Araştırma Görevlilerinin Sözleşme Feshi Nasıl Olur?

ercan.357

Öğrenci
Ben 33a kadrosunda bir araştırma görevlisiyim.Bölümümde müdürümle ilgili bir problem yaşadım ve üniversite yönetiminin yaşananlardan haberi var.Henüz ilk yılım dolmadı.Üniversite yönetimi sözleşmemi fesh edip işime son verebilir mi yoksa göründüğü gibi kolay bir iş değil mi? Yardımcı olursanız sevinirim

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Ben 33a kadrosunda bir araştırma görevlisiyim.Bölümümde müdürümle ilgili bir problem yaşadım ve üniversite yönetiminin yaşananlardan haberi var.Henüz ilk yılım dolmadı.Üniversite yönetimi sözleşmemi fesh edip işime son verebilir mi yoksa göründüğü gibi kolay bir iş değil mi? Yardımcı olursanız sevinirim
Merhaba, göründüğü kadar kolay değil aslında, ortada bir sözleşme var ama bu özel sektör sözleşmesine benzemez çünkü kadro karşılığı sözleşmedir. Fesih durumuna gelince alenen küfür etmezseniz dekana ya da 657'nin 48. maddesine göre yüz kızartıcı suç işlemezseniz sorun yok en fazla uyarı alırsınız ya da hakkınızda soruşturma açılır.

ercan.357

Öğrenci
Hocam müdür hakkımda soruşturma açtı.Ama kendisi taraf olduğu için soruşturma açma hakkı bildiğim kadarıyla yok.Aldığım duyumlara göre rektör beni tanımamasına rağmen benden hoşnut değilmiş.Sözleşmem fesh edilebilinirmiş.

Nazmi

Akademikpersonel.org
Yönetici
Hocam müdür hakkımda soruşturma açtı.Ama kendisi taraf olduğu için soruşturma açma hakkı bildiğim kadarıyla yok.Aldığım duyumlara göre rektör beni tanımamasına rağmen benden hoşnut değilmiş.Sözleşmem fesh edilebilinirmiş.
Uyarı verebilirler, en fazla maaş kesintisi olur ancak tabiki soruşturmanın içeriği de önemli bilmeden bir şey diyemem. Ama sözleşmenin feshine sadece rektör karar veremiyor YÖK'e gider ordan karar gelir o yüzden ilk soruşturmada da o kadar kolay olmaz feshetmek.

ahsena

Öğrenci
merhaba ben Temmuz 2014 ÖYP alımlarında Çukurova Üniversitesine yerleştim. Fakat IELTS puanım ile yerleştim. Haziran 2015 ta IELTS puanımın süresi doluyor. BU süre bitiminde benden tekrar İngilizce puanı isteyecekler mi? Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Sercan

Profesör
merhaba ben Temmuz 2014 ÖYP alımlarında Çukurova Üniversitesine yerleştim. Fakat IELTS puanım ile yerleştim. Haziran 2015 ta IELTS puanımın süresi doluyor. BU süre bitiminde benden tekrar İngilizce puanı isteyecekler mi? Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Yüksek lisansa yeni mi başlayacaksınız? Doktora'ya da o puanla başlayabilirseniz Yrd. Doç. Dr. olana kadar bir daha puan ile ilginiz olmayacak. YL'niz yeni başlayacaksa ve Doktora ya başlarken puanın süresi dolarsa yenilenmesi gerekir.

ahsena

Öğrenci
Yüksek lisansa atandıktan sonra başladım şu anda tez aşamasındayım. 2015 Haziranda puanın süresi dolacak. Ama yds den 60 puanım var o puanım geçerli olmaz mı

siyahkuf

Öğrenci
Yüksek lisansa yeni mi başlayacaksınız? Doktora'ya da o puanla başlayabilirseniz Yrd. Doç. Dr. olana kadar bir daha puan ile ilginiz olmayacak. YL'niz yeni başlayacaksa ve Doktora ya başlarken puanın süresi dolarsa yenilenmesi gerekir.

Merhaba,

Benim de arkadaşla benzer bir durumum söz konusu. Aralık 2015'e kadar IELTS puanım geçerli. Ancak ILETS kaldırıldığı için bazı üniversiteler kayıtta sorun çıkarmış. Örneğin Bülent Ecevit Üniversitesi bir arkadaşın IELTS sonucunu kabul etmemiş. Ben de Selçuk Üniversitesine yarın kaydımı yaptıracağım ancak ILETS sonucum kabul edilmeyecek diye de endişeliyim. Sizce bu durum bizim atamamızın yapılmasını engeller mi?

Son düzenleme:

Sercan

Profesör
Merhaba,

Benim de arkadaşla benzer bir durumum söz konusu. Aralık 2015'e kadar İELTS puanım geçerli. Ancak İLETS kaldırıldığı için bazı üniversiteler kayıtta sorun çıkarmış. Örneğin Karabük Üniversitesi bir arkadaşın İELTS sonucunu kabul etmemiş. Ben de Selçuk Üniversitesine yarın kaydımı yaptıracağım ancak İLETS sonucum kabul edilmeyecek diye de endişeliyim. Sizce bu durum bizim atamamızın yapılmasını engeller mi?

ÖYP için kabul etmeme gibi bir durum söz konusu olamaz. Elinizde Ielts'e girdiğiniz dönemin eş değerliği olsun, Ielts belgenize zımbalayın. Personel daire kabul etmiyorum derse bu konuda hakkınızda dava açarım deyin. Keza her halikarda atamanız yapılır.

erdemyeler

Öğrenci
Uyarı verebilirler, en fazla maaş kesintisi olur ancak tabiki soruşturmanın içeriği de önemli bilmeden bir şey diyemem. Ama sözleşmenin feshine sadece rektör karar veremiyor YÖK'e gider ordan karar gelir o yüzden ilk soruşturmada da o kadar kolay olmaz feshetmek.

nazmi hocam şurada benzer bir soru sordum yardım edersen sevinirim gerçekten bilgiye ihtiyacım var üstad: http://www.akademikpersonel.org/ara...ersite-yonetimi-baski-yapiyor.html#post349671

A

Akademik Forum

Guest
Öyp İLİŞİK kesilmesi

iyi günler benim öyp ilişik kesilmesi ile ilgili bi sorum olacaktı. ben bir üniversiteye 2013 aralık ataması ile atandım. aynı zamanda atandığım üniversitede yüksek lisans yapıyordum ve atandığımda tez aşamasına geçmiştim. dil puanım yeterli olmadığı için 2014 mart ayında dil eğitimine gönderildim. 2014 eylül ayında dil eğitimim bitti gerekli puanı aldım ve yüksek lisansım öyp kapsamına alındı. eylül ayında tez için uzatma süresi aldım. 2015 mayısta 6.dönem dolayısıyla tez teslimi yapmam gerekiyor. tezim 2015 mayıs ayında bitmediği takdirde dil eğitiminde bulunduğum süre bana tezim için ek süre olarak verilebilir mi? yoksa öyp ile ilişiğim mi kesilir?

A

Akademik Forum

Guest
33a kadrosundayım sürekli sözleşmemin yenilenmemesi durumunun olabileceği ima ediliyor. Bölüm Başkanı na dekan tarafından yazılmış olan bir yazıyı gördüm orada kadromun yenilenip yenilenmeyecegi kararını bölüm başkanından istemişler bu sistem böyle mi işliyor.

Mr December

Baş Editör
33a kadrosundayım sürekli sözleşmemin yenilenmemesi durumunun olabileceği ima ediliyor. Bölüm Başkanı na dekan tarafından yazılmış olan bir yazıyı gördüm orada kadromun yenilenip yenilenmeyecegi kararını bölüm başkanından istemişler bu sistem böyle mi işliyor.

Onlar varsayılan işlemlerdir. Bölümde onaylar geri gönderir. Yenilenmemesi için somut geçerli nedenler olmalı.

A

Akademik Forum

Guest
Araştırma görevlisi sözleşme yenileme

Sözleşme yenilenmemesi ile ilgili olarak yaşadığım olayları, soru soran arkadaşları karamsarlığa sürüklememek umuduyla anlatmak isterim. Ben, taşrada bir devlet üniversitesinde 15 yıl araştırma görevlisi olarak çalıştım. Yüksek lisansımı tamamladım ancak çalıştığım üniversitede yeterli kadro bulunmasına rağmen doktora programı açılmadı. Açılır umuduyla bir süre daha bekledim ama maalesef bu gerçekleşmedi. Bu nedenle, 2 yıl arayla 2 defa 35. maddeyle başka bir üniversitede doktora yapmak için resmi başvuruda bulundum. Yasal hakkım olmasına rağmen çeşitli sudan nedenlerle başvurularım geri çevrildi. Bunun üzerine ben de, İstanbul Üniversitesi'nin açmış olduğu doktora sınavına başvurdum ve sınavda başarılı olarak 2006 yılında doktora eğitimime başladım ve doktorayı 2011 yılında tamamladım. 2010 Yılında, çalıştığım üniversite geometrik şekillerle ifade edilen bir oluşumun eline geçtiğinden, (lütfen koyu tonda yazdığım tarihlere dikkat edin) henüz doktora eğitimine başlayamamış olmam ve hiçbir hakemli yayınım olmadığı gerekçesiyle sözleşmemi yenilemedi. Ben mahkeme aşamasında doktora diplomamı ve hakemli yayınlarımı ibraz etmeme rağmen bütün bunlar göz ardı edildi ve yerel mahkeme tarafından üniversite haklı bulundu. Bölge idare mahkemesine ve danıştaya yaptığım başvurularım da benim aleyhime sonuçlandı. Şimdi umutsuz bir şekilde karar düzeltme başvurumun sonucunu bekliyorum. Bu gün itibariyle 5 yılı dolduran bu mahkeme süreci hala devam ediyor ve artık Anayasa mahkemesi ve AiHM süreçlerine doğru yol alıyorum. Kesinlikle gerçek dışı ve tarafımdan belgelerle yalanlanmış gerekçeler nedeniyle, 15 yıl hizmet ettiğim kurumla ilişiğim kesildi. Soru soran arkadaşların bütün bu anlattıklarım ışığında, Türkiye'de her şeyin mümkün olabileceğini düşünerek bu süreçleri değerlendirmelerinde fayda görüyorum.

kuramci

Araştırma Görevlisi
Sözleşme yenilenmeme durumuyla ilgili benim de karşılaştığım şeyler var. İlk olarak rektörlük araştırma görevlilerinden yılda en az 1 adet yayın yapmamızı istiyor aksi takdirde sözleşmeler yenilenmiyor. Bütün yıl tez yazsan kabul etmiyor. İkinci olarak bugün bir arkadaşın dekan tarafından çalışma alanını değiştirmesi istenildi, eğer değiştirmezse kapı önünde konulacağı direkt yüzüne söylendi. Bu konularda çok moralim bozuk. Akademisyenliği tercih ettiğime pişman ettiler.

Son düzenleme:
A

Akademik Forum

Guest
s

kuramci hocam hangi üniversite bende öypliyim ve bizde faaliyet raporlarını verdik böyle birşeyi llk defa duydum var mı öyp de böyle birşey şu an eğitim aldığım ünideyim ve sanırım faaliyet raporları esas kadromuzun olduğu üniveristeye gidiyor

kuramci

Araştırma Görevlisi
kuramci hocam hangi üniversite bende öypliyim ve bizde faaliyet raporlarını verdik böyle birşeyi llk defa duydum var mı öyp de böyle birşey şu an eğitim aldığım ünideyim ve sanırım faaliyet raporları esas kadromuzun olduğu üniveristeye gidiyor
Biz 33/a'lıyız, OYPli değiliz. Siz lisans üstünü belirlenen sürelerde bitirirseniz bu sizin başınıza gelmez. O yüzden sizin sözleşme sıkıntınız olmaz.

Merhaba,
Ben 1,5 yıldır bir taşra üniversitesinde 33a araştırma görevlisi olarak çalışıyorum. Bugün bana başka bir binaya evrak taşıtmak isteyen anabilim dalı başkanıyla tartıştım. (Zira üniversitede bu işi yapan sekreterlik ve idari personel mevcut). Bunun üzerine bölüm başkanlığına şikayet edilmişim. Bundan sonra her yıl yapılan sözleşmem de dahil olmak üzere hiçbir evrağımı imzalamayacağını bildirmiş. Bunu yapabilir mi ve buna karşılık ben ne yapabilirim?

superEGO_

Öğrenci
ar.gör. ler 3 yıllığına atanmıyorlar mı. ondan sonra sözleşme yenilememe hakkı dekanın ya da bölüm başkanının elinde sanırım. verim alamadığı ar.gör. ü sanrım devam etmek istemeyebilir..