Devlet Memurluğundan Araştırma Görevliliğine Geçiş

huzyin

Öğrenci
devlet kurumunda 657 ye tabi memur olarak çalışıyorum. yüksek lisansım devam ediyor.amacım ve hayalim araştırma görevlisi olmaktı ve bir ilan yayınlandı. bu ilana başvurmak istiyorum ancak kafama takılan bazı sorular var. sorular aşağıda. şimdiden teşekkür ederim.

1- memurluktan araştırma görevliliğine geçerken muvaffakiyet ile mi yoksa istifa edip geçmek mi daha mantıklı? süreç nasıl işliyor ve dikkat edilmesi gereken ayrıntılar neler?
2- memurlar istifa ederlerse geri dönme hakları var diye biliyorum. seçimlerde milletvekili adayı olan memur istifa eder ve seçilemezse geri döner mantığı burda da işler mi?yani araştırma görevliliğinde bazı şeyler olumsuz gitti ve ben memurluğa geri dönmek istesem böyle bir hakkı istifa ettiğim için kullanma hakkım var mı?
3- araştırma görevlisi 50/d ye göre alınacak. bu 50/d kadrosu iş devamlılığı bakımından 33/a ya göre riskli midir?

not: kardeşim işin var bırak da işi olmayan başvursun düşüncesini lütfen konuya yazmayınız.çünkü işimden memnun değilim ve mutlu olmak istediğim işi yapmak istiyorum ancak günümüz şartlarında para kazanmak için milyonlarca insan memnun olmadığı iş alanında görev yapmak zorunda kalıyor. ben de onlardan biriyim.

A

Akademik Forum

Guest
Ya böyle bir şey var mı gerçekten. Ben de çok istiyorum. Ama Yds den 52 aldım. Yolu yordamı nedir hocam. Ben öğretmenim. Ben de çok istiyorum unv. Ye geçmeyi..

blackfear

Öğrenci
Aynı beni tarif etmişsin. 2. ve 3. sorular hakkında net bir bilgim yok o yüzden sadece 1. cevaplamakla yetineyim. Muvafakat alırsan geçiş süreci uzayabilir (2-3 aya kadar) ancak hem yolluk ücreti hemde -öncesindeki memuriyet hizmetlerin karşılığı- hemen yıllık izin kullanmaya hakkın olur. Ha sen dersinki iş takipçiliğinde iyiyim bu 2-3 ayı 15 güne kadar kısaltabilirsin.

Ink Bottle

Moderator
devlet kurumunda 657 ye tabi memur olarak çalışıyorum. yüksek lisansım devam ediyor.amacım ve hayalim araştırma görevlisi olmaktı ve bir ilan yayınlandı. bu ilana başvurmak istiyorum ancak kafama takılan bazı sorular var. sorular aşağıda. şimdiden teşekkür ederim.

1- memurluktan araştırma görevliliğine geçerken muvaffakiyet ile mi yoksa istifa edip geçmek mi daha mantıklı? süreç nasıl işliyor ve dikkat edilmesi gereken ayrıntılar neler?
2- memurlar istifa ederlerse geri dönme hakları var diye biliyorum. seçimlerde milletvekili adayı olan memur istifa eder ve seçilemezse geri döner mantığı burda da işler mi?yani araştırma görevliliğinde bazı şeyler olumsuz gitti ve ben memurluğa geri dönmek istesem böyle bir hakkı istifa ettiğim için kullanma hakkım var mı?
3- araştırma görevlisi 50/d ye göre alınacak. bu 50/d kadrosu iş devamlılığı bakımından 33/a ya göre riskli midir?

not: kardeşim işin var bırak da işi olmayan başvursun düşüncesini lütfen konuya yazmayınız.çünkü işimden memnun değilim ve mutlu olmak istediğim işi yapmak istiyorum ancak günümüz şartlarında para kazanmak için milyonlarca insan memnun olmadığı iş alanında görev yapmak zorunda kalıyor. ben de onlardan biriyim.

1) Muvafakat ile geçişte izinler falan korunuyor bildiğim kadarıyla, bunun dışında pek bir farkı yok istifa ile.
2) Ben öyle bir hak olduğunu bilmiyorum, atıyorum bakanlıkta memursunuz, istifa ettiniz ya da bir şekilde muvafakat ile geçtiniz. Sonra tekrar dönmek istediniz. Bu durumda Araş.Gör.lükten istifa edip tekrar oraya atanmanız lazım.
3)50 d maddesine göre atanan araş.gör.ler ya belli zaman sonra 33a ya geçirilir ya da en geç doktora sonrası kurumla ilişiği kesilir.

- - - Güncellendi - - -

Ya böyle bir şey var mı gerçekten. Ben de çok istiyorum. Ama Yds den 52 aldım. Yolu yordamı nedir hocam. Ben öğretmenim. Ben de çok istiyorum unv. Ye geçmeyi..

YDS puanınız çok düşük. Bu yüzden size ilk tavsiyem İngilizce'yi iyice öğrenmeniz. Evet işe İngilizce öğrenerek başlayabilirsiniz.

Dikkat ederseniz YDS puanınızı artırın demiyorum, İngilizce'nizi geliştirin diyorum. İngilizce'niz geliştikten sonra YDS'den zaten iyi bir puan alırsınız. Nitelikli bir akademik kariyerde İngilizce çok önemli.

ysesen

Öğrenci
50 d kadrosu geçicidir, eğer üzerinizde ev kredisi varsa veya evli olup sorumluluğunuz çoksa o zaman düşünün derim. Ama onun dışında hiç düşünmeyin yolunuz açık olsun.Darısı bizim başımıza :)

A

Akademik Forum

Guest
Lisansı mühendislik,işi Maliyecilik hayali akademi olan biri olarak derim ki
657 ye tabi olduğunuz için İstifa edebilirsiniz;çünkü akdeminin kadrosu farklı statüye tabidir ama tercihim muvafakat larak geçmenizdir.
İstifa sonrası dönüş mümkündür lakin bu iş Dayı ya bakar... çünkü kurumun insiyatifinde olan bir durumudur. Kurum istemez ise almaz. 50 d kadrosu elbette risktir,kara sizin...

A

Akademik Forum

Guest
abc

Öğretmenlikten araştırma görevliliğine geçmiş biri olarak eğer işinizden memnun değilseniz geçmenizi tavsiye ederim. Ama 50d geçici bir kadrodur. asil kadroya geçişiniz doktora sonrası üniversitenizdeki kadro durumuna bağlıdır. İstifa konusunda ise bir devlet memurunun iki defa istifa hakkı vardır yani geri dönebilirsiniz ancak tavsiyem muvaffakat yoluyla geçmeniz...

hocam öğretmenlikten nasıl geçtiniz akademik kadroya

- - - Güncellendi - - -

ÖYP kadrolarına başvurup geçtim

A

Akademik Forum

Guest
abc

ÖYP kadrosuna başvurarak öğretmenlikten araştrma görevlisine geçiş yaptım...

bridgeboard

Öğrenci

Sorularınız net bir şekilde açıklayabilirim
1-İstifa ve mavafakat arasındaki fark şudur: Muvafakat ile geçerseniz, yolluk alırsınız ve yıllık kalan izinlerinizi de taşımış olursunuz. Bunun dışında bir artısı yoktur. (Eğer bir durumda geçmiş olduğunuz arş.gör kadrosundan istifa ederseniz veya ilişiğiniz kesilirse iki durumda da müstefi sayılırsınız. Yani memuriyete dönmek isterseniz 92. madde uyarınca işlem görürsünüz. Dönüş işlemi çok zordur."657")
2-Memurlar istifa ederlerse konusuna iki şekilde cevap verelim:
birincisi: asaletiniz tasdik olmadan istifa ederseniz, geçmiş olsun tekrar memuriyete dönemezsiniz. Tekrar kpss ile yeniden atanmanız gerekir.
ikincisi: asaletiniz tasdik olmuşsa ve sonrasında istifa etmişseniz, istifa sonrası işe dönüş prosedürleri işlenir. Yani 6 ay sonra göreve dönüş söz konusudur Bu da 92. madde uyarınca olur. Bu madde uyarınca çıkan kadro sayıları çok azdır. Ortalama kurumlara yılda 1-3 kadro arasında verilir. Anlayacağınız torpiliniz yoksa tekrar memuriyete dönüşünüz çok zordur.
3-50d kadrosunda olanlar en riskli süreçtekilerdir. Y.lisans yapan arş.gör.ün, y.lisans bitiminde ilişiğine son verilir.(Max. çalışma süresi y.lisans başlama tarihinden itibaren 3 yıldır.) Doktora yapan arş.gör. de doktora bitiminde ilişiği kesilir. (Max. çalışma süresi 6 yıldır) 50d kadrosunda hangi aşamada başlamışsanız, o aşamanın bitiş süresi yukarıda bahsi geçtiği gibidir. Bu nedenle memuriyetten 50d kadrosuna geçmek çok mantıklı değildir ve kesinlikle önerilmez.

A

Akademik Forum

Guest
...

Her yüksek lisans öle hemen kadro alıp arş. Gör. Olabiliyor mu memlekette binlerce işsiz kadro alamayan yük. Lisans mezunu Adam var. Demekki anlaşılan yeriniz hazır herşeyiniz bitti kadro alabildiniz degeçiş muhabetti yapıyorsunuz

huzyin

Öğrenci
Her yüksek lisans öle hemen kadro alıp arş. Gör. Olabiliyor mu memlekette binlerce işsiz kadro alamayan yük. Lisans mezunu Adam var. Demekki anlaşılan yeriniz hazır herşeyiniz bitti kadro alabildiniz degeçiş muhabetti yapıyorsunuz

yerim falan hazır değil ama çabalıyorum. dışarıda olan arkadaşları tabiki anlıyorum. en kısa zamanda umarım hakkettikleri yeterli oldukları mevkileri elde ederler. ancak herkesin yapabileceği iş var yapamayacağı iş vardır. dışarda olan arkadaşlar demekki şartları sağlayamıyor ki dışarıdalar. devlet bana bu hakkı sağlıyorsa ben bunu kullanmakla özgürüm.

bu sene içerisinde memuriyetten akademisyenliğe geçen oldu mu? sizce mantıklı mı? derece, kademe, yıllık izinleri taşıyabiliyor muyuz? ve nasıl bir süreç bizi bekliyor?