Alese Ne Zaman Girmeliyim

akinaksoy

Öğrenci
Merhaba 19 Eylül'de lisans 4. sınıfa başlıyorum. Lisanstan sonra direk yükseklisans'a başlamak için ALES'e ne zaman girmem gerekiyor? Cevaplarsanız çok sevinirim.

goggles

Araştırma Görevlisi
Merhaba 19 Eylül'de lisans 4. sınıfa başlıyorum. Lisanstan sonra direk yükseklisans'a başlamak için ALES'e ne zaman girmem gerekiyor? Cevaplarsanız çok sevinirim.
Alese istediginiz zaman girebilirsiniz. İlla mezun olmaniz gerekmiyor. Ancak aldiginiz puanin 3 yil gecerli oldugunu unutmayin.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

finduilas

Profesör

Yil kaybetmek istemiyorsaniz kasim ALES'ine gitmeniz iyi olur, dusuk gelirse mayis ALES'te toparlarsiniz. Ama sadece mayis ALES'e girerseniz ve dusuk alirsaniz o zaman sene kaybiniz olur.

A

Akademik Forum

Guest
Yil kaybetmek istemiyorsaniz kasim ALES'ine gitmeniz iyi olur, dusuk gelirse mayis ALES'te toparlarsiniz. Ama sadece mayis ALES'e girerseniz ve dusuk alirsaniz o zaman sene kaybiniz olur.

Peki hocam ve değerli diğer hocalarım ben de şöyle bir soru sorayım. Diyelim ki "Yüksek lisans yapıyor olmak" yahut "Yüksek lisans yapmış olmak" şartı ile bir özel ya da devlet üniversitesine atandık. Bu üniversitede YL/doktora yapma imkanı kesinlikle olacak diye bir kaide var mı? Şunu kastediyorum, o kadar küçük özel üniversiteler var ki, "Kardeşim biz seni aldık ama biz YL/Doktora eğitimi veremiyoruz, git nerede halledersen hallet, burada sadece ar.gör. olarak çalışacaksın derler mi? Yoksa bu ilanları açan üniversiteler ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, araştırma görevlisine lisansüstü eğitim vermek zorundalar mı? Bilmem anlatabildim mi? Teşekkürler.