mı yoksa sıradan kadro ilanlarına başvurmak mı daha mantıklıdır? İkisinin arasındaki fark-avantaj-dezavantajlar nelerdir?

Saçma bir şey sormuyorumdur umarım, eğer öyleyse affola..
Şimdiden teşekkür ederim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Merhabalar,

Elimden geldiğince okuyup anlamaya ve kendi durumumu değerlendirmeye çalıştım fakat sizlerin çoğunuzun bu konuda benden daha bilgili olduğunu düşünerek fikrinizi almak istiyorum.

Ben yüksek lisans eğitimimi yurtdışında kendi imkanlarımla tamamlayıp geçtiğimiz ocakta Türkiye'de bir üniversitede doktoraya başladım. Şu anda birinci senemi bitiriyorum ve bir pozisyona atanmak için en mantıklı yol nedir anlamaya çalışıyorum. ÖYP'den daha yeni haberim oldu.

Sorum da şu ki, araştırma görevlisi kadrosuna atanmak istiyorsam ÖYP ile bir şey bulmaya çalışmak mı yoksa sıradan kadro ilanlarına başvurmak mı daha mantıklıdır? İkisinin arasındaki fark-avantaj-dezavantajlar nelerdir?

Saçma bir şey sormuyorumdur umarım, eğer öyleyse affola..
Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba, ÖYP ve sıradan kadro ilanlarının ikisi de özlük bakımında 33/a'dır yani farkı yoktur alım olarak ÖYP'nin hiç bir adımında mülakat ya da sınav olmaz o anlamda objektiftir ayrıca ÖYP'de kullanabileceğimiz 50 bin liralık bir ödenek var onun dışında maalesef fazla da bir avantajı kalmadı :)