Doçentlik ders verme kriteri

ozer54

Öğrenci
Doktora eğitimini tamamladıktan sonra açık, uzaktan veya yüzyüze ortamlarda verilmiş ders
a) Bir dönem yüksek lisans veya doktora dersi 3
b) Bir dönem önlisans veya lisans dersi 2
Bu madde kapsamında en az 2 puan almak zorunludur, ancak en fazla 4 puan
alınabilir. Yurtiçi veya YÖK tarafından tanınan yurtdışı yükseköğretim kurumlarında en
az 2 yıl eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunanlar 2 puan almış sayılır.

kamu kurumunda çalışmaktayım doçentliğe başvuramıyorum alternatif nasıl bir yol izleyebilirim.

mu_maya

Öğrenci
Yurtiçi veya YÖK tarafından tanınan yurtdışı yükseköğretim kurumlarında en az 2 yıl eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunanlar 2 puan almış sayılır.
Olarak belirtilmiş olunan muafiyet doktora sonrası 2 yıl çalışmış olmayı mı kastediyor yoksa doktora öncesi 2 yıl çalışmak yeterli mi? Zaten dr. unvanına sahip olan personel (eski uzman) değilse ders verebiliyor. Çok muallak bir durum bilgisi olan var mı?

ozer54

Öğrenci
öğretim elemanı eksikliğinden bahsediliyor ancak kolaylaştırma yoluna gidilmiyor elbette basit olmayacak zaten science index bilimsel makale yapan insan belli bir değere ulaşmıştır. ders verme elbette önemli kriter ancak kamudaki personeli kazanmak için girişimlerde bulunmak gerekir diye düşünüyorum

dileymer

Öğrenci
iyi akşamlar, araştırma görevlisiyim, yöksiste kaydım mevcut fakat ders verdiğim görünmüyor. ders verme kriterinden 4 tam oyan almam için ne olması lazım? haftada kaç saat ya da kaç dönem ders vermiş olmam gerekir?

ern

Öğrenci
Yurtiçi veya YÖK tarafından tanınan yurtdışı yükseköğretim kurumlarında en az 2 yıl eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunanlar 2 puan almış sayılır.
Olarak belirtilmiş olunan muafiyet doktora sonrası 2 yıl çalışmış olmayı mı kastediyor yoksa doktora öncesi 2 yıl çalışmak yeterli mi? Zaten dr. unvanına sahip olan personel (eski uzman) değilse ders verebiliyor. Çok muallak bir durum bilgisi olan var mı?

Hocam bu sorunuza yanıt bulabildiniz mi? Ben de uzun süredir araştırıyorum ama net bir yanıt bulamadım.

ozer54

Öğrenci
Üzgünüm ama boş bilimsellik yok. adamın varsa istediğin yerden proje geçirten insanlar varsa bu şartı sağlaman da imkansız. buda kaliteyi artırıyor. adamın sci-expand makalesi bile yok ama bilmem ne projesi var tam komedi.

mu_maya

Öğrenci
Maalesef hocam, hiç bir yerde ent cevap yok. Ancak ben ifadeden doktora öncesi-sonrası ayrımı yapılmadığını anlıyorum. Yazıdan çıkardığım kadarıyla, doktora öncesi iki yıllık süre de geçerli olabilir gibi geliyor bana.

Chemist22

Öğrenci
Maalesef hocam, hiç bir yerde ent cevap yok. Ancak ben ifadeden doktora öncesi-sonrası ayrımı yapılmadığını anlıyorum. Yazıdan çıkardığım kadarıyla, doktora öncesi iki yıllık süre de geçerli olabilir gibi geliyor bana.

Merhabalar, aradan bir yıl gibi bir süre geçtiği için bu zaman diliminde herhangi bir bilgiye ulaşabildiniz mi diye merak ettim ve sormak istedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

asliyehukuk

Öğrenci
Doktora eğitimini tamamladıktan sonra açık, uzaktan veya yüzyüze ortamlarda verilmiş ders
a) Bir dönem yüksek lisans veya doktora dersi 3
b) Bir dönem önlisans veya lisans dersi 2
Bu madde kapsamında en az 2 puan almak zorunludur, ancak en fazla 4 puan
alınabilir. Yurtiçi veya YÖK tarafından tanınan yurtdışı yükseköğretim kurumlarında en
az 2 yıl eğitim ve öğretim faaliyetinde bulunanlar 2 puan almış sayılır.

kamu kurumunda çalışmaktayım doçentliğe başvuramıyorum alternatif nasıl bir yol izleyebilirim.

Özel üniversitede derse girebilirsiniz. Aynı durumda olduğum için böyle bir yol izledim. Bir dönem derse girmeniz lazım, ancak durumunuzu belirtin ki işin Resmi boyutunu muhakkak yapsınlar.

kuzzgun

Öğrenci
Özel üniversitede derse girebilirsiniz. Aynı durumda olduğum için böyle bir yol izledim. Bir dönem derse girmeniz lazım, ancak durumunuzu belirtin ki işin Resmi boyutunu muhakkak yapsınlar.

Hocam merhaba, nasıl halletiniz acaba ders deneyimini biraz daha ayrıntılı anlatmanız mümkün mü? Yani kamuda çalışırken görevlendirme mi aldınız, ders saati karşılığı görevlendirme mi adı, tam olarak size zahmet anlatabilirseniz sevinirim.

asliyehukuk

Öğrenci
Hocam merhaba, nasıl halletiniz acaba ders deneyimini biraz daha ayrıntılı anlatmanız mümkün mü? Yani kamuda çalışırken görevlendirme mi aldınız, ders saati karşılığı görevlendirme mi adı, tam olarak size zahmet anlatabilirseniz sevinirim.

Şöyle özetleyeyim hocam. Doçentlik şartlarının hepsini sağladım önce. Geriye sadece ders kriteri kaldı. Hocalarım zaman zaman özel üniversitede misafir öğretim üyesi olarak derse giriyordu. Durumu anlattım. Onlar çalıştığım kuruma misafir öğretim üyesi olarak ders vermesini istiyoruz. Makamlarınız uygun görürse, mealinde bir yazı yazdılar. Onay yazısı zaten geliyor sıkıntı olmuyor. Ancak üniversite sizin durumunuza göre ders saati karşılığı görevlendirme de yaptırabilir. Banimki misafir öğretim üyesi şeklinde idi.

kuzzgun

Öğrenci
Şöyle özetleyeyim hocam. Doçentlik şartlarının hepsini sağladım önce. Geriye sadece ders kriteri kaldı. Hocalarım zaman zaman özel üniversitede misafir öğretim üyesi olarak derse giriyordu. Durumu anlattım. Onlar çalıştığım kuruma misafir öğretim üyesi olarak ders vermesini istiyoruz. Makamlarınız uygun görürse, mealinde bir yazı yazdılar. Onay yazısı zaten geliyor sıkıntı olmuyor. Ancak üniversite sizin durumunuza göre ders saati karşılığı görevlendirme de yaptırabilir. Banimki misafir öğretim üyesi şeklinde idi.

Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için. Acaba 1 dönem ders vermeniz yeterli oldu mu? Ders verme deneyimi ile ilgili muğlak bir ifade var gibi ya da ben tam anlamlandıramadım. Bir dönem ders mi yoksa 2 yıl mı istiyorlar acaba?

mu_maya

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, ben ders vermeden "Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 Yıl çalışmış olmak" ile başvurdum ve Eser incelemeden 5/5 geçtim. Ancak bu süreçte şartları iyi okumayan 3 jüri üyesinin bu durum ile alakalı ÜAK'ı arayıp böyle başvurabiliyor mu diye sorduğunu öğrendim, ÜAK'daki memurlardan. Bilginiz olsun, ona göre başvurunuza devam edin.

akademisyen01

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, ben ders vermeden "Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 Yıl çalışmış olmak" ile başvurdum ve Eser incelemeden 5/5 geçtim. Ancak bu süreçte şartları iyi okumayan 3 jüri üyesinin bu durum ile alakalı ÜAK'ı arayıp böyle başvurabiliyor mu diye sorduğunu öğrendim, ÜAK'daki memurlardan. Bilginiz olsun, ona göre başvurunuza devam edin.
Hocam doktora sonrası 2 yıl çalıştıktan sonra mı başvurdunuz?
Doktora öncesi 2 yılı kabul ediyorlar mı?
Doktora sonrası 2 yıl beklemek mi gerekiyor?

Galaksi293

Öğrenci

Merhaba,
Tıp fakültesinde öğretim görevlisiyim.
"Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 Yıl çalışmış olmak" şartını nasıl gösterdiniz?

mu_maya

Öğrenci
Merhaba,
Tıp fakültesinde öğretim görevlisiyim.
"Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 Yıl çalışmış olmak" şartını nasıl gösterdiniz?

Hocam YÖKSİS kaydınız var zaten sistemde o yeterli oluyor. Zaten benim başvurduğum dönem "Ders vermedim ama iki yıl çalıştım" seçeceğini seçtiğinizde açılan sayfada dosya yükleyecek herhangi bir yer yoktu.

art08

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba ,

devlet yada özel üniversitede iktisat alanında doktora yapmak istiyorum.

özel üniversite fiyatları nedir?

Ingilizceyi sonra geçmek kaydıyla doktoraya başlayabileceğim üniversite varmı?