Cari ilanda yüksek lisans yapıyor olma şartı ve doktora öğrencisi

moonbless

Öğrenci
Merhaba,

X Bölümü tarafından verilmiş bir cari araştırma görevlisi alımı ilanında özel şartlarda "X bölümü mezunu olmak. X alanında yüksek lisans yapıyor olmak" ibaresi varsa ve başvuruda "yüksek lisans öğrenci belgesi" isteniyorsa X bölümünde lisans ve yüksek lisans yapmış ve yine aynı bölümde doktora yapmakta olan birisi bu ilana başvurabiiir mi?

Forumda ÖYP ilanları için bu durumda kesinlikle başvuramayacağı yazılmış. Peki cari ilanlar için de aynı şey geçerli midir?
Böyle bir durumda dava açılırsa doktora öğrencisinin de başvuru yapabilmesi doğrultusunda bir karar çıkabilir mi, örneği var mıdır?
Ayrıca, ilanda kadronun 33/a mı 50/d mi olduğu belirtilmemiş.

Teşekkürler.

ahmedoff

Profesör
Merhaba,

X Bölümü tarafından verilmiş bir cari araştırma görevlisi alımı ilanında özel şartlarda "X bölümü mezunu olmak. X alanında yüksek lisans yapıyor olmak" ibaresi varsa ve başvuruda "yüksek lisans öğrenci belgesi" isteniyorsa X bölümünde lisans ve yüksek lisans yapmış ve yine aynı bölümde doktora yapmakta olan birisi bu ilana başvurabiiir mi?

Forumda ÖYP ilanları için bu durumda kesinlikle başvuramayacağı yazılmış. Peki cari ilanlar için de aynı şey geçerli midir?
Böyle bir durumda dava açılırsa doktora öğrencisinin de başvuru yapabilmesi doğrultusunda bir karar çıkabilir mi, örneği var mıdır?
Ayrıca, ilanda kadronun 33/a mı 50/d mi olduğu belirtilmemiş.

Teşekkürler.

Başvuramaz, çünkü şartı sağlamıyor, davayla da bir sonuca ulaşılamaz.

bigthunder

Doçent
malesef yl öğrencisi istiyorlar bu şekilde ilan bölümünüzde çok çıkıyorsa bir yl programına kayıt yaptırın cariler için

dtcf_fts

Öğrenci
Merhabalar, çukurova üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü benm bölümüme yüksek lisans yapıyor olmak şartıyla 4 kadro derecesiyle ilan açmış. Öğrendiğime göre 4 kadro derecesi yüksekmiş ve 3 yıl tecrübe isteme hakları varmış. Lakin ne şartlarda ne de istenen belgelerde tecrübe belgesi yok. Şayet üniversite bu şartı isterse ön değerlendirmede eler değil mi? Yoksa asil olursak göreve başlama sürecinde mi ister bu şartı? zira benm tecrübem yok. Boşuna sınava gitmek istemiyorum.

moonbless

Öğrenci
bu şartı koymalarının nedenini anlayabiliyorum. yine de mezun veya doktora yapıp diğer şartları sağlayanlar için tartışmalı bir durum. ancak hukuki temeli varsa yapacak bir şey yok. teşekkürler cevaplar için.

A

Akademik Forum

Guest
bende yüksek lisanstan yeni mezun oldum. çoğu cari alımda yüksek lisans yapıyor olmak şartı var ve bunun nedeninin de zaten o açılan kadronun belirli bir kişiye açılmış olması olduğunu düşünüyorum. muhtemelen adayları zaten bölümlerinde yüksek lisans öğrencisi ve en azından bu şartı koyarak bir miktar kişinin başvuramamasını sağlıyorlar. başka bir nedeni olduğunu sanmıyorum.

trexq

Öğrenci
Merhabalar, çukurova üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü benm bölümüme yüksek lisans yapıyor olmak şartıyla 4 kadro derecesiyle ilan açmış. Öğrendiğime göre 4 kadro derecesi yüksekmiş ve 3 yıl tecrübe isteme hakları varmış. Lakin ne şartlarda ne de istenen belgelerde tecrübe belgesi yok. Şayet üniversite bu şartı isterse ön değerlendirmede eler değil mi? Yoksa asil olursak göreve başlama sürecinde mi ister bu şartı? zira benm tecrübem yok. Boşuna sınava gitmek istemiyorum.

http://www.akademikpersonel.org/aka...irma-gorevlisi-ilanindaki-kadro-derecesi.html

M

misafir 123

Guest
Arkadaşlar, peki yüksek lisans yapıyor olmak şartlı bir ilana, yüksek lisans için başvurmuş, mülakatı geçerek ismi ASIL listeye eklenmiş biri başvurabilir mi?

M

misafir 123

Guest
Yüksek lisansa kabul edildiğim üniversite de açılan bir bir kadroya başvurmayı planlıyorum. Bu durum sorun teşkil eder mi acaba ?

F

faster

Guest
Minimum şart

Bu şartın minimum şart olarak yorumlanması lazım diğer kriterler gibi. Ama maalesef amaç filtreleme şartlar YOK'e bildirilirken. Bu konuda emsal bir karar çıkmasının cok zor olmayacağını düşünüyorum.