Araştırma Görevlilerinin Mesleğe Dönüş Hakkı

simurgurum

Öğrenci
Merhaba,

Sorum şöyle:

Asaleti onaylanmış bir araştırma görevlisinin istifa ettikten sonra araştırma görevliliğine geri dönme hakkı var mıdır? Var ise geri dönmek için nasıl bir yol izlemelidir?

Kolaylıklar.

finduilas

Profesör
Merhaba,

Sorum şöyle:

Asaleti onaylanmış bir araştırma görevlisinin istifa ettikten sonra araştırma görevliliğine geri dönme hakkı var mıdır? Var ise geri dönmek için nasıl bir yol izlemelidir?

Kolaylıklar.
Akademik kadrolarda asaletin onaylanmasi diye bir sey yok. Istifa eden arastirma gorevlisi acilan bir kadroya tekrar basvuru yapar, kabul edilirse goreve baslar.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Araştırma görevlilerinin istifadan sonra geri dönüş hakkı bjlunmamaktadır.
Öte yandan akademik personelin de tüm kamu görevlileri gibi asaleti tasdik edilir. Görevde bir yılını tamamlayan akademik personel bir yemin metnini okur ve asaleti tasdik olunur.

finduilas

Profesör
Araştırma görevlilerinin istifadan sonra geri dönüş hakkı bjlunmamaktadır.
Öte yandan akademik personelin de tüm kamu görevlileri gibi asaleti tasdik edilir. Görevde bir yılını tamamlayan akademik personel bir yemin metnini okur ve asaleti tasdik olunur.
Siz daha iyi bilirsiniz tabii ki ama akademik personelde "asaleti tasdik olmadan sunlar yapilamaz" gibi kurallar yok, o nedenle oyle yazdim.

Sent from my SM-N950U using Tapatalk

Ink Bottle

Moderator
Hiç öyle yemin töreni falan duymadım, üniversite kültürüne özel bir şeydir belki. Burada 5 buçuk yıldır görevdeyim, fakültedeki (cari, cari 35, öyp) 50 küsür araştırma görevlisinin hepsini tanıyorum, ortak bir sürü Facebook, whatsapp, tas kebap grubumuz var, beni geçtim 1 tanesi öyle yemin törenine gitse haberim olurdu, dediğim gibi kurum kültürü olabilir.

Soruya gelince. İstifa sonrası her şey sıfırlanıyor, kadro açılırsa başvurabilirsiniz.

Ben görevde bir yılı doldurduğumda dekan yardımcısının odasında masaya bayrak sermiş bir yemin metni önüme konmuştu. Hoca içinden oku dedi. Sonra tutanak imzaladım. Esasen bu yemin töreni memurların asalet tasdiki için 12 eylülden kalma bir uygulama. Hatta kanunu da varmış. Aslında araştırma görevlilerinin asalet tasdiki olmadığı ve yemin töreninin 657 ye tabi olan memurlar için geçerli olması gerek ama bizim fakültede hala yapılıyor.

Nazlı-1

Öğrenci
Merhaba herkese kolay gelsin. Ben yüksek lisanstayım ve daha yeni araştırma görevlisi kadrosunu kazandım. Fakat şehir dışı bir üniversite. Bu yüzden de yaşadığım şehirde kalmak istediğim için gidip gitmemekte kararsızım. Sorum şu, gidersem şuan yaşadığım yerdeki bir üni ye bu ar.gör kadrosuyla geçiş yapabilir miyim? 50/d liler hakkında çok fazla olumsuz şey okudum. İstifa edip yeniden kadro sınavına girip geçiş var diyorlar sizce bunun olası başka bir çözümü var mıdır ? Teşekkürler

Merhaba herkese kolay gelsin. Ben yüksek lisanstayım ve daha yeni araştırma görevlisi kadrosunu kazandım. Fakat şehir dışı bir üniversite. Bu yüzden de yaşadığım şehirde kalmak istediğim için gidip gitmemekte kararsızım. Sorum şu, gidersem şuan yaşadığım yerdeki bir üni ye bu ar.gör kadrosuyla geçiş yapabilir miyim? 50/d liler hakkında çok fazla olumsuz şey okudum. İstifa edip yeniden kadro sınavına girip geçiş var diyorlar sizce bunun olası başka bir çözümü var mıdır ? Teşekkürler

Hayır kadro üniversiteler arasında aktarılmaz. Kazandığınız üniversiteye gitmek istemiyorsanız feragat edeceksiniz göreve başlarsanız da istediğiniz şehirdeki üniversitenin kadro açmasını bekler istifa ederek geçersiniz.