Doktora Programında Özel Öğrenci Olmak

ilayda12

Öğrenci
Arkadaşlar benim YDS ve ALES sorunum yok ama Ankara Üniversitesi doktoraya başvurmak için 2,75 y.lisans ortalaması istiyo benim ortalamam 2,61 özel öğrenci olarak başlasam da sonra normal doktora öğrenciliğine geçmek istesem yine ortalama isterler mi benden yoksa sadece YDS ve ALES mi istiyolar?

dilator

Öğrenci
şu anda eğitim bilimleri enstitüsünü aradım ve daha sonra merak edenlerin işine yarar diye paylaşayım dedim, toplam kredi miktarının yarısını saydırabileceğimizi söylediler. yani mesela eğitim bilimleri epo doktora alanı için toplam 24 krediyi tamamlamak zorundaysanız, 12 krediyi (4 ders ) özel öğrenci olarak alabiliyorsunuz.

hedehodooo

Öğrenci
Merhaba arkadaşlar,
Doktora programında ilk ders döneminde öğrenciyim, çeşitli sebeplerden aldığım dört dersten üçüne devam edemedim. 2. dönem özel öğrenci statüsü ile farklı bir üniversiteden daha ders alarak kaldığım dersleri tamamlama şansım var mı? Hatta sorması yüzsüzlük olmazsa doktoramı yaptığım üniversiteden normalde alacağım 4'ü alıp 2 tane de özel öğrenci olarak alabilir miyim?

glkaya

Öğrenci
arkadaşlar, özel öğrenci olarak doktorada ders alma sınırı warmı? bazı üni. ler 2 ders verebiliyor maksimum baska üni. den de 2 tane ders daha alsak doktora da asile gectiğimizde bir dönemde 2 üni.den aldığımız dört dersi de okutabilirmiyiz?

dpd06

Öğrenci
ÖYP'liyim, ara dönemde doktoraya başlayacağım ama doktora yapmak istediğim üni. (ODTÜ) ara dönemde doktora alımı yapmıyor. Ara dönemde ÖYP lisansüstü eğitim tercihlerinin açılacağı söyleniyor ama açılmayacağını varsayalım. Ara dönemde ODTÜ'de özel öğrenciliğe başlasam, haziranda lisansüstü alım yapıyor zaten ODTÜ, olabilir mi bu? 50d'de y.lisans biter de doktoraya 6 ay içinde başlamazsanız kadroyla ilişiğiniz kesiliyor. Özel öğrenci olunca ilişiğin kesilmeme durumu var mı?

tuucee

Öğrenci
merhaba aynı durum içindeyim..acaba öğrenebildin mi özel öğrenci olarak başalyıp gano yükseltip istediğimiz üni de doktoraya devam edebiliyormuyuz?

tuucee

Öğrenci
Arkadaşlar benim YDS ve ALES sorunum yok ama Ankara Üniversitesi doktoraya başvurmak için 2,75 y.lisans ortalaması istiyo benim ortalamam 2,61 özel öğrenci olarak başlasam da sonra normal doktora öğrenciliğine geçmek istesem yine ortalama isterler mi benden yoksa sadece YDS ve ALES mi istiyolar?

öğrenebildin mi acaba??yapılabiliyor mu?aynı sıkıntı bende de var maalesef :(

eczak

Yardımcı Editör
öğrenebildin mi acaba??yapılabiliyor mu?aynı sıkıntı bende de var maalesef :(

Özel öğrenci olmanız herhangi bir öğrencilik hakkı sağlamıyor maalesef. doktoraya başvurmaya çalıştığınızda o dönem istenecek olan minimum yeterliliklere sahip olmanız istenecektir. Zorda olsa buradaki maddeler zaman zaman değişiyor. Başka üniversitelerinde doktora programlarını takip etmenizi öneririm. Not ortalamasından dolayı alınmazsanız boşa zaman harcanmış gibi olacaktır.

tuucee

Öğrenci
Özel öğrenci olmanız herhangi bir öğrencilik hakkı sağlamıyor maalesef. doktoraya başvurmaya çalıştığınızda o dönem istenecek olan minimum yeterliliklere sahip olmanız istenecektir. Zorda olsa buradaki maddeler zaman zaman değişiyor. Başka üniversitelerinde doktora programlarını takip etmenizi öneririm. Not ortalamasından dolayı alınmazsanız boşa zaman harcanmış gibi olacaktır.

çok teşekkür ederim araştırdığım kadarıyla olmuyor..not ortalamamın sorun olmayacağı bir üniversitede yüksek lisans yaparak not ortalamamı yükseltip doktorama devam edicem..ilginiz için teşekkürler..

A

Akademik Forum

Guest
Ben yabancıyım onun için Türkçeyi yanlış yazdıysam özür dilerim . Sonbahar dönemi istanbulda doktora için özel orenci olmak istiyorum, bunun için takriben ne zaman üniversiteye baş vurmam ya gerekli belgeler göndermem lazim? Teşekkürler...

parafiskalite

Yardımcı Editör
Ben yabancıyım onun için Türkçeyi yanlış yazdıysam özür dilerim . Sonbahar dönemi istanbulda doktora için özel orenci olmak istiyorum, bunun için takriben ne zaman üniversiteye baş vurmam ya gerekli belgeler göndermem lazim? Teşekkürler...

Her unıversıtenın ozel ogrencı basvuru tarıhlerı farklıdır. Hangı unıversıteyı dusunuyorsanız duyuruları takıp etmenız gerekıyor. Suan normal alımlar var ve bıttıkten sonra ozel ogrencı alımına baslanır.

- - - Güncellendi - - -

arkadaşlar, özel öğrenci olarak doktorada ders alma sınırı warmı? bazı üni. ler 2 ders verebiliyor maksimum baska üni. den de 2 tane ders daha alsak doktora da asile gectiğimizde bir dönemde 2 üni.den aldığımız dört dersi de okutabilirmiyiz?

Dedıgınız gıbı ıkı ders alabılıyorsunuz bır donemde, ıkıncı unıversıte durumunu bılmıyorum fakat genelde hangı unıversıteden ders alıyorsanız ancak o unıversıte alınan derslerı muaf edıyor.
Ozel bır durum ıcın asıl doktoraya baslayacagınız unıversıte ıle gorusmenız gerek. Kabul etmezler ıse sorun yasamayın, bastan gorusun.
Kımı unıversıte kabul etmıyor, kımısı edıyor.

A

akyol

Guest
2 yıl önce özel öğrenci statüsünde 8 ders aldım 7 tanesinden geçtim derslerin. Bu yıl Yökdil'den 61,25 puan aldım. Normal öğrenci olarak devam etmek istiyorum ama YÖK son yaptığı değiiklikte özel öğrenci olarak alınan derslerin %50'sinin sayılabileceğine karar vermiş. %50'si sayılacaksa neden o kadar ders aldık neden o kadar emek verdik? Para verip ders aldık, gecelerce uykusuz kaldık o dersleri vermek için ve şimdi almamış sayılıyoruz. Bu nasıl bir mantık bu nasıl bir adalet?

ufb16

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün özel öğrencilik için A* üniversitesini aradım. Dil puanı olmadan doktoraya özel öğrenci olmak istiyorum diye. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını, özel öğrencilik giriş şartlarında da aynı normal öğrenci şartlarının istendiğini(ales, dil vb.) belirttiler. Bu durum okuldan okula değişiyor mu, yoksa genel bir kanun maddesi yönerge vb. birşey mi var? Yabancı dil puanım yeterli olmadığı için özel öğrenci olmak istiyordum. Zaten özel öğrencilikte bu gibi durumları için değil midir?
Hal böyle iken özel öğrencilik kimler için?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzeltme:

Ek olarak;

Özel öğrenci, "...doktora yapıyor olmak" şartını sağlar mı?

Son düzenleme:

akademia55

Öğrenci
Arkadaşlar Merhaba,

Bugün özel öğrencilik için A* üniversitesini aradım. Dil puanı olmadan doktoraya özel öğrenci olmak istiyorum diye. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını, özel öğrencilik giriş şartlarında da aynı normal öğrenci şartlarının istendiğini(ales, dil vb.) belirttiler. Bu durum okuldan okula değişiyor mu, yoksa genel bir kanun maddesi yönerge vb. birşey mi var? Yabancı dil puanım yeterli olmadığı için özel öğrenci olmak istiyordum. Zaten özel öğrencilikte bu gibi durumları için değil midir?
Hal böyle iken özel öğrencilik kimler için?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzeltme:

Ek olarak;

Özel öğrenci, "...doktora yapıyor olmak" şartını sağlar mı?

Özel öğrenci olmakta dil şartı yoktur. özel öğrenci sadece bu şartları yerine getiremediği için olur. iyice araştırmak gerek yönetmelikleri konu ile ilgili.

ayrıca doktora yapıyor olmak şartını yerine getirmez. Özel öğrenci öğrencilik haklarından yararlanamaz. Özel öğrenci sadece o derse girer ve başarılı olduğunda o dersi daha sonra kullanmak üzere (ders yükünden dersin yerine saydırmak için) beklemeye alır ;)

ufb16

Öğrenci
...............

- - - Güncellendi - - -

misafir;özel öğrenci olarak aldığın dersleri kaç yıl saklayabiliyorsun .mesela 5 yılda üds yi geçemedim ve bir doktora programına başvuramadım.ama 6. Yılda doktoraya girdim.5 yıl önce aldığım doktora özel dersleri saydırılabilir mi? Teşekürlerr heyhaa;436318' Alıntı:
Bende bunu merak ediyorum bilen var mı?

Bir sonraki doktora başvuru dönemine kadar yeteri kadar dil puanı elde etmelisiniz.

B

ByDahiii

Guest
merhaba,
3 yıl önce 2015 güz döneminde doktora dersleri almıştım özel öğrenci olarak
şimdi 2018 güz döneminde asil kayıt yaptırabilirsem bu dersleri saydırabilir miyim acaba
yani aldığımız derslerin belli bir süresi var mı
3 yıl geçmiş saymayız derler mi yasal olarak