Dil puanı 65 in altında ve üniverite yl ye başvurabilirsin diyor ?????

mc_1257

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba
şöyle bir sorunum var,
1) Ben lisans mezunuyum , yl yapmıorum. öyp yi kazandığım yerde yl + doktora eğitimi mevcut. Fakat dil puanım 55.
Üniversiteye bilgilendirme toplantısına gittiğimde dekan yl ye başvurabileceğimi söyledi. Ancak ben 65 i geçmeden yl yapılamıyor diye biliorum. Konuyla ilgili bilgilendirebilir misiniz???

2) Ayrıca birşey dikkatimi çekti orada benim durumumda olan fakat dili 65 ten yüksek arkadaşlara (ve bana) yl için fen bilimlerine ayrıca başvurun dendi, ben yl için arkadaşların fen bilimlerine dilekçe vermeleri yeterli diye biliyorum, ama onlar normal yazılı sınav + mülakat a gireceksiniz diolar. (hem fen bilimleri sekreteri hem de dekan) Bununla ilgili de ne yapabiliriz. Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba
şöyle bir sorunum var,
1) Ben lisans mezunuyum , yl yapmıorum. öyp yi kazandığım yerde yl + doktora eğitimi mevcut. Fakat dil puanım 55.
Üniversiteye bilgilendirme toplantısına gittiğimde dekan yl ye başvurabileceğimi söyledi. Ancak ben 65 i geçmeden yl yapılamıyor diye biliorum. Konuyla ilgili bilgilendirebilir misiniz???

1. sorunuzu şöyle cevaplıyayım. Eğer orada yüksek lisansınızı kazanıp yapmaya başlarsanız ÖYP kapsamına 65'i geçinceye kadar aldıramazsınız. Dekan hocanız vakit kaybetmemeniz için böyle bir öneride bulunmuş olabilir. Ancak siz mecburi bir dil eğitimine gönderileceğiniz için yüksek lisansı kazansanız bile derslere girmeden eğitime devam etmeniz mümkün olabilecek mi? Eğer devamlılığı zorunlu tutmayacaklarsa denenebilir tabi hem dil eğitimi hem de yüksek lisansı bir arada götürmek zor iş. Bunu başarabileceğinizi düşünüyorsanız böyle bir işe girişin. Çevremde böyle yapan birçok kişi gördüm. Tabi yeni yönetmeliklerde bunu yapmak için bir engel var mı orasını bilemiyorum.

koseus

Öğrenci
O okulda araştırma görevlisi olarak çalışırken lisansüstü eğitim için mülakatlara girmenize gerek yok. Sizi eğitime dahil etmek zorundalar. Bunla ilgili okullarda bir çok bilgisiz yönetici var maalesef. Ben daha bir kaç ay önce bu meseleleri öğrenmeye başladım ama adamlar yıllardır akademisyen olmalarına rağmen ne kanundan haberleri var ne yönetmelikten.

Dil puanınızı 65'in üzerine çıkarmadan da eğitime başlayamazsınız.