Araştırma Görevliliği mi? TÜBİTAK'ta Uzman Yardımcılığı mı?

bleuverte

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. yaklaşık 5 ay önce Tübitak'ta mülakatına girdiğim Uzman Yardımcılığı kadrosunu kazandığım açıklandı; ancak ben bu süre zarfında bir devlet üniversitesinde Araştırma Görevlisi kadrosuna yerleştim.
Şimdi soruyorum, siz olsaydınız, TÜBİTAK mı derdiniz yoksa akademik hayat mı?
-Sizin hangisini daha çok istediğinize bağlı demeyin, çünkü her iki kadro için de büyük bir heyecan ve hevesle başvurmuştum:stung:

karkinli

Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. yaklaşık 5 ay önce Tübitak'ta mülakatına girdiğim Uzman Yardımcılığı kadrosunu kazandığım açıklandı; ancak ben bu süre zarfında bir devlet üniversitesinde Araştırma Görevlisi kadrosuna yerleştim.
-Sizin hangisini daha çok istediğinize bağlı demeyin, çünkü her iki kadro için de büyük bir heyecan ve hevesle başvurmuştum:stung:

Üstat zamanında benzer bir durumda kalıp başka kurum yerine arş gör olmayı tercih ettim. İyi bir ortama düştüm iyi bir hoca ve rahat bir iş ortamında doktorayi bitirdim pişmanlık duymadım ama gözlemlediğim benim kadar rahat olmayan çok sıkıntı çeken hatırı sayılır sayıda arkadaş ta gördüm. Bu gün tekrar karar veriyor olsam kuruma geçip lisansüstü eğitimi dışardan tamamlayıp akademiye doktora sonrası girmeyi tercih ederdim.

eczak

Yardımcı Editör
Üstat zamanında benzer bir durumda kalıp başka kurum yerine arş gör olmayı tercih ettim. İyi bir ortama düştüm iyi bir hoca ve rahat bir iş ortamında doktorayi bitirdim pişmanlık duymadım ama gözlemlediğim benim kadar rahat olmayan çok sıkıntı çeken hatırı sayılır sayıda arkadaş ta gördüm. Bu gün tekrar karar veriyor olsam kuruma geçip lisansüstü eğitimi dışardan tamamlayıp akademiye doktora sonrası girmeyi tercih ederdim.

valla mükemmel bir yorum olmuş. tam aklımdan geçen buydu yazayım dedim siz yazmışsınız.
araştırma görevliliği biraz angarya. TÜBİTAK'ı tercih ederdim dışardan doktora yapardım bu arada yayın bildiri kendimi geliştirir CV'mi akademik anlamda doldururdum. Doktora sonrası ise kadro kovalardım. Hem üst düzey bir iş yapmış olursunuz doktora sürecinde hem de doktora sonrası kadro bulmanız rahatlaşabilir. Bu durumda kişilik sahibi olduğunuz, kendinizi geliştirip önemli işler yapabileceğiniz bir iş yaparken doktora bitmiş olur araştırma görevliliği gibi ne iş yaptığı belli olmayan adam yerine pek konulmadığınız bir kadroyla zaman geçirmemiş olursunuz.

A

Akademik Forum

Guest
Araştırma görevlisi

Hem çalışıp hem doktora yapmak o kadar kolay değil. Tübitak, mesai içinde doktoraya ayıracağınız süre için fazla mesai ile telafi yapmanızı bekleyecektir. Doktora yapmak ve akademik kariyer hedefiniz varsa araştırma görevlisi olmanınz daha mantıklı. Çünkü, çalışarak minimum 6-7 yılda bitebilirsiniz doktorayı ki yaşayacağınız çoklu stres de cabası. Ama araştırma görevlisi iken 4-5 yılda bitirebilirsiniz.

yakamoz

Öğrenci
valla mükemmel bir yorum olmuş. tam aklımdan geçen buydu yazayım dedim siz yazmışsınız.
araştırma görevliliği biraz angarya. TÜBİTAK'ı tercih ederdim dışardan doktora yapardım bu arada yayın bildiri kendimi geliştirir CV'mi akademik anlamda doldururdum. Doktora sonrası ise kadro kovalardım. Hem üst düzey bir iş yapmış olursunuz doktora sürecinde hem de doktora sonrası kadro bulmanız rahatlaşabilir. Bu durumda kişilik sahibi olduğunuz, kendinizi geliştirip önemli işler yapabileceğiniz bir iş yaparken doktora bitmiş olur araştırma görevliliği gibi ne iş yaptığı belli olmayan adam yerine pek konulmadığınız bir kadroyla zaman geçirmemiş olursunuz.

Keşke bu dediğiniz böyle olsa. Hem "üst düzey" iş yaparken hem de dışarıdan yüksek lisans ve doktorayı halletmek öyle kolay değil. En azından bunu yüksek lisans için söyleyebilirim. Özellikle şu " bu arada yayın bildiri kendimi geliştirir CV'mi akademik anlamda doldururdum" kısmına takıldım. Ben de bunu araştırma görevlileri daha iyi yapıyor diye düşünüyordum :) dışarıdan lisansüstü eğitimi tek başına halletmek bile zor iken bir de yayın ve bildiri ile CV dolduran varsa onu da ayrıca tebrik ederim.

Ink Bottle

Moderator
Keşke bu dediğiniz böyle olsa. Hem "üst düzey" iş yaparken hem de dışarıdan yüksek lisans ve doktorayı halletmek öyle kolay değil. En azından bunu yüksek lisans için söyleyebilirim. Özellikle şu " bu arada yayın bildiri kendimi geliştirir CV'mi akademik anlamda doldururdum" kısmına takıldım. Ben de bunu araştırma görevlileri daha iyi yapıyor diye düşünüyordum :) dışarıdan lisansüstü eğitimi tek başına halletmek bile zor iken bir de yayın ve bildiri ile CV dolduran varsa onu da ayrıca tebrik ederim.

Evet kesinlikle doğru, dışarıda (kamu veya özel) bir yerde çalışıp bir yandan lisansüstü eğitime gelen arkadaşların geneli bırakın yayın yapmayı derslerine ancak çalışabildiklerini söylüyorlar. Araştırma görevliliğinde her ne kadar angarya işler de olsa sonuçta üniversitedeyiz, danışmanımızla çok daha sık görüşebiliyoruz, çalışabiliyoruz.

Yayın yapmak ve bilimsel çalışmalara odaklanmak için en ideal sistem ise TÜBİTAK vs. burs ile sadece lisansüstü eğitim alıp hiçbir işte çalışmayarak doktorayı tamamlamaktır. Fakat bu da çoğu zaman mümkün olmuyor, insan bir işe girip çalışmak istiyor.

A

Akademik Forum

Guest

Aynen hocam asistan arkadaşlar bazı şeyleri dışarıdan yapmayı çok kolay zannediyorlar. ders programı hazırlamak arada derse girmeyi angarya olarak görüyorlar sanki dışarıda yapılacak onlarca işi yapıp üstüne yl dr yapmak çok kolay. Ayrıca dışarıda dr yapan bir kişinin ünide yardımcı doçent kadrosu açtırmak imkansıza yakın bir olay. Hatta asistan arkadaşlar bile bu duruma isyan ediyorlar biz üninin kahrını çekiyoruz dışarıdan dr yapanlara kadro verilmesine karşıyız diye. Dışarıdan birisi bildiri yazması için gece çalışması gerekirken bir asistan hocasının dizinin dibinde gündüz yazabilir ( Hocası kendisiyle ilgilenmiyorsa bir şey diyemem) Bir asistan bir bildiriyi sunmak için üniden destek alırken dışarıdan birisi kendi cebinden karşılıyor. Bir asistan bildiri sunmak için izin alırken dışarıdan birisi yıllık izininden kullanmak zorunda (oda amiri izin verirse). Sizin sorunuza gelecek olursam sevdiğim bir şehirde iyi hocaların olduğu bir yerde 33a lı asistanlığı tercih ederim. Akademi tamamen çalıştığınız insanların size karşı tavrı çok önemli bu tavır iyiyse kesinlikle hiç bir işi akademiye değişmem. Böyle bir rahatlık özgürlük Türkiye belkide Dünyada hiç bir meslekte yoktur. Bu durumlar ışığında tercihimi yapardım. kadro 50 d ise direk uzmanlık, şehir yaşamak istediğim şehir değilse uzmanlık, hocaların angarya işi haddinden fazla ise uzmanlık vb. Ama uzmanlığa giderseniz tekrar akademiye girmeniz için(öğr. gör, yrd. doç. vb.) sağlam bir referans bulmanız lazım aksi haldi o işler zor.

eczak

Yardımcı Editör

valla hocam 5 yıldır doktora yapıyorum etrafımda çok örnek olmasa söylemem. 1 arkadaşım dışardan gelerek aynı anda başladık 4 yılda bitirdi doktorasını ben hala cebelleşiyorum burada. Dışardan gelmenin avantajlı olduğu durumların olduğu kanaatindeyim. Dışardan gelip şimdi uluslararası bir firmada ruhsatlandırma müdürü olarak çalışan arkadaşım da TÜBİTAK projesini bitirdi 500 tl burs alarak doktora yapmış oldu yayın çıkardı seminerler verdi 4-5 tanede bildiri yaptı daha ne olacak ondaki tecrübenin yarısı yoktur bende bir yandan da sürekli yurt dışında üst düzey işler yapıyor. Bir hocamız doçentliği de dışarda çalışırken aldı şimdi Kemerburgaz üniversitesine doçent olarak geçti. Tabiki işler daha zor ilerler daha çok sıkılır çalışmanız gerekir ama "ya ben asistan olarak yapayım doktorayıda birazda yatmış olurum hem" düşüncesinin çok doğru olmadığını düşünüyorum. başka işler için olsa asistanlık mantıklı diyebilirim tabiki ama tübitakta uzman olmak daha iyi bir iş asistanlığa göre değerlendirilmesi gerekir.
Asistan olmayı doktora rahat yaparım biraz daha bişey ortaya koyarım gibi düşünceler ile değilde daha ekstra ne yapabilirim nasıl fark koyabilirim diye düşünerek istemek gerekir bence. Dışardan üst düzey işler yapıp asistandan daha iyi bilimsel çıktılar ortaya koyan örnekler çok etrafımda. Bir şansım daha olsa dışardan yapardım doktorayı ama bu şekilde de firma açtım farklı projeler yapıp bitirdim halen Ar-Ge projelerinin yazılması ve yürütülmesi ile ilgili danışmanlık veriyorum firma üzerinden. Bunlarda dışarda çalışsam elde edemeyeceğim şeyler olarak bakıyorum.

bleuverte

Öğrenci
Akademik kariyer hayalim hep vardı ve olmaya da devam edecek gibi. Kurum TUBİTAK olmasa bi an düşünmeden araştırma görevliliği derdim. Ancak kurumun yüksek lisans ve doktora aşamasındaki çalışanlarına esnek davrandığını ve hatta teşvik ettiğini biliyorum. Henüz şartlar görüşülmedi. Kocaeli'ye gitmeye değer mi onu da bilmiyorum. Anlayacağınız kafamda deli sorular. Her bir yorum için teşekkür ederim. Ben karar verme aşamasına devam edeyim.:confused::confused:

temmuz-

Öğrenci
Akademik kariyer hayalim hep vardı ve olmaya da devam edecek gibi. Kurum TUBİTAK olmasa bi an düşünmeden araştırma görevliliği derdim. Ancak kurumun yüksek lisans ve doktora aşamasındaki çalışanlarına esnek davrandığını ve hatta teşvik ettiğini biliyorum. Henüz şartlar görüşülmedi. Kocaeli'ye gitmeye değer mi onu da bilmiyorum. Anlayacağınız kafamda deli sorular. Her bir yorum için teşekkür ederim. Ben karar verme aşamasına devam edeyim.:confused::confused:

neye karar verdiniz acaba? Yakında Tübitak'ta mülakata gireceğim, eğer uzman yardımcısı olduysanız tavsiye eder misiniz? :confused::confused:

A

Akademik Forum

Guest

Hocam puanlariniz yazma ihtimaliniz varmi hayirli olur insallah

pifos06

Öğrenci
Peki bir de şu açıdan bakarsak: Dr Öğretim üyesi mi? Tübitak uzmanlık mı? Ben de ikisine büyük istekle başvurdum gerçi heyecanla bekliyorum sonucu ama ikisi de aynı anda olursa ne seçerim bilemiyorum :(

macitt

Öğrenci
Arkadaşlar hangi birime başvurduğunuzu söyleyebilirseniz daha rahat yorum yapabiliriz. Dr. Öğretim Üyesinin yani araştırma tecrübesine sahip kişinin TÜBİTAK'ta eşleniği Araştırmacı kadrosudur. Uzman Yardımcılığı idari/destek birimlerinde çalışanların aldığı kadro ve kendi içerisinde uzman yardımcısı ve bilimsel uzman yardımcısı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu kadroların da farkları oluyor.

pifos06

Öğrenci
Arkadaşlar hangi birime başvurduğunuzu söyleyebilirseniz daha rahat yorum yapabiliriz. Dr. Öğretim Üyesinin yani araştırma tecrübesine sahip kişinin TÜBİTAK'ta eşleniği Araştırmacı kadrosudur. Uzman Yardımcılığı idari/destek birimlerinde çalışanların aldığı kadro ve kendi içerisinde uzman yardımcısı ve bilimsel uzman yardımcısı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu kadroların da farkları oluyor.

Moleküler Biyoloji anabilim dalında dr öğretim üyesi kadrosuna başvurdum. Tübitakta ise Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı biriminde popüler bilim yazarı uzmanlığına başvurdum.

macitt

Öğrenci

Aslında iki farklı mesleği karşılaştırıyorsunuz. Popüler bilim yazarlığının içinde de araştırma vardır muhakkak ama kendiniz araştırma yapmaya yönelik bir biriyseniz üniversite bunun için daha uygun bir ortam olur. Eğer mevcut çalışmaları yorumlayarak herkesin kullanımına sunmak sizi tatmin edecekse TÜBİTAK'ta ki pozisyonu tercih edebilirsiniz. Maaş olarak TÜBİTAK size üniversitelere kıyasla daha fazla imkan sunabilir, doktoranızda varsa daha üst seviyelerden başlarsınız. Ancak pozisyon bilimsel programlar uzmanlığı olmadığından bilimsel programlar uzmanlarından daha düşük maaş alırsınız. Başarılar diliyorum.

pifos06

Öğrenci
Aslında iki farklı mesleği karşılaştırıyorsunuz. Popüler bilim yazarlığının içinde de araştırma vardır muhakkak ama kendiniz araştırma yapmaya yönelik bir biriyseniz üniversite bunun için daha uygun bir ortam olur. Eğer mevcut çalışmaları yorumlayarak herkesin kullanımına sunmak sizi tatmin edecekse TÜBİTAK'ta ki pozisyonu tercih edebilirsiniz. Maaş olarak TÜBİTAK size üniversitelere kıyasla daha fazla imkan sunabilir, doktoranızda varsa daha üst seviyelerden başlarsınız. Ancak pozisyon bilimsel programlar uzmanlığı olmadığından bilimsel programlar uzmanlarından daha düşük maaş alırsınız. Başarılar diliyorum.

Teşekkür ederim cevabınız için. Bekliyorum hala cevap. Size de başarılar dilerim.

- - - Güncellendi - - -

Teşekkür ederim cevabınız için. Bekliyorum hala cevap. Size de başarılar dilerim.

Sanıyorum ki güvenlik soruşturması uzun süren bir durum.