Araştırma Gorevlisi tebligat işe başlamama

0660ks

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, ağustos ayında bir üniversitenin araştırma görevlisi kadrosunu kazandım. Güvenlik soruşturması formunun yanında sağlık raporu vsde istendi. Eylül ayından beri soruşturma sonucunu bekliyorum, bu arada ailevi sebeplerden dolayı farklı bir üninin sınavına da girdim ve orayı da kazandım. Ancak ilk kazandığım yerden soruşturmanız olumlu sonuçlandı atamanız yapıldı tebligat gelecek denildi. Bu arada yöksis'ten de şifre geldi.

Ancak ben ikinci kazandığım yere başvurmak zorundayım. 15 gün içinde başlamamam sorun teşkil eder mi? Bu konuda 657 uygulanır mı? İstifa gerekiyorsa OHAL sürecinde nasıl işleyecek bu? Bu husus çok acil, 11 saatlik uzaklıkta bir mesafe net bir sonuca ulaşamadım.

İyi akşamlar şimdiden..

horozigo

Araştırma Görevlisi
Hocam sizin yerinize varsa eğer yedek aday kazanır kadroyu. Ancak dilerseniz okula durumunuzu bildirip yedek adayla iletişime geçmelerini rica edebilirsiniz. Direkt yedek adayla iletişime geçebiliyorsanız kendisine de bildirebilirsiniz, o da kendini ona göre hazırlar.

Göreve başlamamanın herhangi bir yaptırımı yok. Siz gitmezseniz, yedek aday yoksa veya o da gitmezse kadro yanar.

agoodperson

Öğrenci
Hocam sizin yerinize varsa eğer yedek aday kazanır kadroyu. Ancak dilerseniz okula durumunuzu bildirip yedek adayla iletişime geçmelerini rica edebilirsiniz. Direkt yedek adayla iletişime geçebiliyorsanız kendisine de bildirebilirsiniz, o da kendini ona göre hazırlar.

Göreve başlamamanın herhangi bir yaptırımı yok. Siz gitmezseniz, yedek aday yoksa veya o da gitmezse kadro yanar.

Hocam, ben de bu konuyu merak ediyorum, o yüzden soruyorum.
Onca belge verilmiş, onca süreç işlemiş. Yalnızca ben başlamıyorum diyerek olay çözülüyor mu gerçekten?
Yeni kazanılan okula belgeler verilirken, o okuldaki kadro için güvenlik soruşturması yapılırken bahsi geçen durum yüzünden bir sorun çıkıp, yeni kazanılan okulda kazanılan kadronun iptali gibi bir durum olur mu?

horozigo

Araştırma Görevlisi
Hocam, ben de bu konuyu merak ediyorum, o yüzden soruyorum.
Onca belge verilmiş, onca süreç işlemiş. Yalnızca ben başlamıyorum diyerek olay çözülüyor mu gerçekten?
Yeni kazanılan okula belgeler verilirken, o okuldaki kadro için güvenlik soruşturması yapılırken bahsi geçen durum yüzünden bir sorun çıkıp, yeni kazanılan okulda kazanılan kadronun iptali gibi bir durum olur mu?

Sürece veya belgeye bakmıyor ki hocam. Örneğin ön değerlendirmeye giremeyen adaylar da belge gönderiyor ama boşuna.

Göreve başlamak için belli bir süre var, 15 gün, evrakları vermezseniz ve yedek aday da gitmezse kadro yanar. Zaten kazanan kişi evrakları vermediği takdirde güvenlik soruşturması başlamıyor diye biliyorum. Dolayısıyla kadro iptal oluyor.

AnotherOne

Öğrenci
Konu yazan arkadaşın ataması yapılmış anladığım kadarı ile. Yoksis'den şifre atama yapıldaktan sonra geliyor. O yüzden sizin ilk kazandığınız üniversiteden istifa etmeniz gerekiyor. Bu da bölüm başkanının iznine bakıyor. OHAL'de olduğumuz için bölüm başkanı istifanızı onaylamama hakkı var. Siz istifa etseniz de şu an o kadroyu yakmış oluyorsunuz, yedek aday giremeyecektir. Ama net bilgiyi rektörlükten alabilirsiniz.

Konu yazan arkadaşın ataması yapılmış anladığım kadarı ile. Yoksis'den şifre atama yapıldaktan sonra geliyor. O yüzden sizin ilk kazandığınız üniversiteden istifa etmeniz gerekiyor. Bu da bölüm başkanının iznine bakıyor. OHAL'de olduğumuz için bölüm başkanı istifanızı onaylamama hakkı var. Siz istifa etseniz de şu an o kadroyu yakmış oluyorsunuz, yedek aday giremeyecektir. Ama net bilgiyi rektörlükten alabilirsiniz.

Atama tamamlanmış değil. Atama kararnamesi çıkmış. Bu kararnameyi 15 gün içinde imzalayarak göreve başladığında atama tamamlanır. İmzalamadığında göreve başlamaz. İstifa etmesi de gerekmez.
Göreve başlamamış olduğu için herhangi bir sorun olmaz.
Diğer üniversitede işlemler normal olarak yürür.
Ayrıca OHALle ilgili kısıtlamalar akademik personeli ilgilendirmediği gibi yaz aylarında çıkan bir kararla bu kısıtlamalar kaldırıldı.

Son düzenleme:

0660ks

Öğrenci
Atama tamamlanmış değil. Atama kararnamesi çıkmış. Bu kararnameyi 15 gün içinde imzalayarak göreve başladığında atama tamamlanır. İmzalamadığında göreve başlamaz. İstifa etmesi de gerekmez.
Göreve başlamamış olduğu için herhangi bir sorun olmaz.
Diğer üniversitede işlemler normal olarak yürür.
Ayrıca OHALle ilgili kısıtlamalar akademik personeli ilgilendirmediği gibi yaz aylarında çıkan bir kararla bu kısıtlamalar kaldırıldı.

Hocam ben de yöksisten şifre gelince ikileme düşmüştüm. Belge tesliminde bulundum ama bunu kazanan her öğrenciden bütün üniversiteler istiyor. Yanında güvenlik soruşturması formu isteniyor şuan. Mal bildiriminde bulunmadım, maaş hesabı açılmadı, herhangi bir imza alınmadı. İnşallah belirttiğiniz gibi istifa süreci olmadan sona erdirilir. henüz elime yazılı tebligat ulaşmadı ama bu konuda tam net bir bilgiye ulaşamadım forumlarda yaşayan arkadaşlar da varsa yazarsa çok sevinirim. Süreç tamamlandığında ben de nasıl olduğunu yazıcam.

Hocam ben de yöksisten şifre gelince ikileme düşmüştüm. Belge tesliminde bulundum ama bunu kazanan her öğrenciden bütün üniversiteler istiyor. Yanında güvenlik soruşturması formu isteniyor şuan. Mal bildiriminde bulunmadım, maaş hesabı açılmadı, herhangi bir imza alınmadı. İnşallah belirttiğiniz gibi istifa süreci olmadan sona erdirilir. henüz elime yazılı tebligat ulaşmadı ama bu konuda tam net bir bilgiye ulaşamadım forumlarda yaşayan arkadaşlar da varsa yazarsa çok sevinirim. Süreç tamamlandığında ben de nasıl olduğunu yazıcam.
İşe başlama yazısına imza atmadığınız şürece göreve başlamış olmuyorsunuz. Kamuda işe başlama, herhangi bir konuda tebligat imza atmadığınız sürece geçerli değildir.
Maaş hesabı açmış olsaydınız herhangi bir banka hesabından farkı olmazdı. Maaş yatmazdı o hesaba.
O nedenle ikinci kazandığınız üniversitedeki işlemlerin tamamlanmasını rahatça bekleyin.

B

Belirsizlik

Guest
Merhabalar. Ben öncelikli alan araştırma görevliliğini kazandım ve gerekli evrakları teslim ettim. Fakat çeşitli özel sebeplerden dolayı başlayamayacağım. İşlemimin iptalini isteyebilir miyim ya da güvenlik soruşturması bittikten sonra başlamazsam ne olur. Bilgi verebilir misiniz

seyda26

Öğrenci
Merhabalar. Ben öncelikli alan araştırma görevliliğini kazandım ve gerekli evrakları teslim ettim. Fakat çeşitli özel sebeplerden dolayı başlayamayacağım. İşlemimin iptalini isteyebilir miyim ya da güvenlik soruşturması bittikten sonra başlamazsam ne olur. Bilgi verebilir misiniz

Durumu biran once belirtin yedek arkadasa yazik olmasin. Kadro yanar

A

Akadecmly

Guest
Bu konuda benim de bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok minnettar olurum.
Güvenlik soruşturması bitip tebligat gelip göreve çağrıldığımızda eğer herhangi bir belgeye vs ye de imza atmamak koşuluyla 15 gün içinde işe gitmezsek kadrodan cayarsak bunun bir yaptırımı olur mu? ( 1 yıl men edilir vs gibi yorumlar gördüm)
Yardımcı olursanız çok minnettar olurum.

Saygılar

A

Akadecmly

Guest
Ben de benzer bir durum yaşıyorum. Güvenlik soruşturması bitip tebligat geldiğinde herhangi bir belgeye imza atmaksızın işe gitmezsem bir yaptırımla karşılaşmayacağım değil mi?

Yanıt verirseniz çok minnettar olurum

chilecAsh

Araştırma Görevlisi
15 günlük süre mehil müddettidir. Bu süre içinde göreve başlamak zorundasınız. Başlamazsanız müstafi sayılırsınız. Bununla ilgili şart şöyle:

Naklen atanmış olduğu başka yerdeki bir göreve başlayabilmesi için kendisine tanınan mehil müddeti (15 gün ve yol süresi) bitiminde görevine başlamadığı için kendisine aylıksız 10 günlük süre verilen memurun, belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda yeni görevine başlamaması.

15 günlük süre mehil müddettidir. Bu süre içinde göreve başlamak zorundasınız. Başlamazsanız müstafi sayılırsınız. Bununla ilgili şart şöyle:

Naklen atanmış olduğu başka yerdeki bir göreve başlayabilmesi için kendisine tanınan mehil müddeti (15 gün ve yol süresi) bitiminde görevine başlamadığı için kendisine aylıksız 10 günlük süre verilen memurun, belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda yeni görevine başlamaması.

Bu kendinizin de söylediğiniz gibi naklen atama. Naklen atamada zaten önceden de devlet memurudur. Buradaki durum ise ilk atama. Tebligat imzalanmadan kamu görevlisi olunmaz. Bu nedenle de müstafi sayılınmaz. Göreve başlamamanın herhangi bir yaptırımı yoktur. 1 yıl men eskiden ÖYP ile atanıp gitmeyenlerde oluyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bir de KPSSatamalarında yaptırım oluyor.

A

Akadecmly

Guest
Üniversiteye sorduğumda gelmediğimde herhangi bir yaptırım olmayacağı, yerime yedeğin geleceği vs söylendi. Birkaç üniversiteden teyit ettirdim. Umarım herkes yanlış bilmiyordur. Fakat internette o kadar kafa karıştırıcı yorum var ki... bununla beraber 657 'deki yazılı hüküm de kafa karıştıran bir diğer husus. Akademisyenler 2547 yanında bir de 657 ye tabi olduğu için dikkate almadan geçemiyor insan. 657'deki kısım şöyle;

"İşe başlamama halinde yapılacak işlem: Madde 63 – (Değişik: 23/12/1972 – KHK-2/1 md.) (Değişik: 12/5/1982 - 2670/24 md.) Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62 nci maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. Bunla-rın belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir. Başka yerdeki bir göreve atananlardan 62 nci maddedeki süre içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamıyanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamı-yanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar. "

Teşekkür ederim

A

Akademik4567

Guest
İyi günler
Araştırma görevliliği kazandım. Kazandıktan sonra belgeleri teslim ettim. Bana tebligat geldiğinde bu hakkımdan cayma imkanım var mıdır? Bir yaptırımı olur mu? Ve istifa etmem gerekir mi?

Teşekkürler...

D

dışarıdann

Guest
İyi günler
Araştırma görevliliği kazandım. Kazandıktan sonra belgeleri teslim ettim. Bana tebligat geldiğinde bu hakkımdan cayma imkanım var mıdır? Bir yaptırımı olur mu? Ve istifa etmem gerekir mi?

Teşekkürler...

Merhaba neden vazgeçiyorsunuz. Şuan bende vazgeçme aşamasındayım.Başka bir memurluk kazanma imkanım doğduğu için ya siz ?

xxxaaa

Öğrenci
İyi günler

Teşekkürler...

Hocam bende şu an aynı durumdayım. Beni aradılar göreve başlayabilirsiniz diye. İlk atamayım. Daha gitmedim imza vs imzalamadım. Caymak istiyorum şu an. Sizin süreç nasıl oldu herhangibir yaptırım oldu mu? Dilekçe mi verdiniz caymak için?