Bir Arş Gör'lük Çıkmazı: Eğitim Hakkı, Mobbing, Bilim Yapma Arzusu..

Mermaid92

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Anadoluda bir devlet üniversitesinde 50dli araştırma görevlisiyim ve bu dönem doktoraya başladım. Yaklaşık 3 aydır yönetim kadrosuyla çetrefilli bir mücadelem var, istediğimi alamadım ama hala çıkar yol arıyorum. Eğer fikir olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şöyle ki benim atandığım bölümün çalıştığım üniversitede doktora programı yok. Çünkü öğretim üyesi kadrosu bu nitelikte değil açamıyorlar. Bu nedenle birkaç bölüm birleşerek disiplinlerarası bir doktora programı açmışlar ve kendi anabilim dalım açısından içi tamamen boş.

Geleceğe yönelik kaygılarımdan dolayı İstanbul'da bir üniversiteye kendi anabilim dalım üzerine doktora programına başvurdum, hak kazandım ve kayıt yaptırdım.

Çalıştığım bölümün bölüm başkanı bu durum için deliye döndü tabi, bizi ezip başka yere kayıt yaptıramazsın falan filanlar. Aynı zamanda bölüm başkanının eşi de fakültenin dekanı oluyor ve dekan enstitü müdürünü arıyor: yüksek lisans mezuniyet belgesini nasıl onaylarsın, hemen kadro ilişiğini kesiyorsun burdan onun.. gibi şeyler. Ne hikmet anlamam ama bu şahısların sözü de iyi geçiyor üniversitede. Detaylar daha bunaltıcı geçiyorum.

Enstitü sekreteri beni arıyor sonra, Mermaid salı günü kurul toplanacak ve İstanbul'dan kaydını burdaki programa almazsak senin kadronu kesiyoruz. Burdaki doktora programının da benim anabilim dalı ile alakası olsa gam yemeyeceğim.

Ben derdimi anlatamadım enstitüye de rektörlüğe de. Ben 50dliyim, beni bu bölüm almazsa, ki asistanları yrd. doç. olarak almaya razı olmayan bir bölüm bu, ben burdaki içi boş doktora programı ile hiçbir yerde öğretim elemanı kadrosu bulamam. İşimi yapmak istiyorum, gerçekten iyi yetişmiş bir akademisyen olmak istiyorum. Alıp paramı idari işimi yapıp mesaiyi kapatmak bana göre değil. Anlatamadım..

YÖK'ün bizim üniversite yetkilisini aradım, 50dli olman farketmiyor dedi dışarıda doktora yapabilirsin dedi. Ama bekle bi soruşturayım dedi. Umutlu bi şekilde bekledim. Tekrar aradığımda; size pek iyi haberim yok, yüksek lisanstan sonra üniversite insiyatifinde kalıyorsun ne derlerse o dedi.

İnsiyatif kullanılmadı ne yapıp ettiysem, kaydımı apar topar buraya aldım. Doktora zaten alan dışı bana, bölüm hocaları ile aram artık bozuk. Yeterlilikte büyük ihtimalle de geçirmeyecekler beni, danışman bulma sıkıntısı da yaşıyorum. Mobbingler, soruşturma safsataları zaten çok başka bir boyut hikayenin, hiç girmiyorum.

Doktorayı dışarıda yapmama izin vermeme sebepleri asistan ihtiyacı idi ama şimdi bölümdeki tüm idari yüklerde adımın üzeri çizilmiş durumda zaten.

En son bir soruşturmada soruşturmacı hoca bizzat yanıma geldi. Kayıt yaptırabildin mi bari istanbul'a kazandın mı dedi. Dedim hocam kazandım ama buraya geçirmeye zorladılar kadromu keseceklerdi. Senin anabilim dalın burada yok, tabi ki yapabilirsin kadrosunu kesemezlerdi dedi. Ama hocam kurul toplanacaktı kadrom için deyince de ben sana anayasal hakkından bahsediyorum dedi üniversite yönetiminin de üzerinde ne 50d ne 33a farketmez dedi. Bana bi umut doğdu tabi. 1 dönem ya da 1 yıl kaybetmez bana farketmiyor yeter ki kendi anabilim dalımda doktora yapayım.

Yazın YÖK'e ankara'ya gitmek istiyorum bi çıkar yol için. Bi yolu olmalı bunun, bu kadar bilimsellikten uzaklaşmış olamayız.

Çok uzun oldu farkındayım. Ama konu hakkında bilgili ve tecrübeli hocalarımın yol göstermesine inanılmaz çok ihtiyacım var. Bu konuda yardımlarınızı alabilirsem çok çok sevinirim.

Motzart

Öğrenci
Hocam öncelikle başlık benim yaşadıklarımı da özetlemiş, ağzınıza sağlık. Size bu durumda ne yapılabilir bir çözüm önerisi sunamıyorum ancak bu tazr haksızlıklar çok yaygın ve şikayet edilecek ve hak aranacak bir merci yok malesef. Ben bu gibi durumlarda - üniversitelerde başıma gelen farklı haksızlık ve hukuksuzluklar da- BİMER' e ve CİMER'e yazıyorum ancak malesef oradan da çözüm yok. YÖK' e gidince genellikle üniversitenizle çözün öncelikli olarak sıkıntıları cevabını alıyorum, üniversitem ile de çözemiyorum. Çok zor durumumuz... Bunu sadece yalnız olmadığınızı bilin diye yazdım hocam, umarım gönlünüzce sonuçlanır.

karmate

Öğrenci
kesinlikle yalnız değilsiniz. ilişik kesmek o kadar kolay bir şey değil. soruşturma yememeye bakın hocam. keşke kaydınızı istanbuldan çekmeseydiniz. yapacakları çok fazla bir şey olduğuna inanmıyorum. öyp ve ihtisaslaştırılmış öyp liler her şekilde görevlendirme ile doktora eğitimlerini sürdürüyor. aynı kanuna bağlı olan 33a ve 50dliler neden bu şekilde değerlendirilmiyor bunun hesabı verilmesi lazım. araştırma görevlisinin bulunduğu bölümde doktora programı yoksa ve şehir dışında doktora yapacaksa tek çıkar yol 35. madde.

Mermaid92

Öğrenci
Hocam öncelikle başlık benim yaşadıklarımı da özetlemiş, ağzınıza sağlık. Size bu durumda ne yapılabilir bir çözüm önerisi sunamıyorum ancak bu tazr haksızlıklar çok yaygın ve şikayet edilecek ve hak aranacak bir merci yok malesef. Ben bu gibi durumlarda - üniversitelerde başıma gelen farklı haksızlık ve hukuksuzluklar da- BİMER' e ve CİMER'e yazıyorum ancak malesef oradan da çözüm yok. YÖK' e gidince genellikle üniversitenizle çözün öncelikli olarak sıkıntıları cevabını alıyorum, üniversitem ile de çözemiyorum. Çok zor durumumuz... Bunu sadece yalnız olmadığınızı bilin diye yazdım hocam, umarım gönlünüzce sonuçlanır.

Teşekkür ederim hocam.

Böyle bir mercinin eksikliğini ciddi şekilde hissediyoruz malesef. BİMER ve CİMER'den bir şey çıkmadı hocam, dediğiniz gibi.

1 hafta içinde de kadrom başka bir bölüme geçiriliyor, kaba tabiri ile kendi bölümümden başka bölüme sürgün yiyorum. Gerçekten zor..

- - - Güncellendi - - -

kesinlikle yalnız değilsiniz. ilişik kesmek o kadar kolay bir şey değil. soruşturma yememeye bakın hocam. keşke kaydınızı istanbuldan çekmeseydiniz. yapacakları çok fazla bir şey olduğuna inanmıyorum. öyp ve ihtisaslaştırılmış öyp liler her şekilde görevlendirme ile doktora eğitimlerini sürdürüyor. aynı kanuna bağlı olan 33a ve 50dliler neden bu şekilde değerlendirilmiyor bunun hesabı verilmesi lazım. araştırma görevlisinin bulunduğu bölümde doktora programı yoksa ve şehir dışında doktora yapacaksa tek çıkar yol 35. madde.

Hocam teşekkür ederim.

Bu durum o kadar kafamı kurcaladı ki hocam, blöf mü gerçek mi anlayamadım. Rektörlüğün konu ile haberi vardı, büyük ihtimalle kurul gerçekten hakkımda toplanacaktı. Ama kadrom kesilir miydi bilemiyorum tabi. Sonrasında YÖK'ü arayıp da üniversite insiyatifinde cevabını alınca kısa vadede kadromu kurtarmak istedim.

Ya da bir avukat tutup anayasayı ve yönetmelikleri tiftik tiftik ettirip ona göre bi yol haritası mı çizmeliyim ki.. Çünkü doktora mevzusunu 1 yıl da sürse çözmek istiyorum.

Ayrıca hocalarım yalnız olmamak da kötü, o kadar entrikalar dönüyor kaç kişinin hayatı mahvoluyor ama hala hakkımızı savunan merci yok.

Öncelikle iyi bir üniversitede eğitim almak haktır. Sonuna kafar katılıyorum. Mücadele ederken mevzuatı iyi bilmek ve mücadeleyi buna uygun olarak yürütmek gereklidir. Maalesef artık 50d kadrosu olunca bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. 50d kadrosundakiler kendi üniversitelerinde lisansüstü program olduğunda oraya aktarma yapmaları gerekiyor.
Bunun yanısıra Anadoludaki üniversiteler henüz kurumlaşmamış olduklarından en fazla mobing buralarda görülmekte. Ben yaptım oldu şeklinde uygulamalarda buna dahil.
ÖYP ve ihtisaslaştırılmış öyp belirlenmiş usul ve esaslarına göre eğitimlerini belli üniversitelerde alabiliyorlar ve buna göre görevlendiriliyorlar.
BİMER ve CİMER konusu ise, çözüm mercii değil , sizin dilekçenizi ilgili kuruma aktaran bir işleve sahip.

göçmen kuş

Öğrenci
Arkadaşım sayfadan tanıdığım kadarıyla siz zeki başarılı bir bireydiniz ve ben sizden çok başarılı işler yapacağınız umudunu taşıyordum.Daha ilk yılında kafadan mobbig yemen umarım senin azmini kırıp,kalbindeki ışığı köreltmez.Bazen ilk başta kötü gibi görünen şeyler zaman içinde öyle iyiliklere sebeb olurki insanoğlu şaşırıp kalır.O nedenledirki bu yapılanlardan dolayı azmini kırmamanı dilerim.Olacakları buradan ve forumda paylaşırsan senin omzuna binen yükü paylaşmış oluruz.Birde Facebook ta ÖGESEN genel başkanı Vahdet ÖZKOÇAK mobbing konusunda çok duyarlı ve sendikanın sayfasında bu tür konuları deşifre ediyor.Kendisiyle iletişime geçersen yolda gösterebilir.selamlar,kolaylıklar,bol dirençler dilerim

göçmen kuş

Öğrenci
Mermaid çiğ bir haksızlığa uğramış olduğunu düşünüyorum,bu konuda akademikpersonel.org site yöneticileri bir yardımda bulunabilirmi diye aklıma geldi.Bu arada ÖGESEN genel başkanı Vahdet ÖZKOÇAK hocada bu konularda çok tecrübeli onunlada mutlaka diyaloğa geçmeni tekrarlıyorum.Unutma bizlerde yanındayız.Konuyu buradan bizlerle paylaşmaktan çekinmeki,sana bu haksızlığı yapanlar belki bir kamuoyu oluşmasından çekinsinler.selamlar.

esblackklionn

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba,

Anadoluda bir devlet üniversitesinde 50dli araştırma görevlisiyim ve bu dönem doktoraya başladım. Yaklaşık 3 aydır yönetim kadrosuyla çetrefilli bir mücadelem var, istediğimi alamadım ama hala çıkar yol arıyorum. Eğer fikir olarak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Şöyle ki benim atandığım bölümün çalıştığım üniversitede doktora programı yok. Çünkü öğretim üyesi kadrosu bu nitelikte değil açamıyorlar. Bu nedenle birkaç bölüm birleşerek disiplinlerarası bir doktora programı açmışlar ve kendi anabilim dalım açısından içi tamamen boş.

Geleceğe yönelik kaygılarımdan dolayı İstanbul'da bir üniversiteye kendi anabilim dalım üzerine doktora programına başvurdum, hak kazandım ve kayıt yaptırdım.

Çalıştığım bölümün bölüm başkanı bu durum için deliye döndü tabi, bizi ezip başka yere kayıt yaptıramazsın falan filanlar. Aynı zamanda bölüm başkanının eşi de fakültenin dekanı oluyor ve dekan enstitü müdürünü arıyor: yüksek lisans mezuniyet belgesini nasıl onaylarsın, hemen kadro ilişiğini kesiyorsun burdan onun.. gibi şeyler. Ne hikmet anlamam ama bu şahısların sözü de iyi geçiyor üniversitede. Detaylar daha bunaltıcı geçiyorum.

Enstitü sekreteri beni arıyor sonra, Mermaid salı günü kurul toplanacak ve İstanbul'dan kaydını burdaki programa almazsak senin kadronu kesiyoruz. Burdaki doktora programının da benim anabilim dalı ile alakası olsa gam yemeyeceğim.

Ben derdimi anlatamadım enstitüye de rektörlüğe de. Ben 50dliyim, beni bu bölüm almazsa, ki asistanları yrd. doç. olarak almaya razı olmayan bir bölüm bu, ben burdaki içi boş doktora programı ile hiçbir yerde öğretim elemanı kadrosu bulamam. İşimi yapmak istiyorum, gerçekten iyi yetişmiş bir akademisyen olmak istiyorum. Alıp paramı idari işimi yapıp mesaiyi kapatmak bana göre değil. Anlatamadım..

YÖK'ün bizim üniversite yetkilisini aradım, 50dli olman farketmiyor dedi dışarıda doktora yapabilirsin dedi. Ama bekle bi soruşturayım dedi. Umutlu bi şekilde bekledim. Tekrar aradığımda; size pek iyi haberim yok, yüksek lisanstan sonra üniversite insiyatifinde kalıyorsun ne derlerse o dedi.

İnsiyatif kullanılmadı ne yapıp ettiysem, kaydımı apar topar buraya aldım. Doktora zaten alan dışı bana, bölüm hocaları ile aram artık bozuk. Yeterlilikte büyük ihtimalle de geçirmeyecekler beni, danışman bulma sıkıntısı da yaşıyorum. Mobbingler, soruşturma safsataları zaten çok başka bir boyut hikayenin, hiç girmiyorum.

Doktorayı dışarıda yapmama izin vermeme sebepleri asistan ihtiyacı idi ama şimdi bölümdeki tüm idari yüklerde adımın üzeri çizilmiş durumda zaten.

En son bir soruşturmada soruşturmacı hoca bizzat yanıma geldi. Kayıt yaptırabildin mi bari istanbul'a kazandın mı dedi. Dedim hocam kazandım ama buraya geçirmeye zorladılar kadromu keseceklerdi. Senin anabilim dalın burada yok, tabi ki yapabilirsin kadrosunu kesemezlerdi dedi. Ama hocam kurul toplanacaktı kadrom için deyince de ben sana anayasal hakkından bahsediyorum dedi üniversite yönetiminin de üzerinde ne 50d ne 33a farketmez dedi. Bana bi umut doğdu tabi. 1 dönem ya da 1 yıl kaybetmez bana farketmiyor yeter ki kendi anabilim dalımda doktora yapayım.

Yazın YÖK'e ankara'ya gitmek istiyorum bi çıkar yol için. Bi yolu olmalı bunun, bu kadar bilimsellikten uzaklaşmış olamayız.

Çok uzun oldu farkındayım. Ama konu hakkında bilgili ve tecrübeli hocalarımın yol göstermesine inanılmaz çok ihtiyacım var. Bu konuda yardımlarınızı alabilirsem çok çok sevinirim.

sayın hocam öncelikle yazınızı okurken bende duygulandım inşallah hak ettiğinizin karşılığını alırsınız. Maalesef ki üniversiteler özellikle anadolu ve doğu üniversiteleri babalarının çiftliği konumunda olmuşlar. Yaşadıklarınızın aynısı olmasa benzer bir durum yaşadım doktora ders dönemimde 8 saat uzaklıktaki başka bir üniversitede doktora yaptım. Tabiri yerindeyse ders döneminde canım okundu haftada bir bazen 2 defa o 8 saatlik yola git gel yaptım. Ayrıca bölüm başkanım ve danışman hocamın sürtüşmesi beni etkiledi bir orda bir burda oldum. Umarım güzel ülkemde güzel üniversiteler ve güzel bilim insanları yetişir. Paradan uzak, bilim çerçevesinde eğitim ve bilimselleşme olur. Sayın hocam, ne kadar umudumuzu kırsallarda bilimselliğe devam etmek en büyük gayemizdir.

Mermaid92

Öğrenci
Arkadaşım sayfadan tanıdığım kadarıyla siz zeki başarılı bir bireydiniz ve ben sizden çok başarılı işler yapacağınız umudunu taşıyordum.Daha ilk yılında kafadan mobbig yemen umarım senin azmini kırıp,kalbindeki ışığı köreltmez.Bazen ilk başta kötü gibi görünen şeyler zaman içinde öyle iyiliklere sebeb olurki insanoğlu şaşırıp kalır.O nedenledirki bu yapılanlardan dolayı azmini kırmamanı dilerim.Olacakları buradan ve forumda paylaşırsan senin omzuna binen yükü paylaşmış oluruz.Birde Facebook ta ÖGESEN genel başkanı Vahdet ÖZKOÇAK mobbing konusunda çok duyarlı ve sendikanın sayfasında bu tür konuları deşifre ediyor.Kendisiyle iletişime geçersen yolda gösterebilir.selamlar,kolaylıklar,bol dirençler dilerim

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim. 2015 yılından beri araştırma görevlisiyim ama bu kadar haksızlığa uğradığım bir dönem hiç olmamıştı.. Bulunduğum üniversitenin hiyerarşisi ciddi anlamdı yordu beni. Ama tabi ki pes edemiyorum yapım gereği ne kadar yorulduğumu ve yorulacağımı bilsem de.

Elbette paylaşırım hocam. Vahdet hocaya mail attım kısa süre içinde geri dönüş yapacağını iletti.

Diğer taraftan bu hafta hukuksal açıdan çözüm arayacağım, detayları ne olur ne olmaz buradan çok yazamıyorum hocam.

sayın hocam öncelikle yazınızı okurken bende duygulandım inşallah hak ettiğinizin karşılığını alırsınız. Maalesef ki üniversiteler özellikle anadolu ve doğu üniversiteleri babalarının çiftliği konumunda olmuşlar. Yaşadıklarınızın aynısı olmasa benzer bir durum yaşadım doktora ders dönemimde 8 saat uzaklıktaki başka bir üniversitede doktora yaptım. Tabiri yerindeyse ders döneminde canım okundu haftada bir bazen 2 defa o 8 saatlik yola git gel yaptım. Ayrıca bölüm başkanım ve danışman hocamın sürtüşmesi beni etkiledi bir orda bir burda oldum. Umarım güzel ülkemde güzel üniversiteler ve güzel bilim insanları yetişir. Paradan uzak, bilim çerçevesinde eğitim ve bilimselleşme olur. Sayın hocam, ne kadar umudumuzu kırsallarda bilimselliğe devam etmek en büyük gayemizdir.
Hocam çok teşekkür ederim.

Düşünün ki ben bir de git gel yapmaya, ders dönemimi uzatmaya her şeye razıydım. O durumu ben de yaşadım malesef hocam, buradaki bölüm başkanım yüksek lisans sürecimde tez danışmanım ile aramı bozdu. Kendimi ifade ettim, anlayışlı davrandı neyse ki. Çok da güzel bir lafı var: Küçük yerlerin büyük insanı olur..

mobb

Öğrenci
Mermaid, gerçekten duruma çok üzüldüm. Yazılarınızı okurken gözlerim doldu diyebilirim. Çünkü aynı problemi harfiyyen ben de yaşıyorum. 2015 Öyp ile atandım. Başka bir üniversitede yl yapmama rağmen zorla kaydımı sildirdiler. Atandığım kurumda yl bitirdim. Binbir güçlük, zorluk ve yetersizlikler eşliğinde. Aynı problemi doktorada yaşamayacağım dedim. Yökün Öyp liler için açtığı tercih sisteminden istanbul'daki bir üniversiteye kendi anabilim dalında müstakil olarak açılmış bir anabilim dalında doktora programını kazandım ve kesin kayıt yaptırdım. Rektörlük 35. madde ile görevlendirme talebimi reddetti. Gerekçesi de ilgili sahada atandığım kurumda doktora programı olması imiş. Külliyyen yalan. Açılan program aynı siizn bahsettğiniz gibi birkaç bölümüm birleşmesiyle açılmış, yeterli kadroya sahşp olmayan, en asgari şartları bile karşılamayan, mesnetsiz bir prpgram. Rektörlüğün red kararının ardından ben de bir üst mercii Yök'e başvurdum. Yök rektörümle iletişime geçmiş. Tabi rektörde olumsuz kanaat belirtmiş. Bu durumda Yök'ten beni telefonla arayıp olumsuz dediler. Ben de cimere yazdım. Yöke gönderdiğim resmi başvuruma resmi kanaldan tarafıma cevap verilmesini istiyorum yazdım. Ayrıca bu süreçte ne akademik izin, ne mazeret izni ne de yazdığım yıllık izinleri kullanmama izin vermedi dekanlık. Bu süreçte doktora derslerime gidemedim. Beni resmen hapsettiler atandığım kuruma. 33a kadrosunda olmama rağmen ilişiğimi kesmekle tehdit ettiler. Herşeye rağmen kaydımı sildirmedim. Okula uzaktan ödevlerle vs. devam ediyorum. Bu süreçte devamsızlıktan bırakan hocalarım da oldu. Dört ay geçti hala neticelendiremedim. Maddi manevi kaybım var. Doktor raporu al derslerine git dedi dekan. Birkaç kez yaptım. Şimdi de aldığım raporlarla beni tehdit ediyor. Psikolojik baskı ve mobbinge devam ediyor. Raporlu olduğum zaman, alelacele tasarlanmış bir toplantı icad ediyorlar. Resmi yazıyla gönderiyorlar. Zorla imza almak istiyorlar. Raporluyum diyorum. Eve gelelim imzalaman lazım diyorlar. Evde olup olmadığımı kontrol etmek için her türlü yola başvuruyorlar. Müsade etsem haneye tecavüz edecekler. İşin en kötü tarafı, bunlar devlet kurumlarını babalarının çiftlikleri gibi kullanıyorlar. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. İşin en kötü tarafı burası bir İlahiyat Fakültesi. Kurumlardaki işleyişin denetlenmesi gerekir. İnsiyatif ve takdir yetkisi rekötrlüklere verilmişse de hiç bir taktir yetkisi mutlak ve sınırsız değildir. Dava etmekten korkmayın. 35. maddenin reddine yönelik bir sürü emsal karar var. Eğitim hakkı denen şey engellenemez. Lütfen benimle iletişime geçin.. Detaylı görüşebiliriz

B

başka bir argör

Guest
Cevap

Hocam, bir sonuç çıktı mı durum nedir? Yeni okudum yazılarınızı ve gerçekten çok kötü bir durum var ortada. Şahsen ben bölüm içerisinde durum çözülebildiği hallerde kesinlikle bu yolun tercih edilmesi taraftarı biri olarak şiddetle mahkemeye başvurmanızı öneriyorum. Sizi kadrodan atarlarsa idare mahkemesine başvurmanın yanında mobbing için de şahısa suç duyurusunda bulunmanızı öneriyorum. Şahsen benim bir hocam beni attırmakla tehdit ettiğinde bölüm başkanına giderek idare mahkemesine gider uğraşırım dediğimde sorun çok güzel çözülmüştü. Siz bakmayın böyle mazlum insanları ezmeye çalışan kişilere mahkemeye gidince hakim karşısında bu tavırlarını nasıl açıklayacaklar onu düşünsünler.